Format papira

Vodič za studentske radove

Auld Brig

Ime Razred Datum

Robert Bryden, Auld Brig (1917). Domen javnog dobra. Pogledajte ovo platno pod pokretnim svetlom: crtež, pravu boju ispod vernisa, čisti pigment

Osnovne informacije

Umetnik
Robert Bryden wahooart.com/sr/artists/robert-bryden/
Podaci o umetniku
1865 – 1939
Slikano
1917
Originalne dimenzije
39 x 50 cm

U kontekstu

Auld Brig — Robert Bryden

Dimenzije

Originalne dimenzije su 39 × 50 cm (visina × širina), prikazane ovde pored odrasle osobe prosečne visine.

Godina nastanka

  1. 1860
  2. 1870
  3. 1880
  4. 1890
  5. 1900
  6. 1910
  7. 1920
  8. 1930

Red iznad: godine. Red ispod: koliko je umetnik imao godina na početku i na kraju svakog perioda — 0 u rođenju, 74 u smrti.

Naslikano kada je umetnik imao 52 godina. Umetnik je doživeo 74. 17 od 25 datiranih dela ovog umetnika u našem katalogu nastalo je ranije.

Osenčeno: životni vek umetnika Robert Bryden (1865–1939) ▲ ovo delo, 1917 svaka datirana slika, deceniju po deceniju

Prva dela: do 1904 Glavne radne godine: 1904–1917 Kasna dela: od 1917

Ova tri segmenta dele dela koja u ovom katalogu imaju naveden datum na prvi kvartal, srednju polovinu i poslednji kvartal. Ona ne predstavljaju kompletan umetnikov opus: tanji niz može biti praznina u arhivu pre nego period mirovanja. Iste godine kroz koje se proteže život umetnika

Slična dela

Izaberite jedno od gore navedenih dela: navedite dve stvari koje su mu zajedničke sa ovim i jednu stvar koja ga razlikuje.

Još dela koja se mogu postaviti pored ovog: wahooart.com/sr/art/similar/robert-bryden-auld-brig-AQV8XM-en/

Paleta boja

Izmereno na osnovu slike

    Glavna boja

    Khaki #dac789

    Katalogizovana paleta

    • #DAC789
    • #6D471A
    • #9A702C
    • #C39B4A

    Ove boje unutar cele umetnikove palete Pronađite druge slike prema boji

    Paleta
    Earthy Dominantna grupa boja na slici.
    Naziv glavne boje
    Khaki
    Intenzitet
    Vivid Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedne prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Balanced Razlika u svetlini i zasićenosti boja širom slike.
    Harmonija
    Unified Palette Koliko se dobro boje uklapaju, od kontrastnih do potpuno ujedinjenih.
    Osvetljenost
    Brilliant Koliko je slika u celini svetla ili tamna, od duboke senke do najsvetlijih tonova.
    Zasićenost
    Clear Color Presence Koliko su boje čiste i snažne, od skoro sivih do potpuno živopisnih.

    Gde u svetu se posmatra ova slika?

    • ispod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i više
    Ova slika sama po sebi ima premalo zabeleženih posetilaca da bi se napravila mapa, pa ploča prikazuje svaki rad koji je kreirao Robert Bryden tokom poslednjih dvanaest meseci — ukupno u 2 zemalja. Odakle ovi podaci potiču

    Deset vodećih zemalja

    1. 1 Кина 90,9%
    2. 2 Хонг Конг 9,1%

    Pronađite tri najtamnije zemlje na mapi. Da li se muzej u kojem se čuva ova slika nalazi u bilo kojoj od njih? Navedite jedan razlog zbog kojeg bi je ljudi sa dalekih mesta mogli posmatrati.

    10 najposećenijih dela umetnika Robert Bryden

    1. 1 Ayr Auld Kirk and Graveyard 18,2%
    2. 2 Summer Coastal Landscape 18,2%
    3. 3 Whytock's Close, 1915 9,1%
    4. 4 Tam o' Shanter Courtyard, 1915 9,1%
    5. 5 Viaduct in Landscape, 1904 9,1%
    6. 6 Ladykirk, 1904 9,1%
    7. 7 Old Jail and Malt Cross in Burns' Time, 1917 9,1%
    8. 8 Penkill Castle, Old Dailly 9,1%
    9. 9 Holmston Toll, 1904 9,1%
    10. — Auld Brig, 1917 ova slika 0,0%

    Zajedno, ova dela privlače 100,0% pažnje koju su slike ovog umetnika dobile tokom poslednjih dvanaest meseci. Katalog sadrži 40 dela ovog umetnika, od kojih je 9 pregledano barem jednom. Ova slika još uvek nije pregledana u tom periodu — ona zatvara listu bez rangiranja. Isto važi i za mesec po mesec

    Barovi mere pažnju, ne kvalitet. Odaberite rad na vrhu i ovaj: navedite jednu stvar koja bi sliku mogla učiniti slavnom pored toga koliko je dobro naslikana.

    Umetnik i muzej

    Umetnik

    Robert Bryden

    Early Life and Artistic Beginnings

    Robert Bryden, born in the small mining village of Coylton, South Ayrshire, on June 11th, 1865, emerged from a landscape deeply etched by both natural beauty and industrial labor. His father’s profession as a colliery manager instilled an early awareness of the working lives that shaped Scotland, a theme that would subtly permeate his later artistic endeavors. Educated at Ayr Academy, Bryden initially embarked on a practical path, apprenticing with Hunter & Morris, architects in Ayr. However, this foray into technical drawing soon gave way to a burgeoning passion for art, leading him to London in pursuit of formal training. For fifteen years, he immersed himself in the artistic milieu of the capital, studying at both the Royal College of Art and the prestigious Royal Academy Schools. This period was crucial in honing his skills in painting, engraving, and sculpture—the three disciplines that would define his prolific career.

