Papier

Sprievodca študentskou tvorbou

King Lear

Meno Trieda Dátum

John Gilbert, King Lear. Verejná doména Pozrite si toto plátno pri pohyblivom svetle: kresbu, skutočnú farbu pod lakom, čistý pigment

Základné informácie

Umenec
John Gilbert wahooart.com/sk/artists/john-gilbert_sk/
Životné obdobia umelca
1817 – 1897

V kontexte

King Lear — John Gilbert

Kedy mohlo byť toto dielo namalované?

  1. 1810
  2. 1820
  3. 1830
  4. 1840
  5. 1850
  6. 1860
  7. 1870
  8. 1880
  9. 1890

Horný riadok: roky. Dolný riadok: vek umelca na začiatku a na konci každého obdobia — 0 pri narodení, 80 pri smrti.

Shaded: životný príbeh John Gilbert (1817–1897) každý datovaný obraz, dekáda po dekáde

Prvé diela: až do 1861 Hlavné pracovné roky: 1861–1886 Neskoré diela: od 1886

Tieto tri pásma delia diela, ktoré tento katalóg obsahuje, na prvé štvrtinu, strednú polovicu a poslednú štvrtinu. Ne predstavujú úplný výsadok umelca: ten úzky úsek môže byť skôr chýbajúc záznam v archíve než obdobie menšej aktivity. Tie isté roky, v ktorých sa odráža život umelca

Pri tomto zázname nie je v evidencii uvedené presné yılové obdobie — ak by ste brali do úvahy životný pomer umelca a štýl diela, ktoré dekády by ste odhadli?

Podobné diela

Vyberte si jedno z vyššie uvedených diel: uveďte dve veci, ktoré má spoločné s týmto, a jednu vec, v ktorej sa líšia.

Ďalšie diela, ktoré sa k tomuto hodia: wahooart.com/sk/art/similar/john-gilbert-king-lear-9DJDKV-en/

Farby

Zmerané z obrazu

    Hlavná farba

    Rosy Brown #b9b69e

    Uložená paleta

    • #B9B69E
    • #F7F5DE
    • #7E7A60
    • #555035

    Tieto farby v rámci celej umeleckej palety Nájdite ďalšie obrazy podľa farby

    Paleta
    Neutrals Dominantná farebná skupina na obraze.
    Dominantná farba
    Rosy Brown
    Saturácia
    Balanced Ako veľmi sýte a rozmanité sú farby, od jedného tlmeného odtieňa až po mnoho jasných.
    Kontrast
    Statement Miera rozdielov v jasnosti a saturácii farieb v rámci celého obrazu.
    Harmónia
    Unified Palette Ako dobre spolu pôsobia farby, od kontrastných až po úplne harmonické.
    Jasnosť
    Brilliant Celkový kontrast obrazu, od hlbokých tieňov až po jasné svetlé miesta.
    Saturácia
    Subtle Color Aký čistý a silný je farebný rozsah, od takmer sivej až po plne živé tóny.

    Kde na svete sa na tento obraz pozırı?

    • pod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% a viac
    Tento jediný obraz má príliš málo zaznamenaných návštevníkov na to, aby sa ich dal zmapovať, preto táto karta uvádza každé dielo od John Gilbert za posledných dvanásteros月的 — celkovo 7 krajín. Z ktorej časti sveta pochádzajú tieto údaje

    Desať vedúcich krajín

    1. 1 Čína 76,9%
    2. 2 Spojené štáty americké 7,7%
    3. 3 Mexiko 5,8%
    4. 4 Singapur 3,8%
    5. 5 Brazília 1,9%
    6. 6 Kanada 1,9%
    7. 7 Hongkong 1,9%

    Nájdite na mape tri najtmavšie krajiny. Nachádza sa múzeum, ktoré uchováva tento obraz, v ktorejkoľom z nich? Napíšte jeden dôvod, prečo by sa naň mohli pozerať ľudia zďaleka.

    20 najsledovanejších diel umelca John Gilbert

    1. 1 The Ford, 1891 5,4%
    2. 2 The Froliksome Duke 5,4%
    3. 3 The Morning of the Battle of Agincourt, 1884 3,6%
    4. 4 Let Me The Canakin Clink 3,6%
    5. 5 Robin Hood And The Curtall Fryer 3,6%
    6. 6 Simon De Montfort And The Barons Demanding 3,6%
    7. 7 The King's Trumpeter 3,6%
    8. 8 All's Well That Ends Well 3,6%
    9. 9 Apotheosis Of Shakespeare's Characters 3,6%
    10. 10 Joan Of Arc 3,6%
    11. 11 King Lear tento obraz 3,6%
    12. 12 Interior of a Church 1,8%
    13. 13 Keston Common, Kent, 1856 1,8%
    14. 14 Ego et Rex Meus, 1888 1,8%
    15. 15 Lancelot du Lac, 1886 1,8%
    16. 16 A Girl with Fruit, 1882 1,8%
    17. 17 Margaret of Anjou Taken Prisoner after the Battle of Tewkesbury, 1875 1,8%
    18. 18 Gipsy, 1884 1,8%
    19. 19 Fair Saint George, 1881 1,8%
    20. 20 Don Quixote's Niece and Housekeeper, 1891 1,8%

