Gustave Courbet Hvem der kigger, og på hvilke værker

1819 – 1877

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Gustave Courbet på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Gustave Courbet: hvad besøgene viser

Det mest beundrede værk af Gustave Courbet på WahooArt.com er Verdens fødsel, som er blevet åbnet 30.200 gange i løbet af tolv måneder, hvilket svarer til 13% af alle visninger. Næste på listen: Begravelse i Ornans og Kvinde med papegøj. I alt 265.100 besøg, heraf 47.300 til kunstnerens side og 217.800 til værkerne. Interessen stiger med 39% fra Aug 2026 til Sept 2026. Jul 2026 tiltrak det største publikum: 155.700 besøg. engelsk (28%), portugisisk (12%) og fransk (10%) er de primære sprog for de besøgende. Frankrig (10%), Tyskland (8%) og Brasilien (7%) er de primære lande for de besøgende. Besøgende browser på enheder (70%), telefoner (24%) og tablets (6%). Besøgende foretrækker Dæmpet farvemætning (Farvemætning): 48% af deres besøg, hvor kataloget udgør 28%.

De 10 værker af Gustave Courbet, som besøgende beundrer mest

Hver rangering nedenfor afspejler de besøg, der er modtaget på WahooArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; nummer 1 er det mest besøgte værk af Gustave Courbet.

  1. Verdens fødsel 1 Verdens fødsel, 1866 30.200 besøg · 12,9%
  2. Begravelse i Ornans 2 Begravelse i Ornans, 1849 13.700 besøg · 5,9%
  3. Kvinde med papegøj 3 Kvinde med papegøj, 1866 5.500 besøg · 2,4%
  4. De stenbrytare 4 De stenbrytare, 1849 4.800 besøg · 2,1%
  5. Woman with White Stockings 5 Woman with White Stockings, 1861 3.900 besøg · 1,7%
  6. The Painter's Studio 6 The Painter's Studio, 1855 3.900 besøg · 1,7%
  7. Kvinden i bølgerne 7 Kvinden i bølgerne, 1868 3.400 besøg · 1,5%
  8. Mødet eller Bonjour Monsieur Courbet 8 Mødet eller Bonjour Monsieur Courbet, 1854 3.400 besøg · 1,5%
  9. The Peasants of Flagey Returning from the Fair 9 The Peasants of Flagey Returning from the Fair, 1855 3.300 besøg · 1,4%
  10. Kilden 10 Kilden, 1862 2.500 besøg · 1,1%

Hvornår besøger beundrere siden for Gustave Courbet?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Data i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262005.600
Jul 202614.400141.300
Aug 202610.50032.900
Sept 202622.20038.000

Hvornår bliver værkerne fra Gustave Courbet vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er Gustave Courbets favoritværker, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Data i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Verdens fødsel0000000009.4006.00011.600
De stenbrytare0000000001.7007001.900
Kvinde med papegøj0000000002.3008001.800
Jagten Morgen0000000001.200200200
Nøgen med blomstrende gren000000000400600200
Udsigt over Ornans000000000300300400
Panoramic View of the Alps,…00000000050000
Woman with a Parrot0000000005000200
Kvinden i bølgerne0000000002.300600400
Begravelse i Ornans000000001006.9006.100200

Hvordan er enhedsfordelingen for Gustave Courbet-publikummet?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Data i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder185.70070,0%
telefoner63.00023,8%
tablets16.4006,2%

Hvilke sprog taler beundrerne af Gustave Courbet?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Data i en tabel
SprogBesøgDel
engelsk6.80027,8%
portugisisk2.90011,8%
fransk2.4009,8%
spansk2.3009,4%
russisk1.9007,8%
tysk1.5006,1%
japansk1.3005,3%
polsk9003,7%
koreansk7002,9%
bulgarsk6002,4%

Hvor mange besøg modtager Gustave Courbet om dagen, og hvad vil der ske efterfølgende?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Data i en tabel
DagBesøg
fre 2 Okt3.600
lør 3 Okt2.400
søn 4 Okt2.900
man 5 Okt2.600
tir 6 Okt3.000
ons 7 Okt4.400
tor 8 Okt3.100
fre 9 Okt3.500
lør 10 Okt4.100
søn 11 Okt3.700
man 12 Okt4.300
tir 13 Okt2.500
ons 14 Okt4.800
tor 15 Okt4.000
fre 16 Okt3.000
lør 17 Okt4.300
søn 18 Okt4.000
man 19 Okt4.400
tir 20 Okt5.200
ons 21 Okt7.400
tor 22 Okt4.900
fre 23 Okt (forventet)4.700
lør 24 Okt (forventet)5.000
søn 25 Okt (forventet)4.900
man 26 Okt (forventet)5.200
tir 27 Okt (forventet)4.900
ons 28 Okt (forventet)7.700
tor 29 Okt (forventet)5.500
fre 30 Okt (forventet)5.200
lør 31 Okt (forventet)5.500
søn 1 Nov (forventet)5.400
man 2 Nov (forventet)5.800
tir 3 Nov (forventet)5.500
ons 4 Nov (forventet)8.500
tor 5 Nov (forventet)6.100
fre 6 Nov (forventet)5.600
lør 7 Nov (forventet)6.000
søn 8 Nov (forventet)5.900
man 9 Nov (forventet)6.300
tir 10 Nov (forventet)5.900
ons 11 Nov (forventet)9.200
tor 12 Nov (forventet)6.600

Hvad besøgende spørger om vedrørende Gustave Courbet

Hvilke værker af Gustave Courbet åbner de besøgende oftest?

Verdens fødsel først med 30.200 besøg, hvilket svarer til 13% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Gustave Courbet på WahooArt.com?

265.100 besøg over tolv måneder: 47.300 til kunstnersiden, 217.800 til værkerne.

Hvilke enheder bruger beundrerne af Gustave Courbet?

De bruger enheder (70%), telefoner (24%) og tablets (6%); enheder udgør 70% af besøgene.

Hvilke sprog taler beundrerne af Gustave Courbet?

engelsk (28%), portugisisk (12%) og fransk (10%); engelsk dækker 28% af de besøgende.

Hvilke værker af Gustave Courbet matcher de besøgendes smag bedst?

Værker beskrevet som Dæmpet farvemætning (Farvemætning) modtager 48% af de besøg, der er for 28% af kataloget.