Pregledaj u stvarnoj veličini Isprobaj u AR-u Naručite ručno oslikano reprodukciju Prebacite na digitalnu prodaju slika Podijeli
Detalji Vodič Dodaj u omiljene Preuzmi datoteku Slični predmeti Rentgenska snimka Slide show Statistika

Madame Brunet

Explore Édouard Manet’s ‘Madame Brunet,’ a captivating 1865 portrait showcasing his realist style & modern life themes. Discover this masterpiece's composition and significance in art history.

Otkrijte Édouarda Maneta (1832-1883), ključnu figuru koja je spojila realizam i impresionizam! Istražite njegova djela poput 'Doručka na travi' i 'Olympia', te njegov utjecaj na modernu umjetnost.

Giclée / Umjetnički otisak

Giclée tisak muzejske kvalitete ili otisak na platnu uz brzu proizvodnju i fleksibilne opcije završne obrade. ( Naručite ručno oslikano reprodukciju Prebacite na digitalnu prodaju slika)

P118B $10
P118H $10
P118W $10
P438Z $10
P508JH $12
P508YH $12
P805H $10
P805Z $10
P919BZ $10
P919G $10
P919XJ $10
P959ZH $10
P968JZ $12
W106C $8
W218G $10
W218JH $8
W218Y $10
W307PJ $10
W316G $10
W316PJ $8
W316Y $10
W398PJ $8
W4111J $10
W500HY $15
W500JH $15
W692G $12
W849H $8
W940BG $15
W953PJ $8

Standardne dimenzije
prilagođeno po mjeri
CM
INCH

Odaberite jednu od naših unaprijed definiranih veličina koje odgovaraju izvornim proporcijama umjetničkog djela.

širina
visina

Možete unijeti vlastite dimenzije kako biste umjetničko djelo prilagodili specifičnom okviru ili prostoru. Ako odabrana veličina ne odgovara proporcijama izvornog rada, izrezat ćemo dio slike ili je proširiti pomoću ogledalnog efekta ili jednobojne rubne površine. Digitalni prikaz (mockup) bit će vam poslan na odobrenje prije početka proizvodnje.
Imajte na umu da pregled na zaslonu ne odražava stvarno izrezivanje ili proširivanje. Samo će mockup točno prikazati konačnu kompoziciju.
Iako su dostupne prilagođene veličine, preporučujemo odabir dimenzije iz unaprijed definirane liste kako biste očuvali izvorne proporcije.

Dostava širom svijeta () u roku od 2 tjedna umjesto standardnih 4/5 tjedana. (23 Rujan)

why_choose_icon
Besplatna ekspresna dostava širom svijeta
why_choose_icon
Visokokvalitetno laneno platno
why_choose_icon
Potpuno osiguranje transporta
why_choose_icon
Jamstvo povrata carine i uvoznih poreza
why_choose_icon
Jamstvo vjernosti boja
why_choose_icon
Politika povrata u roku od 100 dana (samo u slučaju nedostataka)
why_choose_icon
Jamstvo povrata 100% novca
why_choose_icon
Popust na više proizvoda

Ukupna cijena

$ 68

reproduction

Madame Brunet

Giclée / Umjetnički otisak

Veličina reprodukcije

-

Ukupna cijena

$ 68

Brzi pregled

  • year: 1865
  • medium: Oil on canvas
  • subject: Portrait of a woman
  • movement: Realism, Impressionism
  • style: Realistic
  • title: Madame Brunet

Kviz o umjetnosti

Svako pitanje ima samo jedan točan odgovor.

Pitanje 1:
In what year was Édouard Manet's 'Madame Brunet' painted?
Pitanje 2:
What artistic transition is Édouard Manet known for pioneering?
Pitanje 3:
The image description notes the brushwork in 'Madame Brunet' as being...
Pitanje 4:
What is the primary subject matter of 'Madame Brunet'?
Pitanje 5:
The color palette of 'Madame Brunet' is dominated by which tones?

A Glimpse into Modern Parisian Life: Édouard Manet’s *Madame Brunet* (1865)

Édouard Manet, a pivotal figure in 19th-century French painting, stands as a bridge between the established conventions of Realism and the burgeoning freedom of Impressionism. *Madame Brunet*, painted in 1865, is a compelling example of his innovative approach to portraiture – an intimate study that simultaneously embodies the formality of tradition and hints at the shifting social landscape of Paris. This artwork isn’t merely a likeness; it's a window into the modern experience, rendered with Manet’s signature blend of observation and artistic daring.

