Kağıt Boyutu

Öğrenci Sanat Rehberi

Wind egg

Adı Sınıf Tarih

Katsuji Kishida, Wind egg (2012), Rede Portuguesa de Arte Contemporânea a Norte. Referans amaçlı çoğaltılmıştır; tüm hakları saklıdır. Bu tuvali hareketli bir ışık altında inceleyin: çizim, vernik altındaki gerçek renk, saf pigment

Temel Bilgiler

Sanatçı
Katsuji Kishida wahooart.com/tr/artists/katsuji-kishida/
Sanatçının yaşam tarihleri
1937 – 2019
Boyalı
2012
Teknik
Sculpture
Orijinal boyutlar
430 x 380 cm
Dönem
Contemporary
Düzenlendiği yer
Rede Portuguesa de Arte Contemporânea a Norte wahooart.com/tr/museums/rede-portuguesa-de-arte-contemporanea-a-norte-porto_tr/
Notable elements
Large red egg sculpture on concrete base
Subject or theme
Monumental sculpture in a natural setting

Bağlam içinde

Wind egg — Katsuji Kishida

Boyutları nelerdir?

Orijinal boyutları 430 × 380 cm (yükseklik × genişlik) olan eser, burada ortalama boydaki bir yetişkinin yanında sunulmuştur. Bu sayfada ölçekli olarak gösterilemeyecek kadar büyüktür.

Yapım yılı

  1. 1930
  2. 1940
  3. 1950
  4. 1960
  5. 1970
  6. 1980
  7. 1990
  8. 2000
  9. 2010

Üst satır: yıllar. Alt satır: sanatçının her dönemin başında ve sonunda kaç yaşında olduğu — doğumda 0, ölümünde 82.

Sanatçının 75 yaşındayken yapılmıştır. Sanatçı 82 yaşına kadar yaşadı. 0 kataloğumuzdaki bu sanatçıya ait 1 tarihli eserden daha önce üretilmiştir.

Gölgelenmiş: Katsuji Kishida'in yaşam süresi (1937–2019) ▲ bu eser, 2012 on yıl on yıl, tarihli her bir tablo

Renk Paleti

Görüntü üzerinden ölçülmüştür

    Ana renk

    Sap Green #576544

    Kataloglanmış palet

    • #576544
    • #938776
    • #E1E3D7
    • #374122

    Bu renkler sanatçının tüm paletinin içinde yer alır Renge göre diğer tabloları bulun

    Ana renk adı
    Sap Green
    Yoğunluk
    Balanced Tek bir mat tondan birçok parlak tona kadar, renklerin ne kadar doygun ve çeşitli olduğudur.
    Kontrast
    Gentle Renklerin resim genelinde ışıklık ve doygunluk açısından ne kadar farklılık gösterdiği.
    Uyum
    Strong Color Unity Renklerin birbiriyle uyumu; zıtlıktan tam bir bütünlüğe kadar.
    Parlaklık
    Balanced Resmin derin gölgelerden parlak ışıklara kadar genel olarak ne kadar açık veya koyu göründüğü.
    Doygunluk
    Balanced Soft Griye yakın tonlardan tamamen canlı renklere kadar, renklerin ne kadar saf ve güçlü olduğu.

    Bu sanat eseri hakkında

    Wind egg — Katsuji Kishida

    A Monumental Presence in the Landscape

    In the heart of a serene, verdant field, where the soft rustle of trees meets the quiet contemplation of park benches, stands a singular, breathtaking vision: Wind Egg. Created in 2012 by the master Japanese sculptor Katsuji Kishida, this monumental piece commands attention through its sheer audacity and vibrant color. The sculpture, a massive red egg measuring an impressive 430 x 380 cm, rests upon a sturdy concrete base, acting as a bold, crimson heartbeat within the natural landscape. To encounter this work is to witness a profound dialogue between man-made geometry and the organic fluidity of nature. The striking contrast between the saturated red of the sculpture and the lush greens of the surrounding meadow creates a visual tension that is both arresting and deeply memorable, inviting onlookers to pause their journey and engage with its silent, powerful presence.

