Se i rummet Se i AR Bestil håndmalet reproduktion Skift til digitalt billede Send
Detaljer Studieguide til kunstværker Tilføj til favoritter Download Lignende værker Røntgenundersøgelse Se diasshow Statistik

The Shepherdness

Franz Marc’s haunting woodcut print ‘The Shepherdess,’ born from Munch's grief for his sister Sophie battling tuberculosis, embodies Expressionism’s raw emotion and simplified forms—a poignant exploration of human connection amidst illness. Discover this iconic piece and bring its timeless beauty into your home.

Franz Marc (1880-1916) var en tysk ekspressionist maler kendt for sine farverige dyreportrætter og åndelige temaer. Oplev hans unikke stil og 'Der Blaue Reiter's' revolutionerende kunst.

Giclée / Kunsttryk

Giclée- eller lærredstryk i museumskvalitet med hurtig produktion og fleksible muligheder for finish. ( Bestil håndmalet reproduktion Skift til digitalt billede)

Corner sample of the P118B picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B Dkr10
Corner sample of the P118H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H Dkr10
Corner sample of the P118W picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W Dkr10
Corner sample of the P438Z picture frame: støbt polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z Dkr10
Corner sample of the P508JH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH Dkr12
Corner sample of the P508YH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH Dkr12
Corner sample of the P805H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H Dkr10
Corner sample of the P805Z picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z Dkr10
Corner sample of the P919BZ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ Dkr10
Corner sample of the P919G picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G Dkr10
Corner sample of the P919XJ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ Dkr10
Corner sample of the P959ZH picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH Dkr10
Corner sample of the P968JZ picture frame: støbt polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ Dkr12
Corner sample of the W106C picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C Dkr8
Corner sample of the W218G picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G Dkr10
Corner sample of the W218JH picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH Dkr8
Corner sample of the W218Y picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y Dkr10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ Dkr10
Corner sample of the W316G picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G Dkr10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ Dkr8
Corner sample of the W316Y picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y Dkr10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ Dkr8
Corner sample of the W4111J picture frame: massivt træ, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J Dkr10
Corner sample of the W500HY picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY Dkr15
Corner sample of the W500JH picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH Dkr15
Corner sample of the W692G picture frame: massivt træ, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G Dkr12
Corner sample of the W849H picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H Dkr8
Corner sample of the W940BG picture frame: massivt træ, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG Dkr15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ Dkr8

Standardstørrelse
speciallavet
CM
INCH

Vælg mellem vores forudindstillede størrelser, der matcher kunstværkets originale proportioner.

bredde
højde

Indtast den bredde og højde, du har brug for, så det passer til din ramme eller din væg. Et print kan kun beskæres, aldrig gøres større end billedet, så en størrelse med en anden form vil miste en del af motivet. Vi sender dig en digital mockup til godkendelse, før vi printer noget. Billedet vist på denne side viser ikke den faktiske beskæring — det er kun mockuppen, der gør.

Verdensomspændende levering () på 2 uger i stedet for de sædvanlige 4/5 uger. (23 oktober)

Gratis ekspresforsendelse til hele verden
Lærred af linned i høj kvalitet
Komplet transportforsikring
Garanti for refusion af told og importafgifter
Garanti for autentisk farvegengivelse
100 dages returret ved fabrikationsfejl
100% fuld returret
Mængderabat ved flere køb

Samlet pris

Dkr 452

The Shepherdness

Giclée / Kunsttryk

Reproduktionsstørrelse

-

Samlet pris

Dkr 452

Kort om værket

  • Year: 1912
  • Subject or theme: Human connection
  • Location: Tate Gallery London
  • Title: The Shepherdness
  • Movement: Expressionism

A Silent Plea for Comfort Amidst Suffering

In the quiet, evocative depths of Franz Marc’s 1912 woodcut, "The Shepherdess," we encounter more than just a mere depiction of figures; we enter a realm of profound spiritual contemplation. This masterpiece stands as a poignant emblem of the German Expressionist vision, where the artist seeks to transcend the surface of reality to touch the very soul of existence. Born in Munich amidst personal tragedy, Marc’s early encounters with grief and loss—most notably the death of his mother to tuberculosis—imbued his work with an unparalleled sensitivity to vulnerability. In this piece, we see that sensitivity distilled into a powerful visual language of compassion and shared human experience.

The composition centers on a deeply intimate scene: a woman lying in bed, her form embodying a delicate state of illness and fragility. She is not alone in her suffering; she is cradled by two other women whose presence offers a silent, steadfast solace. This embrace serves as a profound symbol of familial love and the strength found in communal support during times of hardship. Through these intertwined figures, Marc captures the essence of human connection, suggesting that even in our most isolated moments of pain, there exists a tether to the warmth of others.

