Visa i rummet Se i AR Byt till tryckta exemplar Byt till digital bildförsäljning Skicka
Detaljer Studentguide för konstverk Lägg till i favoriter Ladda ner Liknande objekt Röntgen Bildspel Besökstatistik

untitled (8331)

Explore Franz Marc's vibrant animal paintings and spiritual explorations! Admire 'Blue Horse I,' inspired by Van Gogh & imbued with Bavarian landscapes, at WahooArt.

Franz Marc (1880-1916): Tysk expressionist känd för sina färgstarka djupbilder och andliga teman. Upptäck hans unika konstnärliga arv!

Handgjord oljereproduktion

Handmålad olja på duk i din valda storlek och ram, tillverkad efter beställning av våra konstnärer. ( Byt till tryckta exemplar Byt till digital bildförsäljning)

Corner sample of the P118B picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B Skr10
Corner sample of the P118H picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H Skr10
Corner sample of the P118W picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W Skr10
Corner sample of the P438Z picture frame: formgjuten polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z Skr10
Corner sample of the P508JH picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH Skr12
Corner sample of the P508YH picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH Skr12
Corner sample of the P805H picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H Skr10
Corner sample of the P805Z picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z Skr10
Corner sample of the P919BZ picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ Skr10
Corner sample of the P919G picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G Skr10
Corner sample of the P919XJ picture frame: formgjuten polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ Skr10
Corner sample of the P959ZH picture frame: formgjuten polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH Skr10
Corner sample of the P968JZ picture frame: formgjuten polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ Skr12
Corner sample of the W106C picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C Skr8
Corner sample of the W218G picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G Skr10
Corner sample of the W218JH picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH Skr8
Corner sample of the W218Y picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y Skr10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ Skr10
Corner sample of the W316G picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G Skr10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ Skr8
Corner sample of the W316Y picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y Skr10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ Skr8
Corner sample of the W4111J picture frame: massivt trä, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J Skr10
Corner sample of the W500HY picture frame: massivt trä, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY Skr15
Corner sample of the W500JH picture frame: massivt trä, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH Skr15
Corner sample of the W692G picture frame: massivt trä, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G Skr12
Corner sample of the W849H picture frame: massivt trä, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H Skr8
Corner sample of the W940BG picture frame: massivt trä, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG Skr15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt trä, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ Skr8

Standardstorlek
anpassad
CM
INCH

Välj bland våra förinställda storlekar som motsvarar konstverkets ursprungliga proportioner.

bredd
höjd

Ange den bredd och höjd du behöver för att passa din ram eller din vägg. Eftersom detta är handmålat kan konstnären vid en annan form måla lite mer runt bilden eller beskära den något – du väljer själv. Vi skickar en digital mockup för godkännande innan målningen påbörjas. Bilden som visas på denna sida representerar inte det slutgiltiga resultatet — det är endast mockuppen som visar det.

Exempel på vad som kan anpassas: Byt ut ansiktet mot ett foto av kunden; Lägg till ett husdjur (t.ex. byt ut en katt mot en hund); Inkludera ett dolt meddelande i bakgrunden; Ändra bakgrundens landskap eller element.
Efter beställning kommer WahooArt.com team att mejla kunden för instruktioner och tillhandahålla en skissförhandsvisning

Leverans över hela världen () på 3–4 veckor istället för standard 5 veckor. (24 oktober). Inga kompromisser med kvaliteten.

Fri expressfrakt över hela världen
Högkvalitativ linnecanvas
Fullständig fraktförsäkring
Garantier för återbetalning av tullavgifter
Garantier för exakt färgåtergivning
100 dagars returrätt vid fabrikationsfel
100% pengarna tillbaka-garanti
Mängdrabatt erbjuds

Totalt pris

Skr 2698

untitled (8331)

Tryckteknik

Reproduktionsstorlek

-

Totalpris

Skr 2698

Snabbfakta

  • Influences: Vincent van Gogh
  • Title: untitled (8331)
  • Medium: Oil paint
  • Artistic style: Bold color palette

Konstquiz

Det finns endast ett korrekt svar på varje fråga.

Fråga 1:
What artistic movement is Franz Marc primarily associated with?
Fråga 2:
The painting prominently features horses. What is a key characteristic of Marc's style regarding animal depictions?
Fråga 3:
Franz Marc was a member of Der Blaue Reiter journal. What role did this journal play in the art world?
Fråga 4:
What is one notable aspect of Marc's artistic approach, evident in his use of color?
Fråga 5:
In what historical period did Franz Marc produce his most influential artworks?

A Symphony of Color and Spirit: Exploring Franz Marc’s “Untitled (8331)”

Franz Marc’s “Untitled (8331),” painted in 1911, stands as a cornerstone of German Expressionism—a movement that sought to convey emotion and inner experience rather than objective representation. More than just a depiction of animals inhabiting a landscape, this artwork embodies Marc's profound belief in the transformative power of art to communicate spiritual truths. It’s a piece that continues to resonate with viewers today due to its masterful use of color and its evocative symbolism.