    Spolu tieto diela si 차지li 59,4% celkového záujmu, ktorý si za posledných dvanásterí mesiacov získali obrazy tohto umelca. Katalóg obsahuje 195 diel tohto umelca, z ktorých bolo 43 aspoň raz pozretých. Tento obraz sa v tomto poriadí umiestňuje na 11 mieste, pričom získal 3,6% takejto pozornosti. Stále to platí, mesiac po mesiaci

    Prúžky predstavujú mieru pozornosti, nie kvalitu. Vyberte si dielo na vrchole a toto jedno: uveďte jednu vec, ktorá by mohla urobiť obraz slávnym okrem toho, ako dobre je namalovaný.

    Umenec a múzeum

    Umenec

    John Gilbert

    Miesto narodenia Surrey, United Kingdom

    Sir John Gilbert RA: Sochař viktoriánskej predstavivosti

    John Gilbert (21. júla 1817 – 5. októbra 1897), narodený v Blackheath v Surrey, bol britský umelec, ktorého bohatá tvorba upevnila jeho reputáciu ako „Scott malířství“. Toto priznanie odrážalo jeho bezkonkurentnú schopnosť zachytiť ducha a veľkoleposť literárnych klasikov. Na rozdiel od mnohých umelcov svojej éry, ktorí absolvovali formálne výučbu, Gilbert si svoje remeslo precvičoval prostredníctvom sebadisciplíny a dôsledného pozorovania – primárne kopírovaním grafikí – čím sa etabloval ako majster akvarelu, olejomalby a kľúčovo aj drevorezby. Jeho umelecká cesta sa začala apprentíšom v realitnej kancelárii, no rýchlo sa premenila na vášeň pre vizuálne rozprávanie, ktorá mu definovala celý životný štát.

    Raný život a umelecké začiatky

    Gilbertove formujúce roky v sebe vyvinuli hlbokú nápadlivosť k detailu a presnosti – vlastnosti, ktoré neskôr premenil na úchvatné ilustrácie. George Lance, jeho jediný mentor, kultivoval Gilbertov talent, povzbudzoval ho k experimentov s rôznymi technikami a podporoval v neochvejnej dedikácii k umeleckej dokonalosti. Hoci mu zamietli prijatie do Škôl Kráľovskej akadémie, Gilbertova odhodlanosť ho pohnala vpred, čo mu umožnilo ovládať techniky vedúce k tvorbe diel mimoriadnej krásy a komplexnosti. Jeho prvý kontakt s umením prišiel prostredníctvom grafiky, praxe, ktorú prijal celým srdcom, pretože v nej rozpoznal schopnosť vyjadriť emóciu a príbeh s ohromujúcou účinnosťou.

    The Illustrated London News a Shakespeare

    Gilbertov zlomový moment nastal v roku 1856, keď prijal pozvanie od Williama Mulreadyho a Thomasa Sheepshanksa na tvorbu drevorezieb pre časopis The Illustrated London News. Táto spolupráca znamenala začiatok plodnej partnerstva, ktoré prinieslo viac ako 2000 gravírov – čo bol pre vtedajšiu dobu ohromujúci úspech a dôkaz Gilbertovej majstrovstva v tomto náročnom médiu. Jeho najtrvanejším odkazom je však jeho monumentálny projekt: ilustrovaný Shakespeare folio (1862–63). S takmer 750 kresbami, ktoré boli trpezlivo vytvorené, aby zachytili podstatu Shakespearových hássien, Gilbert dosiahol čin, ktorý mnohí jeho súčasníci považovali za nemožný, a etabloval sa ako najvýznamnejší interpret Shakespearovej dramatickej vízie. Obmedzený rozsah a ambícia tohto projektu podčiarkli jeho vieru v transformujúcu silu umenia – konkrétne v jeho schopnosť osvetliť ľudskú kondíciu.

