Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Rembrandt Van Rijn på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Rembrandt Van Rijn: publikum i korte træk
I løbet af de seneste tolv måneder var det mest viste lærred af Rembrandt Van Rijn på WahooArt.com Nattevagten: 74.800 visninger, hvilket svarer til 13% af den opmærksomhed, der er blevet rettet mod kunstnerens værker. Efterfulgt af Den anatomiske forelæsning af Dr. Nicolaes Tulp [1632] og Den Forvildede Søns Tilbagekomst. Kunstneren har i alt tiltrukket 675.600 besøg: 144.100 til kunstnersiden og 531.500 til siderne for de enkelte lærreder. Interessen faldt med 17% fra Aug 2026 til Sept 2026. Toppen blev nået i Jul 2026 med 380.700 besøg. Publikum læser siden på engelsk (40%), russisk (14%) og spansk (8%). Samlere besøger os primært fra USA (15%), Sydkorea (10%) og Rusland (6%). Publikum ser værkerne på enheder (64%), telefoner (33%) og tablets (3%). Besøgende søger mod Jordagtig (Farvepalette): 79% af de besøg, selvom sådanne lærreder udgør 48% af kunstnerens katalog.
De 10 mest viste lærreder af Rembrandt Van Rijn
Baseret på faktiske besøg i de seneste tolv måneder er dette de 10 værker af Rembrandt Van Rijn, som samlere oftest åbner på WahooArt.com.
Hvor mange besøger siden for Rembrandt Van Rijn hver måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Se tallene
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
500
13.800
Jul 2026
40.800
339.900
Aug 2026
45.400
108.000
Sept 2026
57.400
69.800
Hvor meget opmærksomhed får lærrederne fra Rembrandt Van Rijn?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvilken type lærreder vælger de besøgende hos Rembrandt Van Rijn?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Se tallene
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dramatisk
61,2%
69,9%
Elegant
20,4%
10,9%
Rolig og harmonisk
4,1%
7,0%
Nostalgisk stemning
4,1%
3,6%
Romantisk
0,0%
3,4%
Seren
4,1%
2,4%
Mystisk
0,0%
1,7%
Klassisk
6,1%
1,0%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Melankolsk
34,7%
32,5%
Reflekterende
36,7%
23,4%
Dramatisk
10,2%
19,4%
Alvorlig og dyster
0,0%
9,7%
Åndelig
8,2%
3,8%
Mystisk
2,0%
3,4%
Romantisk
4,1%
2,3%
Rolig
2,0%
2,0%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
36,0%
63,8%
Blød skygge
10,0%
18,5%
Blød lysstyrke
14,0%
7,9%
Lysende balance
32,0%
6,8%
Lysstærk
8,0%
3,1%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
62,0%
32,5%
Dæmpet farvemætning
20,0%
42,0%
Afbalanceret blød
18,0%
20,1%
Tydelig farveintensitet
0,0%
3,5%
Levende farve
0,0%
1,8%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Jordagtig
47,7%
79,2%
Neutrale nuancer
40,9%
12,6%
Mørke toner
2,3%
6,6%
Monokrom
6,8%
1,4%
Pastelfarver
2,3%
0,2%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
48,0%
51,5%
Afbalanceret
44,0%
44,1%
Levende og mættet
8,0%
4,5%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
18,0%
14,9%
Blid
28,0%
29,6%
Balanceret
10,0%
22,3%
Kraftig kontrast
14,0%
14,5%
Udsagn
30,0%
18,7%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
8,0%
5,3%
Blødt blandet palet
10,0%
5,9%
Balanceret harmoni
2,0%
7,2%
Stærk farveenhed
32,0%
51,9%
Sammenhængende palette
48,0%
29,6%
Hvilke lærreder af Rembrandt Van Rijn tiltrækker flest besøg, måned for måned?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Se tallene
