Esikatselu Esikatsele AR-tilassa Vaihda tulosteeseen Osta käsinmaalattu taideteos Jaa teos
Tiedot Opas Lisää suosikkeihin Lataa kuva Samanlaisia kohteita Röntgenkuvaus Diaesitys Kysymykset ja vastaukset Lataa esitys Tilastot

Three Studies for Self-Portrait

Mitat
38.0 x 32.0 cm

Bacon käytti häiritsevää realismia teoksessa Kolme tutkimusta ristin juurella. Tutustu hänen voimakkaisiin maalauksiinsa nyt.

Saat tulostusvalmiin tiedoston, jonka laatu ylittää verkkonäkymän huomattavasti. Jokainen myymämme digitaalinen kuva on peräisin arkistomme korkearesoluutioisesta mestariteoksesta — yleensä 5 000–15 000 pikselin levyisenä — joten voit tulostaa suuria kokoja, rajata tiukasti tai toistaa hienovaraiset yksityiskohdat luottavaisin mielin.

Mikään tiedosto ei lähde studiostamme muuttamatta. Digitaalinen asiantuntija vertaa värejä alkuperäiseen maalaukseen ja korjaa niitä tarvittaessa, minkä jälkeen hän parantaa kuvan selkeyttä ja yksityiskohtia ammattimaisilla retusointityökaluilla — säilyttäen aina uskollisena taiteilijan siveltimenjäljen ja tyylin. Lopputuloksena on kuva, joka näyttää maalaukselta, eikä suodatetulta skannaukselta.

Hyväksyt työn ennen valmistumistaan: asiantuntijamme lähettää kuvan tarkistettavaksi sähköpostitse 72 tunnin kuluessa. Etkö ole tyytyväinen? Pyydä parannuksia tai korjauksia, tai pyydä hyvitystä, mikäli laatu ei vastaa odotuksia.

Tämä on laatua, johon kustantamot, design-studiot, galleriat ja painotalot luottavat.

Digitaalinen kuva

Lataa korkearesoluutioinen tiedosto henkilökohtaiseen näyttelyyn, tulostamiseen ja luoviin projekteihin. ( Vaihda tulosteeseen Osta käsinmaalattu taideteos)

Kokonaishinta

€ 22,15

Sisältyy jokaiseen digitaalisen kuvan tilaukseen

Asiantunteva digitaalinen toimitus, laatu taattu

Kun valitset WahooArt.com-palvelun, et saa vain kuvaa – saat ammattimaisesti viimeistellyn digitaalisen taideteoksen, joka on luotu tarkkuudella ja jonka takaa tulee tyytyväisyystakuu. Tässä on kaikki, mitä tilauksesi sisältää, automaattisesti:

Nopea sähköpostitoimitus

Saat korkearesoluutioisen digitaalisen kuvatiedostosi sähköpostiisi 72 tunnin kuluessa tilauksesta – valmiina käytettäväksi välittömästi.

Tekoälyllä parannettu digitaalinen tiedosto

Teoksesi on optimoitu ammattimaisesti edistyneiden tekoälytyökalujen ja manuaalisen jälkikäsittelyn avulla, mikä takaa maksimaalisen yksityiskohtaisuuden, selkeyden ja väritarkkuuden.

Ilmainen uudelleenlähetys elinikäisesti

Oletko vahingossa poistanut tai kadottanut tiedostosi? Ei hätää – lähetämme sen sinulle uudelleen milloin tahansa täysin maksutta.

Ei tuontimaksuja – koskaan

Nauti taiteestasi välittömästi ilman tullimaksuja, veroja tai toimituskuluja – digitaaliset lataukset ovat aina verovapaita.

Värintoiston tarkkuustakuu

Varmistamme, että digitaalinen kuvasi vastaa alkuperäisiä värejä mahdollisimman tarkasti käyttämällä ammattilaistason työkaluja ja värinhallintaa.

100 päivän tyytyväisyystakuu

Jos et ole tyytyväinen digitaaliseen kuvaasi, muokkaamme sitä tai palautamme 100% hinnan 100 päivän kuluessa – kysymystä ei esitetä.

