Se i rummet Se i AR Skift til printversion Skift til digitalt billede Send
Detaljer Guide Tilføj til favoritter Download Lignende værker Røntgenundersøgelse Se diasshow Statistik

Madame Brunet

Explore Édouard Manet’s ‘Madame Brunet,’ a captivating 1865 portrait showcasing his realist style & modern life themes. Discover this masterpiece's composition and significance in art history.

Oplev Édouard Manet (1832-1883), en revolutionerende fransk maler, der brobyggede mellem realisme og impressionisme. Se ikoniske værker & udforsk hans indflydelse!

Håndlavet oliereproduktion

Håndmalet olie på lærred i din valgte størrelse og ramme, udført efter bestilling af vores kunstnere. ( Skift til printversion Skift til digitalt billede)

P118B $10
P118H $10
P118W $10
P438Z $10
P508JH $12
P508YH $12
P805H $10
P805Z $10
P919BZ $10
P919G $10
P919XJ $10
P959ZH $10
P968JZ $12
W106C $8
W218G $10
W218JH $8
W218Y $10
W307PJ $10
W316G $10
W316PJ $8
W316Y $10
W398PJ $8
W4111J $10
W500HY $15
W500JH $15
W692G $12
W849H $8
W940BG $15
W953PJ $8

Standardstørrelse
speciallavet
CM
INCH

Vælg mellem vores forudindstillede størrelser, der matcher kunstværkets originale proportioner.

bredde
højde

Du kan indtaste dine egne mål for at passe til en bestemt ramme eller plads. Hvis den valgte størrelse ikke stemmer overens med det originale billedes proportioner, vil vi enten beskære kunstværket eller udvide maleriet med yderligere håndmalede elementer. En digital skitse sendes til din godkendelse, før produktionen påbegyndes.
Bemærk venligst, at forhåndsvisningen på skærmen ikke afspejler den faktiske beskæring eller udvidelse. Kun skitsen vil nøjagtigt vise den endelige komposition.
Selvom specialmål er mulige, anbefaler vi at vælge en dimension fra den foruddefinerede liste for at bevare de originale proportioner.

Eksempler på tilpasningsmuligheder: Udskift ansigt med kundens eget foto; Tilføj kæledyr (f.eks. udskift kat med hund); Inkluder en skjult besked i baggrunden; Ændr baggrundslandskab eller elementer.
Efter bestilling vil WahooArt.com team sende en e-mail til kunden for at indhente instruktioner og fremsende et udkast til gennemgang.

Levering i hele verden () på 3-4 uger i stedet for de standard 5 uger. (23 september). Ingen kompromiser med kvaliteten.

why_choose_icon
Gratis ekspresforsendelse til hele verden
why_choose_icon
Lærred af linned i høj kvalitet
why_choose_icon
Komplet transportforsikring
why_choose_icon
Garanti for refusion af told og importafgifter
why_choose_icon
Garanti for autentisk farvegengivelse
why_choose_icon
100 dages returret ved fabrikationsfejl
why_choose_icon
100% fuld returret
why_choose_icon
Mængderabat ved flere køb

Samlet pris

$ 272

reproduction

Madame Brunet

Reproduktionsmateriale

Reproduktionsstørrelse

-

Samlet pris

$ 272

Kort om værket

  • year: 1865
  • medium: Oil on canvas
  • subject: Portrait of a woman
  • movement: Realism, Impressionism
  • style: Realistic
  • title: Madame Brunet

Kunstquiz

Der er kun ét korrekt svar på hvert spørgsmål.

Spørgsmål 1:
In what year was Édouard Manet's 'Madame Brunet' painted?
Spørgsmål 2:
What artistic transition is Édouard Manet known for pioneering?
Spørgsmål 3:
The image description notes the brushwork in 'Madame Brunet' as being...
Spørgsmål 4:
What is the primary subject matter of 'Madame Brunet'?
Spørgsmål 5:
The color palette of 'Madame Brunet' is dominated by which tones?

A Glimpse into Modern Parisian Life: Édouard Manet’s *Madame Brunet* (1865)

Édouard Manet, a pivotal figure in 19th-century French painting, stands as a bridge between the established conventions of Realism and the burgeoning freedom of Impressionism. *Madame Brunet*, painted in 1865, is a compelling example of his innovative approach to portraiture – an intimate study that simultaneously embodies the formality of tradition and hints at the shifting social landscape of Paris. This artwork isn’t merely a likeness; it's a window into the modern experience, rendered with Manet’s signature blend of observation and artistic daring.

