x

Fondazione Querini Stampalia

Základné informácie

  • Location: Benátky, Taliansko
  • Movements: venetian renaissance
  • Featured artists:
    • giambattista tiepolo
    • Giovanni Bellini
    • lorenzo di credi
    • Pietro Longhi
    • giovanni battista langetti
  • Mediums: akryl na plátne
  • Viac…
  • Alternate names:
    • Fondazione Querini Stampalia
    • Querini Stampalia Foundation
    • Querini Stampalia
    • Pinacoteca Querini Stampalia
  • Art types: wallart
  • Works on APS: 17

Fondazione Querini Stampalia – Benátsky palác, kde sa ohýba čas

Vstup do Fondazione Querini Stampalia je ako vstup do sna – dôsledne zachránená ozvena vrstvenej minulosti Benátiek, prepletená s ohromujúcou modernou architektúrou. Palác, ktorý hrdosťovo stojí v mestskej štvrti Castello, nie je len obyčajným múzeom; je to živý príbeh jedného rodu, jedného mesta a neustále sa vyvíjajúceho ducha talianskeho dizajnu. Nadácia, založená v roku 1869 grófom Giovanni Querini Stampalia, posledným potomkom svojej línie, bola koncipovaná ako dar pre verejnosť – dar pre Benátsky, ktorý mal obobočiť jeho kultúrny život pre budúce generácie. To, čo začalo ako zanechanie rodinných pokladov, vyvetlo do inštitúcie oslavovanej pre svoju nádhernú zbierku benátskeho umenia, dychberúcu architektúru a oddanososť podpore súčasnej kreativity. Samotný vzduch v týchto múroch sa zdá vibrovať váhou histórie, no je to história neustále interpretovaná prostredníctvom moderného citu.

Skutočné čaro Fondazione Querini Stampalia spočíva v jeho architektonickej dualite. Zatiaľ čo samotný palác hovorí mnohé o benátskom aristokratickom živote počas celých storočí – jeho zdobené fasády a bohaté interiéry naznačujú luxusné hostiny a šepky intríg – práve vizionársky architekt Carlo Scarpa skutočne odňavil jeho plný potenciál. Keď mu v 60. rokoch minulého storočia довеrieron obnovu budovy, Scarpa neobmedzil svoju prácu len na reštaurování; zapojil sa do poetického dialóty s existujúcou štruktúrou. Pochopil, že skutočná ochrana neznamená zamrazovanie času, ale umožnenie histórii dýcha a rezonovať v súčasnom kontexte. Jeho najslávnejšou zásahom je nepochybne záhradná nádvorie – pokojná oáza, kde voda hrá hlavnú úlohu. Plochá, abstraktovaná fontána v podobe rýhy sa kĺže priestorom a jej jemný tok zrkadlí kanály, ktoré definujú samotné Benáky. Scarpiovo génius spočíva v jeho schopnosti integrovať prírodné prvky s geometrickými formami, čím vytvára harmonickú rovnováhu medzi tým, čo je ľudské, a tým, čo je organické. Táto citlivosť sa prelieva aj do lobby, kde voda jemne preniká priestorom, odráža svetlo a dodáva vstupu éterický nádych.

Pinacoteca Querini Stampalia uchováva pozoruhateľnú zbierku, ktorá mapuje vývoj benátskeho maliarstva od renesancie až po obdobie rokoka. Tu sa návštevníci môžu stretnúť s majstrovskými dielami niektorých z najuznávanějších umelcov mesta. Prezentácia v chráme od Giovanniego Belliniho je základným kameňom zbierky – jemný stvárnenie náboženskej oddanosti, vykreslené s nesmiernou detailnosťou a svetelným farebným tónom. Séria venovaná Sedem svätostiam od Pietra Longhiho ponúka fascinujúci pohľad do benátskeho života 18. storočia, zachytujúc zároveň solemnnosť náboženských rituálov aj každodennú realitu danej doby. Okrem týchto vrcholov prispievajú k bohatému tapetovému vzoru umeleckej expresie aj diela od Giandomenica Tiepolo, Giulia Carpioniho či Marca Riccia, ktoré demonštrujú luxus, eleganciu a charakteristické svetlo benátskeho umenia. Nadácia však prijíma aj modernšie hlasy, pričom diela od Eugenia Da Venecia pridávajú do jej zbierok súčasný rozmer.

Fondazione Querini Stampalia je oveľa viac než len umelecké múzeum; je to živé kultúrne centrum hlboko vrastajúce do tkaniva benátskeho života. Biblioteca della Fondazione Querini Stampalia, jedna z najkrajších verejných knižníc v Benách, stojí ako dôkaz o záväzku nadácie k intelektuálnym snahám. Čo je mimoriadne, zostáva otvorená aj v nedeli – čo je v meste, kde mnohé inštitúcie počas víkendu zatvárajajú dvere, vzácny dar, ktorý ju robí neoceniteľným zdrojom pre učencov aj milovníkov kníh. Knižnica uchováva obrovskú zbierku kníh a dokumentov, vrátane významných darov od postáv ako benátsky básnik Mario Stefani. Okrem svojich trvalých zbierok a knižničných služieb nadácia aktívne sponzoruje súčasné výstavy, akademický výskum, tanečné predstavenia a verejné prednášky, čím zabezpečuje, že zostane dynamickou silou v kultúrnej krajine Beniek. Práve táto oddanosť ochrane aj inovácii odlišuje Fondazione Querini Stampalia – je to miesto, kde minulosť informuje prítomnosť a budúcnosť je formovaná hlbokou úctou k umeleckému dedičstvu.

Dnes Fondazione Querini Stampalia pokračuje vo svojej misii podporovať kreativitu prostredníctvom výstav, ktoré skúmajú rôzne perspektívy umeleckej histórie a súčasnej kultúry. Jej kurátorovia presadzujú inovatívne prístupy k vedeckému výskumu a zapájajú publikum do stimulujúcich dialogov o úlohe umenia pri formovaní nášho pochopenia sveta. Neustála podpora rezidenčných programov pre umelcov zabezpečuje, aby Benáky zostali majákom umeleckej inšpirácie, udržujúc v živote odkaz Carla Scarpu a ducha zakladateľskej rodiny.

Kvíz o umení

Pri každej otázke je len jedna správna odpoveď.

Otázka 1:
Akým je hlavným účelom založenia Fondazione Querini Stampalia?
Otázka 2:
Najvýznamnejšia architektonická intervencia Carla Scarpa v Fondazione Querini Stampalia bola:
Otázka 3:
Ktorý benátsky umelec je známy svojím majstrovským dielom *Presentation at the Temple*?
Otázka 4:
Biblioteca della Fondazione Querini Stampalia sa vyznačuje:
Otázka 5:
Akonámenným umeleckým štýlom je séria Pietra Longhiho venovaná *Sedem sakramentom*?

Zoznam umeleckých diel v Fondazione Querini Stampalia

Nenašli sa žiadne umelecké diela.