Henri Rousseau Statistik over publikum og popularitet

1844 – 1910

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Henri Rousseau på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Henri Rousseau: publikum i korte træk

I løbet af de seneste tolv måneder var det mest viste lærred af Henri Rousseau på WahooArt.com Sovende Zigejnerinde: 17.000 visninger, hvilket svarer til 44% af den opmærksomhed, der er blevet rettet mod kunstnerens værker. Efterfulgt af Fotballspillerne og The Merry Jesters. Kunstneren har i alt tiltrukket 40.500 besøg: 5.600 til kunstnersiden og 34.900 til siderne for de enkelte lærreder. Interessen stiger: antallet af besøg er steget med 7% fra Aug 2026 til Sept 2026. Toppen blev nået i Jul 2026 med 22.000 besøg. Publikum læser siden på japansk (32%), koreansk (10%) og fransk (8%). Samlere besøger os primært fra Japan (38%), Sydkorea (10%) og Rumænien (10%). Publikum ser værkerne på enheder (57%), telefoner (36%) og tablets (7%). Besøgende søger mod Mystisk (Følelsesmæssig stemning): 64% af de besøg, selvom sådanne lærreder udgør 23% af kunstnerens katalog.

De 10 mest viste lærreder af Henri Rousseau

Baseret på faktiske besøg i de seneste tolv måneder er dette de 10 værker af Henri Rousseau, som samlere oftest åbner på WahooArt.com.

  1. Sovende Zigejnerinde 1 Sovende Zigejnerinde, 1897 17.000 besøg · 44,5%
  2. Fotballspillerne 2 Fotballspillerne, 1908 1.500 besøg · 3,9%
  3. The Merry Jesters 3 The Merry Jesters, 1906 1.500 besøg · 3,9%
  4. Exotic Landscape with Lion and Lioness in Africa 4 Exotic Landscape with Lion and Lioness in Africa, 1903 1.300 besøg · 3,4%
  5. Drømmen 5 Drømmen, 1910 1.200 besøg · 3,1%
  6. Karnevalsaften 6 Karnevalsaften, 1886 700 besøg · 1,8%
  7. Tropical Forest with Apes and Snake 7 Tropical Forest with Apes and Snake, 1910 700 besøg · 1,8%
  8. A Centennial of Independence 8 A Centennial of Independence, 1892 600 besøg · 1,6%
  9. The Wedding 9 The Wedding, 1904 600 besøg · 1,6%
  10. Jaguar Attacking a Horse 10 Jaguar Attacking a Horse, 1910 500 besøg · 1,3%

Hvor mange besøger siden for Henri Rousseau hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Se tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 2026200500
Jul 20262.80019.200
Aug 20265008.100
Sept 20262.1007.100

Hvor meget opmærksomhed får lærrederne fra Henri Rousseau?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke lærreder af Henri Rousseau tiltrækker flest besøg, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Se tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Sovende Zigejnerinde0000000004.7006.9004.100
Drømmen0000000005000700
Karnevalsaften0000000003000200
Fotballspillerne000000000800200500
Negro Attacked by a Jaguar00000000030000
A Centennial of Independence00000000040000
The Merry Jesters000000000700500200
Portrait of Mr. X (Pierre L…000000000000
Tropical Forest with Apes a…0000000005000200
Landscape on the Banks of t…00000000030000

Hvilke enheder bruger beundrere til at se Henri Rousseau?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Se tallene
EnhedBesøgDel
enheder23.20057,3%
telefoner14.60036,0%
tablets2.7006,7%

På hvilke sprog læses Henri Rousseau?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Se tallene
SprogBesøgDel
japansk2.00031,7%
koreansk6009,5%
fransk5007,9%
engelsk4006,3%
rumænsk4006,3%
Chinese4006,3%
dansk3004,8%
svensk3004,8%
tysk2003,2%
finsk2003,2%

Hvor mange besøg modtager Henri Rousseau dagligt, og hvad er den forventede udvikling?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Se tallene
DagBesøg
tor 1 Okt100
fre 2 Okt800
lør 3 Okt300
søn 4 Okt1.100
man 5 Okt900
tir 6 Okt400
ons 7 Okt600
tor 8 Okt400
fre 9 Okt1.000
lør 10 Okt900
søn 11 Okt1.200
man 12 Okt1.000
tir 13 Okt400
ons 14 Okt700
tor 15 Okt600
fre 16 Okt400
lør 17 Okt500
søn 18 Okt1.400
man 19 Okt600
tir 20 Okt1.000
ons 21 Okt2.800
tor 22 Okt (forventet)600
fre 23 Okt (forventet)1.100
lør 24 Okt (forventet)900
søn 25 Okt (forventet)1.900
man 26 Okt (forventet)1.300
tir 27 Okt (forventet)900
ons 28 Okt (forventet)2.100
tor 29 Okt (forventet)600
fre 30 Okt (forventet)1.300
lør 31 Okt (forventet)1.000
søn 1 Nov (forventet)2.100
man 2 Nov (forventet)1.400
tir 3 Nov (forventet)1.000
ons 4 Nov (forventet)2.300
tor 5 Nov (forventet)700
fre 6 Nov (forventet)1.400
lør 7 Nov (forventet)1.100
søn 8 Nov (forventet)2.300
man 9 Nov (forventet)1.600
tir 10 Nov (forventet)1.100
ons 11 Nov (forventet)2.600

Ofte stillede spørgsmål om Henri Rousseau

Hvilke lærreder af Henri Rousseau er de mest populære?

Sovende Zigejnerinde ligger nummer ét med 17.000 besøg (44% af alle visninger af Henri Rousseau). Ranglisten ovenfor viser de 10 mest sete værker.

Hvor mange ser på Henri Rousseau på WahooArt.com?

I løbet af de sidste tolv måneder har Henri Rousseau fået 40.500 besøg: 5.600 på kunstnersiden og 34.900 på de enkelte lærreder.

På hvilke enheder ser samlere på Henri Rousseau?

Samlere ser Henri Rousseau på enheder (57%), telefoner (36%) og tablets (7%); enheder udgør 57% af besøgene.

På hvilke sprog læser besøgende om Henri Rousseau?

På japansk (32%), koreansk (10%) og fransk (8%); japansk fører med 32% af de besøgende.

Hvilken type lærred af Henri Rousseau foretrækker de besøgende?

De foretrækker Mystisk (Følelsesmæssig stemning): 64% af besøgene, mod 23% af kataloget.