Pieter Bruegel Den Ældre Hvem der kigger, og på hvilke værker

1525 – 1569

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Pieter Bruegel Den Ældre på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Pieter Bruegel Den Ældre: hvad besøgene viser

Det mest beundrede værk af Pieter Bruegel Den Ældre på WahooArt.com er Dommedagskyss, som er blevet åbnet 17.000 gange i løbet af tolv måneder, hvilket svarer til 9% af alle visninger. Næste på listen: Jagere i Snøen (Vinter) og Landsbryllup. I alt 199.400 besøg, heraf 17.700 til kunstnerens side og 181.700 til værkerne. Opmærksomheden er faldet med 44% fra Aug 2026 til Sept 2026. Jul 2026 tiltrak det største publikum: 114.800 besøg. spansk (25%), italiensk (22%) og engelsk (16%) er de primære sprog for de besøgende. Italien (16%), Spanien (12%) og Colombia (9%) er de primære lande for de besøgende. Besøgende browser på enheder (64%), telefoner (31%) og tablets (4%). Besøgende foretrækker Afbalanceret blød (Farvemætning): 44% af deres besøg, hvor kataloget udgør 20%.

De 10 værker af Pieter Bruegel Den Ældre, som besøgende beundrer mest

Hver rangering nedenfor afspejler de besøg, der er modtaget på WahooArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; nummer 1 er det mest besøgte værk af Pieter Bruegel Den Ældre.

  1. Dommedagskyss 1 Dommedagskyss, 1562 17.000 besøg · 8,9%
  2. Jagere i Snøen (Vinter) 2 Jagere i Snøen (Vinter), 1565 14.000 besøg · 7,3%
  3. Landsbryllup 3 Landsbryllup, 1568 9.900 besøg · 5,2%
  4. Tårnet i Babel 4 Tårnet i Babel, 1563 8.300 besøg · 4,3%
  5. Børnenes Leg 5 Børnenes Leg, 1560 6.900 besøg · 3,6%
  6. Landsbyens Dans 6 Landsbyens Dans, 1567 4.100 besøg · 2,1%
  7. Kristus bærer korset 7 Kristus bærer korset, 1564 3.900 besøg · 2,0%
  8. Barndommens Spil 8 Barndommens Spil, 1560 3.700 besøg · 1,9%
  9. The Parable of the Blind Leading the Blind 9 The Parable of the Blind Leading the Blind, 1568 3.300 besøg · 1,7%
  10. Massakren på de uskyldige 10 Massakren på de uskyldige, 1566 3.300 besøg · 1,7%

Hvornår besøger beundrere siden for Pieter Bruegel Den Ældre?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Data i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20263005.300
Jul 20265.700109.100
Aug 20264.50046.100
Sept 20267.20021.200

Hvornår bliver værkerne fra Pieter Bruegel Den Ældre vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er Pieter Bruegel Den Ældres favoritværker, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Data i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Landsbryllup0000000004.8003.3001.200
Jagere i Snøen (Vinter)0000000005.5005.3002.300
Tårnet i Babel000000001003.9003.0001.100
Dommedagskyss000000001008.9006.3001.100
Kristus bærer korset0000000001.9001.500500
Tællingen i Betlehem0000000001.700300100
Præstens børn000000001009000300
Høslæt0000000001.5009000
Børnenes Leg0000000004.2001.800700
Kampen mellem Karneval og L…000000000000

Hvordan er enhedsfordelingen for Pieter Bruegel Den Ældre-publikummet?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Data i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder128.50064,4%
telefoner62.40031,3%
tablets8.5004,3%

Hvilke sprog taler beundrerne af Pieter Bruegel Den Ældre?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Data i en tabel
SprogBesøgDel
spansk2.70024,8%
italiensk2.40022,0%
engelsk1.70015,6%
polsk8007,3%
russisk8007,3%
portugisisk6005,5%
fransk5004,6%
græsk3002,8%
hollandsk3002,8%
rumænsk3002,8%

Hvor mange besøg modtager Pieter Bruegel Den Ældre om dagen, og hvad vil der ske efterfølgende?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Data i en tabel
DagBesøg
fre 25 Sept1.500
lør 26 Sept3.000
søn 27 Sept1.700
man 28 Sept2.000
tir 29 Sept2.000
ons 30 Sept1.500
tor 1 Okt1.800
fre 2 Okt2.300
lør 3 Okt1.000
søn 4 Okt1.500
man 5 Okt2.300
tir 6 Okt2.300
ons 7 Okt1.800
tor 8 Okt1.700
fre 9 Okt1.300
lør 10 Okt1.000
søn 11 Okt2.600
man 12 Okt2.600
tir 13 Okt2.900
ons 14 Okt3.400
tor 15 Okt1.400
fre 16 Okt (forventet)2.000
lør 17 Okt (forventet)1.900
søn 18 Okt (forventet)2.200
man 19 Okt (forventet)2.600
tir 20 Okt (forventet)2.800
ons 21 Okt (forventet)2.600
tor 22 Okt (forventet)1.900
fre 23 Okt (forventet)2.000
lør 24 Okt (forventet)2.000
søn 25 Okt (forventet)2.300
man 26 Okt (forventet)2.700
tir 27 Okt (forventet)2.900
ons 28 Okt (forventet)2.700
tor 29 Okt (forventet)1.900
fre 30 Okt (forventet)2.100
lør 31 Okt (forventet)2.100
søn 1 Nov (forventet)2.400
man 2 Nov (forventet)2.800
tir 3 Nov (forventet)3.000
ons 4 Nov (forventet)2.700
tor 5 Nov (forventet)2.000

Hvad besøgende spørger om vedrørende Pieter Bruegel Den Ældre

Hvilke værker af Pieter Bruegel Den Ældre åbner de besøgende oftest?

Dommedagskyss først med 17.000 besøg, hvilket svarer til 9% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Pieter Bruegel Den Ældre på WahooArt.com?

199.400 besøg over tolv måneder: 17.700 til kunstnersiden, 181.700 til værkerne.

Hvilke enheder bruger beundrerne af Pieter Bruegel Den Ældre?

De bruger enheder (64%), telefoner (31%) og tablets (4%); enheder udgør 64% af besøgene.

Hvilke sprog taler beundrerne af Pieter Bruegel Den Ældre?

spansk (25%), italiensk (22%) og engelsk (16%); spansk dækker 25% af de besøgende.

Hvilke værker af Pieter Bruegel Den Ældre matcher de besøgendes smag bedst?

Værker beskrevet som Afbalanceret blød (Farvemætning) modtager 44% af de besøg, der er for 20% af kataloget.