Se i rummet Se i AR Køb håndmalet maleri Skift til digitalt billede Del som kort
Detaljer Guide Tilføj til favoritter Download Lignende værker Røntgenundersøgelse Diasshow Spørgsmål og svar Præsentation Statistikker

The Cathedral

Dimensioner
150.0 x 180.0 cm

‘The Cathedral,’ by Czech artist František Kupka (1912–13), is a striking oil painting on canvas embodying the principles of Orphism. Its bold geometric forms and harmonious color palette reflect Kupka's fascination with space and his rejection of traditional representation, establishing him as a pivotal figure in abstract art history.

Pioner inden for orfisme og abstrakt kunst, Kupka transformerede det visuelle sprog. Opdag hans banebrydende mesterværker i dag.

Kunstværket vist på denne side er beskyttet af ophavsretsloven, hvilket betyder, at vi ikke lovligt kan skabe eller sælge en identisk reproduktion. Denne beskyttelse håndhæves i henhold til internationale aftaler som f.eks. den Bernerkonventionen og af nationale love, herunder de bestemmelser, der er fastlagt i Amerikansk ophavsretslov - Titel 17.

Denne metode overholder fuldt ud ophavsretsreglerne, da den ikke indebærer kopiering eller duplikering af det beskyttede kunstværk. I stedet er der tale om en kreativ nytolkning – et nyt maleri, som er inspireret af det oprindelige, men ikke identisk med det.

Giclée / Kunsttryk

Giclée- eller lærredstryk i museumskvalitet med hurtig produktion og fleksible muligheder for finish. ( Køb håndmalet maleri Skift til digitalt billede)

Corner sample of the P118B picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B Dkr10
Corner sample of the P118H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H Dkr10
Corner sample of the P118W picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W Dkr10
Corner sample of the P438Z picture frame: støbt polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z Dkr10
Corner sample of the P508JH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH Dkr12
Corner sample of the P508YH picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH Dkr12
Corner sample of the P805H picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H Dkr10
Corner sample of the P805Z picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z Dkr10
Corner sample of the P919BZ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ Dkr10
Corner sample of the P919G picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G Dkr10
Corner sample of the P919XJ picture frame: støbt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ Dkr10
Corner sample of the P959ZH picture frame: støbt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH Dkr10
Corner sample of the P968JZ picture frame: støbt polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ Dkr12
Corner sample of the W106C picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C Dkr8
Corner sample of the W218G picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G Dkr10
Corner sample of the W218JH picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH Dkr8
Corner sample of the W218Y picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y Dkr10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ Dkr10
Corner sample of the W316G picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G Dkr10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ Dkr8
Corner sample of the W316Y picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y Dkr10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ Dkr8
Corner sample of the W4111J picture frame: massivt træ, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J Dkr10
Corner sample of the W500HY picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY Dkr15
Corner sample of the W500JH picture frame: massivt træ, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH Dkr15
Corner sample of the W692G picture frame: massivt træ, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G Dkr12
Corner sample of the W849H picture frame: massivt træ, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H Dkr8
Corner sample of the W940BG picture frame: massivt træ, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG Dkr15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt træ, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ Dkr8

Standardstørrelse
speciallavet
CM
INCH

Vælg mellem vores forudindstillede størrelser, der matcher kunstværkets originale proportioner.

bredde
højde

Indtast den bredde og højde, du har brug for, så det passer til din ramme eller din væg. Et print kan kun beskæres, aldrig gøres større end selve billedet, så en størrelse med et andet format vil medføre, at dele af motivet går tabt. Vi sender dig en digital mockup til godkendelse, før vi printer noget. Billedet vist på denne side viser ikke den faktiske beskæring — det er kun mockuppen, der gør.

