Papper

Guide till studentkonst

Self-Portrait

Namn Klass Datum

Bartholomeus Van Der Helst, Self-Portrait (1655), Toledo Museum of Art. Allmän egendom

Fakta om verket

Konstnär
Bartholomeus Van Der Helst wahooart.com/sv/artists/bartholomeus-van-der-helst_sv/
Konstnärens levnadstid
1613 – 1670
Målat
1655
Teknik
Acrylic On Canvas
Ursprunglig storlek
990 x 965 cm
Rörelse
Dutch Golden Age Seventeenth-century Dutch painting of everyday rooms, seas and citizens, bought by merchants rather than kings.
Visas på
Toledo Museum of Art wahooart.com/sv/museums/toledo-museum-of-art-toledo_sv/
Artistic style
Dutch Golden Age Portraiture
Influences
Van Dyck
Notable elements
Detailed portraiture, dog present
Subject or theme
Self-portraiture, genre scene

I sammanhanget

Self-Portrait — Bartholomeus Van Der Helst

Vilken storlek har den?

Originalet mäter 990 × 965 cm (höjd × bredd), avbildat här bredvid en vuxen person av genomsnittlig längd. Den är för stor för att visas i skala på denna sida.

När målades detta?

  1. 1610
  2. 1620
  3. 1630
  4. 1640
  5. 1650
  6. 1660
  7. 1670

Skuggat: Bartholomeus Van Der Helst livstid (1613–1670) ▲ detta verk, 1655

Liknande verk

Välj ett av verken ovan: nämn två saker som det har gemensamt med detta, och en sak som är annorlunda.

Fler verk som passar tillsammans med detta: wahooart.com/sv/art/similar/bartholomeus-van-der-helst-self-portrait-D3XDKC-en/

Färger

Mätt från bilden

    Huvudfärg

    Gray #807560

    Sparad palett

    • #807560
    • #171510
    • #473F27
    • #A8A7B6
    Färgpalett
    Earthy Den dominerande färggruppen i bilden.
    Huvudfärg
    Gray
    Intensitet
    Monochromatic Hur mättade och varierade färgerna är, från en enda dämpad nyans till många klara färger.
    Kontrast
    Statement I vilken utsträckning färgerna skiljer sig åt i ljusstyrka och mättnad över bilden.
    Harmoni
    Softly Mixed Palette Hur väl färgerna samspelar, från kontrasterande till helt enhetliga.
    Ljusstyrka
    Deep_shadow Hur ljust eller mörkt bilden upplevs som helhet, från djupa skuggor till ljusa högdagrar.
    Mättnad
    Muted Färgernas renhet och intensitet, från nästan grått till helt livfullt.

    Om detta konstverk

    Self-Portrait — Bartholomeus Van Der Helst

    A Window into the Soul: Bartholomeus van der Helst’s “Self-Portrait”

    Bartholomeus van der Helst's "Self-Portrait," painted in 1655, isn’t merely a likeness; it’s a meticulously crafted window into the psyche of a man navigating the vibrant and complex world of 17th-century Amsterdam. This arresting image, rendered in oil on canvas, transcends the traditional portrait genre, offering a glimpse not just of the artist himself, but also of his ambition, confidence, and perhaps even a touch of melancholy. Van der Helst, a master of the Dutch Golden Age, was renowned for his dramatic group portraits – scenes teeming with civic pride and social standing – yet this intimate self-representation reveals a different facet of his artistic personality.

    The painting immediately draws the eye to the artist’s commanding presence. Dressed in a richly detailed black suit, adorned with crisp white ruffles at the cuffs and collar, he embodies the wealth and status afforded by his profession. The meticulous rendering of the fabric—the subtle folds, the sheen of the velvet, the precise stitching—demonstrates Van der Helst's exceptional technical skill. He sits on a simple wooden bench, positioned beside a loyal dog, a common motif in Dutch portraits signifying loyalty and companionship. However, it’s not just the outward appearance that captivates; the artist’s gaze is direct, almost challenging, holding the viewer in a silent conversation.

    The Art of the Group Portrait – A Reflection of Status

    Van der Helst's rise to prominence was inextricably linked to the burgeoning merchant class of Amsterdam. He quickly established himself as the premier portraitist for this elite group, capturing their power and influence through grand, theatrical compositions. The “Self-Portrait” can be seen as a microcosm of these larger works – a demonstration of his ability to convey status, wealth, and civic responsibility. The inclusion of the dog is particularly significant within this context; it’s a symbol of loyalty and trustworthiness, qualities highly valued in Amsterdam's business world.