100% Rahat takaisin -takuu

Et ole tyytyväinen? Saat täyden hyvityksen 100 päivän kuluessa digitaalisen tiedostosi vastaanottamisesta – kysymystä ei esitetä.

Määräalennukset

Osta 3 kuvaa, säästä 10% - Osta 5, säästä 15% - Osta 10+, säästä 20%. Erinomainen valinta luoviin projekteihin, gallerioille ja toimistoille.

Pikaista tietoa

  • Location: The Metropolitan Museum of Art
  • Movement: Expressionism
  • Notable elements or techniques: Gestural brushstrokes, distorted features
  • Dimensions: 38 x 32 cm
  • Year: 1979
  • Medium: Oil on Canvas

Taidevisat

Jokaisessa kysymyksessä on vain yksi oikea vastaus.

Kysymys 1:
What is the primary emotion conveyed by Francis Bacon’s ‘Three Studies for Self-Portrait’?
Kysymys 2:
The dark background in ‘Three Studies for Self-Portrait’ serves to:
Kysymys 3:
What artistic style is most prominently associated with Bacon’s technique?
Kysymys 4:
According to David Sylvester, why did Bacon create self-portraits?
Kysymys 5:
What is the dominant color used in ‘Three Studies for Self-Portrait’?

A Descent into Darkness: Examining Bacon’s “Three Studies for Self-Portrait”

Francis Bacon's "Three Studies for Self-Portrait," completed in 1979, isn’t merely a depiction of the human face; it’s an unsettling confrontation with mortality and psychological vulnerability. Executed during a period marked by profound personal loss – Bacon’s wife Aline Meyer had succumbed to cancer just months prior – this triptych embodies his characteristic preoccupation with confronting existential anxieties through visceral imagery. As Bacon himself famously articulated, “I loathe my own face . . . I’ve done a lot of self-portraits, really because people have been dying around me like flies and I’ve nobody else left to paint but myself.” This statement encapsulates the core impetus behind his artistic endeavor—a desperate attempt to grapple with grief and isolation through the unflinching gaze of his own reflection.

Composition & Style: Fragmented Identity

The artwork's compositional strategy is deliberately restrictive, prioritizing a claustrophobic perspective that confines the viewer’s attention solely to the central figure—a stylized head emerging from an abyss of impenetrable black paint. Each panel presents a near-identical portrait, subtly differentiated by nuanced shifts in expression and viewpoint. This repetition underscores the concept of fragmented identity, mirroring the artist's own internal turmoil. Bacon eschewed traditional artistic conventions, favoring loose gestural brushstrokes that convey raw emotion rather than meticulous realism. The resulting style is unmistakably Expressionistic—characterized by distortion, exaggeration, and a palpable sense of unease—reflecting Bacon’s profound engagement with psychoanalytic theory and his desire to portray the subconscious mind.

Color Palette & Texture: Stark Contrast & Visceral Presence

Dominantly black, the background serves as a chilling counterpoint to the flesh tones – pinks, reds, and yellows – employed to depict the face itself. These colors are applied with considerable textural dynamism, capturing the artist’s deliberate manipulation of surface qualities. The stark contrast amplifies the psychological impact of the piece, emphasizing the vulnerability inherent in confronting one's own mortality. Subtle shades of grey and white delineate shadows and highlights within the facial features, adding depth and dimensionality to the canvases. Bacon’s technique involved layering paint extensively, allowing brushstrokes to remain visible—a conscious decision that reinforces the artwork’s visceral presence and communicates a profound sense of immediacy.

Symbolism & Emotional Resonance: Confronting Existential Angst

The abyss-like black background transcends mere visual representation; it symbolizes the unknown, the void, and perhaps most powerfully, the inescapable confrontation with death. Bacon’s deliberate distortion of facial features—particularly the eyes—serves as a conduit for conveying psychological distress and existential angst. The slow panning movement between panels reinforces this thematic preoccupation, suggesting an ongoing process of self-reflection and grappling with profound questions about human existence. As David Sylvester noted, “It’s not just that he paints his own face; it’s that he tries to capture something of what it feels like to be alive.”