Kunstværk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Nattevagten
0
0
0
0
0
0
0
0
100
26.900
27.900
15.500
Den anatomiske forelæsning…
0
0
0
0
0
0
0
0
100
10.800
9.600
2.500
Return of the Prodigal Son
0
0
0
0
0
0
0
0
0
5.400
3.100
1.700
Selvportræt med to cirkler
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1.600
1.600
1.800
Fyrstændernes Gilde i Belsh…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
2.500
500
800
Den jødiske brud
0
0
0
0
0
0
0
0
400
3.400
3.400
1.700
Aristoteles betragter en bu…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
2.700
Doktor Nicolaes Tulps demon…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1.500
300
400
Filosoffen i meditation
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1.100
700
1.700
Selvportræt
0
0
0
0
0
0
0
0
0
800
100
0
Hvilke enheder bruger beundrere til at se Rembrandt Van Rijn?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Se tallene
Enhed
Besøg
Del
enheder
429.100
63,5%
telefoner
223.800
33,1%
tablets
22.700
3,4%
På hvilke sprog læses Rembrandt Van Rijn?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Se tallene
Sprog
Besøg
Del
engelsk
24.500
39,5%
russisk
8.400
13,5%
spansk
5.200
8,4%
koreansk
3.800
6,1%
portugisisk
2.700
4,4%
bulgarsk
2.200
3,5%
tysk
1.500
2,4%
polsk
1.400
2,3%
italiensk
1.300
2,1%
fransk
1.200
1,9%
Hvor mange besøg modtager Rembrandt Van Rijn dagligt, og hvad er den forventede udvikling?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Se tallene
Dag
Besøg
ons 23 Sept
4.400
tor 24 Sept
6.100
fre 25 Sept
4.200
lør 26 Sept
4.800
søn 27 Sept
8.300
man 28 Sept
5.100
tir 29 Sept
6.100
ons 30 Sept
5.300
tor 1 Okt
8.300
fre 2 Okt
5.000
lør 3 Okt
6.000
søn 4 Okt
5.400
man 5 Okt
5.900
tir 6 Okt
8.600
ons 7 Okt
7.300
tor 8 Okt
7.600
fre 9 Okt
7.600
lør 10 Okt
5.000
søn 11 Okt
7.500
man 12 Okt
7.200
tir 13 Okt
6.900
ons 14 Okt (forventet)
6.800
tor 15 Okt (forventet)
8.900
fre 16 Okt (forventet)
6.800
lør 17 Okt (forventet)
6.400
søn 18 Okt (forventet)
8.500
man 19 Okt (forventet)
7.300
tir 20 Okt (forventet)
8.700
ons 21 Okt (forventet)
7.300
tor 22 Okt (forventet)
9.500
fre 23 Okt (forventet)
7.200
lør 24 Okt (forventet)
6.800
søn 25 Okt (forventet)
9.100
man 26 Okt (forventet)
7.800
tir 27 Okt (forventet)
9.300
ons 28 Okt (forventet)
7.700
tor 29 Okt (forventet)
10.000
fre 30 Okt (forventet)
7.600
lør 31 Okt (forventet)
7.200
søn 1 Nov (forventet)
9.600
man 2 Nov (forventet)
8.300
tir 3 Nov (forventet)
9.800
Ofte stillede spørgsmål om Rembrandt Van Rijn
Hvilke lærreder af Rembrandt Van Rijn er de mest populære?
Nattevagten ligger nummer ét med 74.800 besøg (13% af alle visninger af Rembrandt Van Rijn). Ranglisten ovenfor viser de 10 mest sete værker.
Hvor mange ser på Rembrandt Van Rijn på WahooArt.com?
I løbet af de sidste tolv måneder har Rembrandt Van Rijn fået 675.600 besøg: 144.100 på kunstnersiden og 531.500 på de enkelte lærreder.
På hvilke enheder ser samlere på Rembrandt Van Rijn?
Samlere ser Rembrandt Van Rijn på enheder (64%), telefoner (33%) og tablets (3%); enheder udgør 64% af besøgene.
På hvilke sprog læser besøgende om Rembrandt Van Rijn?
På engelsk (40%), russisk (14%) og spansk (8%); engelsk fører med 40% af de besøgende.
Hvilken type lærred af Rembrandt Van Rijn foretrækker de besøgende?
De foretrækker Jordagtig (Farvepalette): 79% af besøgene, mod 48% af kataloget.