The Raw Power of Expressionist Technique

Marc’s approach in "The Shepherdess" eschews the polished perfection of academic realism in favor of an emotional resonance that is raw and immediate. Utilizing the woodcut print technique, the artist allows the very grain of the wood to emerge on the surface, adding a rugged, organic texture that reinforces the theme of natural simplicity. The stark, dramatic contrast between black and white does not merely define shapes; it amplifies the psychological weight of the scene, casting deep shadows that emphasize the gravity of the subjects' expressions.

The style is quintessentially Expressionist, characterized by simplified, almost rhythmic forms. We see elongated limbs and rounded features that convey a sense of serene movement despite the underlying sorrowful narrative. There is an intentional lack of realistic perspective; instead, the figures overlap within a flattened space, creating a sense of containment and intimacy that draws the viewer into their private world. For the collector or interior designer, this piece offers a striking visual anchor—a work that commands attention through its bold lines and decisive energy, yet invites quiet reflection through its soft, emotive subject matter.

A Legacy of Spiritual Harmony

To understand "The Shepherdess" is to understand the broader cultural ferment of early 20th-century Germany. Created during the height of the Der Blaue Reiter (The Blue Rider) era, the work reflects a period of intense spiritual searching and artistic rebellion against traditional conventions. Marc’s mission was to capture the "inner truth" of his subjects, moving away from objective representation toward a subjective, spiritualized reality. This piece serves as a window into that movement, where color—even in its monochromatic form here—and shape are used to communicate the unseen vibrations of life.

For those seeking to adorn a space with art that possesses both historical weight and emotional depth, this reproduction of Marc’s vision offers an unparalleled opportunity. It is a work that speaks to the themes of mortality, compassion, and the enduring strength of the human spirit. Whether placed in a curated gallery setting or as a focal point in a sophisticated living space, "The Shepherdess" continues to resonate with its timeless ability to turn a moment of quiet suffering into a monumental statement of love and resilience.

Spørgsmål & svar

Er "The Shepherdness" tilgængelig som et fine art-print?

For at bestille et tryk af "The Shepherdness" af Franz Marc, skal du blot gøre det på dens Fine art-print side: et fine art-print på bomuldscanvas eller arkivbestandigt lærredspapir.

Hvilken fase af Franz Marcs karriere tilhører "The Shepherdness" (1912)?

Dateringen fra 1912 placerer "The Shepherdness" i Expressionist Era af Franz Marc's udvikling.

Hvor placerer "The Shepherdness" af Franz Marc sig i kunsthistorien?

"The Shepherdness" af Franz Marc tilhører German Expressionism-bevægelsen inden for Modern-perioden. Sammen giver de værket dets plads i kunsthistorien.


Om kunstneren

A Life Immersed in Color and Spirit

Franz Moritz Wilhelm Marc, født i München i 1880, var en maler hvis korte, men utrolig fokuserte karriere for alltid endret kursen for tysk ekspresjonisme. Hans historie er en fortelling om dyp åndelig søken oversatt til et levende visuelt språk – en jakt på å forstå livets essens gjennom den renhet han fant i naturen, spesielt innen dyreriket. I utgangspunktet ble han påvirket av sin far, Wilhelm Marc, en landskapsmaler, men ung Franz’s kunstneriske vei var ikke umiddelbart sikker. Han vurderte kort teologi, grublet over tro og eksistens før han endelig dedikerte seg til kunst ved Kunstakademiet i München. Disse tidlige utforskningene av religiøse tanker ville forbli dypt forankret i hans arbeid, og forme hans tro på at kunsten kunne være en kanal for åndelig opplevelse. Hans akademiske utdanning ga ham teknisk grunnlag, men møter med verkene til Vincent van Gogh under besøk i Paris tenkte virkelig hans kunstneriske visjon. Van Goghs emosjonelle bruk av farger og rå uttrykk resonerte dypt med Marc, frigjorde ham fra konvensjonelle teknikker og satte ham på en vei mot en mer subjektiv og følelsesladet stil.

