René Magritte Hvem der kigger, og på hvilke værker

1898 – 1967

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for René Magritte på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

René Magritte: hvad besøgene viser

Det mest beundrede værk af René Magritte på WahooArt.com er Menneskesønnen, som er blevet åbnet 37.100 gange i løbet af tolv måneder, hvilket svarer til 10% af alle visninger. Næste på listen: Falsk Spejl og Tiden fikseret. I alt 235.000 besøg, heraf 44.500 til kunstnerens side og 190.500 til værkerne. Opmærksomheden er faldet med 50% fra Aug 2026 til Sept 2026. Jul 2026 tiltrak det største publikum: 139.500 besøg. fransk (23%), engelsk (15%) og tysk (14%) er de primære sprog for de besøgende. Frankrig (20%), Tyskland (13%) og Sverige (11%) er de primære lande for de besøgende. Besøgende browser på enheder (62%), telefoner (34%) og tablets (4%). Besøgende foretrækker Blød lysstyrke (Lysstyrke): 44% af deres besøg, hvor kataloget udgør 20%.

De 10 værker af René Magritte, som besøgende beundrer mest

Hver rangering nedenfor afspejler de besøg, der er modtaget på WahooArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; nummer 1 er det mest besøgte værk af René Magritte.

  1. Menneskesønnen 1 Menneskesønnen, 1964 37.100 besøg · 9,6%
  2. Falsk Spejl 2 Falsk Spejl 36.600 besøg · 9,5%
  3. Tiden fikseret 3 Tiden fikseret, 1938 31.500 besøg · 8,2%
  4. Den truende Attentatmorder 4 Den truende Attentatmorder, 1927 28.000 besøg · 7,3%
  5. Den forførende 5 Den forførende, 1953 18.200 besøg · 4,7%
  6. Personlige værdier 6 Personlige værdier, 1952 11.900 besøg · 3,1%
  7. Elskerne 7 Elskerne 11.600 besøg · 3,0%
  8. Det Store Familieland 8 Det Store Familieland, 1963 10.600 besøg · 2,7%
  9. Ceci n'est pas une pipe 9 Ceci n'est pas une pipe, 1948 5.800 besøg · 1,5%
  10. Menneskeligheden 10 Menneskeligheden, 1933 4.900 besøg · 1,3%

Hvornår besøger beundrere siden for René Magritte?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Data i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 202601.900
Jul 202613.800125.700
Aug 202611.80050.800
Sept 202618.90012.100

Hvornår bliver værkerne fra René Magritte vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er René Magrittes favoritværker, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Data i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Tiden fikseret000000001008.0006.900100
Den truende Attentatmorder0000000008.4005.800100
Den forførende0000000005.3002.800200
Falsk Spejl000000001005.8009.300100
Menneskesønnen000000002009.1003.900900
Ceci n'est pas une pipe0000000002.600700200
Personlige værdier0000000005.100600100
De følgesygdomme af frygt00000000080000
Det falske spejl000000000000
Elskerne0000000003.0001.500100

Hvordan er enhedsfordelingen for René Magritte-publikummet?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Data i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder145.80062,0%
telefoner78.90033,6%
tablets10.3004,4%

Hvilke sprog taler beundrerne af René Magritte?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Data i en tabel
SprogBesøgDel
fransk8.80022,9%
engelsk5.90015,3%
tysk5.30013,8%
svensk3.5009,1%
spansk2.1005,5%
italiensk1.7004,4%
russisk1.3003,4%
kroatisk1.2003,1%
japansk1.2003,1%
arabisk1.1002,9%

Hvor mange besøg modtager René Magritte om dagen, og hvad vil der ske efterfølgende?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Data i en tabel
DagBesøg
tir 29 Sept12.100
ons 30 Sept9.600
tor 1 Okt11.700
fre 2 Okt11.800
lør 3 Okt6.700
søn 4 Okt10.100
man 5 Okt12.700
tir 6 Okt9.900
ons 7 Okt13.000
tor 8 Okt13.900
fre 9 Okt10.400
lør 10 Okt7.600
søn 11 Okt10.800
man 12 Okt11.200
tir 13 Okt12.900
ons 14 Okt13.600
tor 15 Okt10.700
fre 16 Okt8.600
lør 17 Okt5.300
søn 18 Okt11.300
man 19 Okt10.100
tir 20 Okt (forventet)11.200
ons 21 Okt (forventet)11.600
tor 22 Okt (forventet)11.600
fre 23 Okt (forventet)9.800
lør 24 Okt (forventet)6.300
søn 25 Okt (forventet)10.300
man 26 Okt (forventet)10.900
tir 27 Okt (forventet)11.000
ons 28 Okt (forventet)11.400
tor 29 Okt (forventet)11.500
fre 30 Okt (forventet)9.700
lør 31 Okt (forventet)6.200
søn 1 Nov (forventet)10.200
man 2 Nov (forventet)10.700
tir 3 Nov (forventet)10.900
ons 4 Nov (forventet)11.300
tor 5 Nov (forventet)11.400
fre 6 Nov (forventet)9.600
lør 7 Nov (forventet)6.100
søn 8 Nov (forventet)10.100
man 9 Nov (forventet)10.600

Hvad besøgende spørger om vedrørende René Magritte

Hvilke værker af René Magritte åbner de besøgende oftest?

Menneskesønnen først med 37.100 besøg, hvilket svarer til 10% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for René Magritte på WahooArt.com?

235.000 besøg over tolv måneder: 44.500 til kunstnersiden, 190.500 til værkerne.

Hvilke enheder bruger beundrerne af René Magritte?

De bruger enheder (62%), telefoner (34%) og tablets (4%); enheder udgør 62% af besøgene.

Hvilke sprog taler beundrerne af René Magritte?

fransk (23%), engelsk (15%) og tysk (14%); fransk dækker 23% af de besøgende.

Hvilke værker af René Magritte matcher de besøgendes smag bedst?

Værker beskrevet som Blød lysstyrke (Lysstyrke) modtager 44% af de besøg, der er for 20% af kataloget.