Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Tizian på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Tizian: publikum i korte træk
I løbet af de seneste tolv måneder var det mest viste lærred af Tizian på WahooArt.com Assumption of Mary: 15.200 visninger, hvilket svarer til 8% af den opmærksomhed, der er blevet rettet mod kunstnerens værker. Efterfulgt af Helligdommens Opstigning og Venus af Urbino. Kunstneren har i alt tiltrukket 180.900 besøg: 12.400 til kunstnersiden og 168.500 til siderne for de enkelte lærreder. Interessen faldt med 12% fra Aug 2026 til Sept 2026. Toppen blev nået i Jul 2026 med 113.800 besøg. Publikum læser siden på engelsk (20%), spansk (11%) og russisk (10%). Samlere besøger os primært fra Spanien (11%), Italien (11%) og Slovakiet (8%). Publikum ser værkerne på enheder (65%), telefoner (32%) og tablets (3%). Besøgende søger mod Dramatisk (Stemning): 48% af de besøg, selvom sådanne lærreder udgør 28% af kunstnerens katalog.
De 10 mest viste lærreder af Tizian
Baseret på faktiske besøg i de seneste tolv måneder er dette de 10 værker af Tizian, som samlere oftest åbner på WahooArt.com.
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Se tallene
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
2.800
Jul 2026
5.400
108.400
Aug 2026
700
33.500
Sept 2026
6.300
23.800
Hvor meget opmærksomhed får lærrederne fra Tizian?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvilken type lærreder vælger de besøgende hos Tizian?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Se tallene
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dramatisk
28,1%
48,3%
Elegant
37,5%
27,3%
Romantisk
12,5%
9,5%
Seren
6,2%
4,1%
Rolig og harmonisk
3,1%
3,9%
Klassisk
12,5%
3,7%
Æterisk
0,0%
2,7%
Luksuriøs
0,0%
0,3%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Åndelig
9,4%
21,9%
Reflekterende
21,9%
15,6%
Melankolsk
12,5%
15,0%
Romantisk
9,4%
8,9%
Dramatisk
9,4%
7,5%
Rolig
6,2%
7,4%
Mystisk
6,2%
5,6%
Kraftfuld
3,1%
5,0%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
56,0%
47,4%
Blød skygge
28,0%
42,9%
Blød lysstyrke
14,0%
9,2%
Lysende balance
2,0%
0,1%
Lysstærk
0,0%
0,4%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
38,0%
23,9%
Dæmpet farvemætning
28,0%
44,6%
Afbalanceret blød
28,0%
27,2%
Tydelig farveintensitet
6,0%
4,3%
Levende farve
0,0%
0,0%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Jordagtig
88,6%
91,4%
Mørke toner
6,8%
5,5%
Monokrom
2,3%
2,3%
Neutrale nuancer
2,3%
0,8%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
46,0%
34,9%
Afbalanceret
50,0%
60,9%
Levende og mættet
4,0%
4,2%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
8,0%
6,7%
Blid
26,0%
11,7%
Balanceret
6,0%
10,7%
Kraftig kontrast
20,0%
18,2%
Udsagn
40,0%
52,7%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
10,0%
8,9%
Blødt blandet palet
16,0%
10,0%
Balanceret harmoni
18,0%
16,1%
Stærk farveenhed
50,0%
60,4%
Sammenhængende palette
6,0%
4,5%
Hvilke lærreder af Tizian tiltrækker flest besøg, måned for måned?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Se tallene
