Katso seinällä Esikatsele AR-tilassa Tilaa käsinmaalattu jäljennös Siirry digitaaliseen kuvaan Lähetä
Tarkemmat tiedot Opas Lisää suosikkeihin Lataa kuva Samanlaisia kohteita Röntgenkuvaus Diaesitys Tilastot

Paradise (12)

Marc Chagall's 'Paradise (12)' is a vibrant surrealist painting depicting a joyful gathering of figures amidst flowers and light, reflecting his unique artistic vision.

Uppea Marc Chagall (1887-1985): Venäläis-ranskalainen taidemaalari, jonka unenomaiset maalaukset ja juutalaisen perinteen teemat lumoavat! Tutustu hänen perintöönsä!

Tällä sivulla esitettyä taideteosta suojaa tekijänoikeuslaki, mikä tarkoittaa, ettemme voi laillisesti luoda tai myydä täsmälleen samanlaista jäljennöstä. Tämä suoja toteutetaan kansainvälisten sopimusten, kuten esimerkiksi Berne-konventio ja kansallisilla laeilla, mukaan lukien niillä määritellyt Yhdysvaltain tekijänoikeuslaki – Luku 17. Kaikki oikeudet pidätetään. Luvaton kopiointi tai jäljittely on kielletty.

Tämä menetelmä noudattaa täysin tekijänoikeussäännöksiä, sillä se ei sisällä suojatun taideteoksen kopioimista tai jäljentämistä. Sen sijaan kyseessä on luova uudelleentulkinta – uusi maalaus, joka ammentaa vaikutteita alkuperäisestä, mutta ei ole sen identtinen kopio.

Giclée- ja taideprintit

Museolaatuisia giclée- tai kankaitaulun tulosteita nopealla tuotannolla ja joustavilla viimeistelyvaihtoehdoilla. ( Tilaa käsinmaalattu jäljennös Siirry digitaaliseen kuvaan)

Corner sample of the P118B picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B €10
Corner sample of the P118H picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H €10
Corner sample of the P118W picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W €10
Corner sample of the P438Z picture frame: valettu polystyreeni, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z €10
Corner sample of the P508JH picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH €12
Corner sample of the P508YH picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH €12
Corner sample of the P805H picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H €10
Corner sample of the P805Z picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z €10
Corner sample of the P919BZ picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ €10
Corner sample of the P919G picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G €10
Corner sample of the P919XJ picture frame: valettu polystyreeni, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ €10
Corner sample of the P959ZH picture frame: valettu polystyreeni, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH €10
Corner sample of the P968JZ picture frame: valettu polystyreeni, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ €12
Corner sample of the W106C picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C €8
Corner sample of the W218G picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G €10
Corner sample of the W218JH picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH €8
Corner sample of the W218Y picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y €10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ €10
Corner sample of the W316G picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G €10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ €8
Corner sample of the W316Y picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y €10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ €8
Corner sample of the W4111J picture frame: massiivipuu, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J €10
Corner sample of the W500HY picture frame: massiivipuu, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY €15
Corner sample of the W500JH picture frame: massiivipuu, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH €15
Corner sample of the W692G picture frame: massiivipuu, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G €12
Corner sample of the W849H picture frame: massiivipuu, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H €8
Corner sample of the W940BG picture frame: massiivipuu, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG €15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massiivipuu, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ €8

Vakiokoko
mittatilaustyö
CM
INCH

Valitse valmiista mitoistamme sellaiset, jotka vastaavat teoksen alkuperäisiä mittasuhteita.

leveys
korkeus

Kirjoita tarvitsemasi leveys ja korkeus, jotta tuloste sopii kehyskokoon tai seinällesi. Tulostetta voidaan vain leikata, sitä ei voi koskaan tehdä suuremmaksi kuin alkuperäinen kuva, joten eri muotoinen koko aiheuttaa osan kuvasta katoamisen. Lähetämme sinulle digitaalisen mallikuvan hyväksyttäväksi ennen kuin aloitamme tulostuksen. Tällä sivulla näkyvä kuva ei näytä lopullista leikkausta — vain mallikuva näyttää sen.

Maailmanlaajuinen toimitus () 2 viikossa tavallisen 4–5 viikon sijaan. (25 lokakuu)

Ilmainen pikatoimitus ympäri maailman
Korkealaatuinen pellavakangas
Kattava kuljetusvakuutus
Tulliveron palautustakuu
Takuu täydellisestä värien vastaavuudesta
100 päivän palautusoikeus valmistusvirhetapauksissa
100% rahat takaisin -takuu
Määräalennus saatavilla

Kokonaishinta

€ 60

Paradise (12)

Giclée- ja taideprintit

Replikaatin koko

-

Kokonaishinta

€ 60

Pikaista tietoa

  • Notable elements: Flying figures, flowers
  • Title: Paradise (12)
  • Dimensions: 31 x 47 cm
  • Subject or theme: Biblical scene, Eden
  • Year: 1961
  • Artist: Marc Chagall

Taidevisakysely

Jokaisessa kysymyksessä on vain yksi oikea vastaus.