    The Mastery of Katsuji Kishida

    To understand the soul of Wind Egg, one must look toward the artistic evolution of Katsuji Kishida. Born in Tokyo in 1937 and educated at the prestigious Musashino Art University, Kishida’s journey was one of constant upward aspiration. His move to Paris in 1967 served as a transformative catalyst, exposing him to the avant-garde spirit of Europe and refining his ability to manipulate heavy, industrial materials into poetic forms. Kishida was a virtuoso of metal, frequently working with iron, bronze, and stainless steel to achieve a sense of monumentality. In Wind Egg, we see the culmination of this lifelong pursuit—the ability to take a solid, weighty form and imbue it with an ethereal quality that suggests movement, as if the very wind has shaped this crimson vessel. His technique allows the sculpture to transcend its physical mass, offering a sense of lightness and "upward allure" that became his artistic signature.

    Symbolism and Emotional Resonance

    Beyond its striking aesthetic, Wind Egg invites deep philosophical reflection. The egg is a universal symbol of potential, fertility, and the beginning of life; it represents a dormant power waiting to hatch. By rendering this symbol in such a bold, unapologetic red, Kishida injects a sense of urgency and vitality into the landscape. The title itself suggests an invisible force—the wind—acting upon a tangible object, hinting at the unseen energies that shape our world and our destinies. For the collector or the interior designer, this piece offers more than just visual impact; it provides a focal point for contemplation. It evokes emotions ranging from the playful curiosity of a child discovering a giant treasure to the profound awe one feels when facing the sublime. Whether placed in a grand public garden or reimagined as a high-quality reproduction within a sophisticated interior, Wind Egg serves as a testament to the enduring power of form and color to stir the human spirit.

    Sanatçı ve müze

    Sanatçı

    Katsuji Kishida

    ... doğumlu Tokyo, Japan

    early life and education

    katsuji kishida, a renowned japanese sculptor, was born in tokyo in 1937. he pursued his passion for sculpture at the musashino art university in tokyo, obtaining his diploma in 1963. this marked the beginning of his journey towards creating monumental pieces that would leave an indelible mark on the art world.

    parisian period and artistic evolution

    in 1967, kishida made a significant move to paris, a city teeming with artistic innovation. this relocation not only broadened his horizons but also influenced his style, as seen in his subsequent works. until his passing in 2019, kishida continued to reside and work in paris, leaving behind a legacy of sculptures characterized by their upward allure and aspiration to monumentality.

    artistic style and notable works

    kishida's sculptures often featured metal as the primary material, with iron, bronze, and stainless steel being his preferred choices. this preference allowed him to explore the versatility of these materials, resulting in pieces that were both visually striking and thought-provoking.

    upward allure, a series of sculptures exemplifying kishida's signature style, can be found in various galleries and museums in france and japan.

    his works have been exhibited at the museum of fine arts (gifu, japan), showcasing his contribution to japanese art.

    kishida's sculptures are also part of public and private collections in japan and europe, a testament to his global appeal.

    legacy and influence

    kishida's monumental sculptures have left an indelible mark on the world of art. his influence can be seen in various contemporary artists who continue to push the boundaries of sculpture. notable mentions: * the museum petit palais (france), known for its impressive collection, has been a significant influence on kishida's work. * musee du luxembourg (france), another french museum, has exhibited works that have inspired kishida's style.

    conclusion

    katsuji kishida's ascent to becoming a monumental figure in the world of sculpture is a testament to his dedication and passion for art. his legacy continues to inspire artists and art enthusiasts alike, ensuring his place in the annals of art history.

    for more information on kishji kishida's works, visit: https://AllPaintingsStore.com/@/katsuji-kishida

    explore the museum of fine arts (gifu, japan)'s collection at: /en/art/show/art-d3ar2v-en/

    discover the influence of french museums on kishida's work at: https://AllPaintingsStore.com/@@/a@d3agqp-the-museum-petit-palais-(france)

