Format papieru

Przewodnik po pracach studentów

The King Playing with the Queen

Imię i nazwisko Klasa Data

Max Ernst, The King Playing with the Queen (1944). Odtworzono w celach informacyjnych; wszelkie prawa zastrzeżone przez właściciela praw.

Informacje podstawowe

Artysta
Max Ernst wahooart.com/pl/artists/max-ernst_pl/
Daty życia artysty
1891 – 1976
Obraz olejny
1944
Technika wykonania
Bronze Molten metal poured into a mould made from the artist’s model, then finished and polished by hand.
Wymiary oryginału
96 x 83 cm
Ruch
Surrealism Dream logic painted with waking precision: impossible things shown as if they were ordinary.
Epoka
Modern
Influences
Surrealism, Dadaism, Mythology
Notable_elements
Humanoid figure with animalistic horns, abstract form, symbolic chess game
Style
Abstract, Minimalist, Modernist
Subject
Mythic or primal figure engaged in a strategic game

W kontekście

The King Playing with the Queen — Max Ernst

Jakie są wymiary?

Oryginalne wymiary to 96 × 83 cm (wysokość × szerokość), przedstawione tutaj obok osoby dorosłej o przeciętnym wzroście.

Data powstania

  1. 1890
  2. 1900
  3. 1910
  4. 1920
  5. 1930
  6. 1940
  7. 1950
  8. 1960
  9. 1970

Shaded: lata życia Max Ernst (1891–1976) ▲ to dzieło, 1944

Dzieła podobne

Wybierz jedno z powyższych dzieł: wymień dwie cechy wspólne z tym utworem oraz jedną różnicę.

Więcej dzieł o podobnej tematyce: wahooart.com/pl/art/similar/max-ernst-the-king-playing-with-the-queen-8XYK6Y-en/

Kolory

Na podstawie analizy obrazu

    Kolor dominujący

    Rosy Brown #bab196

    Paleta w katalogu

    • #BAB196
    • #9C9071
    • #100F09
    • #6C6043
    Kolor główny
    Rosy Brown
    Intensywność
    Balanced Stopień nasycenia i różnorodność kolorów – od pojedynczego stonowanego odcienia po bogactwo jaskrawych barw.
    Kontrast
    Statement W jakim stopniu kolory różnią się jasnością i nasyceniem na całym obrazie.
    Harmonia
    Unified Palette Jak dobrze kolory ze sobą współgrają – od kontrastowych po w pełni jednolite.
    Jasność
    Bright Ogólna jasność lub ciemność obrazu, od głębokich cieni po świetliste refleksy.
    Nasycenie
    Subtle Color Jak czyste i intensywne są te kolory, od niemal szarych po w pełni żywe.

    O tym dziele sztuki

    The King Playing with the Queen — Max Ernst

    Subject and Composition

    This striking sculpture presents a powerful humanoid figure with an animalistic head, distinguished by prominent horns that evoke mythic and primal symbolism. The figure’s elongated, stylized form captures a sense of movement and tension, suggesting a narrative of strength, contemplation, and mysticism. Positioned before a textured brick wall, the sculpture commands attention with its commanding presence and evocative silhouette, inviting viewers to explore themes of power, instinct, and intellect.

    Artistic Style and Technique

    Created in 1944, this artwork exemplifies modernist and abstract sculpture, emphasizing form, silhouette, and symbolism over realistic detail. The piece is likely crafted from bronze or steel, showcasing expert metalworking techniques such as welding and polishing. Its smooth, polished surface reflects light subtly, enhancing the sculpture’s three-dimensionality and depth. Bold, clean lines define the contours, while geometric shapes and simplified forms contribute to its abstract aesthetic, making it a compelling example of mid-20th-century modernist sculpture.

    Historical Context and Artistic Significance

    Produced during a tumultuous period in history, this sculpture reflects the innovative spirit of modernist art, which sought to break away from traditional representations and explore new expressive possibilities. The 1940s were marked by experimentation and a desire to confront complex themes through abstract forms. As a work by Max Ernst, a pioneer of surrealism and dadaism, it embodies a fusion of subconscious symbolism and avant-garde techniques, challenging viewers to interpret its layered meanings.

    Symbolism and Interpretive Depth

    The figure’s animalistic head with horns symbolizes primal instincts, spiritual power, and mythic archetypes. Its engagement with chess pieces introduces themes of strategy, intellect, and conflict, hinting at the duality between reason and instinct. The sculpture’s abstract form invites personal interpretation, encouraging viewers to reflect on the tension between primal nature and human consciousness, making it a profound piece for contemplation and dialogue.