    Technika a štýl

    Gilbertov umelecký štýl sa vyznačoval majstrovským ovládaním chiaroscuro, pričom využíval dramatické kontrasty medzi svetlom a tieňom na zvýšenie emocionálneho dopadu a vyjadrenie hĺbky citu. Uprednostňoval dôsledný detail, trpezlivo vykresľujúci textúry a povrchy s pozoruhodnou presnosťou – čo je rys jeho diela, ktorý ho odlišuje od mnohých iných umelcov viktoriánskeho obdobia. Jeho obrazy často zobrazovali krajiny preplnené atmosférickou veľkoleposťou, čo odrážalo fascináciu romantickými ideálmi a neochvebnú snahu zachytiť sublimálnu krásu. Okrem toho sa jeho umelecké skúmavanie rozširovalo aj za hranice malířstva do sochárstva, kde vytváral evokatívne postavy stvárňujúce silu aj eleganciu.

    Odkaz a uznanie

    Vplyv Gilberta na viktoriánske umenie a ilustráciu je nepopierateľný. Od roku 1871 pôsobil ako prezident Kráľovskej spoločnosti pre akvarel, čím si upevnil svoju pozíciu v čele britských umeleckých kruhov. Ako uznanie jeho príspevku k vizuálnym umeniom bol v roku 1872 povýšen na rytiera a neskôr v roku 1876 zvolený do Kráľovskej akadémie – čo je svedectvom o jeho trvalej reputácii vynikajúceho inovátora. Jeho tvorba stále inšpiruje súčasných umelcov ako príklad umeleckej disciplíny, technickej virtuozity a predstavivej tvorby. Súťaž Gilbert-Garret pre skicové kluby, založená v roku 1870 na St. Martins School of Art, slúži ako trvalý hold jeho pionírskemu duchu a neverej viere v dôležitosť umeleckého vzdelávania. Gilbertov odkaz presahuje jeho umelecké úspechy; je pamätaný ako obránca humanistických hodnôt – muž, ktorý sa snažil pozdvihnúť ľudského ducha prostredníctvom krásy a kontemplácie. Odpočíva v pokoji na cintoríne Brockley a Ladywell v Surrey.

    Viac informácií si môžete prečítať tu

    Získajte informácie online

    QR kód odkazujúci na stránku na stiahnutie King Lear

    wahooart.com/sk/art/download/john-gilbert-king-lear-9DJDKV-en/

    Citácia diela

    MLA
    Gilbert, John. King Lear. n.d., https://wahooart.com/sk/art/john-gilbert-king-lear-9DJDKV-en/
    APA
    Gilbert, John (n.d.). King Lear [Painting]. https://wahooart.com/sk/art/john-gilbert-king-lear-9DJDKV-en/
    Chicago
    John Gilbert. King Lear. n.d. https://wahooart.com/sk/art/john-gilbert-king-lear-9DJDKV-en/
    Harvard
    Gilbert, John (n.d.) King Lear. Available at: https://wahooart.com/sk/art/john-gilbert-king-lear-9DJDKV-en/

    Pozrite si bližšie

    King Lear — John Gilbert

    Detailný pohľad

    Odpovedajte vlastnými slovami. Neexistujú tu žiadne nesprávne odpovede – len také, ktoré dokážete vysvetliť.

    1. Čo vás pri pohľade na toto dielo upúta ako prvé a prečo?
    2. Ktoré farby alebo tvary vytvárajú atmosféru — a aká je táto atmosféra?
    3. Koľko tvárí dokážete nájsť? ____ (náš katalóg ich počíta na 3 — súhlasíte?)
    4. V našom katalógu je toto dielo zaúčtované pod: king lear, shakespeare, tragedy. Súhlasíte s tým? Čo by ste pridali alebo odobrali?
    5. Späť sa pozrite na dielo Gipsy (1884), o ktorom ste čítali skôr v tomto sprievodcovi. Vymeňte dve veci, ktoré má toto dielo spoločné s týmto, a jednu, ktorá je odlišná.

    Vaša odpoveď

    Napíšte krátky odstavec o tomto umeleckom diele. Využite informácie z predchádzajúcich častí tohto sprievodcu a svoje vyššie uvedené odpovede.

    Otázky a odpovede

    Môžem si "King Lear" pozrieť podrobnejšie?

    Stránka RTG skenovanie diela „King Lear“ od John Gilbert slúži ako interaktívny prehliadač, ktorý vám umožňuje prechádzať jedenásť optických vrstiev obrazu diela, vrátane pohľadu v štýle RTG snímky.

    Ako sa vzájomne dopĺňajú farby diela „King Lear“?

    King Lear“ od John Gilbert predstavuje Unified Palette farebnú harmóniu.

    Aká je celková svetlá alebo tmavá skladba "King Lear"?

    Vnímaná jasnosť diela „King Lear“ od John Gilbert je brilliant. Je možné ju prispôsobiť osvetleniu určeného priestoru.