  • Style: Marc’s approach aligns squarely with Expressionism, prioritizing emotional intensity over realistic detail. The painting abandons traditional perspective, favoring flattened planes of color—a technique championed by artists like Kandinsky—to create a dreamlike atmosphere.
  • Technique: Executed in oil paint on canvas, “Untitled (8331)” demonstrates Marc’s meticulous attention to texture and layering. He employed pointillist brushstrokes—inspired by Impressionism but pushed further into abstraction—to build up luminous hues that shimmer with vibrancy. This technique wasn't merely a stylistic choice; it reflected Marc’s desire to capture the essence of nature, distilling its beauty into pure color.

Historical Context: The Birth of Expressionist Vision

Painted during the formative years of Der Blaue Reiter—the “Blue Rider”—“Untitled (8331)” emerged from a milieu characterized by intellectual ferment and artistic experimentation. Marc and his fellow artists were grappling with questions of spirituality, influenced by Nietzsche’s philosophy and seeking to transcend rational thought. The painting reflects this preoccupation with the sublime—a feeling of awe and wonder inspired by confronting something vast and powerful—particularly in relation to the natural world.

  • Influence: Marc's artistic sensibilities were profoundly shaped by Vincent van Gogh, whose expressive brushwork and bold color palettes served as a guiding light. He sought to emulate Van Gogh’s ability to convey emotion through visual form, mirroring his own spiritual quest.

Symbolism and Emotional Resonance

"Untitled (8331)" is populated by horses—a recurring motif in Marc's oeuvre—and a cow. These animals aren’t merely rendered realistically; they are imbued with symbolic significance. Horses represent strength, nobility, and spiritual aspiration, while cows symbolize fertility and maternal care. The landscape itself contributes to the painting’s emotional impact, conveying a sense of tranquility and interconnectedness. Marc aimed to capture not just what he saw but what he *felt*, inviting viewers to contemplate the mysteries of existence.

  • Color Palette: Dominant hues—primarily blues, yellows, and reds—are deliberately chosen to evoke specific moods and sensations. The artist’s masterful manipulation of color creates a visual harmony that underscores the painting's spiritual core.
  • Emotional Impact: “Untitled (8331)” transcends mere representation; it communicates an inner state of contemplation and reverence for the natural world. It invites viewers to experience beauty, wonder, and perhaps even a hint of melancholy—a testament to Marc’s ability to distill profound philosophical ideas into a captivating visual form.

Conclusion: A Legacy of Color and Spirit

Franz Marc's “Untitled (8331)” remains an enduring emblem of Expressionist idealism. Its luminous colors, textured surface, and symbolic imagery continue to inspire artists and collectors alike. More than just a painting, it’s a window into the artist’s soul—a celebration of nature’s beauty and a profound meditation on the human condition.

Frågor och svar

Vilken storlek bör jag välja för tryck av "untitled (8331)" till mitt rum?

Rekommenderad kombination för "untitled (8331)" av Franz Marc: ett tryck i storlek Large för ett Living Room.

Vilken känsla förknippas "untitled (8331)" med?

"untitled (8331)" förknippas med en Spiritual känsla. Den emotionella tonen beskriver det intryck som verket förmedlar.

Var och för vilket ändamål rekommenderas "untitled (8331)"?

"untitled (8331)" rekommenderas för Accent, och det föreslagna utrymmet är ett Living Room.


Om konstnären

A Life Immersed in Color and Spirit

Franz Moritz Wilhelm Marc, född i München 1880, var en konstnär vars korta men intensiva livsverk oåterkalleligt förändrade kursen för tyska expressionismen. Hans historia är en av djupgående andlig sökande översatt till ett vibrerande visuellt språk, en strävan efter att förstå livets väsen genom den renhet han fann i naturen – särskilt inom djurriket. Initialt influerad av sin far, Wilhelm Marc, en landskapsmålare, var Franz’ konstnärliga väg inte omedelbart säker. Han övervägde kortfattat teologi, brottandes med frågor om tro och existens innan han slutligen ägnade sig åt konsten vid Münchens Konstakademi. Dessa tidiga utforskningar av religiösa tankar skulle finnas djupt rotade i hans verk, formar hans övertygelse att konst kunde vara en kanal för andlig upplevelse. Hans akademiska utbildning gav honom tekniska grunder, men möten med Vincent van Goghs verk under besök i Paris tände verkligen hans konstnärliga vision. Van Goghs känslomässiga användning av färg och rå uttryck resonerade djupt med Marc, befriad konventionella tekniker och sätter honom på en väg mot ett mer subjektivt och emotionellt laddat stil.

