Papierformaat

Gids voor studentenkunst

Study for Portrait V

Naam Klas Datum

Francis Bacon, Study for Portrait V (1953). Reproduceerd ter referentie; alle rechten voorbehouden aan de auteursrechthebbende.

De feiten

Kunstenaar
Francis Bacon wahooart.com/nl/artists/francis-bacon_nl/
Geboortedatum en -overlijden kunstenaar
1909 – 1992
Geschilderd
1953
Techniek
Oil On Canvas
Afmetingen origineel werk
153 x 117 cm
Beweging
Expressionism Colour and shape deliberately distorted so the picture shows an emotion rather than a likeness.
Periode
Modern
Artistic style
Bold brushstrokes; Layered paint; Surrealist influences
Influences
Vincent van Gogh, Paul Cézanne
Notable elements or techniques
Distorted figure; Geometric structure; Harsh lines; Uneven lighting
Subject or theme
Isolation; Anxiety; Human form

In context

Study for Portrait V — Francis Bacon

Wat zijn de afmetingen?

Het origineel heeft de afmetingen 153 × 117 cm (hoogte × breedte), hier afgebeeld naast een volwassene van gemiddelde lengte.

Wanneer is dit geschilderd?

  1. 1900
  2. 1910
  3. 1920
  4. 1930
  5. 1940
  6. 1950
  7. 1960
  8. 1970
  9. 1980
  10. 1990

Shaded: het leven van Francis Bacon (1909–1992) ▲ dit werk, 1953

Vergelijkbare werken

Kies een van de bovenstaande werken: noem twee overeenkomsten met dit werk en één verschil.

Meer werken om naast dit werk te plaatsen: wahooart.com/nl/art/similar/francis-bacon-study-for-portrait-v-ARAC2E-en/

Kleurenpalet

Gemeten op basis van de afbeelding

    Hoofdkleur

    Olive #958425

    Gecatalogiseerd palet

    • #958425
    • #34393B
    • #54565A
    • #9B9BAA
    Naam hoofdkleur
    Olive
    Intensiteit
    Monochromatic De mate van verzadiging en variatie in de kleuren, variërend van een enkele ingetogen tint tot vele heldere kleuren.
    Contrast
    Serene De mate waarin de kleuren in helderheid en verzadiging variëren over het gehele kunstwerk.
    Harmonie
    Discordant Palette De mate waarin de kleuren samensmelten, van contrasterend tot volledig harmonieus.
    Helderheid
    Deep_shadow Hoe licht of donker het beeld in zijn geheel oogt, van diepe schaduw tot helder hoogtepunt.
    Verzadiging
    Muted Hoe puur en krachtig de kleuren zijn, van bijna grijs tot volledig levendig.

    Over dit kunstwerk

    Study for Portrait V — Francis Bacon

    A Study in Disquiet: Decoding Bacon’s ‘Study for Portrait V’

    Francis Bacon's “Study for Portrait V,” completed in 1953, stands as a cornerstone of his oeuvre—a visceral distillation of existential angst rendered with unsettling precision. More than just a depiction of a man seated within a cage-like structure, it embodies the artist’s profound engagement with psychological complexity and his masterful manipulation of visual language.

    Subject Matter & Composition: The painting centers on a solitary figure positioned slightly off-center against a stark geometric backdrop. This deliberate imbalance underscores the theme of isolation—the man is trapped not only physically but emotionally within this austere space, mirroring the anxieties inherent in human experience.

    Style & Technique: Bacon’s signature Expressionist style dominates, characterized by bold, gestural brushstrokes and a layering of paint that conveys immediacy and dynamism. The technique isn't concerned with capturing realistic detail; instead, it prioritizes conveying emotion through distortion and fragmentation—a deliberate rejection of traditional portraiture conventions.

    Color Palette & Lighting: Dominated by deep purples and blacks, punctuated by flashes of yellow outlining the cage’s frame, the color palette contributes to an atmosphere of oppressive darkness. Dramatic lighting emphasizes contours and casts unsettling shadows, amplifying the figure's vulnerability and intensifying the psychological tension.