    A Wanderer’s Eye: European Influences

    Bryden's artistic development wasn’t confined to the London studio; he recognized the importance of firsthand observation and embarked on extensive travels throughout Europe. Italy, Spain, and Egypt beckoned, offering a wealth of visual inspiration that would later inform his depictions of light, form, and atmosphere. These journeys weren’t merely about replicating scenes but absorbing the essence of different cultures and landscapes. He returned to Scotland with a refined technique and a broadened perspective, ready to translate his experiences onto canvas and into sculpted forms. This period was formative, allowing him to move beyond academic constraints and develop a distinctive style rooted in realism yet imbued with a poetic sensibility.

    Capturing Ayrshire: A Celebration of Scottish Life

    Upon settling back in his native Ayrshire, Bryden dedicated himself to documenting the region’s unique character. He became renowned for his evocative portrayals of rural life, historical sites, and the everyday scenes that often went unnoticed. His work wasn't simply picturesque; it was a celebration of Scottish heritage, capturing the spirit of the land and its people with meticulous detail. A significant portion of his output involved etching, particularly a series illustrating the poetry of Robert Burns. Works like “The Jolly Beggars,” “The Holy Fair,” and “Tam o’ Shanter” brought the Bard's verses to life through Bryden’s skillful renderings, demonstrating a deep connection to Scotland’s literary tradition. He also produced several volumes titled "Ayrshire Monuments", showcasing local castles such as Fairlie, Glengarnock, and Kilbirnie.

    From Etchings to Bronze: A Multifaceted Legacy

    As his career progressed, Bryden increasingly turned towards sculpture, expanding his artistic repertoire beyond painting and engraving. He skillfully crafted wooden figures, each imbued with a sense of character and narrative depth. However, it was his bronze memorial panels that cemented his legacy. Notably, he created portraits of William Wallace and Robert the Bruce for Ayr Town Hall—powerful tributes to Scotland’s national heroes. These sculptures weren't merely historical representations; they were embodiments of Scottish identity and resilience. His ability to seamlessly transition between mediums, from delicate etchings to monumental bronze works, underscored his versatility and artistic mastery.

    Historical Significance and Enduring Appeal

    Robert Bryden’s work stands as a valuable record of southwest Scotland's cultural heritage during the late 19th and early 20th centuries. His paintings, engravings, and sculptures offer a glimpse into a world undergoing transformation—a time when traditional rural life coexisted with burgeoning industrialization. He was granted the title of Royal Engraver in 1899, acknowledging his exceptional skill and contribution to the art form. Today, Bryden’s pieces are held in esteemed collections such as the Ashmolean Museum, Oxford, the Hunterian Museum, Glasgow, and the British Museum, ensuring that his evocative depictions of Scottish life continue to captivate audiences for generations to come. His paintings aren't just historical artifacts; they are windows into a bygone era, imbued with a sense of nostalgia, pride, and artistic brilliance.

    Saznajte više

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji vodi na stranicu za preuzimanje Auld Brig

    wahooart.com/sr/art/download/robert-bryden-auld-brig-AQV8XM-en/

    Citiranje ovog umetničkog dela

    MLA
    Bryden, Robert. Auld Brig. 1917, https://wahooart.com/sr/art/robert-bryden-auld-brig-AQV8XM-en/
    APA
    Bryden, Robert (1917). Auld Brig [Painting]. https://wahooart.com/sr/art/robert-bryden-auld-brig-AQV8XM-en/
    Chicago
    Robert Bryden. Auld Brig. 1917. https://wahooart.com/sr/art/robert-bryden-auld-brig-AQV8XM-en/
    Harvard
    Bryden, Robert (1917) Auld Brig. Available at: https://wahooart.com/sr/art/robert-bryden-auld-brig-AQV8XM-en/

    Pogledajte pažljivije

    Auld Brig — Robert Bryden

    Pažljiviji pogled

    Odgovorite svojim rečima. Ovde nema netačnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Šta vam prvo privuče pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. Vratite se na Whytock's Close (1915), koji ste ranije videli u ovom vodiču. Navedite dve zajedničke karakteristike ovog i prethodnog dela, kao i jednu koja ih razlikuje.
    4. Robert Bryden je imao oko 52 godina kada je ovo nastalo. Šta u ovom delu podseća na rad umetnika u toj životnoj fazi?
    5. Šta je umetnik možda želeo da osetite?

    Vaš odgovor

    Napišite kratak pasus o ovom umetničkom delu. Koristite činjenice iz prethodnih delova ovog vodiča i svoje odgovore navedene iznad.

    Pitanja i odgovori

    Koja osnovna nijansa prožima „Auld Brig”, Robert Bryden?

    „Auld Brig“ teži Ochre to Sepia tonu.

    Mogu li da koristim proširenu stvarnost kako bih video/la „Auld Brig”, Robert Bryden u svojoj prostoriji?

    Delo "Auld Brig" ima pregled proširene stvarnosti: stranica AR pregled prikazuje umetničko delo u vašem sopstvenom prostoru pomoću kompatibilnog uređaja.

    Da li je „Auld Brig”, Robert Bryden portret, pejzaž ili kvadratna kompozicija?

    „Auld Brig”, Robert Bryden je u Landscape formatu. Format opisuje proporcije kompozicije.