Mary Cassatt Hvem der kigger, og på hvilke værker

1844 – 1926

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Mary Cassatt på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Mary Cassatt: hvad besøgene viser

Det mest beundrede værk af Mary Cassatt på WahooArt.com er Barnets Bad, som er blevet åbnet 11.400 gange i løbet af tolv måneder, hvilket svarer til 17% af alle visninger. Næste på listen: Lille pige i en blå lænestol og Bådrejse. I alt 72.800 besøg, heraf 11.800 til kunstnerens side og 61.000 til værkerne. Interessen stiger med 142% fra Aug 2026 til Sept 2026. Jul 2026 tiltrak det største publikum: 45.100 besøg. engelsk (39%), spansk (12%) og japansk (10%) er de primære sprog for de besøgende. Besøgende browser på enheder (81%), telefoner (16%) og tablets (4%). Besøgende foretrækker Dæmpet farvemætning (Farvemætning): 42% af deres besøg, hvor kataloget udgør 18%.

De 10 værker af Mary Cassatt, som besøgende beundrer mest

Hver rangering nedenfor afspejler de besøg, der er modtaget på WahooArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; nummer 1 er det mest besøgte værk af Mary Cassatt.

  1. Barnets Bad 1 Barnets Bad, 1893 11.400 besøg · 17,1%
  2. Lille pige i en blå lænestol 2 Lille pige i en blå lænestol, 1878 2.400 besøg · 3,6%
  3. Bådrejse 3 Bådrejse, 1894 1.400 besøg · 2,1%
  4. I Logen 4 I Logen 1.400 besøg · 2,1%
  5. Mary Stevenson Cassatt 5 Mary Stevenson Cassatt 1.300 besøg · 2,0%
  6. Frøken ved Te-bordet 6 Frøken ved Te-bordet, 1883 1.200 besøg · 1,8%
  7. Sara Holding a Cat 7 Sara Holding a Cat 1.100 besøg · 1,7%
  8. Logen 8 Logen, 1880 1.000 besøg · 1,5%
  9. Mother and Child (also known as The Oval Mirror) 9 Mother and Child (also known as The Oval Mirror), 1898 900 besøg · 1,4%
  10. Woman on a Striped with a Dog (also known as Young Woman on a Striped Sofa with Her Dog) 10 Woman on a Striped with a Dog (also known as Young Woman on a Striped Sofa with Her Dog), 1875 700 besøg · 1,1%

Hvornår besøger beundrere siden for Mary Cassatt?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Data i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 202602.400
Jul 20262.20042.900
Aug 20263007.100
Sept 20269.3008.600

Hvornår bliver værkerne fra Mary Cassatt vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er Mary Cassatts favoritværker, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Data i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Barnets Bad000000001002.8003.8004.000
Lille pige i en blå lænestol0000000001.000700600
Logen000000000600300100
Frøken ved Te-bordet00000000200700100200
I Logen000000000700300100
Family Group Reading00000000020000
Woman on a Striped with a D…000000001003000100
Woman and Child Driving000000000000
Head of a Young Girl000000000000
Woman in a Red Bodice and H…00000000010000

Hvordan er enhedsfordelingen for Mary Cassatt-publikummet?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Data i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder58.90080,9%
telefoner11.30015,5%
tablets2.6003,6%

Hvilke sprog taler beundrerne af Mary Cassatt?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Data i en tabel
SprogBesøgDel
engelsk3.10038,8%
spansk1.00012,5%
japansk80010,0%
russisk6007,5%
portugisisk5006,2%
fransk4005,0%
svensk4005,0%
Chinese3003,8%
bulgarsk2002,5%
italiensk2002,5%

Hvor mange besøg modtager Mary Cassatt om dagen, og hvad vil der ske efterfølgende?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Data i en tabel
DagBesøg
lør 26 Sept700
søn 27 Sept500
man 28 Sept1.000
tir 29 Sept700
ons 30 Sept1.500
tor 1 Okt800
fre 2 Okt600
lør 3 Okt700
søn 4 Okt300
man 5 Okt1.900
tir 6 Okt800
ons 7 Okt1.100
tor 8 Okt1.000
fre 9 Okt1.400
lør 10 Okt600
søn 11 Okt1.600
man 12 Okt500
tir 13 Okt1.000
ons 14 Okt1.000
tor 15 Okt500
fre 16 Okt700
lør 17 Okt (forventet)600
søn 18 Okt (forventet)800
man 19 Okt (forventet)1.100
tir 20 Okt (forventet)800
ons 21 Okt (forventet)1.100
tor 22 Okt (forventet)700
fre 23 Okt (forventet)800
lør 24 Okt (forventet)600
søn 25 Okt (forventet)800
man 26 Okt (forventet)1.100
tir 27 Okt (forventet)800
ons 28 Okt (forventet)1.100
tor 29 Okt (forventet)700
fre 30 Okt (forventet)900
lør 31 Okt (forventet)600
søn 1 Nov (forventet)800
man 2 Nov (forventet)1.100
tir 3 Nov (forventet)800
ons 4 Nov (forventet)1.100
tor 5 Nov (forventet)700
fre 6 Nov (forventet)900

Hvad besøgende spørger om vedrørende Mary Cassatt

Hvilke værker af Mary Cassatt åbner de besøgende oftest?

Barnets Bad først med 11.400 besøg, hvilket svarer til 17% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Mary Cassatt på WahooArt.com?

72.800 besøg over tolv måneder: 11.800 til kunstnersiden, 61.000 til værkerne.

Hvilke enheder bruger beundrerne af Mary Cassatt?

De bruger enheder (81%), telefoner (16%) og tablets (4%); enheder udgør 81% af besøgene.

Hvilke sprog taler beundrerne af Mary Cassatt?

engelsk (39%), spansk (12%) og japansk (10%); engelsk dækker 39% af de besøgende.

Hvilke værker af Mary Cassatt matcher de besøgendes smag bedst?

Værker beskrevet som Dæmpet farvemætning (Farvemætning) modtager 42% af de besøg, der er for 18% af kataloget.