Edvard Munch Statistik over publikum og popularitet

1863 – 1944

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Edvard Munch på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Edvard Munch: publikum i korte træk

I løbet af de seneste tolv måneder var det mest viste lærred af Edvard Munch på WahooArt.com Skrik: 134.500 visninger, hvilket svarer til 28% af den opmærksomhed, der er blevet rettet mod kunstnerens værker. Efterfulgt af Madonna og Melankoli. Kunstneren har i alt tiltrukket 553.500 besøg: 97.500 til kunstnersiden og 456.000 til siderne for de enkelte lærreder. Interessen stiger: antallet af besøg er steget med 2% fra Aug 2026 til Sept 2026. Toppen blev nået i Jul 2026 med 283.800 besøg. Publikum læser siden på engelsk (30%), russisk (14%) og koreansk (14%). Samlere besøger os primært fra USA (12%), Sydkorea (11%) og Litauen (10%). Publikum ser værkerne på enheder (57%), telefoner (39%) og tablets (4%). Besøgende søger mod Blød skygge (Lysstyrke): 65% af de besøg, selvom sådanne lærreder udgør 30% af kunstnerens katalog.

De 10 mest viste lærreder af Edvard Munch

Baseret på faktiske besøg i de seneste tolv måneder er dette de 10 værker af Edvard Munch, som samlere oftest åbner på WahooArt.com.

  1. Skrik 1 Skrik, 1893 134.500 besøg · 27,7%
  2. Madonna 2 Madonna, 1894 39.200 besøg · 8,1%
  3. Melankoli 3 Melankoli, 1894 32.900 besøg · 6,8%
  4. Ved dødsengen (feber) 4 Ved dødsengen (feber), 1915 9.600 besøg · 2,0%
  5. Barnet og døden 5 Barnet og døden, 1899 8.700 besøg · 1,8%
  6. Kiss 6 Kiss, 1897 6.100 besøg · 1,3%
  7. Aske 7 Aske, 1894 5.400 besøg · 1,1%
  8. Piger På Mole 8 Piger På Mole, 1904 4.700 besøg · 1,0%
  9. Efter Dagen Efter 9 Efter Dagen Efter, 1895 4.600 besøg · 0,9%
  10. Jule i provisongildet 10 Jule i provisongildet, 1905 4.300 besøg · 0,9%

Hvor mange besøger siden for Edvard Munch hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Se tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20263009.100
Jul 202629.600254.200
Aug 202629.50099.400
Sept 202638.10093.300

Hvor meget opmærksomhed får lærrederne fra Edvard Munch?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke lærreder af Edvard Munch tiltrækker flest besøg, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Se tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Skrik0000000040053.20045.20029.200
Melankoli0000000009.30010.10011.000
Madonna0000000040010.70012.80013.000
Jule i provisongildet000000001002.2008001.000
Livens Dans000000001001.1001.0001.300
Madonna000000002002.000500600
Aske0000000002.7001.1001.300
Efter Dagen Efter0000000002.5008001.000
Girl on a Bridge0000000007001000
Ved dødsengen (feber)0000000003.4002.2003.200

Hvilke enheder bruger beundrere til at se Edvard Munch?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Se tallene
EnhedBesøgDel
enheder318.00057,5%
telefoner213.40038,6%
tablets22.1004,0%

På hvilke sprog læses Edvard Munch?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Se tallene
SprogBesøgDel
engelsk11.20029,6%
russisk5.40014,2%
koreansk5.20013,7%
litauisk2.4006,3%
spansk2.1005,5%
fransk1.6004,2%
portugisisk1.3003,4%
tysk1.1002,9%
japansk9002,4%
svensk8002,1%

Hvor mange besøg modtager Edvard Munch dagligt, og hvad er den forventede udvikling?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Se tallene
DagBesøg
ons 30 Sept5.500
tor 1 Okt4.400
fre 2 Okt3.800
lør 3 Okt3.400
søn 4 Okt4.300
man 5 Okt4.000
tir 6 Okt4.200
ons 7 Okt8.600
tor 8 Okt6.400
fre 9 Okt5.300
lør 10 Okt3.600
søn 11 Okt8.000
man 12 Okt10.000
tir 13 Okt8.100
ons 14 Okt9.500
tor 15 Okt4.900
fre 16 Okt7.300
lør 17 Okt4.900
søn 18 Okt10.900
man 19 Okt9.600
tir 20 Okt8.300
ons 21 Okt (forventet)11.600
tor 22 Okt (forventet)7.700
fre 23 Okt (forventet)8.100
lør 24 Okt (forventet)5.800
søn 25 Okt (forventet)11.400
man 26 Okt (forventet)11.600
tir 27 Okt (forventet)10.100
ons 28 Okt (forventet)13.200
tor 29 Okt (forventet)8.800
fre 30 Okt (forventet)9.200
lør 31 Okt (forventet)6.700
søn 1 Nov (forventet)13.000
man 2 Nov (forventet)13.200
tir 3 Nov (forventet)11.500
ons 4 Nov (forventet)14.600
tor 5 Nov (forventet)9.700
fre 6 Nov (forventet)10.200
lør 7 Nov (forventet)7.400
søn 8 Nov (forventet)14.400
man 9 Nov (forventet)14.600
tir 10 Nov (forventet)12.800

Ofte stillede spørgsmål om Edvard Munch

Hvilke lærreder af Edvard Munch er de mest populære?

Skrik ligger nummer ét med 134.500 besøg (28% af alle visninger af Edvard Munch). Ranglisten ovenfor viser de 10 mest sete værker.

Hvor mange ser på Edvard Munch på WahooArt.com?

I løbet af de sidste tolv måneder har Edvard Munch fået 553.500 besøg: 97.500 på kunstnersiden og 456.000 på de enkelte lærreder.

På hvilke enheder ser samlere på Edvard Munch?

Samlere ser Edvard Munch på enheder (57%), telefoner (39%) og tablets (4%); enheder udgør 57% af besøgene.

På hvilke sprog læser besøgende om Edvard Munch?

På engelsk (30%), russisk (14%) og koreansk (14%); engelsk fører med 30% af de besøgende.

Hvilken type lærred af Edvard Munch foretrækker de besøgende?

De foretrækker Blød skygge (Lysstyrke): 65% af besøgene, mod 30% af kataloget.