    Müze

    Rede Portuguesa de Arte Contemporânea a Norte

    Sergilenen yer Porto, Portekiz

    Rede Portuguesa de Arte Contemporânea a Norte: Kuzey Portekiz Yaratıcılığının Bir Dokuması

    Rede Portuguesa de Arte Contemporânea a Norte (RPAC Norte), Porto ve Kuzey Portekiz'in canlı kültürel manzarasında yer alan sanatsal yeniliğin bir ışığı olarak yükseliyor. Sadece bir müze koleksiyonundan çok daha fazlası olan bu yapı, çağdaş sanat takdirini yükseltmek ve kurumlar arasında iş birliğini teşvik etmek için tasarlanmış iddialı bir projedir; Portekiz'in entelektüel merakı ve estetik mükemmelliği besleme konusundaki kararlılığının bir kanıtıdır.

    Ağ Temelli Bir Vizyon:

    2008 yılında kurulan RPAC Norte, farklı sanatsal çabaları tek bir çatı altında toplamanın dönüştürücü potansiyelini fark etmiştir. Temel misyonu, Kuzey Portekiz'in çağdaş sanat için küresel bir merkez olma konumunu güçlendirmek, erişilebilirliği sağlamak ve hem yerel hem de uluslararası düzeyde diyaloğu canlandırmaktır.

    Çeşitli Sanatsal İfadeler:

    Tekil anlatılara odaklanan geleneksel müzelerin aksine, RPAC Norte çok sesliliği ve farklı mecraları savunur. Ziyaretçiler; resim, heykel, fotoğraf, video sanatı ve enstalasyonları kapsayan bir keşfe çıkar; her biri gelişen sanat ortamına dair farklı bir perspektif sunar. Dönüşümlü sergiler, deneyimli sanatseverler için taze keşifler garanti ederken yeni gelenlere de ilham verir.

    Mimari Harikalar: Sanatla Nefes Alan Yapılar

    RPAC Norte'yi farklı kılan yalnızca koleksiyonu değil, aynı zamanda mimari mirasıdır. Ağ içindeki her müze, Portekiz'in zengin sanatsal mirasını yansıtan ve modern tasarım ilkelerini benimseyen, özenle düşünülmüş bir estetiği bünyesinde barındırır. Bir endüstriyel kompleksi sanat ve bahçelerin huzurlu bir vahasına dönüştüren Vila Nova de Gaia'daki Museu Serralves gibi yeniden işlevlendirilmiş tarihi mekanlardan, Porto'daki Centro Internacional das Artes António Vieira gibi çarpıcı çağdaş yapılara kadar bu binalar, başlı başına birer tuval görevi görür.

    Tarihi Entegrasyon:

    Museu Júlio Xavier Aragão gibi müzeler, mimari görkemi Vila Nova de Gaia'nın tarihi Ribeira bölgesinin cazibesiyle ustalıkla harmanlar.

    Modern İnovasyon:

    Buna karşılık, Centro Internacional das Artes António Vieira, yenilikçi tasarımıyla sınırları zorlar; bu tasarım, geleneksel müze mimarisine karşı cesur bir duruş ve sanatsal vizyonun bir kutlamasıdır.

    Sanatsal Mirası Kutlamak: Sanatçılar ve Sergiler

    RPAC Norte'nin küratörleri, yaratıcılığın filizlendiği bir ortam oluşturmak adına hem yerleşik ustaları hem de yükselen yetenekleri sergilemeye öncelik verir. Gerardo Burmester de Almeida'nın tefekküre dayalı durgunluğu ve ince renk paletleriyle karakterize edilen minimalist resimleri, sanatsal form ve kavramsal derinlik üzerine derin bir düşünce sunar. Onun yanı sıra, Mário Cesariny de Vasconcelos'un şiirsel dizeleri ve sürrealist imgeleri, Salazar rejimi altındaki Portekiz'in ruhunu yakalayarak toplumsal normlara cesur bir parlaklıkla meydan okur.

    Önemli Sergiler:

    RPAC Norte; güncel sosyal meselelere derinlemesine dalan, sanatsal deneyleri keşfeden ve çeşitli kültürel perspektifleri destekleyen sergilere düzenli olarak ev sahipliği yapar.

