Format papira

Vodič za studentske radove

untitled (8952)

Ime Razred Datum

Макс Ернст, untitled (8952). Reprodukovano u informativne svrhe; sva prava zadržava vlasnik autorskih prava. Pogledajte ovo platno pod pokretnim svetlom: crtež, pravu boju ispod vernisa, čisti pigment

Osnovne informacije

Umetnik
Макс Ернст wahooart.com/sr/artists/maks-ernst_sr/
Podaci o umetniku
1891 – 1976
Pokret
Surrealist Movement Dream logic painted with waking precision: impossible things shown as if they were ordinary.
Epoha
Modern
Artistic style
Surrealistic
Influences
Psychology, Philosophy
Notable elements
Horse, carriage, bikes
Subject or theme
Movement, activity

U kontekstu

untitled (8952) — Макс Ернст

Kada je ovo možda naslikano?

  1. 1890
  2. 1900
  3. 1910
  4. 1920
  5. 1930
  6. 1940
  7. 1950
  8. 1960
  9. 1970

Red iznad: godine. Red ispod: koliko je umetnik imao godina na početku i na kraju svakog perioda — 0 u rođenju, 85 u smrti.

Osenčeno: životni vek umetnika Макс Ернст (1891–1976) svaka datirana slika, deceniju po deceniju

Prva dela: do 1922 Glavne radne godine: 1922–1941 Kasna dela: od 1941

Ova tri segmenta dele dela koja u ovom katalogu imaju naveden datum na prvi kvartal, srednju polovinu i poslednji kvartal. Ona ne predstavljaju kompletan umetnikov opus: tanji niz može biti praznina u arhivu pre nego period mirovanja. Iste godine kroz koje se proteže život umetnika

Za ovaj zapis nema tačno navedene godine — na osnovu životnog veka umetnika i stila dela, na koju deceniju biste pretpostavili?

Slična dela

Izaberite jedno od gore navedenih dela: navedite dve stvari koje su mu zajedničke sa ovim i jednu stvar koja ga razlikuje.

Još dela koja se mogu postaviti pored ovog: wahooart.com/sr/art/similar/max-ernst-untitled-8952-9GF5DT-en/

Paleta boja

Izmereno na osnovu slike

    Glavna boja

    Espresso #3a3b51

    Katalogizovana paleta

    • #3A3B51
    • #D3D2C8
    • #B4AE8F
    • #777778

    Ove boje unutar cele umetnikove palete Pronađite druge slike prema boji

    Paleta
    Neutrals Dominantna grupa boja na slici.
    Naziv glavne boje
    Espresso
    Intenzitet
    Balanced Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedne prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Bold Razlika u svetlini i zasićenosti boja širom slike.
    Harmonija
    Discordant Palette Koliko se dobro boje uklapaju, od kontrastnih do potpuno ujedinjenih.
    Osvetljenost
    Brilliant Koliko je slika u celini svetla ili tamna, od duboke senke do najsvetlijih tonova.
    Zasićenost
    Subtle Color Koliko su boje čiste i snažne, od skoro sivih do potpuno živopisnih.

    Gde u svetu se posmatra ova slika?

    • ispod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i više
    Ova slika sama po sebi ima premalo zabeleženih posetilaca da bi se napravila mapa, pa ploča prikazuje svaki rad koji je kreirao Макс Ернст tokom poslednjih dvanaest meseci — ukupno u 52 zemalja. Odakle ovi podaci potiču

    Deset vodećih zemalja

    1. 1 Кина 34,2%
    2. 2 Немачка 14,7%
    3. 3 Сједињене Америчке Државе 6,5%
    4. 4 Пољска 5,9%
    5. 5 Француска 5,4%
    6. 6 Бразил 3,1%
    7. 7 Перу 2,7%
    8. 8 Шпанија 2,3%
    9. 9 Румунија 2,2%
    10. 10 Италија 1,7%
    11. · 42 ostalih zemalja 21,3%

    Pronađite tri najtamnije zemlje na mapi. Da li se muzej u kojem se čuva ova slika nalazi u bilo kojoj od njih? Navedite jedan razlog zbog kojeg bi je ljudi sa dalekih mesta mogli posmatrati.