Historical Context & Legacy

Created in the wake of World War II and amidst a period of significant artistic experimentation, "Three Studies for Self-Portrait" aligns with Bacon's broader exploration of themes related to trauma and suffering. Influenced by Surrealism and Freud’s psychoanalytic theories, Bacon sought to depict not merely what he saw but what he felt—a radical departure from academic conventions that cemented his place as one of the most influential artists of the 20th century. The artwork continues to resonate with audiences today due to its unflinching portrayal of human vulnerability and its masterful manipulation of visual language to convey profound emotional depth. Its enduring power lies in its ability to provoke contemplation on fundamental questions about identity, mortality, and the complexities of the human psyche.

Kysymykset ja vastaukset

Kuka on luonut teoksen "Three Studies for Self-Portrait"?

Teos "Three Studies for Self-Portrait" on yhdistetty Francis Bacon.

Mistä kansallisuudesta "Three Studies for Self-Portrait"-teoksen Expressionistic Horror kumpuaa?

"Three Studies for Self-Portrait" yhdistää Expressionistic Horror-suuntauksen Irlanti-maahan teoksen luojan syntymämaan kautta.

Voinko nähdä teoksen Francis Bacon:n "Three Studies for Self-Portrait" omalla seinälläni ennen ostopäätöstä?

Teoksella "Three Studies for Self-Portrait" on lisätyn todellisuuden esikatselu: teoksen Tarkastele teosta AR-tilassa -sivu näyttää sen omassa tilassasi yhteensopivalla laitteella.


Taiteilijan esittely

Varhaiset vuodet, perhe ja kasvu

Francis Bacon syntyi 28. lokakuuta 1909 Dublinissa, Irlannissa. Hän kasvoi irlantilaisella maaseudulla laukkakilpailujen valmentajan poikana. Hänen lapsuuttaan leimasi fyysinen kamppailu; vaikea astma teki hengittämisestä usein raskasta ja uuvuttavaa. Nuoruusvuosinaan hän koki myös eristyneisyyden ja ahtaanpaikan kammoa, muistaen jääneensä pitkäksi aikaa talouden palvelijan sulkeman pimeisiin kaappeihin. Tämä tukehtumisen tunne sekä pelko, jota aiheutti irlantilaisen vallankumousajan levottomuus ja perheenjäsenten piiloutuminen lukituisiin huoneisiin, jättivät pysyvän jäljen hänen varhaisiin vuosiinsa.

Hänen koulutuksensa oli pitkälti yksityistä, ja sitä hoitivat kotona toimivat tuutorit perinteisen luokkahuoneopetuksen sijaan. Tämä epätavallinen kasvatus tarkoitti, ettei hän koskaan kulkenut taidekoulun oppisopimuskoulutuksen vakiintunutta polkua. Kuusitoista vuoden ikään mennessä nuoruuden levottomuus sai hänet jättämään kotinsa maaseudun rauhaan ja suuntaamaan kohti Lontoon mahdollisuuksia. Hän saapui kaupunkiin seitsemäntoistavuotiaana ja selviytyi äitinsä antamalla taskurahoilla navigoidessaan urbaanin elämän monimutkaisuuksien keskellä.

Elämä Lontoossa, Berliinissä ja Pariisissa

1920-luvun loppupuolella Francis Bacon oli jatkuvassa liikkeessä oleva mies. Hän vaelsi Lontoon, Berliinin ja Pariisin kaduilla eläen elämää, joka oli usein yhtä levoton kuin kaupungit, joissa hän asui. Hän asettui Lontooseen vuonna 1928 ja huomasi olevansa keskellä kaupungin boheemia skeneä. Se oli vaeltelun ja selviytymisen aikaa, jota leimasi levoton energia, kun hän liikkui näiden eurooppalaisten keskusten välillä. Hän eli äitinsä antamalla rahalla ja otti vastaan erilaisia pienimuotoisia keikkoja pärjätäkseen taloudellisesti.

