Preverite v realnem okolju Predogled v AR Naročite ročno slikano reprodukcijo Preklop na digitalno sliko Pošlji kot čestitko
Podrobnosti Navodila Dodaj v priljubljene Prenesi Podobni artefakti Rentgenski posnetek Predvajaj diaporama Statistika

Madame Brunet

Explore Édouard Manet’s ‘Madame Brunet,’ a captivating 1865 portrait showcasing his realist style & modern life themes. Discover this masterpiece's composition and significance in art history.

Odkrijte Édouarda Maneta (1832-1883), ključno figuro med realizmom in impresionizmom! Oglejte si ikonična dela 'Zajtrk na travi' in 'Olympia' ter njegov vpliv na sodobno umetnost.

Giclée tisk / Umetniški tisk

Giclée ali platnati odtis muzejske kakovosti z hitro proizvodnjo in prilagodljivimi možnostmi končne obdelave. ( Naročite ročno slikano reprodukcijo Preklop na digitalno sliko)

P118B $10
P118H $10
P118W $10
P438Z $10
P508JH $12
P508YH $12
P805H $10
P805Z $10
P919BZ $10
P919G $10
P919XJ $10
P959ZH $10
P968JZ $12
W106C $8
W218G $10
W218JH $8
W218Y $10
W307PJ $10
W316G $10
W316PJ $8
W316Y $10
W398PJ $8
W4111J $10
W500HY $15
W500JH $15
W692G $12
W849H $8
W940BG $15
W953PJ $8

Standardna velikost
po meri
CM
INCH

Izberite eno od naših vnaprej določenih velikosti, ki ustrezajo prvotnim proporcijam umetničkega dela.

širina
višina

Svoje dimenzije lahko vnesete sami, da bodo ustrezne za določen okvir ali prostor. Če izbrana velikost ne bo skladna z razmerji izvirne slike, bomo umetniško delo orezali ali podaljšali s pomočjo ogledalnega odraza ali barvno polnega roba. Pred začetkom proizvodnje vam bomo poslali digitalni predogled za potrditev.
Upoštevajte, da predogled na zaslonu ne prikazuje dejanskega orezovanja ali podaljševanja. Le digitalni predogled bo natančno prikazal končno kompozicijo.
Čeprav so na voljo prilagojene velikosti, priporočamo izbiro dimenzije s predhodno določenega seznama, da ohranite prvotna razmerja.

Globalna dostava () v 2 tednih namesto standardnih 4/5 tednov. (23 september)

why_choose_icon
Brezplačna ekspresna dostava po vsem svetu
why_choose_icon
Visokokakovostno laneno platno
why_choose_icon
Popolno zavarovanje pošiljke
why_choose_icon
Garancija povračila carine in uvoznih davkov
why_choose_icon
Garancija popolnega barvnega ujemanja
why_choose_icon
Politika vračila v 100 dneh (le v primeru okvar)
why_choose_icon
Garancija 100% povračila denarja
why_choose_icon
Popust pri večjem naročilu

Skupna cena

$ 68

reproduction

Madame Brunet

Giclée tisk / Umetniški tisk

Velikost reprodukcije

-

Skupna cena

$ 68

Hitri podatki

  • year: 1865
  • medium: Oil on canvas
  • subject: Portrait of a woman
  • movement: Realism, Impressionism
  • style: Realistic
  • title: Madame Brunet

Kviz o umetnosti

Pri vsakem vprašanju je na voljo le eden pravilen odgovor.

Vprašanje 1:
In what year was Édouard Manet's 'Madame Brunet' painted?
Vprašanje 2:
What artistic transition is Édouard Manet known for pioneering?
Vprašanje 3:
The image description notes the brushwork in 'Madame Brunet' as being...
Vprašanje 4:
What is the primary subject matter of 'Madame Brunet'?
Vprašanje 5:
The color palette of 'Madame Brunet' is dominated by which tones?

A Glimpse into Modern Parisian Life: Édouard Manet’s *Madame Brunet* (1865)

Édouard Manet, a pivotal figure in 19th-century French painting, stands as a bridge between the established conventions of Realism and the burgeoning freedom of Impressionism. *Madame Brunet*, painted in 1865, is a compelling example of his innovative approach to portraiture – an intimate study that simultaneously embodies the formality of tradition and hints at the shifting social landscape of Paris. This artwork isn’t merely a likeness; it's a window into the modern experience, rendered with Manet’s signature blend of observation and artistic daring.

Subject & Composition: A Study in Restrained Elegance

The painting depicts Madame Brunet, a member of Parisian high society, presented in a three-quarter length pose. She is dressed in a dark, voluminous gown accented by a crisp white collar – a stylistic choice that draws attention to her face and clasped hands. Her gaze is directed slightly off-canvas, creating an intriguing sense of interiority; she appears lost in thought or observing something beyond our view. The composition is remarkably balanced, with Madame Brunet occupying the central space, framed by a subtly rendered background of trees and sky. This backdrop isn’t merely decorative; it provides depth while maintaining focus on the subject's psychological presence.