Kysymys 1:
What artistic movement is most closely associated with Marc Chagall’s ‘Paradise (12)’?
Kysymys 2:
The painting 'Paradise (12)' depicts a scene primarily inspired by which religious text?
Kysymys 3:
What is the primary medium used in ‘Paradise (12)’?
Kysymys 4:
Approximately how many figures are visible in the scene depicted in ‘Paradise (12)’?
Kysymys 5:
Marc Chagall was born in which country?

A Dreamscape of Faith and Folklore: Marc Chagall’s *Paradise (12)*

Marc Chagall's *Paradise (12)*, painted in 1961, isn’t merely a depiction of a biblical scene; it’s an immersion into the artist’s deeply personal universe—a vibrant tapestry woven from memory, faith, and the enduring spirit of his Vitebsk childhood. This canvas pulsates with a joyous energy, a testament to Chagall's ability to transform the familiar narratives of Eden into something profoundly moving and uniquely his own. The painting immediately draws the eye with its riotous color palette—a symphony of blues, greens, yellows, and reds that seem to shimmer with an inner light. It’s a world unbound by realism, where figures float and dance amidst a profusion of flowers, creating a sense of both earthly delight and celestial transcendence.

The Composition: A Gathering of Souls

At the heart of *Paradise (12)* lies a group of figures—a multitude of individuals rendered in Chagall’s signature style. They aren't portraits, but rather embodiments of archetypes; Adam and Eve are present, naturally, but surrounded by a throng of family members, friends, and neighbors – all recognizable as characters from his Vitebsk past. The composition is deliberately loose and dynamic, suggesting movement and conversation. Notice how some figures are clustered together, engaged in animated dialogue, while others drift further into the background, lost in contemplation or simply enjoying the beauty of their surroundings. The arrangement feels less like a formal depiction and more like a spontaneous gathering—a celebration of life and connection.

Symbolism Rooted in Tradition

Chagall’s work is rich with symbolism, drawing heavily on Jewish folklore and religious tradition. The abundance of flowers isn't simply decorative; they represent fertility, renewal, and the promise of eternal life. The presence of animals—a donkey, a bird, and a dog—adds layers of meaning, referencing biblical stories and representing aspects of nature and human relationships. The central figure, often interpreted as Chagall himself, is depicted with his characteristic flowing beard and distinctive hat, suggesting both humility and artistic authority. The inclusion of figures from his family – including his wife, Valentina (known as Bella) – reinforces the painting’s deeply personal nature, transforming a biblical narrative into a celebration of familial love and heritage.

Technique and Style: Gouache on Canvas

*Paradise (12)* is executed in gouache on canvas, a medium that lends itself beautifully to Chagall’s expressive style. The flat, vibrant colors are applied with broad brushstrokes, creating a sense of immediacy and spontaneity. The lack of precise detail contributes to the painting's dreamlike quality—it feels as though we’re peering into a vivid memory or glimpsing a fleeting vision. Chagall’s use of color is particularly noteworthy; he employs contrasting hues to create visual excitement and depth, while also utilizing subtle gradations to suggest light and shadow. The overall effect is one of joyous exuberance—a testament to the artist's mastery of his chosen medium.

Emotional Resonance: A Celebration of Life’s Abundance

Beyond its technical brilliance, *Paradise (12)* possesses a profound emotional resonance. It’s not simply a retelling of the story of Adam and Eve; it's an affirmation of life’s beauty, joy, and interconnectedness. The painting radiates warmth and optimism—a reminder that even in the face of adversity, there is always hope for renewal and redemption. It invites us to contemplate our own relationships, our memories, and our place within the larger tapestry of human experience. *Paradise (12)* remains a powerful testament to Chagall’s enduring legacy as one of the 20th century's most beloved and influential artists.

Kysymykset ja vastaukset

Mihin huoneeseen Marc Chagall:n "Paradise (12)" suositellaan?

"Paradise (12)"-teoksen reproduktio sopii hyvin Living Room-tilaan.

Voinko katsoa teosta "Paradise (12)" koko näytön diashow'na?

Teoksen "Paradise (12)" diaporama on katsottavissa teoksen Diaesitys -sivulla.

Voinko nähdä teoksen Marc Chagall:n "Paradise (12)" eri valaistuksissa?

