Zobrazit v interiéru Zkusit v AR Objednat ručně malovanou reprodukci Přepnout na digitální verzi obrazu Odeslat
Podrobnosti Průvodce Přidat do oblíbených Stáhnout obrázek Podobné kousky Rentgenové snímky Slideshow Statistiky

On the Lappenbrink

Discover Piet Mondrian's 'On the Lappenbrink,' a pivotal early abstract work capturing Dutch village life before his revolutionary Neoplasticism. Explore its historical context and artistic evolution.

Piet Mondrian: nizozemský malíř, průkopník abstrakce a Neoplasticismu. Objevte jeho život, umění a vliv na moderní design.

Giclée / Umělecký tisk

Giclée nebo plátěný tisk muzeální kvality s rychlou výrobou a širokou nabídkou povrchových úprav. ( Objednat ručně malovanou reprodukci Přepnout na digitální verzi obrazu)

P118B $10
P118H $10
P118W $10
P438Z $10
P508JH $12
P508YH $12
P805H $10
P805Z $10
P919BZ $10
P919G $10
P919XJ $10
P959ZH $10
P968JZ $12
W106C $8
W218G $10
W218JH $8
W218Y $10
W307PJ $10
W316G $10
W316PJ $8
W316Y $10
W398PJ $8
W4111J $10
W500HY $15
W500JH $15
W692G $12
W849H $8
W940BG $15
W953PJ $8

Standardní velikost
na zakázku
CM
INCH

Vyberte si z našich přednastavených velikostí, které odpovídají původním proporcím díla.

šířka
výška

Můžete zadat vlastní rozměry tak, aby výtvor odpovídal konkrétnímu rámu nebo prostoru. Pokud zvolená velikost nebude odpovídat poměru stran původního obrazu, dílo buď ořížeme, nebo obraz rozšíříme pomocí zrcadlového efektu či jednobarevného okraje. Před zahájením výroby vám bude zaslán digitální náhled k schválení.
Mějte prosím na paměti, že náhled na obrazovce neodráží skutečné oříznutí nebo rozšíření. Pouze digitální náhled přesně zobrazí finální kompozici.
Ačkoliv jsou k dispozici i vlastní rozměry, pro zachování původních proporcí doporučujeme vybrat si rozměr z předdefinovaného seznamu.

Celosvětové doručení () do 2 týdnů namísto standardních 4/5 týdnů. (23 září)

why_choose_icon
Zdarma celosvětová expresní doprava
why_choose_icon
Vysoce kvalitní lněné plátno
why_choose_icon
Úplné pojištění přepravy
why_choose_icon
Záruka vrácení celního poplatku
why_choose_icon
Záruka věrného barevného shodu
why_choose_icon
100dení lhůta pro vrácení zboží (pouze při vadách výroby)
why_choose_icon
100% garance vrácení peněz
why_choose_icon
Sleva při více objednávkách

Celková cena

$ 68

reproduction

On the Lappenbrink

Giclée / Umělecký tisk

Velikost reprodukce

-

Celková cena

$ 68

Rychlé informace

  • Subject or theme: Village landscape
  • Dimensions: 17"x 22"
  • Medium: Pastel on paper
  • Title: On the Lappenbrink
  • Movement: Post-Impressionism
  • Influences: Dutch Impressionism
  • Notable elements: Early abstraction

Kvíz o umění

U každé otázky je pouze jedna správná odpověď.

Otázka 1:
What artistic movement is Piet Mondrian most closely associated with?
Otázka 2:
The painting 'On the Lappenbrink' primarily depicts:
Otázka 3:
Approximately when was 'On the Lappenbrink' created?
Otázka 4:
What is a key characteristic of Mondrian's style evident in 'On the Lappenbrink'?
Otázka 5:
The woman in 'On the Lappenbrink' appears to be:

On the Lappenbrink: A Moment of Rural Tranquility – Piet Mondrian’s Early Exploration

Piet Mondrian's "On the Lappenbrink," painted in 1899, offers a poignant glimpse into the artist’s formative years and his nascent artistic explorations. Far removed from the stark geometric abstractions that would define his mature style, this work embodies a distinctly Post-Impressionist sensibility, rooted firmly in the landscapes of his Dutch homeland. The scene depicts a quiet moment along the Lappenbrink, a small stream near Winterswijk, a region largely untouched by grand artistic narratives at the time. Rather than striving for photographic realism, Mondrian captures an atmosphere—a sense of serene stillness and understated beauty – reminiscent of the Hague School painters who preceded him, alongside echoes of Dutch Impressionism’s focus on light and color. Note the careful observation of natural forms: the gently sloping bank, the reflections shimmering in the water, and the subtle variations in tone that suggest a fleeting moment captured on canvas. This early work reveals a young artist diligently studying nature, mastering technique, yet already hinting at a desire to distill its essence – a yearning that would ultimately lead him away from direct representation.

