Visa i rummet Se i AR Köp handmålat konstverk Byt till digital bildförsäljning Skicka
Detaljer Studentguide för konstverk Lägg till i favoriter Ladda ner Liknande objekt Röntgen Bildspel Besökstatistik

Pedestal Table

Experience Georges Braque’s ‘Pedestal Table,’ a pivotal 1911 Cubist masterpiece. This hand-painted reproduction captures the artist's innovative use of form and space, showcasing a unique art decoration.

Georges Braque (1882-1963): En pionjär inom kubismen och fauvism! Utforska hans banbrytande konst, från 'Hus i L'Estaque' till innovativa collager. Ett mästerverk av modern fransk konst.

Konstverket som visas på denna sida skyddas av upphovsrättslagen, vilket innebär att vi inte lagligt kan skapa eller sälja en identisk reproduktion. Detta skydd upprätthålls genom internationella avtal såsom den Bernkonventionen och genom nationella lagar, inklusive de som fastställs av Amerikansk upphovsrättslag – Titel 17. Alla rättigheter förbehållna. Återgivning av konstverk är förbjuden utan skriftligt tillstånd från WahooArt.

Denna metod följer fullt ut upphovsrättsliga regler eftersom den inte innebär kopiering eller duplicering av det skyddade konstverket. Istället är det en kreativ nytolkning – en ny målning som är influerad av originalet men inte identisk med det.

Giclée / Konsttryck

Giclée- eller canvasprint av museumskvalitet med snabb produktion och flexibla ytbehandlingsalternativ. ( Köp handmålat konstverk Byt till digital bildförsäljning)

Corner sample of the P118B picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B Skr10
Corner sample of the P118H picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H Skr10
Corner sample of the P118W picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W Skr10
Corner sample of the P438Z picture frame: formgjuten polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z Skr10
Corner sample of the P508JH picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH Skr12
Corner sample of the P508YH picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH Skr12
Corner sample of the P805H picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H Skr10
Corner sample of the P805Z picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z Skr10
Corner sample of the P919BZ picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ Skr10
Corner sample of the P919G picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G Skr10
Corner sample of the P919XJ picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ Skr10
Corner sample of the P959ZH picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH Skr10
Corner sample of the P968JZ picture frame: formgjuten polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ Skr12
Corner sample of the W106C picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C Skr8
Corner sample of the W218G picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G Skr10
Corner sample of the W218JH picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH Skr8
Corner sample of the W218Y picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y Skr10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ Skr10
Corner sample of the W316G picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G Skr10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ Skr8
Corner sample of the W316Y picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y Skr10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ Skr8
Corner sample of the W4111J picture frame: massivt trä, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J Skr10
Corner sample of the W500HY picture frame: massivt trä, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY Skr15
Corner sample of the W500JH picture frame: massivt trä, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH Skr15
Corner sample of the W692G picture frame: massivt trä, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G Skr12
Corner sample of the W849H picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H Skr8
Corner sample of the W940BG picture frame: massivt trä, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG Skr15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ Skr8

Standardstorlek
anpassad
CM
INCH

Välj bland våra förinställda storlekar som motsvarar konstverkets ursprungliga proportioner.

bredd
höjd

Ange den bredd och höjd du behöver, för att passa din ram eller din vägg. Ett tryck kan endast beskäras, aldrig göras större än bilden, vilket innebär att ett format med en annan formform leder till att en del av bilden går förlorad. Vi skickar en digital mockup för godkännande innan vi trycker något. Bilden som visas på denna sida visar inte den faktiska beskärningen — det är endast mockuppen som gör det.

Leverans över hela världen () på 2 veckor istället för standard 4/5 veckor. (22 oktober)

Fri expressfrakt över hela världen
Högkvalitativ linnecanvas
Fullständig fraktförsäkring
Garantier för återbetalning av tullavgifter
Garantier för exakt färgåtergivning
100 dagars returrätt vid fabrikationsfel
100% pengarna tillbaka-garanti
Mängdrabatt erbjuds

Totalt pris

Skr 674

Pedestal Table

Giclée / Konsttryck

Reproduktionsstorlek

-

Totalpris

Skr 674

Snabbfakta

  • Artist: Georges Braque
  • Year: 1911
  • Subject or theme: Still life, interior
  • Medium: Painting
  • Dimensions: 116 x 81 cm
  • Notable elements: Horse statue, guitar

Konstquiz

Det finns endast ett korrekt svar på varje fråga.

Fråga 1:
What artistic movement is most closely associated with Georges Braque’s ‘Pedestal Table’?
Fråga 2:
The image depicts a scene featuring a man and a horse statue. What is the primary significance of the pedestal in this composition?
Fråga 3:
Based on the description, what style of art is evident in ‘Pedestal Table’?
Fråga 4:
In the context of Braque's career, what was his early training primarily focused on?