    20 najposećenijih dela umetnika Макс Ернст

    1. 1 Европа после дождя II, 1942 5,7%
    2. 2 Surrealism and Painting, 1942 4,7%
    3. 3 The Eye of Silence, 1943 4,7%
    4. 4 Тхе Ел ephант Целебес, 1921 4,5%
    5. 5 The Angel of the home or the Triumph of Surrealism, 1937 3,8%
    6. 6 The Temptation of St. Anthony 3,0%
    7. 7 Explosión en una catedral 2,5%
    8. 8 Od Ovoga Muškarci Nema Da Znaju, 1923 2,2%
    9. 9 The Entire City 2,0%
    10. 10 Oblačenje невесте, 1940 1,3%
    11. 11 The Virgin Spanking the Christ Child before Three Witnesses 1,3%
    12. 12 Napoleon u pustinji, 1941 1,2%
    13. 13 Two Children are Threatened by a Nightingale, 1924 1,2%
    14. 14 At the first clear word, 1923 1,2%
    15. 15 la foret petrifiee, 1929 1,1%
    16. 16 Oedipus Rex, 1922 1,0%
    17. 17 Birds also Birds, Fish Snake and Scarecrow, 1921 1,0%
    18. 18 Les dieux obscurs (Tamni bogovi) 1,0%
    19. 19 Цели град, 1936 0,9%
    20. — untitled (8952) ova slika 0,0%

    Zajedno, ova dela privlače 44,3% pažnje koju su slike ovog umetnika dobile tokom poslednjih dvanaest meseci. Katalog sadrži 541 dela ovog umetnika, od kojih je 309 pregledano barem jednom. Ova slika još uvek nije pregledana u tom periodu — ona zatvara listu bez rangiranja. Isto važi i za mesec po mesec

    Barovi mere pažnju, ne kvalitet. Odaberite rad na vrhu i ovaj: navedite jednu stvar koja bi sliku mogla učiniti slavnom pored toga koliko je dobro naslikana.

    O ovom umetničkom delu

    untitled (8952) — Макс Ернст

    Unveiling the Dreamscape: Max Ernst’s “Untitled (8952)”

    Max Ernst's "Untitled (8952)" is not merely a depiction of a scene; it’s an immersion into the subconscious, a meticulously crafted exploration of surrealist anxieties and desires. This enigmatic work, dating from the artist’s prolific output during the early to mid-20th century, immediately captivates with its unsettling juxtaposition of familiar elements – a horse-drawn carriage, bicycles, and figures – arranged within a landscape that defies logical interpretation. The painting speaks volumes about Ernst's fascination with dreams, automatism, and the power of the irrational, themes central to his contribution to the Surrealist movement.

    A Symphony of Technique: Ernst’s Exploration of Collage and Automatism

    Ernst’s technique in “Untitled (8952)” is a testament to his innovative approach to painting. He masterfully employs collage elements, layering textures and fragments that contribute to the work's dreamlike quality. The application of paint – often built up in thick impasto – further enhances this effect, creating a tactile surface that invites close inspection. Crucially, Ernst utilized techniques of automatism, a core principle of Surrealism, allowing his unconscious mind to guide the brush and shape the composition. This process resulted in unexpected forms and arrangements, reflecting the fluidity and instability inherent in dreams.

    Symbolic Layers: Horses, Bicycles, and the Human Condition

    The central image – a horse pulling a carriage – immediately evokes powerful symbolism. The horse, often associated with power, labor, and even death, is presented here in an unconventional manner, suggesting a disruption of traditional hierarchies. The presence of bicycles adds another layer of complexity, representing both progress and the potential for alienation within modern society. The figures themselves, seemingly caught in a moment of interaction or observation, represent humanity’s struggle to understand its place in the world – a theme frequently explored by Ernst through his art. The arrangement feels deliberately disjointed, mirroring the fragmented nature of memory and experience.

    Historical Context: Surrealism and the Aftermath of War

    "Untitled (8952)" was created during a period of profound social and political upheaval following World War I. The devastation and disillusionment experienced by many Europeans fueled a desire to challenge conventional values and explore alternative modes of thought. Surrealism, born out of this context, sought to liberate the imagination from the constraints of reason and logic. Ernst’s work reflects this spirit of rebellion, offering a visual language for expressing anxieties about modernity, war, and the human condition. His exploration of psychological themes – influenced by his studies in psychology and psychiatry – aligns perfectly with the Surrealist movement's interest in the unconscious mind.