Verdensomspændende levering () på 2 uger i stedet for de sædvanlige 4/5 uger. (16 november)

Gratis ekspresforsendelse til hele verden
Lærred af linned i høj kvalitet
Fuld transportforsikring
Garanti for refusion af told og importafgifter
Garanti for præcis farvegengivelse
100 dages returret ved fabrikationsfejl
100% fuld returret
Mængderabat ved flere køb

Samlet pris

Dkr 459

The Cathedral

Giclée / Kunsttryk

Størrelse på reproduktion

-

Samlet pris

Dkr 459

Hurtige fakta

  • Artist: František Kupka
  • Dimensions: 150 x 180 cm
  • Movement: Abstraction
  • Location: Private Collection
  • Artistic style: Cubism
  • Notable elements or techniques: Geometric abstraction

A Vision of Spiritual Ascent

In the quiet transition between day and night, František Kupka’s 1913 masterpiece, “The Cathedral,” emerges as a profound meditation on the intersection of the earthly and the divine. This work is far more than a mere architectural study; it is a window into a soul seeking transcendence. The composition presents a deceptively simple depiction of a cathedral set against an expansive twilight sky, where the soaring spire and sturdy roof act as anchors for the viewer’s wandering gaze. As one contemplates the scene, scattered figures appear like pilgrims within the landscape, their presence suggesting a shared journey of introspection and spiritual longing. The painting captures a moment of stillness, inviting anyone who views it—whether an art enthusiast or a collector looking for a centerpiece—to pause and enter a state of quiet reverence.

The technical brilliance of Kupka’s approach lies in his mastery of Neo-Cubism and the luminous properties of tempera on canvas. Moving away from the fleeting light-play of the Impressionists, Kupka utilized fractured planes and geometric abstraction to reveal the underlying structure of reality. The use of tempera allows for a remarkable depth of color, where rich, saturated hues interact with subtle tonal variations to create an atmospheric weight. This technique gives the cathedral a physical presence that feels both monumental and ethereal, making it an ideal choice for interior spaces that require a sense of architectural grandeur and intellectual depth.

Symbolism and the Language of Color

Every brushstroke in “The Cathedral” serves a higher purpose, acting as a vessel for Kupka’s deep-seated philosophical inquiries. The artist’s palette is a deliberate study in contrasts, designed to evoke specific emotional responses. The dark blue of the sky does not merely represent nightfall; it embodies the depths of introspection and the vastness of the unknown. This coolness is sharply interrupted by the fiery red of the cathedral's roof, a hue that pulses with passion, vitality, and the heat of human existence. This tension between the contemplative blue and the energetic red creates a visual rhythm that keeps the eye moving, mirroring the very struggle between the mortal self and the eternal spirit.

For the interior designer or art lover, this painting offers a sophisticated way to introduce drama and balance into a room. The verticality of the cathedral spire provides a sense of height and aspiration, while the grounded, heavy tones of the architecture offer stability. It is a piece that speaks of transcendence—a reminder that even amidst the turbulent anxieties of the modern world, there remains a yearning for something greater. To possess a reproduction of this work is to bring a fragment of this historical and spiritual searching into one's own sanctuary, providing a constant source of inspiration and a profound focal point for any curated collection.

Spørgsmål og svar

Hvor gammel var František Kupka, da vedkommende skabte "The Cathedral"?

Da "The Cathedral" blev skabt i 1913, var František Kupka – født i 1871 – 42 år gammel.

Hvordan forenes kontrast og harmoni i "The Cathedral"?

I "The Cathedral" parres en Gentle kontrast med en Balanced Harmony harmoni.

Hvad forestiller "The Cathedral", og hvilken stemning formidler den?

"The Cathedral" af František Kupka skildrer verticality, color harmony, geometric forms, religious symbolism, urban landscape, atmospheric depth, spiritual reflection i en Serene stemning. Motiv og atmosfære beskriver tilsammen værket.


Kunstnerbiografi

Tidligt liv og akademisk uddannelse

František Kupka blev født den 23. september 1871 i Opočno, i det østligeమem, inden for grænserne af Østrig-Ungarn. Hans tidlige år blev formet af dette regions landskaber, et miljø der varslede hans senere bevægelse mod mere komplekse, ikke-repræsentative former. Mellem 1889 og 1892 tilbragte han sin tid ved Kunstakademiet i Prag. I disse studierår var hans pensel rettet mod historiske og patriotiske temaer, hvor han mestrede de tekniske krav i den akademiske uddannelse, mens han udforskede fortællingerne fra sit hjemland.