    Interestingly, Van der Helst’s style evolved significantly over time. His early works, like the “Regents of the Walloon Orphanage,” exhibited a more restrained, Pickenoy-influenced approach. However, by 1655, his technique had matured into a bolder, more dynamic style—a hallmark of his most celebrated commissions. The use of dramatic lighting, sharp contrasts between light and shadow (chiaroscuro), and a carefully orchestrated composition all contribute to the painting’s powerful impact.

    Symbolism and Emotional Depth

    Beyond the surface details, “Self-Portrait” is rich in symbolic meaning. The dog, as mentioned earlier, represents loyalty and trustworthiness – virtues essential for success in Amsterdam's commercial society. The clock on the wall subtly reminds us of the passage of time, a common theme in Dutch art reflecting the importance of diligence and productivity. But perhaps the most compelling element is the artist’s expression. There’s a hint of seriousness in his eyes, a subtle suggestion of introspection beneath the carefully constructed facade of confidence.

    Some scholars have interpreted the painting as a reflection of Van der Helst's own ambitions and anxieties. He was a man striving for recognition and success within a competitive artistic environment. The self-portrait can be viewed as an attempt to assert his identity, to define himself against the backdrop of Amsterdam’s vibrant cultural landscape. It is a testament to the artist’s skill and a poignant reminder that even in the most carefully crafted portraits, there lies a profound human story waiting to be discovered.

    A Legacy of Dutch Portraiture

    Bartholomeus van der Helst's “Self-Portrait” stands as a pivotal work within the history of Dutch portraiture. It exemplifies the artistic achievements of the Dutch Golden Age, showcasing technical mastery, dramatic composition, and a keen understanding of social dynamics. His influence extended far beyond his own lifetime, shaping the style of subsequent generations of artists. Reproductions of this iconic image continue to captivate audiences today, offering a timeless glimpse into the soul of a remarkable artist and a fascinating era in European history.

    Konstnär och museum

    Konstnär

    Bartholomeus Van Der Helst

    Född i Haarlem, Nederländerna

    En mästare av Amsterdams gyllene ålder: Bartholomeus van der Helsts liv och konst

    Född i Haarlem 1613 reste sig Bartholomeus van der Helst snabbt till framstående position som en av de ledande porträttmålarna under den holländska guldåldern. Även om hans tidiga liv förblir något höljt i mystik – födelseböckerna från Haarlem under denna period har tyvärr gått förlorade – vet vi att han flyttade till Amsterdam, ett pulserande centrum för handel och konstnärlig innovation, där han etablerade sig omkring 1636. Hans äktenskap med Anna du Pire, en flicka från en välbärgad familj i södra Nederländerna, antyder en koppling till stadens blomstrande köpmannaklass, ett nätverk som skulle visa sig vara avgörande för hans spirande karriär. Van der Helsts initiala utbildning är fortfarande omtvistad, men många forskare tror att Nicolaes Eliaszoon Pickenoy, en respekterad Amsterdamporträttmålare, kan ha varit hans mentor. Detta inflytande syns i den minutiösa detaljrikedomen och den förfinade tekniken i hans tidiga verk, som det slående Regenterna av Walloon Orphanage (1637), vilket omedelbart visade hans talang för att fånga både likhet och karaktär.

    Fånga en epok: Porträttkonsten och stilen

    Van der Helsts konstnärliga signatur ligger i hans förmåga att porträttera elegansen och välståndet hos Amsterdams elit. Hans porträtt var inte bara representationer; de var statussymboler, noggrant konstruerade berättelser som speglade sittarens position i samhället. Han hade en anmärkningsvärd skicklighet för att avbilda lyxiga tyger, glänsande smycken och påkostade miljöer med hisnande realism. Men utöver den tekniska mästerligheten förstod Van der Helst hur man fångade essensen av sina motiv – deras personlighet, deras ambitioner och deras plats i världen. Detta är särskilt tydligt i hans gruppporträtt, en genre han excellerade inom. Till skillnad från vissa samtida som föredrog dynamiska kompositioner fyllda med rörelse, valde Van der Helst ofta mer formella arrangemang, vilket betonade klarhet och individuell distinktion inom kollektivet. Hans mest kända prestation i detta avseende är utan tvekan Banketten vid Crossbowmen’s Guild för att fira Freden i Münster (1648). Detta monumentala verk, fullt av minutiöst återgivna figurer, är inte bara en registrering av en händelse; det är ett livfullt tableau som fångar festens anda och medborgerlig stolthet efter åttioårskrigets slut.