    Emotional Impact and Aesthetic Appeal

    This sculpture exudes a contemplative yet powerful emotional tone, evoking feelings of strength, introspection, and mysticism. Its minimalist yet expressive style creates a sense of timelessness and universality, making it an ideal focal point for sophisticated interiors or art collections. Whether displayed in a private collection or a contemporary space, this piece offers a compelling visual and conceptual experience that resonates deeply with art lovers, collectors, and interior designers seeking meaningful, high-quality art.

    Artysta i muzeum

    Artysta

    Max Ernst

    Urodzony w Brühl, Niemcy

    A Life Immersed in the Surreal

    Max Ernst, ur. 2 kwietnia 1891 w Brühl, zm. 1 kwietnia 1976 w Paryżu, był niemieckim malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem i pisarzem. Jeden z głównych przedstawicieli surrealizmu, jego twórczość wywarła ogromny wpływ na rozwój sztuki XX wieku. Jego życie nie było podróżą po utartym szlaku artystycznym; raczej była to samodzielna eksploracja, napędzana przez rozważania filozoficzne, fascynację psychiczną i głębokie rozczarowanie normami społecznymi. Ojciec Ernsta, nauczyciel słuchowców i amatorski malarz, zaszczepił w nim zarówno wrażliwość na świat, jak i buntowniczy duch przeciwko ugruntowanym autorytetom. Ta wczesna dwuznaczność stała się definiującą cechą jego wizji artystycznej.

    Studia Ernsta na Uniwersytecie w Bonniu – obejmujące filozofię, historię sztuki, literaturę, psychologię i psychiatrię – nie były jedynie odskocznią od rzeczywistości, lecz fundamentalnymi elementami, które głęboko wpłynęły na jego późniejsze prace. Nie interesował się jedynie jak malować; zamyślał się nad dlaczego. Ta intelektualna ciekawość doprowadziła go do zetknięcia się z przełomowymi dziełami Picassa, Van Gogha i Gauguina podczas wystawy Sonderbund w Kolonii w 1912 roku – moment, który nieodwracalnie zmienił jego ścieżkę artystyczną. Nasiona modernizmu zostały posiane.

    Dada’s Disruption and the Birth of Surrealist Visions

    Katastrofa I wojny światowej okazała się przełomowym momentem w życiu Ernsta. Jego doświadczenia jako żołnierza na obu frontach – wschodnim i zachodnim – głęboko go zszokowały, prowadząc do głębokiego sceptycyzmu wobec ugruntowanych porządków i pragnienia nowych sposobów wyrażania siebie. To rozczarowanie znalazło żyzną glebę w rozwijającym się ruchu dadańskim, którego on z entuzjazmem podjął się po powrocie do Kolonii w 1918 roku. Obok Hansa Arpa – trwałego przyjaciela i współpracownika – Ernst stał się centralną postacią grupy Dada w Kolonii, odrzucając tradycyjne konwencje artystyczne i przyjmując absurdalność, losowość i antyracjonalizm.

    Jednak Dada było jedynie etapem przejściowym. Wczesnymi latami 1920-tych Ernst przeniósł się do Paryża i przyłączył się do kręgu surrealistów, pod przewodnictwem André Bretona. Oznaczało to przejście w stronę eksploracji sfery snów, podświadomości i irracjonalności. Pod wpływem teorii psychoanalitycznych Sigmunda Freuda, Ernst dążył do odblokowania ukrytych głębin ludzkiego doświadczenia poprzez swoją sztukę. Nie interesowało go przedstawianie rzeczywistości tak, jak się pojawiała, lecz ujawnianie podrzędnych sił psychicznych, które ją kształtują. Nie szukał w swoich obrazach odpowiedzi na pytania o sens życia, ale raczej próbował uchwycić emocje i skojarzenia, które wywołuje w nim świat.

    Pioneering Techniques: Frottage, Grattage, and Collage

    Artystyczne innowacje Ernsta rozciągały się poza tematykę – był nieustannym eksperymentem z technikami. Nie przyjął jedynie istniejących metod— wynalazł nowe. Być może jego najbardziej znanym wkładem jest frottage, czyli przetarcie kredą lub grafitem po powierzchniach o fakturze, aby stworzyć nieoczekiwane i sugestywne obrazy. Ta technika, narodziła się z chwili nudy podczas obserwacji struktury drewna, pozwoliła Ernsto dotrzeć do podświadomości i wygenerować formy, które przeczą świadomej kontroli. Blisko związana z nią była grattage, polegająca na tarciu farby po płótnie, odsłaniając leżące pod spodem warstwy.

    Mistrzowsko wykorzystywał również collage – komponował różnorodne elementy – obrazy z magazynów, ilustracje naukowe, fotografie – w surrealistycznych kompozycjach, które kwestionowały konwencjonalne pojęcie reprezentacji. Te techniki nie były jedynie wyborami stylistycznymi— stanowiły integralną część jego eksploracji podświadomości i pragnienia zakłócenia tradycyjnych granic sztuki.