Hans uddannelse fortsatte, da han blev indskrevet på Kunstakademiet i Wien. Det var i denne periode med formel undervisning, at hans interesser begyndte at skifte mod det usynlige. Han blev opslugt af teosofien og østlig filosofi og søgte efter en mening, der rakte ud over lærredets fysiske overflade. Disse studier tilførte en spirituel dimension til hans tankegang og førte ham væk fra de bogstavelige skildringer fra hans tidligere uddannelse og mod en søgen efter dybere, skjulte realiteter.

Den parisiske opvågnen og kunstneriske evolution

Flytningen til Paris i 1894 ændrede retningen for hans arbejde fundamentalt. Han tilbragte tid på Académie Julian, før han fortsatte sin uddannelse hos Jean-Pierre Laurens på École des Beaux-Arts. Disse år i storbyen blev brugt på at opsuge fin de siècle-atmosfæren; han var ikke blot i gang med at absorbere tekniske færdigheder, men søgte snarere en måde at udtrykke det, der ikke umiddelbart er synligt for det blotte øje. Hans fokus begyndte at bevæge sig væk fra de historiske og patriotiske motiver fra hans tidligere uddannelse og mod noget langt mere indre og sjæleligt.

Omkring 1906 havde han bosat sig i Puteaux, en forstad til Paris. Denne periode markerede et betydeligt skifte i, hvordan han præsenterede sit værk for offentligheden. Samme år udstillede han for første gang på Salon d'Automne. Malerierne fra denne æra vidner om et brud med den repræsentative stil, han havde praktiseret i Prag og Wien. Han begyndte at bevæge sig mod et mere personligt visuelt sprog – et sprog, der prioriterede, hvordan farve og form kunne kommunikere mening uden behov for at afbilde genkendelige objekter.

Teknik og abstraktionens sprog

Omkring 1910–1911 begyndte de genkendelige former fra hans tidligere værker at vige pladsen. Han bevægede sig væk fra at skildre objekter, som de fremstod for øjet, og valgte i stedet at bruge linjer og former til at udtrykke indre idéer. Dette skift var ikke en afvisning af struktur, men snarere en søgen efter en anden form for sandhed. Han betragtede farvens essens med et intenst blik og studerede, hvordan forskellige nuancer interagerer og påvirker hinanden på lærredets overflade. Han bar på en overbevisning om, at den specifikke påføring af maling kunne hjælpe beskueren med at træde ind i en oprindelig tilstand af væren.

Hans håndtering af materialet blev stadig mere bevidst og målrettet. I sit maleri fra 1910, Nocturne, påførte han oliemaling i lag for at opbygge en følelse af luminans og teksturel dybde. Denne metode fik lyset til at virke som om, det udgik fra selve pigmentet. Han fokuserede på, hvordan farven kunne fungere som en uafhængig kraft, der bevægede sig ud over den rene beskrivelse for at skabe et visuelt sprog af ren sensation.

  • Nocturne (1910)

Orphisme og udviklingen af orfisk kubisme

Omkring 1912 skete der et afgørende skift i hans kunstneriske fokus, hvor blikket vendte sig mod en helt ny måde at se verden på. Under den kubistiske udstilling om det gyldne snit ved Salon des Indépendants begyndte malerierne at løsrive sig fra de genkendelige former, som vi kender fra den fysiske verden. Det var i denne brydningstid, at orphismen spirede frem – en bevægelse, hvor samspillet mellem farve og lys fik forrang over den traditionelle afbildning af objekter. Hans værker blev centrale eksempler på denne nye stil, der stræbte efter at bryde ud over de konventionelle grænser for repræsentation.

Denne bevægelse mod ren abstraktion blev særligt tydelig i den måde, farven blev manipuleret på. I værket fra 1912, Amorpha, Fugue en deux couleurs, er motivet ikke længere et menneske eller et landskab, men selve farvens indbyrdes interaktion. Dette værk fremhæves ofte som et af de første eksempler på fuldstændig ikke-repræsentativt maleri. Lagene af pigment beskriver ikke en scene; de skaber i stedet en rytme af lys og bevægelse, der eksisterer uafhængigt af enhver fysisk forlæg.