    Emotional Impact: A Portrait of Uncertainty

    Ultimately, “Untitled (8952)” resonates with a profound sense of unease and ambiguity. The painting doesn’t offer easy answers or resolutions; instead, it invites viewers to confront their own anxieties and uncertainties. Its unsettling composition and symbolic imagery create a powerful emotional response, prompting contemplation on themes of control, freedom, and the nature of reality itself. This reproduction captures not just an image but the very essence of Ernst's artistic vision – a testament to his enduring legacy as one of the most influential artists of the 20th century.

    Umetnik i muzej

    Umetnik

    Макс Ернст

    Mesto rođenja Брühl, Немачка

    Život Uronut u Snoviđenje

    Maks Ernšt, rođen kao Maksimilijan Marija Ernšt 1. aprila 1891. godine u Brilu, blizu Kelna, bio je nemirni duh osuđen da postane jedna od najznačajnijih figura umetnosti dvadesetog veka. Njegovo putovanje nije bilo ono konvencionalnog umetničkog obrazovanja; već je bila samoregulirana eksploracija potaknuta filozofskim istraživanjima, psihološkom fascinacijom i dubokim razočarenjem društvenim normama. Ernštov otac, učitelj za gluve i amaterski slikar, u njega je usadio kako osetljivost na svet, tako i pobunjenički duh prema utvrđenoj autoriteti. Ova rana dualnost postala je definisujuća karakteristika njegove umetničke vizije.

    Ernštove akademske ambicije na Univerzitetu u Bonu – obuhvatajući filozofiju, istoriju umjetnosti, književnost, psihologiju i psihijatriju – nisu bile samo skretanja, već temeljni elementi koji su duboko informisali njegov rad kasnije. Njemu nije bilo dovoljno da nauči kako slikati; on se borio sa zašto. Ova intelektualna radoznalost dovela ga je do otkrića revolucionarnih dela Pikasa, Van Goga i Gauguina na izložbi Sonderbund u Kelnu 1912. godine, trenutka koji je neizbrisivo promenio njegov umetnički put. Seme modernizma bilo je zasadjeno.

    Dadaizam i Rođenje Vizija nadrealizma

    Katastrofa Prvog svetskog rata bila je prekretnica za Ernšta. Njegova iskustva kao vojnika na Istočnom i Zapadnom frontu ostavila su ga duboko potresenim, podstaknuvši duboku skepsu prema utvrđenom poretku i želju za novim oblicima ekspresije. Ovo razočarenje našlo je plodno tlo u procvetavajućem pokretu Dada, koji je on potpuno prihvatio nakon povratka u Kelna 1918. godine. Pored Hansa Arpa – doživotnog prijatelja i saradnika – Ernšt je postao središnja figura u Kelnškoj grupi Dada, odbacujući tradicionalne umetničke konvencije i prihvatajući apsurd, slučajnost i antiracionalnost.

    Međutim, Dadaizam je bio samo trampolin. U ranim 1920-im Ernšt se preselio u Pariz i pridružio redovima nadrealista, predvođenog Andre Bretonom. Ovo je označilo prelazak na istraživanje oblasti snova, nesvesnog uma i iracionalnog. Pod uticajem psihoanalitičkih teorija Sigmunda Freuda, Ernšt je nastojao otkriti skrivene dubine ljudskog iskustva kroz svoju umetnost. Njemu nije bilo interesantno da prikazuje stvarnost onakvu kakva se pojavljuje, već da otkrije podređene psihološke sile koje su je oblikovale.

    Pionerske Tehnike: Frotaž, Grataž i Kolaž

    Ernštova umetnička inovacija išla je iznad tematskog pitanja; bio je neumorni eksperimentator sa tehnikom. On nije samo usvajao postojeće metode – on je izmišljao nove. Možda je njegov najpoznatiji doprinos frotaž, proces trljanja olovkom ili ugljem preko teksturiranih površina kako bi se stvorile neočekivane i evocirajuće slike. Ova tehnika, rođena iz momenta dosade dok je posmatrao strukturu drveta, omogućila mu je da se poveže sa podsvjesnim nivoom i generiše oblike koji su odbijali svaku svesnu kontrolu. Blisko povezana bila je grataž, gde se boja grebe preko platna otkrivajući slojeve ispod.

