Format papira

Vodič za studentske radove

Stable at Cuenca

Ime Razred Datum

Джон Сингер Сергент, Stable at Cuenca (1903). Domen javnog dobra.

Osnovne informacije

Umetnik
Джон Сингер Сергент wahooart.com/sr/artists/dzhon-singer-sergent_sr/
Podaci o umetniku
1856 – 1925
Slikano
1903
Medijum
Oil On Canvas
Originalne dimenzije
57 x 72 cm
Pokret
Impressionism Painters working fast and outdoors to catch how light actually looked at one moment, rather than finishing smoothly in a studio.
Artistic style
Loose brushstrokes; Impressionistic
Influences
European art
Notable elements or techniques
Wet-on-wet technique; Atmospheric perspective
Subject or theme
Stable scene; Horses and people

U kontekstu

Stable at Cuenca — Джон Сингер Сергент

Koliko je veliko?

Originalne dimenzije su 57 × 72 cm (visina × širina), prikazane ovde pored odrasle osobe prosečne visine.

Godina nastanka

  1. 1850
  2. 1860
  3. 1870
  4. 1880
  5. 1890
  6. 1900
  7. 1910
  8. 1920

Osenčeno: životni vek umetnika Джон Сингер Сергент (1856–1925) ▲ ovo delo, 1903

Slična dela

Izaberite jedno od gore navedenih dela: navedite dve stvari koje su mu zajedničke sa ovim i jednu stvar koja ga razlikuje.

Još dela koja se mogu postaviti pored ovog: wahooart.com/sr/art/similar/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/

Paleta boja

Izmereno na osnovu slike

    Glavna boja

    Espresso #4f4744

    Katalogizovana paleta

    • #4F4744
    • #D1C7AC
    • #18161E
    • #90846D
    Paleta
    Earthy Dominantna grupa boja na slici.
    Naziv glavne boje
    Espresso
    Intenzitet
    Monochromatic Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedne prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Statement Razlika u svetlini i zasićenosti boja širom slike.
    Harmonija
    Discordant Palette Koliko se dobro boje uklapaju, od kontrastnih do potpuno ujedinjenih.
    Osvetljenost
    Shadow Koliko je slika u celini svetla ili tamna, od duboke senke do najsvetlijih tonova.
    Zasićenost
    Muted Koliko su boje čiste i snažne, od skoro sivih do potpuno živopisnih.

    O ovom umetničkom delu

    Stable at Cuenca — Джон Сингер Сергент

    The Stable at Cuenca is a captivating oil painting by John Singer Sargent, created in 1903. This artwork showcases Sargent's exceptional skill in capturing the essence of everyday life, as seen in his other notable works such as Head of a Young Woman (also known as Native Woman), available at the Allentown Art Museum of the Lehigh Valley.

    The Painting's Composition

    The painting features a stable scene with several horses and people, showcasing Sargent's ability to balance composition and light. The use of Impressionism techniques creates a sense of movement and energy in the scene. As seen in other works by John Singer Sargent, such as Landscape near Grasse (also known as Landscape near Nice or Olives near Grasse), his exceptional skill in capturing natural beauty is evident. Key Features of the Painting:

    The painting measures 57 x 72 cm, making it an intimate and detailed work.

    The use of oil as the medium allows for rich and vibrant colors, adding depth to the scene.

    The presence of horses and people creates a sense of interaction and community.

    The Butler Institute of American Art (United States) is another notable institution that showcases an impressive collection of American art, including works by prominent artists like John Singer Sargent. For those interested in exploring more of Sargent's works, https://AllPaintingsStore.com offers handmade oil painting reproductions, including Group in Simplon and other notable pieces.

    The Stable at Cuenca is a testament to John Singer Sargent's skill as an artist, capturing the beauty of everyday life with Impressionism techniques. As seen in his other works, such as those available at https://AllPaintingsStore.com, Sargent's ability to balance composition and light creates captivating scenes that draw the viewer in.