    A Legacy of Innovation and Influence

    Wybuch II wojny światowej zmusił Ernsta do ucieczki z Europy, znajdując schronienie w Stanach Zjednoczonych. Kontynuował malarstwo i eksperymentowanie z nowymi technikami przez cały okres swojej eksylu, ostatecznie powracając do Europy po zakończeniu wojny, gdzie pozostał aktywnym do śmierci 1 kwietnia 1976 roku w Paryżu.

    Wpływ Ernsta na kolejne pokolenia artystów był niezmierzalny. Wyzwał konwencje artystyczne, zagłębił się w ukryte głębiny podświadomości i wynalazł innowacyjne techniki, które nadal inspirują artystów dzisiaj. Nie był jedynie malarzem— był odkrywcą, prowokatorem i wizjonerem, który poszerzył granice sztuki. Jego dzieła stanowią świadectwo siły wyobraźni, urok irracjonalności i trwającej próby zrozumienia złożoności ludzkiej psychiki.

    Dowiedz się więcej

    Odkryj w sieci

    Kod QR prowadzący do strony pobierania The King Playing with the Queen

    wahooart.com/pl/art/download/max-ernst-the-king-playing-with-the-queen-8XYK6Y-en/

    Cytowanie dzieła

    MLA
    Ernst, Max. The King Playing with the Queen. 1944, https://wahooart.com/pl/art/max-ernst-the-king-playing-with-the-queen-8XYK6Y-en/
    APA
    Ernst, Max (1944). The King Playing with the Queen [Painting]. https://wahooart.com/pl/art/max-ernst-the-king-playing-with-the-queen-8XYK6Y-en/
    Chicago
    Max Ernst. The King Playing with the Queen. 1944. https://wahooart.com/pl/art/max-ernst-the-king-playing-with-the-queen-8XYK6Y-en/
    Harvard
    Ernst, Max (1944) The King Playing with the Queen. Available at: https://wahooart.com/pl/art/max-ernst-the-king-playing-with-the-queen-8XYK6Y-en/

    Przyjrzyj się uważnie

    The King Playing with the Queen — Max Ernst

    Przyjrzyj się bliżej

    Odpowiedz własnymi słowami. Nie ma tutaj błędnych odpowiedzi — liczą się tylko te, które potrafisz uzasadnić.

    1. Co przyciąga Twoją uwagę w pierwszej kolejności i dlaczego?
    2. Które kolory lub kształty budują nastrój — i jaki to nastrój?
    3. Nasz katalog klasyfikuje to dzieło w kategorii: abstract sculpture, mythic animal head, chess symbolism. Czy zgadzasz się z tym? Co byś dodał lub co byś usunął?
    4. Wróć do dzieła Elefant Celebes (1921) wspomnianego wcześniej w tym przewodniku. Wymień dwie cechy wspólne z tym obrazem oraz jedną różnicę.
    5. Surrealism: Dream logic painted with waking precision: impossible things shown as if they were ordinary. Gdzie można to dostrzec w tym dziele?

    Twoja odpowiedź

    Napisz krótki akapit na temat tego dzieła. Wykorzystaj fakty zawarte w poprzednich częściach tego przewodnika oraz swoje wcześniejsze odpowiedzi.

    Quiz o sztuce

    The King Playing with the Queen — Max Ernst

    Jak dobrze znasz to dzieło?

    Zaznacz jedną odpowiedź dla każdego z 5 poniższych pytań. Każde z nich ma dokładnie jedną poprawną odpowiedź.

    1. 1. Who is the artist of 'The King Playing with the Queen'?

      • A Pablo Picasso
      • B Max Ernst
      • C Salvador Dalí
    2. 2. In what year was 'The King Playing with the Queen' created?

      • A 1939
      • B 1944
      • C 1950
    3. 3. What materials are likely used in the sculpture 'The King Playing with the Queen'?

      • A Marble
      • B Bronze or Steel
      • C Wood
    4. 4. Which art movement is most associated with Max Ernst, the creator of this sculpture?

      • A Impressionism
      • B Surrealism and Dadaism
      • C Cubism
    5. 5. What is the main symbolic element present in the sculpture?

      • A A mythic figure engaged in a chess game
      • B A peaceful landscape
      • C A classical portrait

    Mój wynik: ____ na 5

    Klucz odpowiedzi — dla nauczyciela

    Treść ta rozpoczyna nową stronę druku, dzięki czemu można ją po prostu pominąć przy tworzeniu kopii.

    1B · 2B · 3B · 4B · 5A