Näiden vuosien aikana hänen ammatillinen elämänsä kytkeytyi sisustussuunnitteluun ja koristeluun. Hän vietti suuren osan ajastaan työskennellen tekstuurien ja muotojen parissa, luoden rakenteellisia esineitä muiden koteihin. Käännekohta koitti kuitenkin Pariisin matkan aikana 1920-luvun lopulla. Hän vieraili Picasson näyttelyssä, ja näkemänsä muutti hänen suuntaansa täysin. Tapa, jolla Picasso käsitteli ihmishahmoa – kohdistaen sen orgaaniseksi ja luurankomaiseksi materiaksi – tarjosi hänelle uuden tavan nähdä maailma. Hän päätti jättää suunnittelun taakseen ja omistautua maalaamiselle, valinta, joka määrittäisi hänen loppuelämänsä.

Sisustussuunnittelu ja varhainen ura

Ennen kuin maailma tunsi hänet taiteilijana, Francis Bacon vietti uransa alkuvuodet sisustussuunnittelijana ja koristelijana. Tämä oli hänen elämänsä käytännöllinen ja rakenteellinen vaihe, joka seisoi jyrkkänä vastakohtana niille myllerryksille rikastetuille vuosille, jolloin hän vaelsi Lontoossa, Berliinissä ja Pariisissa. Hän ei kulkenut taiteilijan perinteistä polkua, vaan ohitti kokonaan taidekoulut ja viralliset oppisopimukset. Sen sijaan hän oli itse oppinut mies, joka hankki tietotaitonsa suoran havainnoinnin ja fyysisten tilojen muovaamisen käytännön työn kautta.

Hänen panoksensa muotoilun parissa ei ollut pelkästään sivuseikka. Hän vaikutti aikakauden estetiikkaan luomalla abstrakteja motiiveja sisältäviä Royal Wilton -mattoja. Hänen silmänsä muodoille ulottui monenlaisiin kodin esineisiin ja huonekaluihin, kuten vasikannahkaisille rahi-istuimille, baarihyllyille ja tilanjakajille. Hän suunnitteli myös tuoleja, hyödyntäen usein putkiterästä ja lasia luodakseen moderneja ja geometrisia siluetteja. Nämä varhaiset vuodet antoivat hänelle syvällisen ymmärryksen rakenteesta ja siitä, miten esineet täyttävät ja hallitsevat huonetta.

Tämä koristelutaiteen tausta jätti pysyvän jäljen hänen myöhempään lähestymistapaansa kankaaseen. Geometriset muodot ja arkkitehtoniset kehykset, joita hän kerran rakensi asuintiloihin, muuttuivat lopulta läpinäkyviksi häkeiksi ja spatiaalisiksi rakenteiksi, jotka määrittelivät hänen maalauksiaan. Hän siirtyi suunnittelemaan fyysisiä ympäristöjä, joissa ihmiset asuivat, luomaan psykologisia tiloja, jotka vangitsivat hänen kohteensa. Vaikka hän hylkäsikin suunnittelun siveltimen tieltä, rakenteellisuuden tuntu säilyi hänen teoksissaan läpi elämän.

Tekniikka ja taiteellinen tyyli

Francis Baconin lähestymistapa kankaaseen oli fyysinen ja suora. Hän työskenteli öljyvärien ja suurten siveltimien parissa, levittäen maalia tavalla, joka tuntui raskaalta ja välittömältä. Hänen värinsä olivat usein sotkuisia ja väkivaltaisia, ja niitä käytettiin riisumaan pois kaiken koristeellisen mukavuuden tuntu. Tämän menetelmän kautta hän loi figuraalisia kuvia, jotka ilmaisivat syvää eristyneisyyden, brutaaliuden ja kauhun tunnetta. Hän ei tavoitellut perinteisen muotokuvataiteen kiillotettua viimeistelyä, vaan pyrki mieluummin vangitsemaan elämän haurauden ja haavoittuvuuden raa'an tuntemuksen.