    En stund i solen: Bedrifter och inflytelser

    Vid mitten av 1640-talet hade Van der Helst överträffat även Rembrandt i popularitet bland Amsterdams förmögna beskyddare – ett bevis på hans förmåga att leverera porträtt som resonerade med deras smak och ambitioner. Han blev den självklara konstnären för att avbilda stadens ledande köpmän, tjänstemän och medlemmar i framstående gillen. Hans framgång var inte begränsad till porträttkonsten; han utforskade också genremålningar och bibliska motiv, även om dessa verk är mindre talrika än hans kända likheter. Van der Helsts inflytande sträckte sig bortom hans egen livstid. Ludolf Bakhuizen, en renommerad marinmålare, assisterade honom vid flera tillfällen och absorberade värdefulla lärdomar i komposition och teknik. Hans arv syns i arbetet av andra holländska konstnärer som följde, dragna till hans förfinade stil och mästerliga hantering av ljus och skugga. Idag är hans målningar dyrbara ägodelar hos museer som Rijksmuseum i Amsterdam och finns i samlingar över hela världen, inklusive de som är tillgängliga via plattformar som AllPaintingsStore.com.

    Familj, arv och sista år

    Van der Helsts personliga liv präglades av både glädje och sorg. Han och Anna du Pire hade sex barn, men endast två överlevde till vuxen ålder. År 1647 flyttade han till ett större hus på Walenpleintje i Amsterdam när hans familj växte och hans verkstad expanderade. Hans son, Lodewijk, följde i sin faders fotspår och blev också målare – även om han inte uppnådde samma rykte. Bartholomeus van der Helst avled i Amsterdam den 16 december 1670 och lämnade efter sig ett rikt konstnärligt arv som fortsätter att fascinera och inspirera. Han bidrog väsentligt till utvecklingen av porträttkonsten under den holländska guldåldern, vilket etablerade en stil präglad av elegans, detaljrikedom och en skarp känslighet för individuell karaktär inom både enskilda porträtt och komplexa gruppkompositioner. Hans verk är fortfarande kraftfulla vittnesbörd om en livlig epok och en mästerhantverkares bestående skicklighet.

    Museum

    Toledo Museum of Art

    Utställd i Toledo, USA

    Ett arv av visionärt glas och konstnärlig innovation

    Toledo Museum of Art står som en lysande fyr i Ohios kulturella landskap, född ur den djupa övertygelsen hos Edward Drummond Libbey – en visionär glasmakare som trodde att konsten skulle överskrida sociala barriärer för att berika varje liv. Sedan grundandet 1901 har museet upprätthållit en orubblig strävan efter tillgänglighet genom sin långvariga policy om fri entré, vilket säkerställer att generationer av sökare kan möta den visuella kulturens förvandlande kraft. Denna institution är så mycket mer än bara ett förvaringsställe för mästerverk; det är en levande, pulserande knutpunkt där historiens tyngd möter nutidens experimentella energi. Från sina ursprung som ett monument i nyklassisk stil till sina moderna, ljusfyllda utbyggnader, är museets historia en berättelse om ständig evolution, som speglar den rika och komplexa väv av global konsthistoria som det bevarar.

    Museets identitet slår som mest levande i dess oöverträffade samling av glaskonst. Denna extraordinära berättelse följer en stig från de sköra viskningarna i antika mesopotamiska artefakter till de djärva, banbrytande provokationerna i samtida glaskonst. Denna fascination var djupt personlig för Libbey, vars passion för venetianskt glas lade grunden till vad som skulle bli en av världens mest betydelsefulla glassamlingar. Besökare kan bevittna ljusets och formens alkemi inom den hisnande Glass Pavilion, en struktur designad av SANAA som tycks sväva ansträngningslöst över landskapet. Här förverkligas museets engagemang för levande hantverk genom hundratals årliga offentliga glaspustningsdemonstrationer, vilket låter konstälskare se det råa, smälta materialet förvandlas till skör skulptur mitt framför deras ögon.

    En dialog mellan klassisk storslagenhet och modernt ljus

    Att vandra genom Toledo Museum of Art är att uppleva en djup arkitektonisk dialog mellan tradition och innovation. Den ursprungliga byggnaden, ritad av Edward B. Green och Harry W. Wachter, fungerar som en högtidlig hyllning till klassiska ideal, med en imponerande fasad och majestätiska joniska kolonner som frammanar antikens tidlöshet. Denna känsla av beständighet utgör en grundläggande kraft för museets mer radikala arkitektoniska prestationer. I slående kontrast introducerar Frank Gehrys Center for the Visual Arts en dynamisk, skulptural motpunkt, som erbjuder moderna studior och bibliotek som utmanar betraktarens perception av form. Glass Pavilion, med sina böjda, transparenta väggar, fungerar som den ultimata syntesen av dessa stilar och skapar en eterisk atmosfär där gränserna mellan det inre galleriet och den omgivande naturliga världen upplöses i en enda, omslutande upplevelse.