    Takođe je majstorski koristio kolaž, sastavljajući raznolike elemente – slike iz časopisa, naučnih ilustracija, fotografija – u nadrealne kompozicije koje su izazvale konvencionalna shvatanja reprezentacije. Ove tehnike nisu bila samo stilski izbori; bile su integralni deo njegovog istraživanja nesvesnog i njegove želje da poremeti tradicionalne umetničke granice. Njegove slike često sadrže ponavljajuću simboličku sliku: ptice (posebno njegov alter ego Loplop), puste pejzaže, neugodna poredjenja i sveprisutan osećaj misterije.

    Nasleđe Inovacije i Uticaja

    Izbijanje Drugog svetskog rata primoralo je Ernšta da pobegne iz Evrope, pronalazeći utočište u Sjedinjenim Državama. Nastavio je da slika i eksperimentiše sa novim tehnikama tokom egzila, pre nego što se konačno vratio u Francusku nakon rata gde je ostao aktivan do svoje smrti 1. aprila 1976. godine u Parizu. Njegov uticaj na buduće generacije umetnika je neprocenjiv.

    Ernštovi doprinosi Dadaizmu i nadrealizmu bili su revolucionarni. On je izazivao umetničke norme, uranio u dubine nesvesnog uma i izumeo inovativne tehnike koje i danas inspirišu umetnike. Nije bio samo slikar; bio je istraživač, provokator i vizionar koji je proširio granice same umetnosti. Njegovo delo ostaje svedočanstvo moći mašte, privlačnosti iracionalnog i večite potrage za razumevanjem složenosti ljudske pshe.

    Glavna dela: Celog grada, Evklid, Od ovog čovek ne sme da zna, Šuma i golub

    Uticaji: Pablo Pikaso, Vincent van Gog, Pol Gauguin, Sigmund Frojd, Đorđo de Čiriko

    Pokreti: Dadaizam, Nadrealizam

    Saznajte više

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji vodi na stranicu za preuzimanje untitled (8952)

    wahooart.com/sr/art/download/max-ernst-untitled-8952-9GF5DT-en/

    Citiranje ovog umetničkog dela

    MLA
    Ернст, Макс. untitled (8952). n.d., https://wahooart.com/sr/art/max-ernst-untitled-8952-9GF5DT-en/
    APA
    Ернст, Макс (n.d.). untitled (8952) [Painting]. https://wahooart.com/sr/art/max-ernst-untitled-8952-9GF5DT-en/
    Chicago
    Макс Ернст. untitled (8952). n.d. https://wahooart.com/sr/art/max-ernst-untitled-8952-9GF5DT-en/
    Harvard
    Ернст, Макс (n.d.) untitled (8952). Available at: https://wahooart.com/sr/art/max-ernst-untitled-8952-9GF5DT-en/

    Pogledajte pažljivije

    untitled (8952) — Макс Ернст

    Pažljiviji pogled

    Odgovorite svojim rečima. Ovde nema netačnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Šta vam prvo privuče pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. U našem katalogu ovo delo je klasifikovano pod: surreal horse, max ernst, carriage scene. Da li se slažete? Šta biste dodali ili uklonili?
    4. Vratite se na Тхе Ел ephант Целебес (1921), koji ste ranije videli u ovom vodiču. Navedite dve zajedničke karakteristike ovog i prethodnog dela, kao i jednu koja ih razlikuje.
    5. Surrealist Movement: Dream logic painted with waking precision: impossible things shown as if they were ordinary. Gde se to može uočiti u ovom delu?

    Vaš odgovor

    Napišite kratak pasus o ovom umetničkom delu. Koristite činjenice iz prethodnih delova ovog vodiča i svoje odgovore navedene iznad.

    Pitanja i odgovori

    Šta objašnjava status autorskih prava za „untitled (8952)”, Макс Ернст?

    "untitled (8952)" autora Макс Ернст je još uvek je zaštićeno autorskim pravima. Autorska prava se računaju od godine smrti umetnika, a Макс Ернст je preminuo/la 1976.

    Koju emociju prenosi „untitled (8952)”, Макс Ернст?

    „untitled (8952)“ je povezano sa Mysterious osećajem. Emocionalni ton opisuje utisak koji delo ostavlja.

    Za šta se preporučuje reprodukcija dela „untitled (8952)”, Макс Ернст?

    Preporučena upotreba printa dela "untitled (8952)" je Statement.