Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för André Derain på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
André Derain: nyckeltal
Charing Cross Bridge, London är det främsta verket av André Derain med 5 700 besök under tolv månader, vilket motsvarar 16% av den totala uppmärksamheten. Följs av Landscape at Collioure (also known as Mountains at Collioure) och Drying the Sails. André Derain fick 40 100 besök: 7 700 på artistsidan, 32 400 på dukarna. Kurvan stiger: 91% fler besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Den mest besökta månaden var Jul 2026 (19 200 besök). Publikens språk: Engelska (41%), Franska (13%) och Serbiska (6%). Publikens länder: Frankrike (26%), Amerikas förenta stater (17%) och Storbritannien (9%). Enhetsfördelning för publiken: datorer (67%), mobiltelefoner (29%) och surfplattor (3%). En preferens är tydlig: Livfulla färger (Färgintensitet) står för 73% av besöken trots att den endast utgör 32% av katalogen.
André Derain: de 10 mest öppnade dukarna
Denna ranking baseras på antal besök, inte katalogpoäng: de 10 mest efterfrågade verken av André Derain på WahooArt.com under de senaste tolv månaderna.
Hur utvecklas intresset för André Derain månad för månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa de underliggande siffrorna
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
800
Jul 2026
1 500
17 700
Aug 2026
1 400
5 500
Sep 2026
4 800
8 400
Hur ser det totala intresset ut för André Derains enskilda dukar?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad föredrar besökarna hos André Derain i katalogen?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa de underliggande siffrorna
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Kraftfull och uttrycksfull
26,7%
53,4%
Fridfull
26,7%
14,2%
Lugn
13,3%
13,4%
Jordnära
13,3%
7,7%
Dramatisk
13,3%
3,2%
Drömsk och romantisk
0,0%
3,2%
Elegant
6,7%
2,4%
Klassisk
0,0%
1,2%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Livfull
20,0%
51,2%
Reflekterande
13,3%
14,8%
Fridfull
20,0%
10,4%
Lugn
13,3%
6,8%
Nostalgisk
6,7%
7,2%
Melankolisk
0,0%
5,2%
Glädjefylld
6,7%
2,4%
Dramatisk
13,3%
1,2%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
20,0%
9,0%
Mjuk skugga
40,0%
21,3%
Mjuk luminans
18,0%
48,2%
Ljusstyrka
12,0%
18,5%
Ljusstark
10,0%
3,1%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
22,0%
5,6%
Dämpad färgsättning
24,0%
10,1%
Måttlig mjukhet
24,0%
19,6%
Tydlig färgmättnad
28,0%
43,7%
Mättad färg
2,0%
21,0%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Mörka toner
33,3%
53,0%
Jordnära
41,7%
30,2%
Neutrala toner
19,4%
9,2%
Pastellfärger
0,0%
3,2%
Naturtema
0,0%
2,5%
Varma toner
0,0%
1,4%
Monokromt
5,6%
0,4%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
22,0%
7,6%
Balanserad
46,0%
19,6%
Livfulla färger
32,0%
72,8%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
10,0%
3,1%
Mild
22,0%
15,1%
Balanserad
8,0%
8,4%
Stark kontrast
14,0%
27,5%
Kontrastnivå
46,0%
45,9%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
38,0%
56,6%
Mjukt blandad palett
8,0%
14,3%
Balanserad harmoni
14,0%
13,7%
Stark färgmässig enhetlighet
24,0%
10,1%
Enhetlig palett
16,0%
5,3%
Hur står sig André Derains favoritdukar under året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa de underliggande siffrorna
Konstverk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Landscape at Collioure (als…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
300
100
1 100
Fishing Boats, Colioure
0
0
0
0
0
0
0
0
0
300
0
200
bathers
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
Fishing Boats, Collioure
0
0
0
0
0
0
0
0
0
300
0
0
Charing Cross from sw
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
100
300
The beautiful model
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
London Bridge
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
Drying the Sails
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
300
300
Mountains at Collioure
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
200
0
Houses of Parliament at Nig…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
100
Visas verken av André Derain på mobiler eller datorer?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa de underliggande siffrorna
Enhet
Besök
Dela
datorer
27 000
67,3%
mobiltelefoner
11 800
29,4%
surfplattor
1 300
3,2%
Vilka språk dominerar bland läsarna av André Derain?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa de underliggande siffrorna
Språk
Besök
Dela
Engelska
4 300
41,0%
Franska
1 400
13,3%
Serbiska
600
5,7%
Spanska
500
4,8%
Ryska
500
4,8%
Slovakiska
500
4,8%
Holländska
400
3,8%
Ukrainska
400
3,8%
Danska
300
2,9%
Chinese
300
2,9%
Hur ser det dagliga besöksantalet för André Derain ut, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa de underliggande siffrorna
Dag
Besök
lör 26 Sep
800
sön 27 Sep
600
mån 28 Sep
500
tis 29 Sep
900
ons 30 Sep
2 100
tors 1 Okt
1 700
fre 2 Okt
1 100
lör 3 Okt
600
sön 4 Okt
1 000
mån 5 Okt
2 000
tis 6 Okt
1 200
ons 7 Okt
2 300
tors 8 Okt
700
fre 9 Okt
1 000
lör 10 Okt
400
sön 11 Okt
1 400
mån 12 Okt
800
tis 13 Okt
1 800
ons 14 Okt
1 000
tors 15 Okt
800
fre 16 Okt
1 300
lör 17 Okt (prognos)
600
sön 18 Okt (prognos)
900
mån 19 Okt (prognos)
1 000
tis 20 Okt (prognos)
1 200
ons 21 Okt (prognos)
1 700
tors 22 Okt (prognos)
1 000
fre 23 Okt (prognos)
1 100
lör 24 Okt (prognos)
600
sön 25 Okt (prognos)
900
mån 26 Okt (prognos)
1 000
tis 27 Okt (prognos)
1 200
ons 28 Okt (prognos)
1 700
tors 29 Okt (prognos)
1 000
fre 30 Okt (prognos)
1 000
lör 31 Okt (prognos)
500
sön 1 Nov (prognos)
900
mån 2 Nov (prognos)
1 000
tis 3 Nov (prognos)
1 200
ons 4 Nov (prognos)
1 600
tors 5 Nov (prognos)
1 000
fre 6 Nov (prognos)
1 000
André Derain: dina frågor
Vilken är den mest visade duken av André Derain?
Charing Cross Bridge, London: 5 700 besök, vilket motsvarar 16% av André Derains visningar. Listan ovan sträcker sig ner till rankning 10.
Hur många besök får André Derain?
40 100 under tolv månader, fördelat på artistsidan (7 700) och dukarna (32 400).
Besöker besökare André Derain via mobil eller dator?
Besöken fördelas på datorer (67%), mobiltelefoner (29%) och surfplattor (3%); datorer leder med 67%.
Läs André Derain på flera språk?
Ja: Engelska (41%), Franska (13%) och Serbiska (6%). Engelska leder med 41%.
Föredrar besökare en viss typ av duk av André Derain?
Ja, Livfulla färger (Färgintensitet): 73% av besöken för 32% av katalogen.