    Bortom glasets briljans utgör museets europeiska måleri en hörnsten i det västerländska konstarvet. Salarna pryds av den dramatiska religiösa hängivenheten i Peter Paul Rubens

    The Crowning of Saint Catherine

    och den lekfulla, rokokoinspirerade elegansen i Fragonards

    Blind Man’s Bluff

    . Samlare och entusiaster kommer att finna sig fångade av El Grecos andliga djup och Rembrandts tekniska mästerskap – verk som erbjuder fönster in i tidigare århundradens djupa psykologiska landskap. Denna resa genom tiden berikas ytterligare av en betydande amerikansk samling, som visar en nations föränderliga berättelse genom ögonen på luminärer som Monet, Degas, Cézanne och Matisse, tillsammans med moderna mästare som Picasso, Calder och Bearden.

    För inredningsdesignern eller den hängivna konstälskaren erbjuder Toledo Museum of Art en oändlig källa till inspiration, där det monumentala förenas med det intima. Oavsett om man betraktar Renoirs fridfulla impressionistiska landskap eller utforskar de komplexa, ursprungsinspirerade temana i Francisco Toledos verk, erbjuder museet en fristad för estetisk kontemplation. Det förblir ett levande kulturcentrum där konsertsalen Peristyle ekar av melodierna från Toledo Symphony Orchestra, vilket säkerställer att museets mission – att främja en djup, multisensorisk uppskattning av skönhet – fortsätter att resonera långt bortom dess magnifika väggar.

    Här kan du läsa mer

    Hitta detta online

    QR-kod som länkar till nedladdningssidan för Self-Portrait

    wahooart.com/sv/art/download/bartholomeus-van-der-helst-self-portrait-D3XDKC-en/

    Källhänvisning för detta konstverk

    MLA
    Helst, Bartholomeus Van Der. Self-Portrait. 1655, Toledo Museum of Art. https://wahooart.com/sv/art/bartholomeus-van-der-helst-self-portrait-D3XDKC-en/
    APA
    Helst, Bartholomeus Van Der (1655). Self-Portrait [Painting]. Toledo Museum of Art. https://wahooart.com/sv/art/bartholomeus-van-der-helst-self-portrait-D3XDKC-en/
    Chicago
    Bartholomeus Van Der Helst. Self-Portrait. 1655. Toledo Museum of Art. https://wahooart.com/sv/art/bartholomeus-van-der-helst-self-portrait-D3XDKC-en/
    Harvard
    Helst, Bartholomeus Van Der (1655) Self-Portrait. Toledo Museum of Art. Available at: https://wahooart.com/sv/art/bartholomeus-van-der-helst-self-portrait-D3XDKC-en/

    Titta närmare

    Self-Portrait — Bartholomeus Van Der Helst

    Titta närmare

    Svara med egna ord. Det finns inga felaktiga svar här – bara svar som du kan förklara.

    1. Vad fångar ditt öga först, och varför?
    2. Vilka färger eller former skapar stämningen – och vad är det för stämning?
    3. Vår katalog klassificerar detta verk under: portrait, self-portrait, dutch painting. Håller du med? Vad skulle du lägga till eller ta bort?
    4. Se tillbaka på The Musician (1662) tidigare i denna guide. Nämn två saker som det har gemensamt med detta verk, och en sak som är annorlunda.
    5. Dutch Golden Age: Seventeenth-century Dutch painting of everyday rooms, seas and citizens, bought by merchants rather than kings. Var kan du se det i detta verk?

    Ditt svar

    Skriv ett kort stycke om detta konstverk. Använd fakta från de tidigare delarna av denna guide samt dina svar ovan.

    Konstquiz

    Self-Portrait — Bartholomeus Van Der Helst

    Hur väl känner du till detta konstverk?

    Markera ett svar för var och en av de 5 frågorna nedan. Varje fråga har exakt ett rätt svar.

    1. 1. What is the primary subject depicted in Bartholomeus van der Helst’s ‘Self-Portrait’?

      • A A wealthy merchant family
      • B The artist himself and his dog
      • C A biblical scene with angels
    2. 2. In what year was Bartholomeus van der Helst’s ‘Self-Portrait’ created?

      • A 1637
      • B 1655
      • C 1670
    3. 3. The inclusion of a clock in the ‘Self-Portrait’ suggests which artistic element?

      • A A focus on religious symbolism
      • B An emphasis on time and realism
      • C A celebration of wealth and status
    4. 4. Bartholomeus van der Helst was a prominent artist during which period?

      • A The Renaissance
      • B The Dutch Golden Age
      • C The Baroque Period
    5. 5. What is the approximate size of Bartholomeus van der Helst’s ‘Self-Portrait’?

      • A 990 x 965 cm
      • B 38 x 39 in.
      • C 7.5m wide

    Min poäng: ____ av 5

    Facit — för läraren

    Detta startar en ny utskriven sida, vilket gör att den enkelt kan lämnas bort från kopiorna.

    1A · 2B · 3B · 4B · 5A