Rafael Popularitet och besökarstatistik

1483 – 1520

Vad innehåller den här sidan?

Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Rafael på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.

Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.

Rafael: nyckeltal

Skolan i Aten är det främsta verket av Rafael med 35 000 besök under tolv månader, vilket motsvarar 10% av den totala uppmärksamheten. Följs av Förvandlingen och Jungfru Maria och barnet på stolen. Rafael fick 404 800 besök: 76 300 på artistsidan, 328 500 på dukarna. Kurvan sjönk: 35% färre besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Den mest besökta månaden var Jul 2026 (216 600 besök). Publikens språk: Engelska (43%), Ryska (10%) och Spanska (9%). Publikens länder: Amerikas förenta stater (15%), Bulgarien (8%) och Tyskland (8%). Enhetsfördelning för publiken: datorer (58%), mobiltelefoner (38%) och surfplattor (4%). En preferens är tydlig: Neutrala toner (Färgpalett) står för 30% av besöken trots att den endast utgör 13% av katalogen.

Rafael: de 10 mest öppnade dukarna

Denna ranking baseras på antal besök, inte katalogpoäng: de 10 mest efterfrågade verken av Rafael på WahooArt.com under de senaste tolv månaderna.

  1. Skolan i Aten 1 Skolan i Aten 35 000 besök · 9,8%
  2. Förvandlingen 2 Förvandlingen, 1520 31 400 besök · 8,8%
  3. Jungfru Maria och barnet på stolen 3 Jungfru Maria och barnet på stolen, 1514 22 200 besök · 6,2%
  4. Den Transfiguration 4 Den Transfiguration, 1519 11 700 besök · 3,3%
  5. The Sistine Madonna 5 The Sistine Madonna, 1513 8 000 besök · 2,2%
  6. Madonna av Prästgården 6 Madonna av Prästgården, 1506 7 900 besök · 2,2%
  7. La belle jardinière 7 La belle jardinière, 1507 7 200 besök · 2,0%
  8. Jungfrufödelsens Bröllop 8 Jungfrufödelsens Bröllop, 1504 5 900 besök · 1,7%
  9. Sistinas Madonnna 9 Sistinas Madonnna, 1513 5 000 besök · 1,4%
  10. Porträtt av Bindo Altoviti 10 Porträtt av Bindo Altoviti, 1515 4 300 besök · 1,2%

Hur utvecklas intresset för Rafael månad för månad?

Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.

Visa de underliggande siffrorna
MånadKonstnärssidaVerkets sidor
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20264007 000
Jul 202621 300195 300
Aug 202624 70085 000
Sep 202629 90041 200

Hur ser det totala intresset ut för Rafaels enskilda dukar?

Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.

De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.

Hur står sig Rafaels favoritdukar under året?

Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.

Visa de underliggande siffrorna
KonstverkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sep 2026
Skolan i Aten0000000009 70011 9008 800
Förvandlingen000000002009 60017 1003 700
Porträtt av Bindo Altoviti0000000002 3001 200500
Alba Madonnan0000000009001 000300
Raphael och Jungfrun (Tempi…0000000002 0001 400100
Sankt George och Draken000000000700300700
Jungfrufödelsens Bröllop0000000003 4001 900300
Den Transfiguration000000003007 4003 200700
La belle jardinière0000000003 0003 600300
Madonna av Prästgården0000000003 7002 7001 400

Visas verken av Rafael på mobiler eller datorer?

Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.

Visa de underliggande siffrorna
EnhetBesökDela
datorer234 80058,0%
mobiltelefoner154 50038,2%
surfplattor15 5003,8%

Vilka språk dominerar bland läsarna av Rafael?

Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.

Visa de underliggande siffrorna
SpråkBesökDela
Engelska13 40043,1%
Ryska3 10010,0%
Spanska2 8009,0%
Koreanska1 7005,5%
Portugisiska1 1003,5%
Italienska9002,9%
Serbiska9002,9%
Svenska9002,9%
Arabiska8002,6%
Tyska8002,6%

Hur ser det dagliga besöksantalet för Rafael ut, och vad är prognosen?

Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.

Visa de underliggande siffrorna
DagBesök
mån 21 Sep3 800
tis 22 Sep3 300
ons 23 Sep3 700
tors 24 Sep2 900
fre 25 Sep1 800
lör 26 Sep2 400
sön 27 Sep4 000
mån 28 Sep5 100
tis 29 Sep5 400
ons 30 Sep4 800
tors 1 Okt5 100
fre 2 Okt3 200
lör 3 Okt3 000
sön 4 Okt2 900
mån 5 Okt4 500
tis 6 Okt4 500
ons 7 Okt6 700
tors 8 Okt5 600
fre 9 Okt4 100
lör 10 Okt4 100
sön 11 Okt6 100
mån 12 Okt (prognos)6 400
tis 13 Okt (prognos)6 300
ons 14 Okt (prognos)7 200
tors 15 Okt (prognos)6 500
fre 16 Okt (prognos)4 300
lör 17 Okt (prognos)4 500
sön 18 Okt (prognos)6 200
mån 19 Okt (prognos)7 100
tis 20 Okt (prognos)7 000
ons 21 Okt (prognos)8 100
tors 22 Okt (prognos)7 200
fre 23 Okt (prognos)4 900
lör 24 Okt (prognos)5 100
sön 25 Okt (prognos)6 900
mån 26 Okt (prognos)7 800
tis 27 Okt (prognos)7 700
ons 28 Okt (prognos)8 800
tors 29 Okt (prognos)7 900
fre 30 Okt (prognos)5 300
lör 31 Okt (prognos)5 500
sön 1 Nov (prognos)7 600

Rafael: dina frågor

Vilken är den mest visade duken av Rafael?

Skolan i Aten: 35 000 besök, vilket motsvarar 10% av Rafaels visningar. Listan ovan sträcker sig ner till rankning 10.

Hur många besök får Rafael?

404 800 under tolv månader, fördelat på artistsidan (76 300) och dukarna (328 500).

Besöker besökare Rafael via mobil eller dator?

Besöken fördelas på datorer (58%), mobiltelefoner (38%) och surfplattor (4%); datorer leder med 58%.

Läs Rafael på flera språk?

Ja: Engelska (43%), Ryska (10%) och Spanska (9%). Engelska leder med 43%.

Föredrar besökare en viss typ av duk av Rafael?

Ja, Neutrala toner (Färgpalett): 30% av besöken för 13% av katalogen.