The Blue Rider and a New Artistic Vision

Marcs konstnärliga utveckling var inte isolerad; den blomstrade inom det dynamiska sammanhanget av tidig 20-tal München. Han experimenterade med olika konstgrupper, inklusive Neue Künstlervereinigung München, innan han grundade *Der Blaue Reiter* (The Blue Rider) 1911 tillsammans med Wassily Kandinsky. Detta var inte bara en grupp eller en utställningsserie; det var en filosofisk och konstnärlig revolution. *Der Blaue Reiter* sökte att gå bortom enkel representation, syftande istället till att uttrycka inre andliga sanningar genom abstraktion och symbolisk färg. Gruppens tidning med samma namn blev en plattform för att sprida dessa idéer, visa inte bara deras egna verk utan också de av andra framstående konstnärer och utforska olika kulturella influenser från folkkonst till primitiva skulpturer. Marcs bidrag under denna period var avgörande. Han avvek från att måla landskap som statiska scener, istället fokuserade han på djur – hästar, rådjur, rävar – som bärare av andlig energi. Dessa var inte bara djurporträtt; de var symboliska representationer av oskuld, harmoni och en koppling till naturen som han trodde att mänskligheten hade förlorat. Inflytandet från Robert Delaunay’s utforskning av abstrakta former och livfulla färger drev Marc vidare mot förenkling och ökad emotionell uttryck i sitt arbete. Verk som *The Tiger* (1912) och *Red Deer* (1912) exemplifierar denna förändring, visar framstegande färgval och ett växande fokus på sina ämnens inneboende egenskaper snarare än realistisk representation.

Symbolism, Färg och Livets Essens

Marcs konstnärliga stil är omedelbart igenkännbar genom dess distinkta användning av färg och form. Han använde inte färg beskrivande; istället infogade han den med symbolisk mening. Blått representerade andlighet och maskulinitet, gult betydde glädje och femininitet, och rött uttryckte våld och materiellitet. Dessa val var inte slumpmässiga utan en noggrant konstruerad system för att förmedla specifika emotionella och filosofiska idéer. Hans djur är inte bara ämnen; de är förenade av dessa koncept. Förenklingen av former – att reducera figurer till deras väsentliga former – betonade ytterligare den underliggande andliga essens han sökte fånga. *The Tower of Blue Horses* (1913), tragiskt förlorad under andra världskriget, är kanske det mest ikoniska exemplet på denna metodik, en kraftfull och suggestiv komposition som fångar hans konstnärliga vision. Han trodde att djur besatt en inneboende oskuld och koppling till naturen som människor hade förlorat genom samhällets begränsningar och intellektualisering. Genom att måla dem med sådan fröjd och symbolisk vikt sökte Marc påminna betraktare om denna förlorade harmoni och inspirera en djupare uppskattning av den naturliga världen. Hans verk var inte syftande till *vad* han såg utan snarare *hur* han kände – ett djupt personligt och andligt svar på sin omgivning.

En Tragisk Slut och Ett Bestående Arv

Utbrottet av första världskriget 1914 förändrade Marcs liv och konstnärliga bana dramatiskt. Trots att han sökte undantag på grund av sin status som konstnär, blev han rekryterad till det tyska armén, tjänstgjorde som kavallerist. Krigets fasor berörde honom djupt, men även mitt i kaoset fortsatte han att måla, hittade tröst och mening i sitt konstverk. Tragiskt nog dog Franz Marc den 4 mars 1916, vid Verdun, en förödande förlust för konstvärlden. Hans tidiga död avbröt en karriär fylld av potential, men etablerade också hans plats som en nyckelperson i modern konsthistoria. Hans verk fortsätter att resonera idag, påverkar generationer av konstnärer och fångar in publiken med sin emotionella djup och andliga resonans. Marcs målningar visas på framstående museer över hela världen, inklusive Lenbachhaus i München, som innehar en omfattande samling av hans verk. Han minns inte bara som pionjär för tyska expressionismen utan också som en visionär konstnär som vågade utforska den djupa koppling mellan konst, andlighet och naturen – ett arv som fortsätter att inspirera beundran och eftertanke. Hans konstnärliga vision är ett testamente till konstens kraft att överskrida det materiella riket och beröra något djupare inom den mänskliga själen.
Franz Marc

Franz Marc

1880 - 1916 , Tyskland

Snabbfakta

  • Artistic Movement Or Style: Tysk expressionism
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Der Blaue Reiter']
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Van Gogh
    • Delaunay
  • Date Of Birth: 8 februari 1880
  • Date Of Death: 4 mars 1916
  • Full Name: Franz Moritz Wilhelm Marc
  • Nationality: Tysk
  • Notable Artworks:
    • The Tiger
    • Red Deer
    • Tower Blue
  • Place Of Birth: München, Tyskland
Utforska konstverk sorterade efter tema, stil och egenskaper.