Papier

Sprievodca študentskou tvorbou

Stable at Cuenca

Meno Trieda Dátum

John Singer Sargent, Stable at Cuenca (1903). Verejná doména

Základné informácie

Umenec
John Singer Sargent wahooart.com/sk/artists/john-singer-sargent_sk/
Životné obdobia umelca
1856 – 1925
Maľované
1903
Materiál
Oil On Canvas
Pôvodná veľkosť
57 x 72 cm
Pohyb
Impressionism Painters working fast and outdoors to catch how light actually looked at one moment, rather than finishing smoothly in a studio.
Artistic style
Loose brushstrokes; Impressionistic
Influences
European art
Notable elements or techniques
Wet-on-wet technique; Atmospheric perspective
Subject or theme
Stable scene; Horses and people

V kontexte

Stable at Cuenca — John Singer Sargent

Aká je jeho veľkosť?

Pôvodné rozmery sú 57 × 72 cm (výška × šírka), zobrazené tu vedľa dospelého človeka priemerného vzrastu.

Kedy bolo toto vytvorené?

  1. 1850
  2. 1860
  3. 1870
  4. 1880
  5. 1890
  6. 1900
  7. 1910
  8. 1920

Shaded: životný príbeh John Singer Sargent (1856–1925) ▲ toto dielo, 1903

Podobné diela

Vyberte si jedno z vyššie uvedených diel: uveďte dve veci, ktoré má spoločné s týmto, a jednu vec, v ktorej sa líšia.

Ďalšie diela, ktoré sa k tomuto hodia: wahooart.com/sk/art/similar/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/

Farby

Zmerané z obrazu

    Hlavná farba

    Espresso #4f4744

    Uložená paleta

    • #4F4744
    • #D1C7AC
    • #18161E
    • #90846D
    Paleta
    Earthy Dominantná farebná skupina na obraze.
    Dominantná farba
    Espresso
    Saturácia
    Monochromatic Ako veľmi sýte a rozmanité sú farby, od jedného tlmeného odtieňa až po mnoho jasných.
    Kontrast
    Statement Miera rozdielov v jasnosti a saturácii farieb v rámci celého obrazu.
    Harmónia
    Discordant Palette Ako dobre spolu pôsobia farby, od kontrastných až po úplne harmonické.
    Jasnosť
    Shadow Celkový kontrast obrazu, od hlbokých tieňov až po jasné svetlé miesta.
    Saturácia
    Muted Aký čistý a silný je farebný rozsah, od takmer sivej až po plne živé tóny.

    O tomto umedení

    Stable at Cuenca — John Singer Sargent

    The Stable at Cuenca is a captivating oil painting by John Singer Sargent, created in 1903. This artwork showcases Sargent's exceptional skill in capturing the essence of everyday life, as seen in his other notable works such as Head of a Young Woman (also known as Native Woman), available at the Allentown Art Museum of the Lehigh Valley.

    The Painting's Composition

    The painting features a stable scene with several horses and people, showcasing Sargent's ability to balance composition and light. The use of Impressionism techniques creates a sense of movement and energy in the scene. As seen in other works by John Singer Sargent, such as Landscape near Grasse (also known as Landscape near Nice or Olives near Grasse), his exceptional skill in capturing natural beauty is evident. Key Features of the Painting:

    The painting measures 57 x 72 cm, making it an intimate and detailed work.

    The use of oil as the medium allows for rich and vibrant colors, adding depth to the scene.

    The presence of horses and people creates a sense of interaction and community.

    The Butler Institute of American Art (United States) is another notable institution that showcases an impressive collection of American art, including works by prominent artists like John Singer Sargent. For those interested in exploring more of Sargent's works, https://AllPaintingsStore.com offers handmade oil painting reproductions, including Group in Simplon and other notable pieces.

    The Stable at Cuenca is a testament to John Singer Sargent's skill as an artist, capturing the beauty of everyday life with Impressionism techniques. As seen in his other works, such as those available at https://AllPaintingsStore.com, Sargent's ability to balance composition and light creates captivating scenes that draw the viewer in.