Subject & Composition: A Study in Restrained Elegance

The painting depicts Madame Brunet, a member of Parisian high society, presented in a three-quarter length pose. She is dressed in a dark, voluminous gown accented by a crisp white collar – a stylistic choice that draws attention to her face and clasped hands. Her gaze is directed slightly off-canvas, creating an intriguing sense of interiority; she appears lost in thought or observing something beyond our view. The composition is remarkably balanced, with Madame Brunet occupying the central space, framed by a subtly rendered background of trees and sky. This backdrop isn’t merely decorative; it provides depth while maintaining focus on the subject's psychological presence.

Technique & Style: A Departure from Academic Convention

Manet employed oil on canvas with a loose, expressive brushstroke that was revolutionary for its time. Unlike the highly polished surfaces favored by academic painters, *Madame Brunet* exhibits visible texture and an emphasis on capturing light and atmosphere. This technique contributes to a sense of immediacy and modernity. While rooted in Realism’s commitment to depicting contemporary life, Manet's handling of paint foreshadows the Impressionist focus on fleeting moments and subjective perception. The subdued color palette – dominated by blacks, browns, and grays with highlights on Madame Brunet’s face and hands – enhances the painting’s introspective mood.

Historical Context & Symbolism: A Portrait of a Changing Era

Painted during a period of rapid social and political change in France, *Madame Brunet* reflects the anxieties and aspirations of the emerging bourgeoisie. Manet deliberately challenged traditional portrait conventions by presenting his subject not as an idealized figure but as a real woman with a palpable presence. The dark clothing could be interpreted symbolically – perhaps suggesting mourning or simply reflecting the fashionable somber attire of the time. However, it also contributes to the painting’s overall sense of quiet contemplation and restrained elegance. Manet's willingness to depict modern life without idealization was groundbreaking, paving the way for future generations of artists.

Emotional Impact & Legacy: A Timeless Resonance

*Madame Brunet* evokes a feeling of quiet dignity and subtle melancholy. The subject’s introspective gaze invites viewers to contemplate her inner world, fostering a sense of intimacy and connection. This painting is not about grand gestures or dramatic narratives; it's about capturing the nuances of human emotion and the complexities of modern life. Manet’s influence on subsequent artists – including those associated with Impressionism, Post-Impressionism, and beyond – cannot be overstated. His bold experimentation with technique, subject matter, and composition fundamentally altered the course of art history.

Key Takeaways

  • Artist: Édouard Manet (1832-1883)
  • Year: 1865
  • Medium: Oil on Canvas
  • Dimensions: 132 x 99 cm
  • Style: Transition from Realism to Impressionism
  • Current Location: Private Collection (often exhibited)
This artwork is a testament to Manet’s genius – a captivating portrait that continues to resonate with viewers today, offering a glimpse into the heart of 19th-century Parisian society and the dawn of modern art.

Om kunstneren

En Parisisk Rebel: Livet og Kunsten hos Édouard Manet

Édouard Manet, født i 1832 ind i en velstående borgerlig familie i Paris, var næppe bestemt til at leve livet som en revolutionerende kunstner. Hans far, en respekteret dommer, forestillede sig en sikker fremtid for sin søn indenfor lovens rammer eller måske flåden – respektable erhverv der passede til deres sociale status. Alligevel, selv som ung dreng, lå Manets hjerte hos kunsten. Han begyndte formel tegneundervisning i en alder af elleve år, og selvom han kortvarigt var lærling hos den akademiske maler Thomas Couture, fandt han hurtigt Coutures rigide metoder kvælende. Denne tidlige modstand varslede et liv dedikeret til at udfordre kunstneriske konventioner. Manet var ikke interesseret i blot at replikere fortiden; han søgte at fange vitaliteten – og nogle gange de foruroligende realiteter – i det moderne parisiske liv. Han frekventerede Louvre, ikke kun for at kopiere gamle mestre, men for at dissekere deres teknikker, lære af kunstnere som Caravaggio og Velázquez hvordan lys og skygge kunne forme formen og fremkalde følelser. Det var dog et skift i de kunstneriske strømninger, især fremkomsten af realismen, der blev championeret af Gustave Courbet, der virkelig tændte Manets kreative sti. Courbets insisteren på at skildre hverdagen uden idealisering resonerede dybt med Manet og frigjorde ham fra begrænsningerne i historiske eller mytologiske emner.