Georges Braque’s ‘Pedestal Table’: A Fragmented World of Form and Perception

Georges Braque's “Pedestal Table,” painted in 1911, is not merely a depiction of an object; it’s a carefully constructed puzzle for the viewer, a window into the nascent world of Analytical Cubism. This work, housed within the Kunstmuseum Basel, immediately captivates with its fragmented forms and deliberate ambiguity, inviting us to actively participate in reconstructing the scene before us. The painting presents a man seated at a table, a horse statue looming in the background, and a sense of contained chaos—a visual embodiment of the era’s shifting perceptions of reality.

Braque's choice of subject matter – a simple pedestal table – is itself significant. Pedestals, as our research reveals (linked here: Wikipedia Search), traditionally elevate and support objects, providing stability and grounding. However, in Braque’s painting, the pedestal becomes a fractured element, dissected and reassembled into geometric planes. This disruption of traditional spatial relationships is a hallmark of Cubism, reflecting a desire to move beyond single viewpoints and represent an object from multiple perspectives simultaneously. The table itself isn't rendered as a solid, unified form; instead, it’s broken down into interlocking facets, suggesting its inherent instability and the subjective nature of observation.

Analytical Cubism: Deconstructing Reality

Painted during the period of Analytical Cubism – roughly 1908-1912 – “Pedestal Table” exemplifies the movement's core principles. This phase, developed in close collaboration with Pablo Picasso, focused on reducing objects to their fundamental geometric components. Braque’s palette is deliberately muted, dominated by browns, ochres, and grays, creating a sense of somberness and introspection. The artist employs a meticulous technique, applying paint in thin, overlapping layers – a characteristic of Analytical Cubism – to build up the complex network of planes and angles that define each element. The use of monochromatic tones further emphasizes the deconstruction of form, stripping away any illusion of depth or three-dimensionality.

Further insight into Braque’s approach can be found in articles like Georges Braque: Pioneering Cubism & the Evolution of Modern Form, which details his experimentation with color and form during this pivotal period. The artist’s meticulous attention to detail, combined with a radical departure from traditional representation, established Analytical Cubism as a groundbreaking movement that profoundly influenced the course of 20th-century art.

Symbolic Layers and Emotional Resonance

Beyond its formal innovations, “Pedestal Table” invites speculation about its symbolic meaning. The presence of the horse statue, a recurring motif in Braque’s work (linked here: Wikipedia Search), could represent power, strength, or even vulnerability – themes often explored within the context of the era's social and political landscape. The guitar held by the seated figure might symbolize creativity, contemplation, or perhaps a moment of quiet reflection amidst the intellectual ferment of Parisian artistic circles. The inclusion of books and letters suggests an engagement with knowledge, ideas, and communication—elements central to the burgeoning modern world.

Despite its fragmented composition, “Pedestal Table” evokes a sense of contained energy and subtle drama. The interplay of light and shadow, combined with the carefully arranged planes, creates a visual rhythm that draws the eye across the canvas. It’s a painting that rewards careful observation, inviting us to decipher its complex layers of meaning and appreciate Braque's masterful manipulation of form and space. Reproductions of this work, like our high-quality hand-painted versions (viewable here: Pedestal Table, Kunstmuseum Basel and Pedestal Table 1), offer a unique opportunity to experience the power and beauty of this seminal Cubist masterpiece in your own home.

A Collector’s Perspective: Braque's Legacy

Georges Braque (1882-1963) remains one of the most influential figures in modern art. His contributions to Cubism, alongside Picasso, fundamentally altered our understanding of representation and paved the way for subsequent artistic movements. Exploring his oeuvre – from iconic works like “Houses at L’Estaque” (Georges Braque) – reveals a sustained commitment to experimentation, innovation, and a profound engagement with the complexities of the modern world. Investing in a reproduction of "Pedestal Table" is not simply acquiring an image; it’s connecting with a pivotal moment in art history and celebrating the genius of a true visionary.

Frågor och svar

Hur knyter "Pedestal Table" av Georges Braque samman Analytical Cubism med konstnärens hemland?

"Pedestal Table" skapades av Georges Braque, född i Frankrike, inom Analytical Cubism-rörelsen. Konstnärens ursprung knyter verket till Analytical Cubism så som det utövades av konstnärer från Frankrike.

Vad är luminansen i "Pedestal Table" av Georges Braque?

"Pedestal Table" av Georges Braque har en luminans på Gentle Luminance. Luminans beskriver hur mycket ljus färgerna tycks reflektera.

Är "Pedestal Table" av Georges Braque en målning, en teckning eller ett tryck?

I katalogen är "Pedestal Table" av Georges Braque registrerad som WallArt. Kategorin hjälper till att hitta liknande verk.


Om konstnären

Early Life and Artistic Foundations

Georges Braque, född i Argenteuil vid Paris norra strand 1882, inledde en resa djupt sammanflätad med den ständigt föränderliga konstens landskap. Hans barndom inom en familj av husmålare och tapetserare gav inte bara honom teknisk skicklighet i materialen utan också en tidig uppskattning för form och struktur. Trots att han initialt följde faderns yrke, led Braques inneboende konstnärliga ambitioner snart till formell utbildning vid École des Beaux-Arts i Le Havre, vilket markerade början på hans resa mot att bli en av 20:e århundradets mest inflytelserika målare. Denna grund – en blandning av praktisk hantverksskicklighet och akademisk studier – skulle visa sig vara avgörande när han senare dekonstruerade och omformulerade traditionella konstnärliga konventioner.