    Influences & Context: Echoes of Van Gogh and Surrealism

    Bacon’s artistic vision drew heavily from influential figures like Vincent van Gogh and Paul Cézanne, alongside the burgeoning movements of Surrealism and Cubism. These influences informed his exploration of subconscious imagery and fragmented forms—techniques that align perfectly with the broader intellectual currents of the early 20th century.

    Movement Context: Bacon’s work emerged during a period marked by experimentation and upheaval, mirroring the spirit of movements such as Fauvism, Abstract art, Der Blaue Reiter, Bauhaus, Orphism, Synchromism, De Stijl, Suprematism, Constructivism, Dadaism, and Surrealism. These artistic endeavors challenged established norms and interrogated the nature of perception—a quest for truth that finds resonance in Bacon’s unflinching portrayal of human suffering.

    Symbolic Resonance & Emotional Impact

    The cage-like structure serves as a potent symbol of confinement, representing both physical limitations and psychological repression. The figure's distorted visage—a gaze fixed with unnerving intensity—communicates anguish and alienation—themes that resonate deeply within the viewer’s psyche. Even the subtle gold outlining the geometric frame can be interpreted as an ironic gesture, suggesting a futile attempt to impose order upon chaos.

    Emotional Depth: “Study for Portrait V” transcends mere representation; it compels contemplation on fundamental questions about human existence—questions of vulnerability, fear, and the inescapable confrontation with mortality. It’s a painting that lingers in the mind long after viewing, prompting reflection on the darker aspects of the human condition.

    For those seeking to experience Bacon's artistic brilliance firsthand, AllPaintingsStore offers meticulously crafted oil painting reproductions—allowing you to bring this iconic artwork into your home and immerse yourself in its profound emotional power. Visit https://AllPaintingsStore.com to discover a curated selection of exceptional pieces.

    Kunstenaar en museum

    Kunstenaar

    Francis Bacon

    Geboren in Dublin, Ierland

    Een Leven in Viscerale Intensiteit

    Francis Bacon, een naam die synoniem staat voor de meest rauwe emotionele expressie in de kunst van de 20ste eeuw, werd geboren in Dublin, Ierland, in 1909. Zijn ware artistieke roeping vond echter haar vervulling in het turbulente landschap van het naoorlogse Groot-Brittannië. Een onzekere jeugd, gekenmerkt door frequente verhuizingen vanwege de gezondheid van zijn moeder, zaaide een gevoel van ontworteling dat diepgaand zijn wereldbeeld zou beïnvloeden en uiteindelijk zijn doeken zou doordringen. Een complexe relatie met zijn strenge vader en een hechte band met zijn kindermeisje, Jessie Lightfoot, kleurden de emotionele sfeer van zijn vormende jaren verder. Aanvankelijk aangetrokken door paardenraces en een leven vol gokken, zwierf Bacon rond voordat hij zich eind twintig volledig aan de schilderkunst wijdde – een late start die misschien juist de urgentie en intensiteit van zijn latere werk versterkte. Hij ontving geen formele opleiding, maar smidde zijn eigen pad, absorbeerde invloeden uit diverse bronnen en ontwikkelde een uniek onrustwekkende visuele taal.

    De Crucible van Vroege Invloeden

    Bacons artistieke ontwaken was niet direct, maar eerder een geleidelijke accumulatie van indrukken. Het werk van Pablo Picasso, met name de vervormde figuren uit zijn vroege Kubistische periode, bleek cruciaal bij het bevrijden van hem van traditionele representatie. Verdere inspiratie vond hij in de spookachtige fotografie van Egon Schiele, wiens expressieve vervormingen van de menselijke vorm resoneerden met Bacons eigen opkomende fascinatie voor de fragiliteit en kwetsbaarheid van het bestaan. Een toevallige ontmoeting met Sergei Eisensteins film Pantserkruiser Potemkin bleek echter een cruciale katalysator te zijn. De viscerale beelden uit de film, in het bijzonder een close-up van een schreeuwend gezicht, werd een blijvend motief in Bacons werk, dat oerangst en de diepten van menselijk lijden vertegenwoordigde. Hij bewonderde ook de Oude Meesters, met name Diego Velázquez, wiens Portret van Paus Innocentius X hij beroemd zou herinterpreteren gedurende zijn carrière, waarbij hij de autoritaire pausfiguur transformeerde in een gekwelde schim. Deze invloeden waren niet louter stilistische appropriaties; ze werden geabsorbeerd en getransmuteerd door Bacons eigen unieke gevoeligheid, wat resulteerde in een artistieke visie die zowel diep persoonlijk als universeel resonerend was.