Marc Chagall:n "Paradise (12)" -teoksen röntgennäkymä löytyy teoksen X-säteily -sivulta: interaktiivinen tutkimusmatka kuvaan yhdenentoista optisen kerroksen läpi.


Taiteilijan elämäkerta

A Life Painted in Dreams: The World of Marc Chagall

Marc Chagall, oikealta nimeltään Moiše Segal (jiddišiksi מאַרק שאַגאַל‎, ven. Марк Захарович Шага́л, Mark Zaharovitš Šagal, valkoven. Мойша Захаравіч Шагалаў, Mojša Zacharavič Šahałaŭ; 7. heinäkuuta (J: 24. kesäkuuta) 1887 Vitebsk, Venäjä – 28. maaliskuuta 1985 Saint-Paul de Vence, Alpes-Maritimes) oli venäjänjuutalais-ranskalainen taidemaalari. Surrealismiin usein yhdistetty Chagall on eräs 1900-luvun tunnetuimmista taiteilijoista. Hänen maalauksilleen ominainen värikkyys ja lämminhenkisyys on tehnyt niistä varsin pidettyjä.

Early Life and Artistic Beginnings

Marc Chagall syntyi Vitebskissä nykyisen Valko-Venäjän alueella, silloisessa Venäjän keisarikunnassa hasidijuutalaiseen perheen. Hän oli vanhin kahdeksasta lapsesta. Hänen nimensä Moiše Segal venäläistettiin Mark Zaharovitš Šagaloviksi ja edelleen muotoon Šagal, josta ranskalaisittain syntyi nimi Marc Chagall. Perheen isä oli sillikauppias. Lapsuuttaan Chagall piti onnellisena vaikkakin köyhänä, ja kotikylän muistot esiintyvätkin usein hänen taiteessaan. Hän ei koskaan nähnyt sovitettuun tapaan piirustusta ennen kuin hän katsoi koululaisen kopioivan aikakauskirjan kuvituksen. Hänet naurettiin, mutta hän alkoi kopioida ja improvisoida aikakausikirjoista. Molempien Chagallin vanhempien epäröintiä pidettiin hyväksyttävänä hänen opintonsa sallimiseksi Yehuda Penin oppilaana Vitebskissa. Myöhemmin he antoivat lapselleen luvan tutkia Pietarissa Léon Bakstin oppilaana, ja hän tutustui taiteen erilaisiin suuntauksiin ja muotivirtauksiin. Tausta aiheutti taiteilijalle ongelmia: juutalaiset saivat oleskella Pietarissa vain luvanvaraisesti, ja Chagall vietti lyhyen aikaa vankilassa. Pietariin hän jäi kuitenkin vuoteen 1910 saakka vieraillen säännöllisesti kotikylässään, jossa hän tapasi tulevan vaimonsa Bella Rosenfeldin. Hän oli erityisen vaikuttunut Vitebskin ainutlaatuisesta kulttuurista – Venäjän ortodoksiset kirkot vierivät käsi kädessä juutalaisen kauppojen vilkkauden kanssa – mikä loi taiteilijalle oman estetisetensä, joka pysyi kategorioiden ulkona hänen koko uransa aikana.

Formal Training and Early Artistic Style

Chagall sai ensimmäisen koulutuksensa paikalliselta signeeripöytäliikkeestä ja jatkoi sitä myöhemmin Pietarissa Léon Bakstin oppilaana. Hän tutustui myös impressionismiin Paul Durand-Ruelin galleriassa ja näki Gauguinin ja van Goghin alkuperäisiä töitä Bernheimin galleriassa. Näiden kokemusten jälkeen hän siirtyi Pariisiin Académie de la Grande Chaumièreen, jossa hän kehitti realistisen tyylin. Hän oli erityisen vaikuttunut Djagilevin Venäläisestä baletista ja sen ympärille kerääntyneistä tanssijoista, muusikoiden ja kirjailijoiden kanssa. Näiden kokemusten jälkeen hän tutustui myös surrealismiin ja Fauvismiin. Hänen varhaiset maalauksensa ovat jo nyt osoitus siitä, että hän kehitti oman erityisen kielen – jonka hän jatkoi käyttämistä koko uransa ajan. Hän ei ollut täysin omaksunut yhtä tiettyä taiteellista liikettä, mutta hän otti käyttöön elementtejä kubismista, symbolismista ja fauvismista, mutta hän filtteröi ne aina oman henkilökohtaisen näkökulman läpi, mikä loi tyylin, joka oli ainutlaatuinen ja täysin Chagall. Hän maalasi usein yksinkertaisia aiheita – kuten I and the Village (1911) – mutta hän käytti niissä värejä ja kuvioita suurella tarkkuudella ja huolellisuudella. Maalauksissa näkyvät henkilöhahmot liikkuvat ja tanssivat katsojan silmän korkeudella, mikä luo unenomaisen tunnelman ja kutsuu katsojat hänen sisäiseen maailmaansa. Tämä tyylinen lähestymistapa ei ollut sattumanvaraista; se juurtui haluun mennä yli yksinkertaisen todellisuuden jäljittelyn ja vangita tunnetta, painoa muistoa sekä folklorin voimaa.