Vid 1902 flyttade Braque till Paris och fortsatte sina studier vid Académie Humbert, där han fördjupade sig i stadens pulserande konstnärliga miljö. Det var här han mötte konstnärer som Marie Laurencin och Francis Picabia, vilket skapade kontakter som skulle forma hans tidiga utveckling. Hans initiala verk återspeglade de rådande influenserna från Impressionism och Post-Impressionism, men en avgörande kontakt med Fauvisternas djärva färger och uttrycksfulla frihet 1905 tände en ny riktning i hans konstnärliga utforskning.

The Embrace of Fauvism and the Dawn of Cubism

Braques antagande av Fauvistiska principer – kännetecknade av intensiva, icke-naturalistiska färger och emotionellt uttryck – illustreras tydligt i målningar som The Patience. Denna period såg honom arbeta tillsammans med konstnärer som Henri Matisse och André Derain, experimentera med livfulla paletter och förenklade former. Trots att hans engagemang med Fauvism inte var rent imiterande; infogade han en unik känsla, mildrade rörelsens okontrollerade utbrott med ett mer restriktivt och analytiskt tillvägagångssätt.

En vändpunkt inträffade 1907 när han utsattes för retrospektivet av Paul Cézannes verk. Cézannes betoning på geometriska former och multipla perspektiv hade en djupgående inverkan på Braque, vilket lade grunden för hans banbrytande samarbete med Pablo Picasso. Från 1908 började dessa två konstnärliga titan ett intensivt intellektuellt utbyte som gav upphov till Cubism – en revolutionerande rörelse som utmanade traditionella föreställningar om representation.

Tillsammans utvecklade Braque och Picasso Analytisk Kubism, där de sönderdelade objekt i geometriska former och presenterade dem från flera perspektiv samtidigt. Verk som Houses at L'Estaque visar denna tidiga fas, vilket framhäver ett radikalt avstånd från konventionell perspektiv och en fokus på objekts underliggande struktur.

Innovation Through Fragmentation and Collage

Samarbetet mellan Braque och Picasso fortsatte att utmana konstens gränser, vilket ledde till utvecklingen av Syntetisk Kubism runt 1912. Denna fas såg introduktionen av collage – införlivandet av verkliga material som tidningsurklipp och väggpapper i målningar. Denna innovation utmanade den traditionella hierarkin mellan måleri och skulptur, suddade ut gränserna mellan konst och liv.

Braques pionjäranvändning av *papier collé* (pasted paper) markerade en betydande vändpunkt i hans konstnärliga utveckling. Genom att integrera fragment av vardagliga objekt i sina kompositioner, störde han den illusionistiska rymden i traditionellt måleri och introducerade ett nytt lager av materialitet och textur.

Under krigsåren 1914 blev Braque kallad till militärtjänst, vilket ledde till en period av reflektion och förändring. Hans krigserfarenheter påverkade hans konstnärliga vision djupt, vilket ledde honom att utforska mer personliga och lyriska teman i sina post-krigsverk.

Later Years and Enduring Legacy

Efter kriget utvecklades Braques stil bortom de strikta gränserna för tidig Kubism, och införlivade element från klassisk komposition och ett återuppväckt intresse för stilliv. Medan han bibehöll de geometriska influenser som definierat hans tidigare verk, utvecklade han ett mer nyanserat och eftertänksamt tillvägagångssätt för måleri.

Hans senare landskap och interiörer kännetecknas av sin lugna atmosfär och subtila harmonier av färg. Han fortsatte att experimentera med olika material och tekniker, utmanade konstens gränser tills sin död 1963. Hans inflytande på efterföljande generationer av konstnärer är obestridligt, vilket har format konstens gång och inspirerat otaliga målare, skulptörer och collagister.

Influences and Notable Works

  • Influenced By: Henri Matisse, André Derain, Paul Cézanne
  • Key Works: Houses at L'Estaque, The Patience, Violin and Palette, Mandola
  • Impact on Art History: Revolutionized 20th-century art through Cubism; challenged traditional notions of perspective and representation.
Georges Braque

Georges Braque

1882 - 1963 , Frankrike

Snabbfakta

  • Artistic Movement Or Style: Kubism, Fauvism
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist:
    • Pablo Picasso
    • Modern konst
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Henri Matisse
    • André Derain
    • Paul Cézanne
  • Date Of Birth: 13 maj 1882
  • Full Name: Georges Braque
  • Nationality: Fransk
  • Notable Artworks:
    • Hus vid L'Estaque
    • Tålamod
    • Violin och palett
  • Place Of Birth: Argenteuil, Frankrike
Utforska konstverk sorterade efter tema, stil och egenskaper.