Brud med Traditionen: Skandale og Innovation

1860'erne markerede en periode med intens kunstnerisk gæring i Paris, og Manet befandt sig midtpunktet af det hele. Ankomsten af japanske tryk – *ukiyo-e* – påvirkede hans æstetiske følsomhed dybtgående. Han var betaget af deres flade perspektiver, dristige kompositioner og slående brug af farver, elementer der ville blive kendemærker i hans egen stil. Denne indflydelse, kombineret med hans voksende afvisning af akademisk polering, førte til værker, der chokerede og skandalerede den parisiske kunstverden. Le Déjeuner sur l'herbe (Frokosten i det grønne), udstillet på Salon des Refusés i 1863 – en udstilling for værker afvist af den officielle salon – blev et lynnedslag for kontroverser. Maleriet, der viser en nøgen kvinde, der afslappet piknikerer med to fuldt klædte mænd, handlede ikke blot om nøgenhed; det handlede om *hvordan* denne nøgenhed blev præsenteret. Manets figurer manglede de idealiserede former og mytologiske kontekster i traditionelle nøgenbilleder. De var utvivlsomt moderne og konfronterede beskueren med en foruroligende direktehed. Skandalen omkring Le Déjeuner blev kun intensiveret af hans mesterværk fra 1865, Olympia. Dette maleri, en bevidst genfortolkning af Titians *Venus of Urbino*, præsenterede en moderne prostitueret, der stirrede dristigt ud på beskueren. Den ubønhørlige realisme og provokerende emne blev mødt med udbredt fordømmelse. Kritikere anklagede Manet for vulgaritet og kunstnerisk inkompetence, men under vreden lå en erkendelse af, at han fundamentalt ændrede maleriets sprog.

En Bro til Impressionismen: Lys, Penselstrøg og Moderne Liv

Selvom Manet aldrig fuldt ud omfavnede betegnelsen "impressionist", var hans indflydelse på bevægelsen uomtvistelig. Han delte deres afvisning af akademiske konventioner og deres engagement i at fange lysets flygtige effekter og atmosfæren. Han udstillede sammen med Monet, Renoir, Degas og andre på impressionisternes uafhængige udstillinger og cementerede sin position som en nøglefigur i avantgarden. Manets teknik udviklede sig mod et løsere penselstrøg, der prioriterede formens indtryk frem for præcise detaljer. Han eksperimenterede med farver og brugte ofte skarpe kontraster til at skabe dramatiske effekter. Ud over de skandaløse nøgenbilleder udforskede Manet en bred vifte af emner: portrætter – herunder slående fremstillinger af hans kone Suzanne og kunstnerkollega Émile Zola; scener fra det parisiske natteliv, såsom En Bar på Folies-Bergère, der mesterligt fanger modernens urban livs fremmedgørelse og spektakel; og intime sceneskildringer. Han dokumenterede ikke blot disse emner; han undersøgte dem, stillede spørgsmål ved samfundsnormer og udfordrede konventionelle forestillinger om skønhed.

Arv og Varig Indflydelse

Édouard Manets for tidlige død i 1883 af syfilis afkortede en karriere, der allerede uigenkaldeligt havde ændret kunsthistoriens gang. Selvom hans ry voksede betydeligt efter hans død, blev hans indflydelse straks mærket af yngre kunstnere, der genkendte ham som en befrier. Han brød barrierer, udfordrede traditionelle forestillinger om emne, teknik og kunstnerisk formål.
  • Hans vægt på at fange det moderne liv banede vejen for impressionismen og postimpressionismen.
  • Hans innovative brug af penselstrøg og farver påvirkede generationer af malere.
  • Hans vilje til at konfrontere ubehagelige sandheder om samfundet tvang beskuerne til at stille spørgsmål ved deres egne antagelser.
Manets malerier fortsætter med at resonere i dag, ikke kun for deres æstetiske skønhed, men også for deres varige relevans. Han forbliver en central figur i overgangen fra realismen til impressionismen og fejres med rette som en af modernismens fædre – en parisisk rebel, der turde male verden, som han så den, med alle dens kompleksiteter og modsætninger. Hans arbejde tjener som en kraftfuld påmindelse om, at ægte kunstnerisk innovation ofte kommer på bekostning af at udfordre etablerede normer og omfavne tidens ubehagelige sandheder.
Édouard Manet

Édouard Manet

1832 - 1883 , Frankrig

Hurtige fakta

  • Bemærkelsesværdige Værker:
    • Le Déjeuner sur l'herbe
    • Olympia
  • Dødsdato: 1883
  • Fulde Navn: Édouard Manet
  • Fødested: Paris, Frankrig
  • Fødselsdato: 23. januar 1832
  • Inspireret Af Kunstnere:
    • Caravaggio
    • Diego Velázquez
  • Kunstnerisk Stil: Realisme, Impressionisme
  • Nationalitet: Fransk
  • Påvirkede Kunstnere/Bevægelser:
    • Claude Monet
    • Pierre-Auguste Renoir
Udforsk kunstværker organiseret efter temaer, stilarter og karakteristika.