Symbolism and Recurring Themes

Chagallin taiteessa korostuu symbolismi ja toistuvat teemat – erityisesti hänen lapsuudenkodiksensaan liittyvät henkilöhahmot ja tapahtumat. Hän maalasi usein yksinkertaisia aiheita – kuten I and the Village (1911) – mutta hän käytti niissä värejä ja kuvioita suurella tarkkuudella ja huolellisuudella. Maalauksissa näkyvät henkilöhahmot liikkuvat ja tanssivat katsojan silmän korkeudella, mikä luo unenomaisen tunnelman ja kutsuu katsojat hänen sisäiseen maailmaansa. Tämä tyylinen lähestymistapa ei ollut sattumanvaraista; se juurtui haluun mennä yli yksinkertaisen todellisuuden jäljittelyn ja vangita tunnetta, painoa muistoa sekä folklorin voimaa. Hän maalasi usein yksinkertaisia aiheita – kuten I and the Village (1911) – mutta hän käytti niissä värejä ja kuvioita suurella tarkkuudella ja huolellisuudella. Maalauksissa näkyvät henkilöhahmot liikkuvat ja tanssivat katsojan silmän korkeudella, mikä luo unenomaisen tunnelman ja kutsuu katsojat hänen sisäiseen maailmaansa. Tämä tyylinen lähestymistapa ei ollut sattumanvaraista; se juurtui haluun mennä yli yksinkertaisen todellisuuden jäljittelyn ja vangita tunnetta, painoa muistoa sekä folklorin voimaa. Hän maalasi usein yksinkertaisia aiheita – kuten I and the Village (1911) – mutta hän käytti niissä värejä ja kuvioita suurella tarkkuudella ja huolellisuudella. Maalauksissa näkyvät henkilöhahmot liikkuvat ja tanssivat katsojan silmän korkeudella, mikä luo unenomaisen tunnelman ja kutsuu katsojat hänen sisäiseen maailmaansa. Tämä tyylinen lähestymistapa ei ollut sattumanvaraista; se juurtui haluun mennä yli yksinkertaisen todellisuuden jäljittelyn ja vangita tunnetta, painoa muistoa sekä folklorin voimaa. Hän maalasi usein yksinkertaisia aiheita – kuten I and the Village (1911) – mutta hän käytti niissä värejä ja kuvioita suurella tarkkuudella ja huolellisuudella. Maalauksissa näkyvät henkilöhahmot liikkuvat ja tanssivat katsojan silmän korkeudella, mikä luo unenomaisen tunnelman ja kutsuu katsojat hänen sisäiseen maailmaansa. Tämä tyylinen lähestymistapa ei ollut sattumanvaraista; se juurtui haluun mennä yli yksinkertaisen todellisuuden jäljittelyn ja vangita tunnetta, painoa muistoa sekä folklorin voimaa. Hän maalasi usein yksinkertaisia aiheita – kuten I and the Village (1911) – mutta hän käytti niissä värejä ja kuvioita suurella tarkkuudella ja huolellisuudella. Maalauksissa näkyvät henkilöhahmot liikkuvat ja tanssivat katsojan silmän korkeudella, mikä luo unenomaisen tunnelman ja kutsuu katsojat hänen sisäiseen maailmaansa. Tämä tyylinen lähestymistapa ei ollut sattumanvaraista; se juurtui haluun mennä yli yksinkertaisen
Marc Chagall

Marc Chagall

1887 - 1985 , Belarus

Tietoa taiteilijasta

  • Artistic Movement Or Style: Modernismi, Kubismi
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Surrealismi']
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Bakst
    • Delaunay
    • Borovikovsky
  • Date Of Birth: 7. heinäkuuta 1887
  • Date Of Death: 28. maaliskuuta 1985
  • Full Name: Marc Chagall
  • Nationality: Venäjä-ranskalainen
  • Notable Artworks:
    • I and the Village
    • Over Vitebsk
    • White Crucifixion
  • Place Of Birth: Liozna, Belarus
Tutustu teoksiin, jotka on järjestetty aiheiden, tyylien ja ominaisuuksien mukaan.