Kunstværk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Assumption of Mary
0
0
0
0
0
0
0
0
0
3.600
7.200
3.600
Diana og Aktaeon
0
0
0
0
0
0
0
0
100
1.600
400
2.300
Venus af Urbino
0
0
0
0
0
0
0
0
100
2.400
600
1.500
Bacchus og Ariadne
0
0
0
0
0
0
0
0
100
1.900
1.800
400
Helligdommens Opstigning
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1.700
11.900
900
Portræt af Alfonso d’Avalos…
0
0
0
0
0
0
0
0
100
700
400
600
Champetrekoncert
0
0
0
0
0
0
0
0
0
600
400
500
Selvportræt (detalje)
0
0
0
0
0
0
0
0
0
500
100
500
Bacchus og Ariadne (detalje)
0
0
0
0
0
0
0
0
0
800
100
300
Hoved af en mand
0
0
0
0
0
0
0
0
0
600
0
0
Hvilke enheder bruger beundrere til at se Tizian?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Se tallene
Enhed
Besøg
Del
enheder
117.400
64,9%
telefoner
58.000
32,1%
tablets
5.500
3,0%
På hvilke sprog læses Tizian?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Se tallene
Sprog
Besøg
Del
engelsk
2.000
20,4%
spansk
1.100
11,2%
russisk
1.000
10,2%
slovakisk
900
9,2%
rumænsk
700
7,1%
polsk
600
6,1%
tysk
400
4,1%
kroatisk
400
4,1%
tyrkisk
400
4,1%
italiensk
300
3,1%
Hvor mange besøg modtager Tizian dagligt, og hvad er den forventede udvikling?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Se tallene
Dag
Besøg
søn 27 Sept
2.500
man 28 Sept
1.600
tir 29 Sept
2.800
ons 30 Sept
1.600
tor 1 Okt
2.100
fre 2 Okt
1.500
lør 3 Okt
1.800
søn 4 Okt
1.500
man 5 Okt
1.400
tir 6 Okt
1.000
ons 7 Okt
2.800
tor 8 Okt
3.400
fre 9 Okt
2.200
lør 10 Okt
2.300
søn 11 Okt
1.400
man 12 Okt
3.000
tir 13 Okt
1.800
ons 14 Okt
2.500
tor 15 Okt
1.800
fre 16 Okt
1.900
lør 17 Okt
1.700
søn 18 Okt (forventet)
1.800
man 19 Okt (forventet)
2.000
tir 20 Okt (forventet)
1.900
ons 21 Okt (forventet)
2.300
tor 22 Okt (forventet)
2.400
fre 23 Okt (forventet)
1.900
lør 24 Okt (forventet)
1.900
søn 25 Okt (forventet)
1.800
man 26 Okt (forventet)
2.000
tir 27 Okt (forventet)
1.900
ons 28 Okt (forventet)
2.300
tor 29 Okt (forventet)
2.400
fre 30 Okt (forventet)
1.900
lør 31 Okt (forventet)
1.900
søn 1 Nov (forventet)
1.800
man 2 Nov (forventet)
2.000
tir 3 Nov (forventet)
1.900
ons 4 Nov (forventet)
2.300
tor 5 Nov (forventet)
2.500
fre 6 Nov (forventet)
1.900
lør 7 Nov (forventet)
1.900
Ofte stillede spørgsmål om Tizian
Hvilke lærreder af Tizian er de mest populære?
Assumption of Mary ligger nummer ét med 15.200 besøg (8% af alle visninger af Tizian). Ranglisten ovenfor viser de 10 mest sete værker.
Hvor mange ser på Tizian på WahooArt.com?
I løbet af de sidste tolv måneder har Tizian fået 180.900 besøg: 12.400 på kunstnersiden og 168.500 på de enkelte lærreder.
På hvilke enheder ser samlere på Tizian?
Samlere ser Tizian på enheder (65%), telefoner (32%) og tablets (3%); enheder udgør 65% af besøgene.
På hvilke sprog læser besøgende om Tizian?
På engelsk (20%), spansk (11%) og russisk (10%); engelsk fører med 20% af de besøgende.
Hvilken type lærred af Tizian foretrækker de besøgende?
De foretrækker Dramatisk (Stemning): 48% af besøgene, mod 28% af kataloget.