Subject & Composition: A Study in Restrained Elegance

The painting depicts Madame Brunet, a member of Parisian high society, presented in a three-quarter length pose. She is dressed in a dark, voluminous gown accented by a crisp white collar – a stylistic choice that draws attention to her face and clasped hands. Her gaze is directed slightly off-canvas, creating an intriguing sense of interiority; she appears lost in thought or observing something beyond our view. The composition is remarkably balanced, with Madame Brunet occupying the central space, framed by a subtly rendered background of trees and sky. This backdrop isn’t merely decorative; it provides depth while maintaining focus on the subject's psychological presence.

Technique & Style: A Departure from Academic Convention

Manet employed oil on canvas with a loose, expressive brushstroke that was revolutionary for its time. Unlike the highly polished surfaces favored by academic painters, *Madame Brunet* exhibits visible texture and an emphasis on capturing light and atmosphere. This technique contributes to a sense of immediacy and modernity. While rooted in Realism’s commitment to depicting contemporary life, Manet's handling of paint foreshadows the Impressionist focus on fleeting moments and subjective perception. The subdued color palette – dominated by blacks, browns, and grays with highlights on Madame Brunet’s face and hands – enhances the painting’s introspective mood.

Historical Context & Symbolism: A Portrait of a Changing Era

Painted during a period of rapid social and political change in France, *Madame Brunet* reflects the anxieties and aspirations of the emerging bourgeoisie. Manet deliberately challenged traditional portrait conventions by presenting his subject not as an idealized figure but as a real woman with a palpable presence. The dark clothing could be interpreted symbolically – perhaps suggesting mourning or simply reflecting the fashionable somber attire of the time. However, it also contributes to the painting’s overall sense of quiet contemplation and restrained elegance. Manet's willingness to depict modern life without idealization was groundbreaking, paving the way for future generations of artists.

Emotional Impact & Legacy: A Timeless Resonance

*Madame Brunet* evokes a feeling of quiet dignity and subtle melancholy. The subject’s introspective gaze invites viewers to contemplate her inner world, fostering a sense of intimacy and connection. This painting is not about grand gestures or dramatic narratives; it's about capturing the nuances of human emotion and the complexities of modern life. Manet’s influence on subsequent artists – including those associated with Impressionism, Post-Impressionism, and beyond – cannot be overstated. His bold experimentation with technique, subject matter, and composition fundamentally altered the course of art history.

Key Takeaways

  • Artist: Édouard Manet (1832-1883)
  • Year: 1865
  • Medium: Oil on Canvas
  • Dimensions: 132 x 99 cm
  • Style: Transition from Realism to Impressionism
  • Current Location: Private Collection (often exhibited)
This artwork is a testament to Manet’s genius – a captivating portrait that continues to resonate with viewers today, offering a glimpse into the heart of 19th-century Parisian society and the dawn of modern art.

Biografija umjetnika

Pariskog pobunjenika slikarski život i djelo Édouarda Maneta

Édouard Manet, rođen 1832. godine u Parizu, u uglednoj građanskoj obitelji, iznenadio je mnoge time što se nije pridržavao očekivanja svoje obitelji. Njegov otac, visoki sudski dužnosnik, zamišljao ga je kao pravnika ili mornara – čestita zanimanja za nekoga njegovog položaja. No, srce Édouarda pripadalo je slikarstvu već od djetinjstva. U jedanaestoj godini krenuo je na formalne sate crtanja, a iako je neko vrijeme bio učenik akademskog slikara Thomasa Couturea, ubrzo je osjetio da ga njegove stroge metode guše. Ta rana neposlušnost najavila je život posvećen osporavanju umjetničkih konvencija. Manet nije želio samo ponavljati prošlost; nastojao je uhvatiti živost – i ponekad, neugodne istine – modernog pariškog života. Često je posjećivao Louvre, ne samo da bi prepisivao djela starih majstora, već da ih analizira, učeći od umjetnika poput Caravaggia i Velazqueza kako se svjetlo i sjena mogu koristiti za oblikovanje oblika i pobuđivanje emocija. No, ključni trenutak u njegovom umjetničkom putovanju bio je dolazak realizma, pokreta koji je zastupao Gustave Courbet. Courbetova tvrdnja da treba prikazivati svakodnevni život bez idealizacije duboko je odjeknula kod Maneta, oslobodivši ga ograničenja povijesnih ili mitoloških tema.