Neo-Plasticism’s Roots: A Departure From Representation

While “On the Lappenbrink” showcases Mondrian's early technical skill and his engagement with naturalistic painting, it also foreshadows a dramatic shift in his artistic trajectory. The influence of Pointillism and Fauvism is evident in the vibrant yet subdued palette – primarily reds, yellows, and blues – and the loose brushwork. However, these stylistic influences served as stepping stones toward his revolutionary concept of Neo-Plasticism. Mondrian’s increasing dissatisfaction with merely mirroring the world around him fueled a relentless pursuit of simplification. He sought to express fundamental geometric forms—straight lines, right angles, and primary colors—as the building blocks of a universal visual language, believing they could represent the underlying order of the cosmos. This painting represents an important stage in this evolution, demonstrating his initial experiments with reducing complex scenes to their essential elements.

Symbolism and the Everyday: A Portrait of Rural Life

Beyond its technical merits, “On the Lappenbrink” carries a subtle layer of symbolic meaning. The scene depicts an ordinary moment in rural life – a woman seated on the bank of a stream, seemingly lost in contemplation. Her posture and expression invite speculation: is she waiting for someone? Is she simply enjoying the tranquility of her surroundings? This ambiguity adds to the painting’s quiet power, transforming a commonplace vista into a meditation on human experience. The inclusion of several figures in the background – men walking, children playing – further enriches the scene, suggesting a community connected to its landscape. Mondrian's choice to portray this specific location—a relatively unvisited corner of the Netherlands—underscores his desire to capture authentic moments and experiences, moving beyond idealized representations of nature.

The Legacy of De Stijl: A Bridge Between Past and Future

“On the Lappenbrink” is not merely a charming depiction of a Dutch landscape; it’s a crucial link in the chain that led to Mondrian's groundbreaking contributions to modern art. It represents a pivotal moment in his artistic development, demonstrating his early experimentation with abstraction and foreshadowing the principles of Neo-Plasticism. This work exemplifies his initial steps toward reducing visual complexity to its most essential elements – a journey culminating in the iconic compositions of *Composition with Red, Yellow and Blue* and other works that profoundly influenced 20th-century art and design. Today, “On the Lappenbrink” stands as a testament to Mondrian’s artistic vision—a beautiful reminder of his roots and a vital precursor to his revolutionary style.


Biografie umělce

Život a cesta Piet Mondriana: Od krajinomalby k absolutní abstrakci

Piet Mondrian, vlastním jménem Pieter Cornelis Mondriaan, se narodil 7. března 1872 v poklidném nizozemském městečku Amersfoortu. Jeho umělecká dráha nebyla okamžitým zjevením, ale postupným odkrýváním nových cest a vizí. Vyrůstal v tradičním prostředí; jeho strýc Frits Mondriaan byl již uznávaným malířem a právě rodinné vazby ho zpočátku nasměrovaly k krajinomalbě. Tato raná díla, evokující Haagskou školu a nizozemský impresionismus – například *Červený mlýn* – odhalují mladého umělce pilně studujícího přírodu, zdokonalujícího techniku, ale zároveň nenápadně hledajícího něco víc než pouhé zobrazení reality. Již tehdy se v jeho tahy štětcem vkrádala touha po zjednodušení. Nebyl spokojen s prostým kopírováním světa; chtěl zachytit jeho podstatu. Toto období experimentování s pointilismem a fauvismem mu nabídlo různé úhly pohledu na barvu a formu, ale žádný plně neuspokojoval jeho narůstající uměleckou vizi. Byl to čas průzkumu, nezbytná předehra k radikálnímu obratu, který měl definovat jeho odkaz.

Pařížské probuzení a zrození Neoplasticismu

Zlomový okamžik nastal v roce 1912 Mondrianovým přestěhováním do Paříže. Město pulzovalo avantgardní energií a on se ponořil do revolučního světa kubismu. Toto setkání se ukázalo jako transformativní. Začal dekonstruovat formy, rozkládat objekty na jejich geometrické komponenty, odchylujíc se od zobrazení *co* vidí k prozkoumávání *jak* to vidí. Mondrian však nepřijímal jen nový styl; vydával se na duchovní pouť. Hluboce ovlivněn teosofií – mystickou filozofií zdůrazňující základní univerzální principy – věřil, že umění může být prostředkem k vyjádření těchto skrytých pravd. Tato víra poháněla jeho neúnavnou snahu o abstrakci a vedla ho ke zredukování barvy a formy na jejich nejzákladnější prvky. Kolem roku 1917 tato cesta vyvrcholila formulací Neoplasticismu, často označovaného jako ‘čisté plastické umění’. Byl to radikální estetický princip založený na esenciálních formách – přímých liniích, pravých úhlech – a omezené paletě: primárních barvách (červené, modré, žluté), černé, bílé a šedé. Pro Mondriana toto zjednodušení neznamenalo prázdnotu; bylo to odhalení skryté harmonie vesmíru, vizuální manifestace duchovního řádu. Společně s Theem van Doesburgem založil hnutí *De Stijl* k propagaci těchto myšlenek a upevnil Neoplasticismus jako definující sílu moderního umění. Mistrovská díla jako *Kompozice s červenou, modrou a žlutou* a *Tableau no. 2 Kompozice no. V* jsou svědectvím tohoto období, ikonickými reprezentacemi jeho neochvějné oddanosti geometrické čistotě.

