Se i rommet Se i AR Bytt til trykkversjon Gå til digitalt bilde Del som digitalt kort
Detaljer Studentguide Legg til i favoritter Last ned Liknende objekter Røntgen Lysbildefremvisning Besøksstatistikk

Madonna Litta

Leonardo da Vinci sin Madonna Litta er et ikon fra renessansen som fascinerer kunstnere og forskere fortsatt etter flere århundrer. Sfumatoteknikken og komposisjonens innovasjon gir dette bildet en unik atmosfære av ro og åndelighet. Utforsk kunsthistorien!

Leonardo da Vinci (1452-1519): En genial renessansekunstner og vitenskapsmann! Kjent for Mona Lisa, Det siste måltid og banebrytende ideer. Et ekte geni!

Håndlaget oljereproduksjon

Håndmalt olje på lerret i din valgte størrelse og ramme, laget på bestilling av våre kunstnere. ( Bytt til trykkversjon Gå til digitalt bilde)

P118B $10
P118H $10
P118W $10
P438Z $10
P508JH $12
P508YH $12
P805H $10
P805Z $10
P919BZ $10
P919G $10
P919XJ $10
P959ZH $10
P968JZ $12
W106C $8
W218G $10
W218JH $8
W218Y $10
W307PJ $10
W316G $10
W316PJ $8
W316Y $10
W398PJ $8
W4111J $10
W500HY $15
W500JH $15
W692G $12
W849H $8
W940BG $15
W953PJ $8

Standardformat
tilpasset
CM
INCH

Velg mellom våre forhåndsdefinerte størrelser som bevarer kunstverkets opprinnelige proporsjoner.

bredde
høyde

Du kan angi egne mål for å tilpasse en spesifikk ramme eller plass. Dersom den valgte størrelsen ikke samsvarer med originalbildets proporsjoner, vil vi enten beskjære kunstverket eller utvide maleriet med ytterligere håndmalte elementer. En digital mockup vil bli sendt til din godkjenning før produksjonen starter.
Vennligst merk at forhåndsvisningen på skjermen ikke gjenspeiler den faktiske beskjæringen eller utvidelsen. Kun mockuppen vil vise den endelige komposisjonen nøyaktig.
Selv om tilpassede størrelser er tilgjengelige, anbefaler vi å velge et mål fra den forhåndsdefinerte listen for å bevare de originale proporsjonene.

Eksempler på hva som kan endres: Erstatt ansikt med bilde av kunden; Legg til kjæledyr (f.eks. bytt ut katt med hund); Inkluder en skjult melding i bakgrunnen; Endre bakgrunnslandskap eller elementer.
Etter bestilling vil WahooArt.com-teamet sende e-post til kunden for instruksjoner og sende et utkast (mockup) som forhåndsvisning.

Verdensomspennende levering () på 3–4 uker i stedet for standard 5 uker. (26 September). Ingen kompromisser med kvaliteten.

why_choose_icon
Gratis ekspressfrakt over hele verden
why_choose_icon
Lerretsduk av høykvalitets lin
why_choose_icon
Full transportforsikring
why_choose_icon
Garanti for refusjon av toll og importavgifter
why_choose_icon
Garantert fargeekthet
why_choose_icon
100 dagers returrett ved fabrikasjonsfeil
why_choose_icon
100% pengene tilbake-garanti
why_choose_icon
Mengderabatt

Totalpris

$ 272

reproduction

Madonna Litta

Reproduksjonsmetode

Format på reproduksjon

-

Totalpris

$ 272

Kort om verket

  • Year: 1490
  • Medium: Tempera on canvas
  • Location: Hermitage Museum, Saint Petersburg
  • Title: Madonna Litta
  • Subject or theme: Virgin Mary and Child
  • Artist: Leonardo da Vinci
  • Artistic style: Renaissance

Kunstquiz

Det er kun ett riktig svar på hvert spørsmål.

Spørsmål 1:
What artistic technique is prominently featured in Leonardo da Vinci’s Madonna Litta?
Spørsmål 2:
In which museum is the Madonna Litta currently housed?
Spørsmål 3:
What is the primary subject depicted in the Madonna Litta?
Spørsmål 4:
Leonardo da Vinci’s Madonna Litta utilizes what type of panel construction?
Spørsmål 5:
Who is considered to be Leonardo da Vinci's pupil who may have contributed to the completion of Madonna Litta?