Slama s tradicijom: Skandal i inovacija

Šezdesete godine 19. stoljeća bile su razdoblje intenzivne umjetničke buri u Parizu, a Manet se našao u samom središtu zbivanja. Dolazak japanskih tiskova – *ukiyo-e* – duboko je utjecao na njegov estetski ukus. Bio je očaran njihovim spljoštenim perspektivama, hrbrim kompozicijama i izražajnom uporabom boja, elemenata koji će postati prepoznatljivi u njegovu stilu. Ta inspiracija, kombinirana s rastućim odbacivanjem akademske preciznosti, dovela je do djela koja su šokirala i zgrozila pariško umjetničko društvo. Le Déjeuner sur l'herbe (Ručak na travi), izložen na Salon des Refusés 1863. – izložbi za djela odbijena od službenog Salona – postao je žarište kontroverze. Slikanje, koje prikazuje golu ženu opušteno piknikajući s dvojicom muškaraca u odjeći, nije se odnosilo samo na goloću; radilo se o tome *kako* je ta goloća predstavljena. Manetove figure nisu imale idealizirane oblike i mitološki kontekst tradicionalnih golotinja. Bili su nedvojbeno moderni, suočavajući gledatelja s neugodnom izravnošću. Skandal oko Ručka na travi samo se pojačao njegovim djelom Olympia iz 1865. godine. Ovo djelo, svjesna reinterpretacija Titianove *Venere Urbino*, prikazivala je suvremenu prostitutku koja je usmjerila svoj pogled izravno na gledatelja. Neobuzdana realizam i provokativna tema izazvali su opću osudu. Kritičari su optuživali Maneta za vulgarnost i umjetničku nesposobnost, ali ispod bijesa ležala je prepoznatljivost da je on temeljito mijenjao jezik slikarstva.

Most do impresionizma: Svjetlo, potez kistom i moderni život

Iako Manet nikada u potpunosti nije prihvatio oznaku "impresionist", njegov utjecaj na pokret bio je neuporediv. Dijelio je njihovo odbacivanje akademskih konvencija i predanost hvatanju prolaznih efekata svjetla i atmosfere. Izlagao je zajedno s Monetom, Renoirom, Degasom i drugima na nezavisnim izložbama impresionista, čime je učvrstio svoju poziciju ključne figure u avangardi. Manetova tehnika razvijala se prema slobodnijem potezu kistom, prioritet dajući dojam oblika umjesto preciznih detalja. Eksperimentirao je s bojama, često koristeći oštre kontraste kako bi stvorio dramatične efekte. Osim skandaloznih golotinja, Manet je istraživao širok raspon tema: portreta – uključujući zapanjujuće prikaze svoje supruge Suzanne i kolege umjetnika Émilea Zole; scena pariškog noćnog života, kao što je A Bar at the Folies-Bergère, koja majstorski hvata osamljenost i spektakl modernog urbanog života; te intimnih domaćih scena. Nije se samo zadovoljavao dokumentiranjem tih tema; ispitivao ih je, dovodeći u pitanje društvene norme i izazivajući konvencionalna shvaćanja ljepote.

Nasljeđe i trajni utjecaj

Nepravovremena smrt Édouarda Maneta 1883. godine od sifilisa prekinula je karijeru koja je već nepovratno promijenila tijek povijesti umjetnosti. Iako se njegov ugled značajno povećao nakon njegove smrti, njegov utjecaj odmah su osjetili mlađi umjetnici koji su ga smatrali oslobodiocem. Rušio je barijere, izazivajući tradicionalna shvaćanja teme, tehnike i svrhe umjetnosti.
  • Njegov naglasak na hvatanju modernog života utro je put impresionizmu i postimpresionizmu.
  • Njegova inovativna uporaba poteza kistom i boja utjecala je na generacije slikara.
  • Njegova spremnost da se suoči s neugodnim istinama o društvu prisilila je gledatelje da dovedu u pitanje vlastita uvjerenja.
Manetove slike i danas rezoniraju, ne samo zbog svoje estetske ljepote, već i zbog svog trajnog značenja. Ostaje ključna figura u prijelazu od realizma prema impresionizmu i zasluženo je slavljen kao jedan od začetnika moderne umjetnosti – pariskog pobunjenika koji se usudio slikati svijet kakav ga je vidio, sa svim njegovim slojevitostima i proturječjima. Njegovo djelo služi kao snažna opomena da prava umjetnička inovacija često dolazi cijena osporavanja utvrđenih normi i prihvaćanja neugodnih istina našeg vremena.
Édouard Manet

Édouard Manet

1832 - 1883 , Francuska

Brzi pregled

  • Datum Rođenja: 23. siječnja 1832.
  • Datum Smrti: 1883.
  • Državljanstvo: Francuski
  • Mjesto Rođenja: Pariz, Francuska
  • Pokreti/Umjetnici Utjecani:
    • Claude Monet
    • Pierre-Auguste Renoir
    • Edgar Degas
  • Puno Ime: Édouard Manet
  • Umjetnički Pokret: Realizam, Impresionizam
  • Utjecajni Umjetnici:
    • Caravaggio
    • Diego Velázquez
    • Gustave Courbet
  • Značajna Djela:
    • Le Déjeuner sur l'herbe
    • Olympia
    • A Bar at the Folies-Bergère
Istražite umjetnička djela organizirana prema temama, stilovima i karakteristikama.