    Umenec a múzeum

    Umenec

    John Singer Sargent

    Narodený v Florencia, Taliansko

    A Life Immersed in Light and Society

    John Singer Sargent, meno známy ako “vedúci portrétista svojej doby”, bol americký umelec, ktorý väčšinu svojho života venoval rozvíjaniu svojho talentu v európskom umleckom svete. Narodil sa v roku 1856 v Taliansku, konkrétne vo Florencii, ako syn amerických emigrantov – Fitzwilliam Sargenta a Mary Newbold Sargenta. Jeho detstvo bolo nekonvenčné; rodina neustále putovala Francúzskom, Nemeckom, Talianskym a Švajčiarskom, čo mu poskytlo kozmopolitné vnímanie a skorý prístup k umeleckým pokladom Európy. Jeho vzdelávanie nebolo založené na formálnych školách, ale na návšteve múzeí a starobylých kostolov, čím sa vyvinulo jeho vizuálne vnímavosť, ktorá hlboko ovplyvnila jeho umelecké videnie. Toto putovateľské detstvo, aj keď chýbal tradičný štruktúra, poskytlo bohatú kultúrnu tapisériu, ktorá pohádala jeho talent. Jeho otec, chirurg, a matka, amatérska umelkyní, podporovali jeho záujmy, vnímajúc skoré rozvinutie jeho pozorovacích schopností. Už od malička bolo jasné, že jeho osud leží v oblasti umenia, nie medicíny ani konvenčných povolaniach.

    Od Parížskej Ateliéra k Portrétistovi Majstra

    V roku 1874, vo veku osemnástich rokov, sa Sargent pustil do zásadného kapitolu svojho umeleckého rozvoja tým, že vstúpil do dielne Carolusa-Durana v Paríži. Táto mentorovstvá bola transformačná. Duranova metóda priamej maľby – technika odmietajúca predbežné skice a zameriujúca sa na okamžitú aplikáciu farieb na plátno – zdokonalila Sargentovu už impozantnú technickú zručnosť a vložila do neho úžasnú schopnosť zachytávať podobnosti s rýchlosťou a presnosťou. Bol to revolučný prístup, ktorý povzbudzoval odvahu a spontánnosť, a stal sa základom Sargentového štýlu. Absolvoval Duranove lekcie s plnou vážnosťou, osvojil si umenie zachytávania nie len fyzickej podobnosti, ale aj podstaty svojich modelov. Paralelne sa hosťoval na École des Beaux-Arts, kde ďalej zlepšoval svoje zručnosti v kreslení z modelov a živých objektov. Avšak vplyv španielskeho majstra Diego Velázqueza, ktorého stretol počas cesty do Španielska v roku 1879, skutočne rozžiarlil Sargentovu umeleckú fantáziu. Bol fascinovaný Velázquezovou mistrovskou rukou pri zachytávaní svetla, štruktúry a psychologického hĺbku – vlastnosti, ktoré sa snažil napodobňovať v priebehu celej svojej kariéry.

    Navigácia Slávou, Škvalom a Umenným Rozvojom

    Sargent rýchlo získal postoj ako požiadavka na portrétistov v Paríži, čím priťiahol objednávky od spoločnosti najvyššej spoločnosti. Av však nebol bez výziev. Odhalenie Madame X (Portrét Madame Pierre Gautreau) na salóni v roku 1884 vyvolalo škandál, ktorý ohrozil jeho vzostup. Portréta provokatívna reprezentácia Virginie Amélie Avegno Gautreau – s jej bledou pleťou, sugestívnou pózou a spadnutým popruhom – bola považovaná za pobúravku parížskou spoločnosťou. Aj keď Sargent neskôr popruh opravil, škoda už bola spôsobená. Zdisponovaný z kontroverzie sa presťahoval do Londýna v roku 1886, kde našiel priaznivšiu verejnosť pre svoje talenty. V Londýne pokračoval v portrétovaní bohatých a vplyvných ľudí, zachytávajúc spoločenské dynamiky Edwardianskej éry s nevídanou zručnosťou. Napriek tomu sa Sargentove umelecké ambície rozširovali za hranice objednávkového portrétovania. Túžil po väčšej kreatívnej slobody a čoraz viac sa venoval krajinomaľbe a plein-air štúdiám, prijímajúc impresionistický štýl charakterizovaný voľnými štetcami, živými farbami a zameraním sa na zachytávanie mihotavých momentov svetla a atmosféry. Tieto krajinky odhaľujú inú stranu Sargenta – menej zaujatú o spoločenský status a viac zameranú na krásu prírodného sveta.

    Posledné Dediece: Za Portrétmi

    Aj keď bol oslávený ako “vedúci portrétista svojej doby”, Sargentovo umelecké dedenie presahuje jeho mistrovské diela v zobrazovaní spoločenských osobností. Jeho kľúčové diela, ako El Jaleo, dynamická reprezentácia španielskych flamenco tanečníkov, a Carnation, Lily, Lily, Rose, pokojné znázornenie dvoch mladších dievčat v anglickom záhrade, demonštrujú jeho všestrannosť a technickú zručnosť. Neskoršieho života sa Sargent venoval ambicióznym murovom projektom, vrátane monumentálneho cyklu v Bostonskej verejnovej knižnici, ktorý ukazoval jeho schopnosť prenášať svoje umelecké videnie na rozsiahle plochy. Jeho vplyv je viditeľný v práci neskorších generácií umelcov, ktorí obdivovali jeho technickú zručnosť, odvážny štítok a schopnosť zachytiť nielen fyzickú podobnosť, ale aj psychologický hĺbku. Jeho diela boli znovuobjavené v 80-tych rokoch, čo rozšírilo naše porozumenie Sargentovi ako umelcovi.