    Het Smeden van een Eigen Stijl: Vervorming en Isolatie

    Bacons doorbraak kwam met Drie studies voor figuren aan de voet van het kruis (1944), een werk dat schokte en betoverde in het naoorlogse Londen. Dit triptiek vestigde zijn kenmerkende stijl – vervormde, gefragmenteerde figuren geïsoleerd binnen claustrofobische ruimtes. Het waren geen afbeeldingen van religieuze martelaarschap, maar eerder viscerale verkenningen van menselijk leed, ontdaan van enig troostend narratief of spirituele troost. Zijn schilderijen kenmerken zich vaak door vage of oplossende vormen, die een gevoel van psychische onrust en fysieke kwetsbaarheid overbrengen. Hij gebruikte frequent geometrische structuren – kooien, dozen – om zijn onderwerpen te omsluiten, waardoor hun isolatie en machteloosheid werd benadrukt. Bacons palet was doorgaans gedempt en somber, wat de donkere thema's die hij verkende weerspiegelde, hoewel doorspekt met uitbarstingen van intense kleur die de emotionele impact versterkten. Het gebruik van deze kooien was niet louter een compositorisch hulpmiddel; het symboliseerde de inherente beperkingen en dwang die aan het menselijk bestaan werden opgelegd. Hij zocht naar het vastleggen van niet alleen hoe dingen eruitzagen, maar hoe ze voelden, door innerlijke toestanden van angst, vrees en wanhoop met brute eerlijkheid op het canvas te vertalen.

    Thema's van Sterfelijkheid, Kwelling en de Menselijke Conditie

    Gedurende zijn productieve carrière keerde Bacon herhaaldelijk terug naar bepaalde motieven: de kruisiging als symbool van lijden; portretten die in de psychologische intensiteit van zijn onderwerpen doordrongen, vaak vrienden en geliefden zoals George Dyer; en zelfportretten die dienden als introspectieve verkenningen van identiteit en sterfelijkheid. Zijn Studie naar Velázquez’s Portret van Paus Innocentius X (1953) serie is misschien wel een van zijn meest iconische prestaties, waarbij hij Velázquez' waardige portret transformeerde in een schreeuwende verschijning, die existentiële angst belichaamde. De portretten van George Dyer, zijn volatiele geliefde, zijn bijzonder ontroerend, en vangen zowel de intensiteit van hun verbinding als de dreigende schaduw van tragedie vast. Bacons werk ging niet over het afbeelden van specifieke individuen; het ging om het verkennen van universele thema's van menselijke kwetsbaarheid, isolatie en de onvermijdelijkheid van de dood. Hij schuwde de donkere aspecten van het bestaan niet, maar confronteerde ze rechtstreeks, waardoor kijkers gedwongen werden hun eigen sterfelijkheid en angsten onder ogen te zien.

    Een Blijvende Erfenis: Het Uitdagen van Conventies

    Francis Bacons impact op de kunst van de 20ste eeuw is onmiskenbaar. Hij daagde traditionele noties van representatie uit, verwierp geïdealiseerde schoonheid ten gunste van een rauwe, compromisloze weergave van de menselijke conditie. Zijn werk heeft generaties kunstenaars diepgaand beïnvloed en de weg geëffend voor nieuwe vormen van expressie en het uitdagen van conventionele artistieke grenzen.

    Naoorlogse Expressionisme: Bacon wordt beschouwd als een sleutelfiguur in deze beweging, die kunstenaars beïnvloedt met zijn gedurfde stijl en psychologische diepgang.

    Veilingrecords & Museumtentoonstellingen: Zijn schilderijen blijven hoge prijzen opleveren op veilingen en worden tentoongesteld in grote musea over de hele wereld, waardoor zijn plaats in de kunstgeschiedenis wordt verstevigd.