The Blue Rider and a New Artistic Vision

Marcs kunstneriske utvikling var ikke isolert; den blomstret i det dynamiske konteksten av tidlig 20. århundre München. Han eksperimenterte med ulike kunstnergrupper, inkludert Neue Künstlervereinigung München, før han medstiftede *Der Blaue Reiter* (The Blue Rider) i 1911 sammen med Wassily Kandinsky, August Macke og Alexej von Jawlensky. Dette var ikke bare en gruppe eller en utstillingsserie; det var en filosofisk og kunstnerisk revolusjon. *Der Blaue Reiter* søkte å gå forbi enkel representasjon, og ønsket heller å uttrykke indre åndelige sannheter gjennom abstraksjon og symbolsk farge. Gruppen’s tidsskrift med samme navn ble en plattform for å spre disse ideene, og viste ikke bare deres egne verk, men også det av andre fremadskuere kunstnere og utforsket mangfoldige kulturelle påvirkninger fra folkeliv til primitiv skulptur. Marcs bidrag i denne perioden var avgjørende. Han beveget seg bort fra å male landskap som statiske scener, og fokuserte i stedet på dyr – hester, hjort, fox – som bærere av åndelig energi. Disse var ikke bare dyreportretter; de var symbolske representasjoner av uskyld, harmoni og en forbindelse til naturen som han trodde at menneskeheten hadde mistet. Påvirkningen fra Robert Delaunay’s utforskning av abstrakte former og livlige farger drev Marc ytterligere mot forenkling og økt følelsesmessig uttrykk i hans arbeid. Verk som *The Tiger* (1912) og *Red Deer* (1912) illustrerer denne overgangen, og viser fremdeles dristige fargevalg og en økende fokus på dyrenes iboende egenskaper snarere enn realistisk representasjon.

Symbolism, Color, and the Essence of Being

Marcs kunstneriske stil er umiddelbart gjenkjennelig for sin distinkte bruk av farger og form. Han brukte ikke farge beskrivende; i stedet innpreget han den med symbolsk mening. Blått representerte åndelighet og maskulinitet, gult betydnet glede og femininitet, og rødt uttrykte vold og materialitet. Disse var ikke tilfeldige valg, men et nøye konstruert system designet for å formidle spesifikke emosjonelle og filosofiske ideer. Hans dyr er ikke bare motiver; de er bærere av disse konseptene. Forenklingen av former – redusering av figurer til deres essensielle former – understrekte ytterligere den iboende åndelige essensen han søkte å fange. *The Tower of Blue Horses* (1913), tragisk tapt under første verdenskrig, er kanskje det mest ikoniske eksemplet på denne tilnærmingen, en kraftfull og fengslende komposisjon som fanger hans kunstneriske visjon. Han trodde at dyr besitter en iboende renhet og forbindelse til naturen som menneskeheten hadde mistet gjennom samfunnsrestriksjoner og intellektualisering. Ved å male dem med slik ærbødighet og symbolske vekt, søkte Marc å minne seerne om denne tapte harmonien og inspirere en dypere forståelse for den naturlige verden. Hans arbeid var ikke ment å representere *hva* han så, men snarere *hvordan* han følte – et dypt personlig og åndelig svar på omgivelsene hans.

A Tragic End and Lasting Legacy

Utbruddet av første verdenskrig i 1914 endret Marcs liv og kunstneriske bane dramatisk. Til tross for at han søkte unntak på grunn av sin status som kunstner, ble han innkalt til det tyske militæret, og tjente som hestefører. Krigens grusomheter berørte ham dypt, men selv midt i kaoset fortsatte han å male, og fant trøst og mening i sitt arbeid. Tragisk døde Franz Marc den 4. mars 1916 på Verdun-slaget, en hjerteskjærende tap for kunstverdenen. Hans tidlige død avbrøt en karriere fylt med potensial, men sikret samtidig hans plass som en sentral figur i moderne kunsthistorie. Hans verk resonnerer fortsatt i dag, og påvirker generasjoner av kunstnere og fengsler publikum med sin emosjonelle dybde og åndelige resonans. Marcs malerier utstilles i store museer over hele verden, inkludert Lenbachhaus i München, som holder en omfattende samling av hans verk. Han er husket ikke bare som en pioner innen tysk ekspresjonisme, men også som en visjonær kunstner som turte å utforske den dype forbindelsen mellom kunst, åndelighet og den naturlige verden – et arv som fortsatt inspirerer til undring og refleksjon.
Franz Marc

Franz Marc

1880 - 1916 , Tyskland

Hurtige fakta

  • Artistic Movement Or Style: Tysk ekspressionisme
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist:
    • Abstrakt kunst
    • Der Blaue Reiter
  • Artists Who Influenced This Artist: ['Vincent van Gogh']
  • Date Of Birth: 8. februar 1880
  • Date Of Death: 4. marts 1916
  • Full Name: Franz Moritz Wilhelm Marc
  • Nationality: Tysk
  • Notable Artworks:
    • Den lille blå hest
    • Blå hest I
    • De store blå heste
  • Place Of Birth: München, Tyskland
Udforsk kunstværker organiseret efter temaer, stilarter og karakteristika.