Madonna Litta: A Renaissance Icon Revisited

Leonardo da Vinci’s Madonna Litta stands as a cornerstone of High Renaissance art—a painting that continues to fascinate scholars and inspire artists centuries after its creation. Housed in the Hermitage Museum in St. Petersburg, Russia, this tempera masterpiece transcends mere representation; it embodies the era’s humanist ideals and masterful artistic innovation. Its serene beauty speaks volumes about faith, maternal love, and the enduring power of art to capture the essence of human experience. Style & Technique: Leonardo’s signature sfumato technique—characterized by hazy gradations of tone achieved through thin layers of translucent glaze—transforms the figures into ethereal forms. This masterful blending of colors and light contributes to an atmosphere of profound tranquility and spiritual contemplation. Imagine stepping back in time, witnessing the birth of a revolutionary approach to painting – one that prioritized subtlety and illusion over harsh outlines. The result is breathtaking: Mary’s face glows with inner radiance, conveying a sense of peace unattainable by earlier artists. Compositional Innovation: The placement of Mary and Christ within the arched windows is deliberate, mirroring architectural principles prevalent in Renaissance design. It reinforces the sense of space and elevates the scene beyond a mere depiction of domestic piety. Consider how Leonardo cleverly utilized perspective—a technique still debated amongst historians—to create an illusionistic depth that would have astonished viewers of his time. This wasn’t simply about accurately portraying the room; it was about transporting the viewer into a realm of divine beauty. Symbolism & Emotion: The goldfinch held by Jesus—a symbol of resurrection and divine grace—adds another layer of meaning to the artwork. Leonardo’s careful attention to detail conveys not only visual beauty but also an emotional resonance that speaks to themes of maternal love, faith, and redemption. Each brushstroke seems imbued with intention, reflecting Leonardo's profound understanding of human psychology and his desire to communicate spiritual truths through artistic expression. The bird represents hope—a promise of eternal life—and underscores the painting’s central message: the triumph of goodness over darkness. Historical Context: Produced during a period of artistic experimentation and intellectual inquiry, Madonna Litta reflects Leonardo’s evolving stylistic sensibilities—marking a crucial step in his artistic journey toward achieving perfection. It emerged from Milanese court patronage, where Leonardo sought to elevate art as a tool for humanist education and spiritual contemplation. This painting stands alongside masterpieces by Michelangelo and Raphael, demonstrating the extraordinary flourishing of creativity during the Renaissance – an era defined by a renewed interest in classical ideals and a belief in human potential. Photo Description: The image is a painting of a woman holding a baby in her arms. The woman appears to be the Virgin Mary, as she is depicted with a halo above her head. She is wearing a blue dress and has a crown on her head. The baby being held by the woman is also wearing a crown. The painting is set against a backdrop of two windows, one on the left side and another on the right side. There are also two other people in the background, but they are not as prominent as the main subjects. This depiction captures the essence of Renaissance artistic ideals—graceful beauty combined with intellectual depth—a testament to Leonardo’s unparalleled skill and vision.

Kunstnerbiografi

Renessansens Uovertrufne Geni: Leonardo da Vincis Liv og Arv

Leonardo di ser Piero da Vinci, født i 1452 nær den toskanske landsbyen Vinci, står utvilsomt som en av de mest universelt anerkjente skikkelsene fra renessansen – et ekte polygeni hvis umettelige nysgjerrighet drev ham på tvers av disipliner og etterlot seg et uutslettelig preg på kunst, vitenskap og ingeniørkunst. Selve navnet hans er blitt synonymt med genialitet, et bevis på hans ekstraordinære talentbredde og visjonære tenkning. Leonardo ble født utenfor ekteskap av Piero da Vinci, en notarius, og Caterina, en bondekvinne, og hans tidlige liv var ukonvensjonelt, men ga ham tilgang til både den praktiske verden og en forståelse for naturen som skulle forme hans kunstneriske visjon dyptgripende. Han mottok grunnleggende utdanning i lesing, skriving og aritmetikk, men det var lærlingen under Andrea del Verrocchio i Firenze som virkelig tente hans kreative gnist. I Verrocchios verksted lærte Leonardo ikke bare å male eller skulpturere; han ble fordypet i en verden av teknisk dyktighet, mestret metallarbeid, snekring, tegning og kompleksiteten i kunstnerisk skapelse – et fundament som han skulle bygge sitt mangefasetterte geni på. Selv i denne formative perioden spredte det seg hvisking om hans eksepsjonelle talent, med beretninger som antyder at Verrocchio selv oppga malingen etter å ha vært vitne til Leonardos overlegne evner.

