Emil Nolde Hvem der kigger, og på hvilke værker

1867 – 1956

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Emil Nolde på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Emil Nolde: hvad besøgene viser

Det mest beundrede værk af Emil Nolde på WahooArt.com er Flower Garden (Girl and Washing), som er blevet åbnet 9.600 gange i løbet af tolv måneder, hvilket svarer til 22% af alle visninger. Næste på listen: Kristus' Hån og Masks. I alt 50.000 besøg, heraf 8.700 til kunstnerens side og 41.300 til værkerne. Interessen stiger med 56% fra Aug 2026 til Sept 2026. Jul 2026 tiltrak det største publikum: 26.300 besøg. engelsk (34%), polsk (10%) og italiensk (9%) er de primære sprog for de besøgende. USA (20%), Polen (13%) og Italien (9%) er de primære lande for de besøgende. Besøgende browser på enheder (66%), telefoner (29%) og tablets (4%). Besøgende foretrækker Kraftfuld (Stemning): 40% af deres besøg, hvor kataloget udgør 0%.

De 10 værker af Emil Nolde, som besøgende beundrer mest

Hver rangering nedenfor afspejler de besøg, der er modtaget på WahooArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; nummer 1 er det mest besøgte værk af Emil Nolde.

  1. Flower Garden (Girl and Washing) 1 Flower Garden (Girl and Washing), 1908 9.600 besøg · 21,5%
  2. Kristus' Hån 2 Kristus' Hån, 1909 5.800 besøg · 13,0%
  3. Masks 3 Masks, 1911 1.600 besøg · 3,6%
  4. Crucifixion, 4 Crucifixion,, 1912 1.400 besøg · 3,1%
  5. Dance around the Golden Calf 5 Dance around the Golden Calf, 1910 1.100 besøg · 2,5%
  6. Mask Still Life III, 6 Mask Still Life III,, 1911 1.000 besøg · 2,2%
  7. Anna Wieds Garden 7 Anna Wieds Garden 700 besøg · 1,6%
  8. Christ among the Children 8 Christ among the Children 700 besøg · 1,6%
  9. Blue Sea (Sailboat and Two Steamships) 9 Blue Sea (Sailboat and Two Steamships) 700 besøg · 1,6%
  10. Landscape in Red Light 10 Landscape in Red Light 500 besøg · 1,1%

Hvornår besøger beundrere siden for Emil Nolde?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Data i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 2026100600
Jul 20262.30024.000
Aug 20267008.300
Sept 20265.6008.400

Hvornår bliver værkerne fra Emil Nolde vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er Emil Noldes favoritværker, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Data i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Sunset000000000000
Sea with Red Sky0000000000100100
Couple on the beach000000000000
Masks00000000100500100600
Christ among the Children000000000100100500
The Great Gardener00000000020000
Light-flooded Sea (Green)0000000001000100
Marshy Landscape under the…0000000001001000
Animal and Figures000000000000
Anna Wieds Garden000000000200100300

Hvordan er enhedsfordelingen for Emil Nolde-publikummet?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Data i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder33.20066,4%
telefoner14.70029,4%
tablets2.1004,2%

Hvilke sprog taler beundrerne af Emil Nolde?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Data i en tabel
SprogBesøgDel
engelsk3.00034,1%
polsk90010,2%
italiensk8009,1%
Norwegian7008,0%
fransk5005,7%
tysk4004,5%
georgisk3003,4%
koreansk3003,4%
hollandsk3003,4%
tjekkisk2002,3%

Hvor mange besøg modtager Emil Nolde om dagen, og hvad vil der ske efterfølgende?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Data i en tabel
DagBesøg
man 5 Okt1.000
tir 6 Okt2.500
ons 7 Okt1.600
tor 8 Okt900
fre 9 Okt1.200
lør 10 Okt900
søn 11 Okt1.300
man 12 Okt900
tir 13 Okt2.300
ons 14 Okt1.600
tor 15 Okt700
fre 16 Okt700
lør 17 Okt400
søn 18 Okt500
man 19 Okt1.400
tir 20 Okt1.500
ons 21 Okt1.000
tor 22 Okt1.400
fre 23 Okt1.000
lør 24 Okt1.500
søn 25 Okt2.500
man 26 Okt (forventet)1.300
tir 27 Okt (forventet)2.500
ons 28 Okt (forventet)1.700
tor 29 Okt (forventet)1.200
fre 30 Okt (forventet)1.200
lør 31 Okt (forventet)1.100
søn 1 Nov (forventet)1.700
man 2 Nov (forventet)1.400
tir 3 Nov (forventet)2.600
ons 4 Nov (forventet)1.700
tor 5 Nov (forventet)1.200
fre 6 Nov (forventet)1.200
lør 7 Nov (forventet)1.200
søn 8 Nov (forventet)1.800
man 9 Nov (forventet)1.400
tir 10 Nov (forventet)2.700
ons 11 Nov (forventet)1.800
tor 12 Nov (forventet)1.300
fre 13 Nov (forventet)1.200
lør 14 Nov (forventet)1.200
søn 15 Nov (forventet)1.800

Hvad besøgende spørger om vedrørende Emil Nolde

Hvilke værker af Emil Nolde åbner de besøgende oftest?

Flower Garden (Girl and Washing) først med 9.600 besøg, hvilket svarer til 22% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Emil Nolde på WahooArt.com?

50.000 besøg over tolv måneder: 8.700 til kunstnersiden, 41.300 til værkerne.

Hvilke enheder bruger beundrerne af Emil Nolde?

De bruger enheder (66%), telefoner (29%) og tablets (4%); enheder udgør 66% af besøgene.

Hvilke sprog taler beundrerne af Emil Nolde?

engelsk (34%), polsk (10%) og italiensk (9%); engelsk dækker 34% af de besøgende.

Hvilke værker af Emil Nolde matcher de besøgendes smag bedst?

Værker beskrevet som Kraftfuld (Stemning) modtager 40% af de besøg, der er for 0% af kataloget.