Järjestääkseen näitä intensiivisiä tunteita hän käytti usein tiettyä rakenteellista keinoa. Hän hyödynsi kuutiomaista, arkkitehtonista kehystämisjärjestelmää, jota kutsutaan avaruusrakenteeksi. Nämä geometriset rakennelmat toimivat kuin läpinäkyvät häkit, jotka vangitsivat hänen kohteensa määriteltyyn, usein klaustrofobiseen tilaan. Sijoittamalla hahmot näiden jäykkien rakenteiden sisään hän pystyi keskittämään kuvan ja pakottamaan katsojan kohtaamaan kohteen yksinäisyyden. Tämä tekniikka auttoi häntä siirtymään pois yksinkertaisesta tarinankerronnasta ja keskittymään sen sijaan ihmishahmon viskeraaliseen, sisäiseen vaikutukseen.

Hän löysi myös tavan käyttää perinteistä uskonnollista kuvastoa ilman uskon painolastia. Hän käytti ristiinnaulitsemisen konseptia ristikko- tai tukirakenteena, jonka varaan hän saattoi ripustaa tiettyjä kärsimyksen aistimuksia. Tämä antoi hänelle mahdollisuuden tutkia ihmisyyden tilaa fyysisen ja psykologisen ahdistuksen linssin läpi. Hänen teoksensa tukeutuivat usein näihin luurankomaisiin kehyksiin kannattelemaan vääristyneiden ja vääntyneiden hahmojensa painoa.

Keskeiset teokset ja pääteemat

Francis Baconin tuotanto tuntui usein tapaa käsitellä kahdennen maailmansodan jälkeisen ajan raskasta ja levotonta ilmapiiriä. Vuonna 1945 hän esitteli teoksen Three Studies for Figures at the Base of a Crucifixion, joka oli ratkaiseva tekijä hänen maineensa vakiinnuttamisessa. Hän ei hyödyntänyt ristiinnaulitsemisen symboliikkaa uskonnolliseen hartauteen, vaan pikemminkin rakenteellisena tukirakenteena, johon hän saattoi ripustaa kärsimyksen raakoja aistimuksia. Häntä kiehtoi se, miten ihmishahmoa voitiin vääristellä ilmaisemaan olemassaolon raakaa todellisuutta; hän tutki usein liikkeen ja hajoamisen dynamiikkaa ammentaen inspiraatiota Eadweard Muybridgen liikesarjoista ymmärtääkseen, kuinka keho liikkuu ja murenee osiin.

Huuto muuttui Baconin visuaalisen kielen toistuvaksi ja keskeiseksi elementiksi. Hän löysi tietynlaisen kauhun huutavasta kasvosta, jonka näki Sergei Eisensteinin elokuvassa Potemkinin taistelulaiva, ja hän käänsi tämän viskeraalisen reaktion kankaalle. Tämä kehitys saavutti huippunsa teossarjassa, joka tunnetaan nimellä The Screaming Popes, ja joka luotiin vuosien 1949 ja 1950-luvun puolivälin välisenä aikana. Näissä maalauksissa hän otti Velázquezin Paavi Innocentius X:n muotokuvan arvovaltaisen auktoriteetin ja riisui siitä kaiken, muuttaen paavihahmon hysteerisen kauhun painajaiseksi haamuksi.

  • Three Studies for Figures at the Base of a Crucifixion (1944)
  • The Screaming Popes (1949–1950-luvun puoliväli)
Francis Bacon

Francis Bacon

1909 - 1992 , Irlanti

Pähkinänkuoressa

  • Artistic Movement Or Style: Ekspressionismi, kubismi, surrealismi
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Picasso
    • Matthias Grünewald
    • Rembrandt
    • Velázquez
    • Sergei Eisenstein
    • Eadweard Muybridge
  • Date Of Birth: 1909
  • Date Of Death: 1992
  • Full Name: Francis Bacon
  • Nationality: Irlantilainen
  • Notable Artworks:
    • Three Studies for Figures at the Base of a Crucifixion
    • Koira
    • Tutkielma muotokuvasta
  • Place Of Birth: Dublin, Irlanti