    Sanatsal Etkileşimde Özgün Bir Yaklaşım

    Nihayetinde, RPAC Norte'nin başarısı; büyüleyici mimariyi, uyarıcı sergileri ve sanatçılar için destekleyici bir ekosistemi birleştiren bütünsel yaklaşımında yatmaktadır. Burası ziyaretçileri sadece sanatı gözlemlemeye değil, onunla aktif olarak etkileşime girmeye davet eden; entelektüel merakı besleyen ve Portekiz'in küresel sanat diyaloğuna katkısına duyulan takdiri büyüten bir kurumdur.

    Daha Fazlasını Keşfedin

    RPAC Norte ve üye müzeleri hakkında detaylı bilgi için lütfen ziyaret edin:

    https://artsandculture.google.com/partner/rede-portuguesa-de-arte-contemporanea-a-norte-rpac-norte

    Daha fazla bilgi için

    Çevrim içi inceleyin

    Wind egg için indirme sayfasına yönlendiren QR kodu

    wahooart.com/tr/art/download/katsuji-kishida-wind-egg-D7TCFV-en/

    Bu esere atıf yapın

    MLA
    Kishida, Katsuji. Wind egg. 2012, Rede Portuguesa de Arte Contemporânea a Norte. https://wahooart.com/tr/art/katsuji-kishida-wind-egg-D7TCFV-en/
    APA
    Kishida, Katsuji (2012). Wind egg [Painting]. Rede Portuguesa de Arte Contemporânea a Norte. https://wahooart.com/tr/art/katsuji-kishida-wind-egg-D7TCFV-en/
    Chicago
    Katsuji Kishida. Wind egg. 2012. Rede Portuguesa de Arte Contemporânea a Norte. https://wahooart.com/tr/art/katsuji-kishida-wind-egg-D7TCFV-en/
    Harvard
    Kishida, Katsuji (2012) Wind egg. Rede Portuguesa de Arte Contemporânea a Norte. Available at: https://wahooart.com/tr/art/katsuji-kishida-wind-egg-D7TCFV-en/

    Yakından inceleyin

    Wind egg — Katsuji Kishida

    Yakından İnceleyin

    Kendi kelimelerinizle yanıtlayın. Burada yanlış cevap yoktur; sadece açıklayabileceğiniz cevaplar vardır.

    1. İlk olarak gözünüze ne çarpıyor ve neden?
    2. Bu ruh halini hangi renkler veya şekiller oluşturuyor — peki ya bu ruh hali nedir?
    3. Kataloğumuz bu eseri şu başlıklar altında sınıflandırıyor: red egg sculpture, grassy field, trees. Katılıyor musunuz? Neleri ekler veya çıkarırdınız?
    4. Katsuji Kishida bu eser yapıldığında yaklaşık 75 yaşındaydı. Eserde, sanatçının o dönemdeki çalışmalarını andıran neler var?
    5. Katsuji Kishida eserlerinde kendini gösteren temalar: monumental metal sculpture, upward allure and aspiration, parisian artistic influence. Bunlardan hangilerini burada görüyorsunuz?

    Yanıtınız

    Bu sanat eseri hakkında kısa bir paragraf yazın. Bu kılavuzun önceki bölümlerindeki bilgilerden ve yukarıdaki yanıtlarınızdan yararlanın.

    Soru ve Cevaplar

    Tarihi göz önüne alındığında, "Wind egg" adlı eser Katsuji Kishida'in kariyerinin hangi dönemine denk gelmektedir?

    2012 tarihi, "Wind egg" eserini Katsuji Kishida'in gelişiminin Late Period dönemine yerleştirmektedir.

    "Wind egg" eserindeki renkler birbiriyle nasıl bir uyum içinde?

    "Wind egg" eserinin renk uyumu Strong Color Unity olarak kaydedilmiştir.

    "Wind egg" eserinin Contemporary Art üslubuna hangi duygusal ton eşlik ediyor?

    Contemporary Art akımı içerisinde, "Wind egg" eseri Powerful bir tonla kaydedilmiştir.