  • Amorpha, Fugue en deux couleurs (1912)

Vigtige værker og kunstneriske milepæle

Skiftet mod et nyt visuelt sprog bliver tydeligt i den måde, hans kompositioner begyndte at kaste genkendelige motiver af sig på. I 1907 skabte han The Yellow Scale, et værk der ofte fremhæves som en central bedrift i hans udvikling. Ved 1909 signalerede maleriet Piano Keyboard/Lake et brud med hans tidligere repræsentative stil og bevægede sig mod en mere rytmisk organisering af farver. Disse tidlige skridt mod abstraktionen gav ham mulighed for at udforske, hvordan lys og form kunne eksistere uden behovet for et bogstaveligt motiv.

Efterhånden som hans eksperimenter med bevægelse og farve blev dybere, blev hans lærreder mere strukturerede og komplekse. Hans værk fra 1911, Disks of Newton, Study for Fugue in Two Colors, udviser en interesse for krydsfeltet mellem videnskabelig observation og musikalsk rytme. Denne periode med intens undersøgelse fortsatte ind i 1913, hvor han skabte The Cathedral og Vertical and Diagonal Planes. Sidstnævnte indgår i samlingen på Metropolitan Museum of Art i New York. Disse værker demonstrerer et fokus på, hvordan linjer og planer kan organisere et rum gennem ren energi snarere end gennem afbildningen af fysiske objekter.

Arv og international anerkendelse

Indflydelsen fra František Kupkas værker blev en integreret del af modernismens fundament gennem hans aktive engagement i det kunstneriske miljø. I 1931 blev han medstifter af Abstraction-Création, en international organisation dedikeret til at fremme den abstrakte kunst. Dette engagement var med til at skabe et struktureret rum for kunstnere, der arbejdede uden for repræsentationens vante rammer. Hans betydning i bevægelsen blev anerkendt af store institutioner, herunder Museum of Modern Art i New York, som inkluderede hans malerier i en historisk gennemgang af abstraktion og kubisme.

Hans tilgang til lærredet placerede ham side om side med andre skelsættende skikkelser, der redefinerede maleriets grænser. Måden, hvorpå han benyttede linjer og former til at udtrykke idéer, fremfor at læne sig op ad genkendelige motiver, cementerede hans status som en pioner inden for abstrakt kunst i den fine kunsts historie. Hans kreative produktion betragtes ofte i sammenhæng med værkerne fra Piet Mondrian og Wassily Kandinsky, hvilket markerer et skifte mod et visuelt sprog, der prioriterede samspillet mellem farve og form over afbildningen af den fysiske verden.

Hvor man kan opleve hans værker i dag

For at opleve hans lærreder i deres fulde storhed med egne øjne, kan man rejse til New York City. Solomon R. Guggenheim Museum rummer flere af hans værker, herunder The Colored One og Planes by Colors, Large Nude. Metropolitan Museum of Art i New York besidder ligeledes et værk fra hans abstraktionsperiode, nærmere bestemt Vertical and Diagonal Planes.

I Europa mærkes hans eftermæle tydeligt i både Paris og Prag. Centre Pompidou i Frankrig huser hans malerier, hvor man kan studere de komplekse lag af farve og lys helt tæt på. I Prag, Tjekkiet, findes Museum Kampa, som besidder en samling, der inkluderer hans banebrydende værker, såsom The Cathedral.

  • Amorpha, Fugue en Two Colors, omkring 1912
  • Disks of Newton, Study for Fugue in Two Colors, omkring 1911
  • The Colored One, omkring 1920
František Kupka

František Kupka

1871 - 1957 , Tjekkiet

Kort om kunstneren

  • Artistic Movement Or Style:
    • Realisme
    • Symbolisme
    • Orphisme
    • Kubisme
    • Abstraktion
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Abstraction-Création']
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Jean-Pierre Laurens
    • Karl Wilhelm Diefenbach
  • Date Of Birth: 1871
  • Date Of Death: 1957
  • Full Name: František Kupka
  • Nationality: Tjekkisk
  • Notable Artworks:
    • Amorpha: Fugue i to farver
    • Livets begyndelse
    • Newtons diske
  • Place Of Birth: Opava, Tjekkiet