Technique & Style: A Departure from Academic Convention

Manet employed oil on canvas with a loose, expressive brushstroke that was revolutionary for its time. Unlike the highly polished surfaces favored by academic painters, *Madame Brunet* exhibits visible texture and an emphasis on capturing light and atmosphere. This technique contributes to a sense of immediacy and modernity. While rooted in Realism’s commitment to depicting contemporary life, Manet's handling of paint foreshadows the Impressionist focus on fleeting moments and subjective perception. The subdued color palette – dominated by blacks, browns, and grays with highlights on Madame Brunet’s face and hands – enhances the painting’s introspective mood.

Historical Context & Symbolism: A Portrait of a Changing Era

Painted during a period of rapid social and political change in France, *Madame Brunet* reflects the anxieties and aspirations of the emerging bourgeoisie. Manet deliberately challenged traditional portrait conventions by presenting his subject not as an idealized figure but as a real woman with a palpable presence. The dark clothing could be interpreted symbolically – perhaps suggesting mourning or simply reflecting the fashionable somber attire of the time. However, it also contributes to the painting’s overall sense of quiet contemplation and restrained elegance. Manet's willingness to depict modern life without idealization was groundbreaking, paving the way for future generations of artists.

Emotional Impact & Legacy: A Timeless Resonance

*Madame Brunet* evokes a feeling of quiet dignity and subtle melancholy. The subject’s introspective gaze invites viewers to contemplate her inner world, fostering a sense of intimacy and connection. This painting is not about grand gestures or dramatic narratives; it's about capturing the nuances of human emotion and the complexities of modern life. Manet’s influence on subsequent artists – including those associated with Impressionism, Post-Impressionism, and beyond – cannot be overstated. His bold experimentation with technique, subject matter, and composition fundamentally altered the course of art history.

Key Takeaways

  • Artist: Édouard Manet (1832-1883)
  • Year: 1865
  • Medium: Oil on Canvas
  • Dimensions: 132 x 99 cm
  • Style: Transition from Realism to Impressionism
  • Current Location: Private Collection (often exhibited)
This artwork is a testament to Manet’s genius – a captivating portrait that continues to resonate with viewers today, offering a glimpse into the heart of 19th-century Parisian society and the dawn of modern art.

Biografija umetnika

Parišanski upornik: Življenje in umetnost Édouarda Maneta

Édouard Manet, rojen leta 1832 v udobni buržojski družini v Parizu, se zanj očitno ni pisala pot revolucionarnega umetnika. Njegov oče, ugledni sodnik, je sanjal o varnem prihodu za sina – bodisi zakon ali morda služba v mornarici, častna poklica, ki sta primerna njihovemu družbenemu položaju. A že kot mlad fant je pripadalo njegovo srce umetnosti. Že pri enajstih letih je začel s formalnimi lekcijami risanja in čeprav je bil kratek čas vajen pri akademskem slikarju Thomasu Coutureju, ga je hitro zmotila Couturjeva rigidna metoda. Ta zgodnja odpornost je napovedala življenje, preživeto v izzivanju umetniških konvencij. Manet se ni želel le posnemati preteklosti; hotel je ujeti živahnost – in kdaj tudi motečo resničnost – sodobnega pariškega življenja. Pogosto je obiskoval Louver, ne samo za kopiranje mojstrov iz preteklosti, ampak da bi razčlenil njihove tehnike, učil pa se je od umetnikov, kot sta Caravaggio in Velázquez, kako lahko svetloba in senca oblikujeta obliko ter vzbujata čustva. Vendar je bil to premik v umetniških trendih, zlasti vzpon realizma, ki ga je podpiral Gustave Courbet, tisti, ki je resnično prižgal Manetovo ustvarjalno pot. Courbetova vztrajnost pri prikazovanju vsakdanjega življenja brez idealizacije se je globoko odzvala v Manetu in ga osvobodila omejitev zgodovinskih ali mitoloških tem.