    Umetnik i muzej

    Umetnik

    Джон Сингер Сергент

    Rođen/a u Firenca, Italija

    Život Uroњen u Svetlo i Društvo

    Džon Singer Seržent, ime sinonimno za Eraz Gilda i njegov blistavi portreti elegancije, bio je američki umetnik koji je proveo veći deo svog života kultivišući svoj zanat unutar evropskog sveta umetnosti. Rođen u Firenci, Italiji, 1856. godine, od američkih roditelja na izgnanstvu, Fitzvilijama i Meri Njubold Seržent, njegovo vaspitanje nije bilo ništa manje nego nekonvencionalno. Porodična nomadska egzistencija – stalno prelazak kroz Francusku, Nemačku, Italiju i Švajcarsku – u mladog Džona je usadio kosmopolitski senzibilitet i rano izlaganje umetničkim blagovima Evrope. Umesto formalnog školovanja, njegovo obrazovanje se odvijalo unutar muzejskih dvorana i drevnih crkava, podstičući vizuelnu pismenost koja je duboko oblikovala njegovu umetničku viziju. Ovo putujuće detinjstvo, iako bez tradicionalne strukture, pružilo je bogatu tapiseriju kulturnih iskustava koja je poterala njegov razvijajući talenat. Njegov otac, hirurg, i majka, amaterska slikarka, ohrabrivali su njegove naklonosti, rano prepoznajući izvanrednu oštricu njegovih posmatračkih sposobnosti. Jasno je bilo od ranog doba da će Džonova put ležati ne u medicini ili konvencionalnim poduhvatima, već u sferi umetnosti.

    Od Pariskog Ateljea do Majstora Portreta

    Godine 1874. Džon Singer Seržent započeo je ključnu poglavlje svog umetničkog razvoja ulaskom u parisko atelje Karola-Durana. Ovaj mentorski odnos se pokazao transformativnim. Duranova naglašavanje direktnog slikanja – tehnike koja izbegava preliminarne skice u korist trenutne primene boje na platno – izoštrila je njegov već impresivnu tehničku sposobnost i usadila u njega neverovatnu sposobnost da uhvati sličnosti brzim i preciznim tempom. Bio je to revolucionarni pristup, koji je podsticao hrabrost i spontanost, i postao je zaštitni znak Seržentovog stila. On je upojio Duranove lekcije u potpunosti, savladavši umetnost hvatanja ne samo fizičke sličnosti, već i same suštine svojih modela. Istovremeno, upisao se na École des Beaux-Arts, dodatno usavršavajući svoje veštine crtanjem sa gipsanih figura i živih modela. Međutim, uticaj španskih majstora poput Velaskesa, koji je otkrio tokom formativnog putovanja u Španiju 1879. godine, zaista je zapalio Seržentovu umetničku maštu. Bio je očaran Velaskesovom majstorskom upotrebom svetla, potezima kistova i psihološkim uvide – kvalitete kojima će težiti tokom svoje karijere.

    Navigacija Slavom, Skandalom i Umetničkom Evolucijom

    Seržent se brzo etablirao kao tražen portretiista u Parizu, privlačeći narudžbine od elite grada. Međutim, njegov uspon nije bio bez izazova. Otvorenje Madame X (Portret gospođe Pjera Gautreau) na Salonu 1884. godine izazvao je skandal koji je ugrozio njegov procvetavajući karijeru. Daring prikaz gospođice Virginie Amélie Avegno Gautreau – sa njenim bledom kožom, sugestivnom postavom i spuštenom trakom – bio je proglašen provokativnim i skandaloznim od strane pariškog društva. Iako je Seržent kasnije ponovo naslikao traku, šteta je bila učinjena. Demoraliziran kontroverzama, preselio se u London 1886. godine, gde je pronašao više prijemčivu publiku za svoj talenat. U Londonu je nastavio da slika portrete bogatih i uglednih ljudi, hvatajući raskoš i društvene dinamike edvardijanskog društva neuporedivom veštinom. Ipak, Seržentove umetničke ambicije su se protezale izvan okvira naručenih portreta. Želeo je veću kreativnu slobodu i sve više se posvećivao slikanju pejzaža i studijama na otvorenom, prihvatajući impresionistički stil karakterisan labavim potezima kistova, živopisnim bojama i fokusom na hvatanje prolaznih trenutaka svetla i atmosfere. Ovi pejzaži otkrivaju drugačiju stranu Serženta – jednu koja je manje zabrinuta za društveni status i više usmerena na lepotu prirodnog sveta.