    Het confronteren van Waarheden: Bacons erfenis ligt in zijn vermogen om ongemakkelijke waarheden over het menselijk bestaan te confronteren en die ervaringen te vertalen in krachtige en onvergetelijke beelden.

    Ondanks een turbulent persoonlijk leven, gekenmerkt door gokken, drinken en complexe relaties, bleef hij toegewijd aan zijn kunst tot zijn dood in 1992. Hij liet een oeuvre achter dat nog steeds resoneert met het publiek van vandaag, en ons eraan herinnert hoe fragiel het bestaan is en de blijvende kracht van kunst om de donkerste hoeken van de menselijke ziel te confronteren. Zijn schilderijen zijn niet louter beelden; ze zijn viscerale ervaringen – een getuigenis van de aanhoudende kracht van kunst om te provoceren, te verontrusten en uiteindelijk, de complexiteit van het menselijk zijn te verlichten.

    Lees meer op

    Online beschikbaar

    QR-code die linkt naar de downloadpagina van Study for Portrait V

    wahooart.com/nl/art/download/francis-bacon-study-for-portrait-v-ARAC2E-en/

    Bronvermelding voor dit kunstwerk

    MLA
    Bacon, Francis. Study for Portrait V. 1953, https://wahooart.com/nl/art/francis-bacon-study-for-portrait-v-ARAC2E-en/
    APA
    Bacon, Francis (1953). Study for Portrait V [Painting]. https://wahooart.com/nl/art/francis-bacon-study-for-portrait-v-ARAC2E-en/
    Chicago
    Francis Bacon. Study for Portrait V. 1953. https://wahooart.com/nl/art/francis-bacon-study-for-portrait-v-ARAC2E-en/
    Harvard
    Bacon, Francis (1953) Study for Portrait V. Available at: https://wahooart.com/nl/art/francis-bacon-study-for-portrait-v-ARAC2E-en/

    Bekijk het van dichtbij

    Study for Portrait V — Francis Bacon

    Kijk eens goed

    Beantwoord de vragen in je eigen woorden. Er zijn hier geen foute antwoorden — alleen antwoorden die je kunt toelichten.

    1. Wat valt u als eerste op, en waarom?
    2. Welke kleuren of vormen bepalen de sfeer — en wat is die sfeer?
    3. Hoeveel gezichten kun je vinden? ____ (onze catalogus telt 1 — ben je het ermee eens?)
    4. In onze catalogus is dit werk geclassificeerd onder: psychological tension, isolation, formal setting. Bent u het hiermee eens? Wat zou u toevoegen of weglaten?
    5. Kijk nog eens naar Drie Onderzoeken naar Figuren Aan De Basis Van Een Kruisiging (1944), eerder in deze gids. Noem twee overeenkomsten met dit werk en één verschil.

    Uw reactie

    Schrijf een korte paragraaf over dit kunstwerk aan de hand van de feiten uit de eerdere delen van deze gids en uw bovenstaande antwoorden.

    Kunstquiz

    Study for Portrait V — Francis Bacon

    Hoe goed kent u dit kunstwerk?

    Selecteer één antwoord voor elk van de 5 onderstaande vragen. Elk heeft precies één juist antwoord.

    1. 1. What is the primary artistic movement that influenced Francis Bacon’s style?

      • A Impressionism
      • B Cubism
      • C Expressionism
    2. 2. The cage-like structure in ‘Study for Portrait V’ symbolizes:

      • A Freedom and liberation
      • B Protection from harm
      • C Confinement and isolation
    3. 3. What color dominates the palette of ‘Study for Portrait V’, contributing to its unsettling atmosphere?

      • A Bright yellow
      • B Pale green
      • C Deep purple
    4. 4. Where is ‘Study for Portrait V’ currently housed?

      • A Louvre Museum, Paris
      • B British Museum, London
      • C Smithsonian American Art Museum
    5. 5. Which artist's style did Bacon particularly admire and incorporate into his work?

      • A Claude Monet
      • B Vincent van Gogh
      • C Pablo Picasso

    Mijn score: ____ van de 5

    Antwoordsleutel — voor de docent

    Dit wordt op een nieuwe pagina afgedrukt, waardoor het eenvoudig uit de kopieën weggelaten kan worden.

    1C · 2C · 3C · 4C · 5B