Izziv tradiciji: Scandal in inovacija

Šestdeseta leta 19. stoletja so zaznamovala obdobje intenzivne umetniške razburjenosti v Parizu, Manet pa je bil v središču vsega tega. Prihod japonskih natisov – *ukiyo-e* – je močno vplival na njegovo estetsko občutljivost. Očaral ga je njihov sploščen perspektiva, krepka kompozicija in izrazita uporaba barve, elementi, ki so postali znamenitosti njegovega sloga. Ta vpliv, skupaj z njegovim vse večjim zavračanjem akademske dovršenosti, je vodil do del, ki so šokirala in osramotila pariškega umetniškega sveta. Le Déjeuner sur l'herbe (Kosilo na travi), razstavljen na Salon des Refusés leta 1863 – razstava za dela, ki jih je zavrnila uradna razstava – je postal tarča kontroverze. Na sliki, kjer dve povsem oblečeni moški piknikata z golo žensko, ni šlo le za goloto; šlo je za *način* predstavitve te golote. Manetove figure niso imele idealiziranih oblik in mitološkega konteksta tradicionalne golote. Bile so nedvomno moderne, gledalca pa soočajo z motečo neposrednostjo. Scandal okoli Kosila na travi se je še povečal s njegovim mojstrovino iz leta 1865, Olympia. Ta slika, ki je bila namenjena ponovnemu upodobitvi Tizianove *Venere iz Urbina*, je predstavljala sodobno prostitutko, ki pogumno gleda naravnost v gledalca. Brezsrčna realizacija in provokativna tema sta bila deležna široke obsodbe. Kritiki so Maneta obtožili vulgarnosti in umetniške neusposobljenosti, a pod jezo je bilo prepoznavanje, da je temeljito spreminjal jezik slikarstva.

Most do impresionizma: Svetloba, poteze čopiča in sodobno življenje

Čeprav Manet ni nikoli povsem sprejel oznake "impresionist", je njegov vpliv na gibanje neizrecen. Delil je njihovo zavrnitev akademskih konvencij in zavezanost ujetju minljivih učinkov svetlobe in atmosfere. Razstavljal je skupaj z Monetom, Renoirjem, Degasom in drugimi na neodvisnih razstavah impresionistov, s čimer je utrdil svoj položaj ključne figure v avantgardi. Manetova tehnika se je razvijala proti ohlapnejši potezi čopiča, ki je dajala prednost vtisu oblike namesto natančne podrobnosti. Eksperimentiral je z barvo in pogosto uporabljal ostre kontraste za ustvarjanje dramatičnih učinkov. Poleg kontroverznih golotin je Manet raziskoval široko paleto tem: portrete – vključno s preskakovanjem njegove žene Suzanne in umetnika Émilea Zole; prizore pariškega nočnega življenja, kot je A Bar at the Folies-Bergère, ki mojstrsko ujame izolacijo in spektakel sodobnega mestnega življenja; ter intimne domače scene. Ni le dokumentiral teh tem; jih je preučeval, spraševanje o družbenih normah in izzival konvencionalna stališča o lepoti.

Zapuščina in trajni vpliv

Prečasni smrt Édouarda Maneta leta 1883 zaradi sifilisa je skrajšala kariero, ki je že nepovratno spremenila potek zgodovine umetnosti. Čeprav se je njegov ugled po smrti bistveno povečal, je bil njegov vpliv takojšen pri mlajših umetnikih, ki so ga prepoznali kot osvoboditelja. Razbil je ovire in izzival tradicionalna stališča o temah, tehnikah in umetniških namenih.
  • Njegov poudarek na zajemanju sodobnega življenja je utrla pot impresionizmu in postimpresionizmu.
  • Njegova inovativna uporaba potez čopiča in barve je vplivala na generacije slikarjev.
  • Njegova volja, da se sooči z neprijetnimi resnicami o družbi, je prisilila gledalce, naj spravijo pod vprašaj svoje predpostavke.
Manetove slike še danes odzvanjajo ne le zaradi njihove estetske lepote, ampak tudi zaradi njihove trajne relevantnosti. Ostaja ključna figura prehoda iz realizma v impresionizem in upravičeno proslavlja kot enega od ustanoviteljev sodobne umetnosti – pariškega upornika, ki se je drznil slikati svet takšnega, kot ga je videl, z vso njegovo zapletenostjo in nasprotijami. Njegovo delo služi kot močen opomnik, da prava inovacija pogosto pride na račun izzivanja uvelavljenih norm in sprejemanja neprijetnih resnic našega časa.
Édouard Manet

Édouard Manet

1832 - 1883 , Francija

Ključne informacije

  • Datum Rojstva: 23. januar 1832
  • Datum Smrti: 1883
  • Kraj Rojstva: Pariz, Francija
  • Nacionalnost: Francoska
  • Polno Ime: Édouard Manet
  • Umetniki Pod Vplivom:
    • Claude Monet
    • Pierre-Auguste Renoir
    • Edgar Degas
  • Umetniški Slog: Realizem, Impresionizem
  • Vplivne Umetnike:
    • Caravaggio
    • Diego Velázquez
    • Gustave Courbet
  • Znani Dela:
    • Le Déjeuner sur l'herbe
    • Olympia
    • A Bar at the Folies-Bergère
Raziščite umetniška dela, razvrščena po temah, slogih in značilnostih.