Ivan Ajvasovskij Statistik over publikum og popularitet

1817 – 1900

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Ivan Ajvasovskij på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Ivan Ajvasovskij: publikum i korte træk

I løbet af de seneste tolv måneder var det mest viste lærred af Ivan Ajvasovskij på WahooArt.com Den Niende Bølge: 6.700 visninger, hvilket svarer til 8% af den opmærksomhed, der er blevet rettet mod kunstnerens værker. Efterfulgt af Tempest on the sea at nidht og Lunar night on Capri. Kunstneren har i alt tiltrukket 95.100 besøg: 16.500 til kunstnersiden og 78.600 til siderne for de enkelte lærreder. Interessen stiger: antallet af besøg er steget med 200% fra Aug 2026 til Sept 2026. Toppen blev nået i Jul 2026 med 54.300 besøg. Publikum læser siden på svensk (80%), engelsk (6%) og russisk (3%). Samlere besøger os primært fra Sverige (83%), Spanien (2%) og USA (1%). Publikum ser værkerne på enheder (78%), telefoner (20%) og tablets (2%). Besøgende søger mod Dramatisk (Følelsesmæssig stemning): 45% af de besøg, selvom sådanne lærreder udgør 11% af kunstnerens katalog.

De 10 mest viste lærreder af Ivan Ajvasovskij

Baseret på faktiske besøg i de seneste tolv måneder er dette de 10 værker af Ivan Ajvasovskij, som samlere oftest åbner på WahooArt.com.

  1. Den Niende Bølge 1 Den Niende Bølge, 1850 6.700 besøg · 7,5%
  2. Tempest on the sea at nidht 2 Tempest on the sea at nidht, 1849 2.600 besøg · 2,9%
  3. Lunar night on Capri 3 Lunar night on Capri, 1841 2.100 besøg · 2,4%
  4. Jesus walks on water 4 Jesus walks on water, 1888 1.800 besøg · 2,0%
  5. Between the waves 5 Between the waves, 1898 1.600 besøg · 1,8%
  6. Battleskibet Cesme om Natten 6 Battleskibet Cesme om Natten, 1848 1.500 besøg · 1,7%
  7. Bay of Naples ved måneskin. 7 Bay of Naples ved måneskin., 1840 1.400 besøg · 1,6%
  8. View of Constantinople and the Bosporus 8 View of Constantinople and the Bosporus 1.300 besøg · 1,5%
  9. Havlandskab med fuldmåne 9 Havlandskab med fuldmåne 1.100 besøg · 1,2%
  10. Clouds above a sea, calm 10 Clouds above a sea, calm, 1889 1.000 besøg · 1,1%

Hvor mange besøger siden for Ivan Ajvasovskij hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Se tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20261003.100
Jul 20262.50051.800
Aug 20261.2008.200
Sept 202612.70015.500

Hvor meget opmærksomhed får lærrederne fra Ivan Ajvasovskij?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke lærreder af Ivan Ajvasovskij tiltrækker flest besøg, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Se tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Den Niende Bølge0000000001.7002.5001.600
View of Constantinople and…000000000400200600
The ninth wave000000000000
Jesus walks on water000000000200700400
Creation of the World0000000002000200
Bay of Naples ved måneskin.0000000001.0000300
Havlandskab med fuldmåne000000000400300400
Deluge00000000000200
The Bay of Naples at moonli…0000000003000200
Between the waves000000000900200500

Hvilke enheder bruger beundrere til at se Ivan Ajvasovskij?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Se tallene
EnhedBesøgDel
enheder74.30078,1%
telefoner18.90019,9%
tablets1.9002,0%

På hvilke sprog læses Ivan Ajvasovskij?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Se tallene
SprogBesøgDel
svensk56.10079,6%
engelsk4.5006,4%
russisk2.1003,0%
spansk1.6002,3%
hollandsk1.0001,4%
portugisisk9001,3%
græsk7001,0%
fransk6000,9%
bulgarsk5000,7%
finsk5000,7%

Hvor mange besøg modtager Ivan Ajvasovskij dagligt, og hvad er den forventede udvikling?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Se tallene
DagBesøg
man 5 Okt1.300
tir 6 Okt2.100
ons 7 Okt900
tor 8 Okt1.000
fre 9 Okt900
lør 10 Okt6.600
søn 11 Okt34.100
man 12 Okt15.800
tir 13 Okt9.600
ons 14 Okt3.800
tor 15 Okt3.200
fre 16 Okt2.400
lør 17 Okt1.900
søn 18 Okt2.900
man 19 Okt2.600
tir 20 Okt3.400
ons 21 Okt4.800
tor 22 Okt2.100
fre 23 Okt3.900
lør 24 Okt1.300
søn 25 Okt1.500
man 26 Okt (forventet)1.500
tir 27 Okt (forventet)1.100
ons 28 Okt (forventet)700
tor 29 Okt (forventet)500
fre 30 Okt (forventet)500
lør 31 Okt (forventet)700
søn 1 Nov (forventet)2.900
man 2 Nov (forventet)0
tir 3 Nov (forventet)0
ons 4 Nov (forventet)0
tor 5 Nov (forventet)0
fre 6 Nov (forventet)0
lør 7 Nov (forventet)0
søn 8 Nov (forventet)0
man 9 Nov (forventet)0
tir 10 Nov (forventet)0
ons 11 Nov (forventet)0
tor 12 Nov (forventet)0
fre 13 Nov (forventet)0
lør 14 Nov (forventet)0
søn 15 Nov (forventet)0

Ofte stillede spørgsmål om Ivan Ajvasovskij

Hvilke lærreder af Ivan Ajvasovskij er de mest populære?

Den Niende Bølge ligger nummer ét med 6.700 besøg (8% af alle visninger af Ivan Ajvasovskij). Ranglisten ovenfor viser de 10 mest sete værker.

Hvor mange ser på Ivan Ajvasovskij på WahooArt.com?

I løbet af de sidste tolv måneder har Ivan Ajvasovskij fået 95.100 besøg: 16.500 på kunstnersiden og 78.600 på de enkelte lærreder.

På hvilke enheder ser samlere på Ivan Ajvasovskij?

Samlere ser Ivan Ajvasovskij på enheder (78%), telefoner (20%) og tablets (2%); enheder udgør 78% af besøgene.

På hvilke sprog læser besøgende om Ivan Ajvasovskij?

På svensk (80%), engelsk (6%) og russisk (3%); svensk fører med 80% af de besøgende.

Hvilken type lærred af Ivan Ajvasovskij foretrækker de besøgende?

De foretrækker Dramatisk (Følelsesmæssig stemning): 45% af besøgene, mod 11% af kataloget.