Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Tizian på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Tizian: publikum i korte træk
I løbet af de seneste tolv måneder var det mest viste lærred af Tizian på WahooArt.com Assumption of Mary: 20.200 visninger, hvilket svarer til 8% af den opmærksomhed, der er blevet rettet mod kunstnerens værker. Efterfulgt af Helligdommens Opstigning og Venus af Urbino. Kunstneren har i alt tiltrukket 229.500 besøg: 27.400 til kunstnersiden og 202.100 til siderne for de enkelte lærreder. Interessen stiger: antallet af besøg er steget med 62% fra Sept 2026 til Okt 2026. Toppen blev nået i Jul 2026 med 113.800 besøg. Publikum læser siden på engelsk (20%), spansk (12%) og japansk (9%). Samlere besøger os primært fra USA (11%), Japan (10%) og Italien (9%). Publikum ser værkerne på enheder (63%), telefoner (33%) og tablets (4%). Besøgende søger mod Stærk farveenhed (Farveharmoni): 60% af de besøg, selvom sådanne lærreder udgør 42% af kunstnerens katalog.
De 10 mest viste lærreder af Tizian
Baseret på faktiske besøg i de seneste tolv måneder er dette de 10 værker af Tizian, som samlere oftest åbner på WahooArt.com.
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Se tallene
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
2.800
Jul 2026
5.400
108.400
Aug 2026
700
33.500
Sept 2026
6.300
23.700
Okt 2026
15.000
33.700
Hvor meget opmærksomhed får lærrederne fra Tizian?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvilken type lærreder vælger de besøgende hos Tizian?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Se tallene
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dramatisk
33,3%
46,2%
Elegant
30,8%
26,6%
Romantisk
12,8%
10,8%
Seren
7,7%
4,8%
Rolig og harmonisk
0,0%
3,8%
Klassisk
12,8%
3,5%
Æterisk
2,6%
3,0%
Luksuriøs
0,0%
0,9%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Åndelig
10,3%
20,7%
Reflekterende
17,9%
15,2%
Melankolsk
10,3%
14,4%
Romantisk
17,9%
10,3%
Dramatisk
7,7%
8,3%
Rolig
7,7%
7,3%
Fredfyldt
5,1%
5,8%
Kraftfuld
5,1%
5,3%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
56,0%
47,2%
Blød skygge
34,0%
41,9%
Blød lysstyrke
10,0%
10,5%
Lysende balance
0,0%
0,1%
Lysstærk
0,0%
0,4%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
34,0%
24,8%
Dæmpet farvemætning
36,0%
44,2%
Afbalanceret blød
24,0%
26,6%
Tydelig farveintensitet
6,0%
4,4%
Levende farve
0,0%
0,0%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Jordagtig
85,0%
91,6%
Mørke toner
10,0%
5,5%
Monokrom
5,0%
2,2%
Neutrale nuancer
0,0%
0,8%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
46,0%
36,1%
Afbalanceret
50,0%
59,9%
Levende og mættet
4,0%
4,0%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
8,0%
6,5%
Blid
10,0%
11,3%
Balanceret
18,0%
10,4%
Kraftig kontrast
24,0%
19,7%
Udsagn
40,0%
52,2%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
14,0%
9,5%
Blødt blandet palet
14,0%
10,1%
Balanceret harmoni
20,0%
15,8%
Stærk farveenhed
42,0%
60,2%
Sammenhængende palette
10,0%
4,4%
Hvilke lærreder af Tizian tiltrækker flest besøg, måned for måned?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Se tallene
Kunstværk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Okt 2026
Venus af Urbino
0
0
0
0
0
0
0
100
2.400
600
1.500
4.300
Helligdommens Opstigning
0
0
0
0
0
0
0
0
1.700
11.900
900
700
Hellig og profan kærlighed
0
0
0
0
0
0
0
0
500
0
0
0
Bacchus og Ariadne
0
0
0
0
0
0
0
100
1.900
1.800
400
1.100
Kidnapningen af Europa
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
The Feast of the Gods
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Portræt af kejser Karl V ve…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
400
Champetrekoncert
0
0
0
0
0
0
0
0
600
400
500
1.800
Diana og Aktaeon
0
0
0
0
0
0
0
100
1.600
400
2.300
1.500
Flåningen af Marsyas, State…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
Hvilke enheder bruger beundrere til at se Tizian?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Se tallene
Enhed
Besøg
Del
enheder
144.400
62,9%
telefoner
76.600
33,4%
tablets
8.500
3,7%
På hvilke sprog læses Tizian?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Se tallene
Sprog
Besøg
Del
engelsk
3.200
20,1%
spansk
1.900
11,9%
japansk
1.500
9,4%
italiensk
1.100
6,9%
tysk
900
5,7%
fransk
800
5,0%
slovakisk
700
4,4%
Chinese
700
4,4%
polsk
600
3,8%
koreansk
500
3,1%
Hvor mange besøg modtager Tizian dagligt, og hvad er den forventede udvikling?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Se tallene
Dag
Besøg
ons 14 Okt
2.400
tor 15 Okt
1.700
fre 16 Okt
1.800
lør 17 Okt
1.700
søn 18 Okt
2.300
man 19 Okt
4.800
tir 20 Okt
2.500
ons 21 Okt
3.800
tor 22 Okt
2.700
fre 23 Okt
2.100
lør 24 Okt
2.800
søn 25 Okt
3.200
man 26 Okt
2.900
tir 27 Okt
3.700
ons 28 Okt
4.100
tor 29 Okt
5.400
fre 30 Okt
3.100
lør 31 Okt
2.600
søn 1 Nov
3.600
man 2 Nov
4.200
tir 3 Nov
3.600
ons 4 Nov (forventet)
4.800
tor 5 Nov (forventet)
4.600
fre 6 Nov (forventet)
3.300
lør 7 Nov (forventet)
3.300
søn 8 Nov (forventet)
4.300
man 9 Nov (forventet)
5.600
tir 10 Nov (forventet)
4.600
ons 11 Nov (forventet)
5.400
tor 12 Nov (forventet)
5.100
fre 13 Nov (forventet)
3.700
lør 14 Nov (forventet)
3.700
søn 15 Nov (forventet)
4.800
man 16 Nov (forventet)
6.200
tir 17 Nov (forventet)
5.100
ons 18 Nov (forventet)
5.800
tor 19 Nov (forventet)
5.600
fre 20 Nov (forventet)
4.000
lør 21 Nov (forventet)
4.000
søn 22 Nov (forventet)
5.200
man 23 Nov (forventet)
6.800
tir 24 Nov (forventet)
5.600
Ofte stillede spørgsmål om Tizian
Hvilke lærreder af Tizian er de mest populære?
Assumption of Mary ligger nummer ét med 20.200 besøg (8% af alle visninger af Tizian). Ranglisten ovenfor viser de 10 mest sete værker.
Hvor mange ser på Tizian på WahooArt.com?
I løbet af de sidste tolv måneder har Tizian fået 229.500 besøg: 27.400 på kunstnersiden og 202.100 på de enkelte lærreder.
På hvilke enheder ser samlere på Tizian?
Samlere ser Tizian på enheder (63%), telefoner (33%) og tablets (4%); enheder udgør 63% af besøgene.
På hvilke sprog læser besøgende om Tizian?
På engelsk (20%), spansk (12%) og japansk (9%); engelsk fører med 20% af de besøgende.
Hvilken type lærred af Tizian foretrækker de besøgende?
De foretrækker Stærk farveenhed (Farveharmoni): 60% af besøgene, mod 42% af kataloget.