    Vplyvy a Umenné Rodinnosti

    Carolus-Duran: Jeho učiteľ, ktorý mu vložil metódu priamej maľby a povzbudzoval spontánnosť.

    Diego Velázquez: Sargent hlboko obdivoval Velázquezovu mistrovskú rukou pri zachytávaní svetla, štruktúry a psychologického hĺbku, najmä v jeho španielskych dielach.

    Impressionizmus: Dôraz impresionistov na zachytávanie mihotavých momentov a atmosférických efektov zásadne ovplyvnil jeho krajinské diela, čo vedelo k voľnejšiemu, expresívnejšiemu štýlu.

    James Abbott McNeill Whistler: Sargent zdieľal s Whistlerom záujem o estetiku a dosiahnutie “umenia pre umenie” , ktorý ovplyvnil jeho prístup k kompozícii a farbe.

    Viac informácií si môžete prečítať tu

    Získajte informácie online

    QR kód odkazujúci na stránku na stiahnutie Stable at Cuenca

    wahooart.com/sk/art/download/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/

    Citácia diela

    MLA
    Sargent, John Singer. Stable at Cuenca. 1903, https://wahooart.com/sk/art/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/
    APA
    Sargent, John Singer (1903). Stable at Cuenca [Painting]. https://wahooart.com/sk/art/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/
    Chicago
    John Singer Sargent. Stable at Cuenca. 1903. https://wahooart.com/sk/art/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/
    Harvard
    Sargent, John Singer (1903) Stable at Cuenca. Available at: https://wahooart.com/sk/art/john-singer-sargent-stable-at-cuenca-8BWT5E-en/

    Pozrite si bližšie

    Stable at Cuenca — John Singer Sargent

    Pozrite si bližšie

    Odpovedajte vlastnými slovami. Neexistujú tu žiadne nesprávne odpovede – len také, ktoré dokážete vysvetliť.

    1. Čo vás pri pohľade na toto dielo upúta ako prvé a prečo?
    2. Ktoré farby alebo tvary vytvárajú atmosféru — a aká je táto atmosféra?
    3. Koľko tvárí dokážete nájsť? ____ (náš katalóg ich počíta na 3 — súhlasíte?)
    4. Náš katalóg zaraďuje toto dielo pod: stable scene, horses, impressionism. Súhlasíte? Čo by ste pridali alebo odobrali?
    5. Pozrite sa späť na dielo Karančiny, Lilie, Lilie, Ruže (1885), ktoré ste spomínali skôr v tomto sprievodcovi. Vymeňte dve veci, ktoré má spoločné s týmto dielom, a jednu, ktorá je odlišná.

    Vaša odpoveď

    Napíšte krátky odstavec o tomto umelackom diele. Využite fakty z predchádzajúcich častí tohto sprievodcu a svoje vyššie uvedené odpovede.

    Umenlecký kvíz

    Stable at Cuenca — John Singer Sargent

    Ako dobre poznáte toto dielo?

    Zvoľte jednu odpoveď pre každú z 5 otázok nižšie. Každá má presne jednu správnu odpoveď.

    1. 1. What artistic style is exemplified by John Singer Sargent's "The Stable at Cuenca"?

      • A Renaissance
      • B Cubism
      • C Impressionism
    2. 2. Where was John Singer Sargent born?

      • A Paris
      • B Florence
      • C London
    3. 3. What technique did Sargent primarily employ in creating "The Stable at Cuenca"?

      • A Dry Brush Technique
      • B Pointillism
      • C Wet-on-Wet Technique
    4. 4. Which element contributes significantly to the mood and atmosphere conveyed by the painting?

      • A Sharp Geometric Shapes
      • B Strong Light Source
      • C Detailed Anatomical Accuracy
    5. 5. What is a notable characteristic of Sargent's artistic vision, shaped by his upbringing?

      • A Strict adherence to Classical Conventions
      • B Emphasis on Precise Scientific Observation
      • C Cosmopolitan Sensibility and Early Exposure to European Art

    Môj výsledok: ____ zo 5

    Kľúč k správnym odpovediam — pre učiteľa

    Týmto sa začína nová vytlačená strana, takže ju môžete z kópií jednoducho vynechať.

    1C · 2B · 3C · 4B · 5C