    Trajna Zaostavština: Izvan Portreta

    Iako je slavljen kao „vodeći portretiista svoje generacije“, Seržentova umetnička ostavština seže daleko izvan njegovih majstorskih prikaza društvenih figura. Njegovi glavna dela, poput El Jaleo, dinamičnog prikaza španskih plesača flamenka, i Carnation, Lily, Lily, Rose, smirenog prikaza dve mlade devojke u engleskoj bašti, demonstriraju njegovu raznolikost i tehničku briljantnost. Kasnije u životu, poduzeo je ambiciozne projekt murala, uključujući monumentalni ciklus u Boston Public Library, pokazujući svoju sposobnost da prevede svoju umetničku viziju na veliki format. Njegov uticaj se može videti u radu sledećih generacija umetnika koji su divili njegovoj tehničkoj veštini, hrabrim potezima kistova i njegovoj sposobnosti da uhvati kako fizičku sličnost tako i psihološku dubinu.

    Uticaji i Umetnički Srodnici

    Carolus-Duran: Njegov učitelj, koji mu je usadio tehniku direktnog slikanja i ohrabrio spontanost.

    Diego Velázquez: Seržent je duboko divio se Velaskesovoj majstoriji svetla, potezima kistova i psihološkim uvidu, posebno vidljivom u njegovim španskim radovima.

    Impresionizam: Naglasak impresionista na hvatanje prolaznih trenutaka i atmosferskih efekata duboko je uticao na njegova slikanja pejzaža, što je dovelo do slobodnijeg, ekspresivnijeg stila.

    James Abbott McNeill Whistler: Seržent je sa Vislerom delio interes za estetizam i težnju za „umetnošću radi umetnosti“, što je uticalo na njegov pristup kompoziciji i boji.

    Saznajte više

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji vodi na stranicu za preuzimanje Stable at Cuenca

    wahooart.com/sr/art/download/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/

    Citiranje ovog umetničkog dela

    MLA
    Сергент, Джон Сингер. Stable at Cuenca. 1903, https://wahooart.com/sr/art/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/
    APA
    Сергент, Джон Сингер (1903). Stable at Cuenca [Painting]. https://wahooart.com/sr/art/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/
    Chicago
    Джон Сингер Сергент. Stable at Cuenca. 1903. https://wahooart.com/sr/art/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/
    Harvard
    Сергент, Джон Сингер (1903) Stable at Cuenca. Available at: https://wahooart.com/sr/art/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/

    Pogledajte pažljivije

    Stable at Cuenca — Джон Сингер Сергент

    Pogledajte pažljivije

    Odgovorite svojim rečima. Ovde nema netačnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Šta vam prvo privuče pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. Koliko lica možete pronaći? ____ (u našem katalogu ih je izbrojano 3 — slažete li se?)
    4. Naš katalog klasifikuje ovo delo pod: stable scene, horses, impressionism. Da li se slažete? Šta biste dodali ili uklonili?
    5. Pogledajte ponovo Карнатион, Лили, Лили, Роза (1885), ranije u ovom vodiču. Navedite dve stvari koje to delo deli sa ovim radom, i jednu koja je drugačija.

    Vaš odgovor

    Napišite kratak pasus o ovom umetničkom delu. Koristite činjenice iz prethodnih delova ovog vodiča i vaše odgovore iznad.

    Kviz o umetnosti

    Stable at Cuenca — Джон Сингер Сергент

    Koliko dobro poznajete ovo umetničko delo?

    Označi jedan tačan odgovor za svako od poniženih 5 pitanja. Svako pitanje ima samo jedan tačan odgovor.

    1. 1. What artistic style is exemplified by John Singer Sargent's "The Stable at Cuenca"?

      • A Renaissance
      • B Cubism
      • C Impressionism
    2. 2. Where was John Singer Sargent born?

      • A Paris
      • B Florence
      • C London
    3. 3. What technique did Sargent primarily employ in creating "The Stable at Cuenca"?

      • A Dry Brush Technique
      • B Pointillism
      • C Wet-on-Wet Technique
    4. 4. Which element contributes significantly to the mood and atmosphere conveyed by the painting?

      • A Sharp Geometric Shapes
      • B Strong Light Source
      • C Detailed Anatomical Accuracy
    5. 5. What is a notable characteristic of Sargent's artistic vision, shaped by his upbringing?

      • A Strict adherence to Classical Conventions
      • B Emphasis on Precise Scientific Observation
      • C Cosmopolitan Sensibility and Early Exposure to European Art

    Moj rezultat: ____ od ukupno 5

    Rešenja — za nastavnike

    Ovo započinje novu štampanu stranicu, pa se prilikom kopiranja može jednostavno izostaviti.

    1C · 2B · 3C · 4B · 5C