Milanesiske Innovasjoner og Kunstnerisk Blomstring

I 1482 la Leonardo ut på et nytt kapittel, da han gikk i tjeneste hos Ludovico Sforza, hertugen av Milano. Dette var ikke bare en kunstnerisk ansettelse; Leonardo fungerte som militæringeniør, arkitekt, skulptør og designer for hoffet – et bevis på hans allsidige ferdigheter. Han konseptualiserte innovative festninger, designet forseggjorte scenebilder og skisserte til og med planer for fantastiske maskiner. Det var imidlertid i denne perioden han begynte arbeidet med sitt mest ikoniske mesterverk: Nattverden. Malt som et freskomaleri i refektoriet ved Santa Maria delle Grazie-klosteret, overskrider verket ren representasjon; det er en dyp utforskning av menneskelige følelser og psykologisk drama, som fanger øyeblikket da Kristus kunngjør sitt forræderi. Komposisjonen, innovativ for sin tid, og den mesterlige bruken av perspektiv skulle dyptgripende påvirke vestlig kunst i århundrer fremover. Selv om mange skulpturprosjekter ble ufullstendige i hans milanesiske periode, fortsatte Leonardos oppfinnsomhet å blomstre, og la grunnlaget for fremtidige vitenskapelige utforskninger.

Den Florentinske Returen og Jakten på Perfeksjon

Etter den franske invasjonen av Milano i 1499 vendte Leonardo tilbake til Firenze, en by som opplevde en topp innen kunstnerisk utvikling. Selv om han produserte færre fullførte verk i denne perioden, var deres innvirkning enorm. Det var her han begynte arbeidet med det som skulle bli kanskje verdens mest berømte maleri: Mona Lisa (La Gioconda). Emnet sitt gåtefulle smil og fengslende blikk har fascinert seere i generasjoner, mens Leonardos revolusjonerende *sfumato*-teknikk – den subtile blandingen av lys og skygge for å skape uklare konturer og atmosfærisk perspektiv – bidro betydelig til maleriets eteriske kvalitet. Denne perioden så også en kontinuerlig foredling av hans anatomistudier, drevet av et urokkelig ønske om å forstå den menneskelige form med vitenskapelig presisjon. Han dissekerte lik, og dokumenterte nøye muskler, bein og organer i en serie utrolig detaljerte tegninger som var århundrer forut for sin tid.

En Arv Utover Kunst: Vitenskap, Oppfinnelser og Varig Innflytelse

Leonardos senere år ble preget av reiser mellom Firenze, Milano og Roma, alltid ettertraktet for sin ekspertise, men ofte etterlot prosjekter ufullstendige – kanskje et speilbilde av hans rastløse intellekt og omfanget av hans interesser. I 1516 aksepterte han en invitasjon fra kong Frans I til å bo og arbeide ved Château du Clos Lucé nær Amboise i Frankrike, hvor han tilbrakte sine siste år. Han døde der i 1519, og etterlot seg en enorm arv som strekker seg langt utover kunstens rike. Hans notatbøker avslører banebrytende arbeid innen anatomi, optikk, hydraulikk, geologi og kartografi – og konseptualiserte oppfinnelser århundrer forut for sin tid, inkludert flyvemaskiner, stridsvogner og avanserte våpen. Leonardo da Vincis innvirkning på kunsthistorien er umålelig. Han hevet statusen til kunstnere fra dyktige håndverkere til intellektuelle figurer, og demonstrerte at kunstnerisk skapelse kunne informeres av vitenskapelig undersøkelse og en dyp forståelse for naturen. Hans malerier feires for sin realisme, psykologiske dybde og innovative teknikker. Han er fortsatt et symbol på menneskelig nysgjerrighet, kreativitet og den utrettelige jakten på kunnskap – et sant legemliggjørelse av renessanseånden hvis arv fortsetter å inspirere ærefrykt og fascinasjon århundrer etter hans død.

Nøkkelprestasjoner & Varig Innvirkning

  • Malerier: Mona Lisa, Nattverden, Jomfruen av klippene, Bebudelsen
  • Tegning & Skissering: Omfattende anatomistudier, Ingeniørdesign (flyvemaskiner, våpen), Botaniske illustrasjoner
  • Vitenskap & Ingeniørkunst: Banebrytende arbeid innen anatomi, optikk, hydraulikk, geologi og kartografi. Konseptualiserte oppfinnelser århundrer forut for sin tid.
Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

1452 - 1519 , Italia

Kort om kunstneren

  • Artistic Movement Or Style: Høyrenessansen
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Renessansekunst']
  • Artists Who Influenced This Artist: ['Andrea del Verrocchio']
  • Date Of Birth: 15. april 1452
  • Date Of Death: 2. mai 1519
  • Full Name: Leonardo di ser Piero da Vinci
  • Nationality: Italiensk
  • Notable Artworks:
    • Mona Lisa
    • Nattverden
    • Vitruviansk mann
  • Place Of Birth: Vinci, Italia
Utforsk kunstverk organisert etter temaer, stiler og kjennetegn.