Nové rytmy New Yorku: Pozdní rozkvět

Vypuknutí druhé světové války donutilo Mondriana v roce 1940 uprchnout z Evropy a nalézt útočiště v rušné metropoli New York City. Tato změna prostředí se ukázala nečekaně povzbuzující. Přísná mřížková struktura města – ostrý kontrast k organičtější krajině, kterou znal – rezonovala s jeho uměleckými principy. Jeho pozdní díla, nejzřetelněji *Broadway Boogie Woogie* (1943), odrážejí tento vliv. I když si zachovaly základní principy Neoplasticismu, obraz zavádí dynamickou energii, živý rytmus inspirovaný pulzujícím životem města a jazzovou hudbou. Přímé linie jsou stále přítomny, ale nyní tančí a protínají se s větší svobodou, vytvářejíc pocit pohybu a radosti. Zdálo se, jako by Mondrian našel nový jazyk ve svém zavedeném slovníku, způsob, jak vyjádřit složitost moderní městské existence prostřednictvím jednoduchosti geometrické abstrakce. Pokračoval v zdokonalování svého stylu až do své smrti v roce 1944 a zanechal po sobě dílo, které i nadále fascinuje a inspiruje.

Trvalý odkaz: Vliv Mondrianovy umělecké vize

Vliv Piet Mondriana na svět umění je nesmírný. Nebyl jen umělcem; byl vizionářem, který zásadně změnil naše chápání abstrakce a jejího potenciálu vyjadřovat univerzální pravdy. Jeho dílo hluboce ovlivnilo nespočet umělců, směrů a disciplín. Abstraktní expresionismus, minimalismus a barevné malířství mu vděčí za jeho průkopnického ducha. Ale jeho vliv se rozprostírá daleko za plátno. Principy Neoplasticismu – jednoduchost, jasnost, geometrický řád – pronikly do architektury, designu a módy. Od nábytku a textilií po fasády budov a grafické návrhy Mondrianova estetika i nadále formuje náš vizuální svět. Zůstává ikonickou postavou moderního umění, symbolem neúnavné snahy o abstrakci a trvalé síly umělecké inovace. Jak výstižně poznamenal designový historik Stephen Bayley, Mondrian se stal “totemem pro všechno, co si Modernismus kladl za cíl.” Jeho odkaz není jen estetickou krásou, ale intelektuální přísností, duchovní hloubkou a neochvějnou vírou v transformační sílu umění.

Vlivy a klíčová díla

  • Rané vlivy: Haagská škola, nizozemský impresionismus, pointilismus, fauvismus poskytly základ pro jeho počáteční umělecká zkoumání.
  • Transformační vliv: Kubismus v Paříži byl zásadní pro jeho posun k abstrakci a geometrickým formám.
  • Filozofický základ: Teosofie hluboce ovlivnila jeho víru, že umění může vyjadřovat univerzální duchovní principy.
  • Klíčová díla: *Červený mlýn* (rané naturalistické období), *Kompozice s červenou, modrou a žlutou* (quintessence Neoplasticismu), *Tableau no. 2 Kompozice no. V* (demonstruje redukci na esenciální formy), *Broadway Boogie Woogie* (dynamika pozdního období ovlivněná New York City).
  • Trvalý vliv: Mondrianova díla i nadále inspirují umělce, architekty a designéry a utvářejí moderní estetiku napříč různými disciplínami.
Jeho estetické principy se rozšířily za hranice malby a ovlivnily architekturu, design a módu. Zůstává ikonickou postavou moderního umění, představující snahu o abstrakci a univerzální harmonii.
Piet Mondrian

Piet Mondrian

1872 - 1944 , Nizozemsko

Rychlé informace

  • Artistic Movement Or Style: Neoplasticismus, De Stijl
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist:
    • Abstraktní exprese
    • Minimalismus
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Hague School
    • Kubismus
    • Theosofie
  • Date Of Birth: 7. března 1872
  • Date Of Death: 1. února 1944
  • Full Name: Pieter Cornelis Mondriaan
  • Nationality: Nizozemec
  • Notable Artworks:
    • Kompozice s červenou...
    • Tableau no. 2...
    • Broadway Boogie Woogie
  • Place Of Birth (City And Country): Amersfoort, Nizozemsko
Prozkoumejte umělecká díla uspořádaná podle témat, stylů a charakteristik.