Papierformaat

Gids voor studentenkunst

The Summer (Torso)

Naam Klas Datum

Aristide Maillol, The Summer (Torso) (1911), Staatliche Kunsthalle Karlsruhe. Publiek domein

De feiten

Kunstenaar
Aristide Maillol wahooart.com/nl/artists/aristide-maillol_nl/
Geboortedatum en -overlijden kunstenaar
1861 – 1944
Geschilderd
1911
Techniek
Sculpture Bronze Molten metal poured into a mould made from the artist’s model, then finished and polished by hand.
Beweging
Classical
Gehouden in
Staatliche Kunsthalle Karlsruhe wahooart.com/nl/museums/staatliche-kunsthalle-karlsruhe-karlsruhe_nl/
Artistic style
Classical Realism
Influences
Greek Sculpture
Notable elements or techniques
Lost-wax method
Subject or theme
Female Nude

In context

The Summer (Torso) — Aristide Maillol

Wanneer is dit geschilderd?

  1. 1860
  2. 1870
  3. 1880
  4. 1890
  5. 1900
  6. 1910
  7. 1920
  8. 1930
  9. 1940

Shaded: het leven van Aristide Maillol (1861–1944) ▲ dit werk, 1911

Vergelijkbare werken

Kies een van de bovenstaande werken: noem twee overeenkomsten met dit werk en één verschil.

Meer werken om naast dit werk te plaatsen: wahooart.com/nl/art/similar/aristide-maillol-the-summer-torso-D4BH6Z-en/

Kleurenpalet

Gemeten op basis van de afbeelding

    Hoofdkleur

    White #e7e8e7

    Gecatalogiseerd palet

    • #E7E8E7
    • #282018
    • #CBCCCB
    • #575651
    Palet
    Neutrals De dominante kleurfamilie in de afbeelding.
    Naam hoofdkleur
    White
    Intensiteit
    Monochromatic De mate van verzadiging en variatie in de kleuren, variërend van een enkele ingetogen tint tot vele heldere kleuren.
    Contrast
    Statement De mate waarin de kleuren in helderheid en verzadiging variëren over het gehele kunstwerk.
    Harmonie
    Discordant Palette De mate waarin de kleuren samensmelten, van contrasterend tot volledig harmonieus.
    Helderheid
    Brilliant Hoe licht of donker het beeld in zijn geheel oogt, van diepe schaduw tot helder hoogtepunt.
    Verzadiging
    Muted Hoe puur en krachtig de kleuren zijn, van bijna grijs tot volledig levendig.

    Over dit kunstwerk

    The Summer (Torso) — Aristide Maillol

    Aristide Maillol: Echoes of Antiquity in Tranquil Form

    The sculpture “Torso of Summer” by Aristide Maillol stands as a testament to the enduring fascination with classical ideals—a beautifully rendered embodiment of serene beauty and timeless form that continues to captivate audiences today. Created in 1911, this bronze masterpiece represents more than just an anatomical study; it embodies Maillol’s profound conviction that “art does not lie in the copying of nature,” instead prioritizing a distillation of essential qualities into elegant, enduring shapes. Its placement within the J. Paul Getty Museum's collection underscores its significance as a pivotal work bridging Symbolism and the nascent movements of modern sculpture.

    Subject Matter: Maillol’s focus was singularly devoted to the female nude torso—a motif that harkens back to idealized representations found in ancient Greek and Roman art, specifically sculptures celebrating feminine grace and strength. The figure is presented in a relaxed pose, conveying an impression of effortless repose and embodying the spirit of contemplative contemplation.

    Style: Maillol’s style leans heavily toward realism, albeit tempered by a deliberate simplification that eschews excessive detail. He sought to capture the essence of human anatomy—the subtle curves and planes of muscle—without resorting to slavish imitation. This approach aligns with the broader Symbolist impulse to express inner emotions through stylized forms, prioritizing harmony and balance over mere representation.

    Technique: The sculpture’s execution is masterful, utilizing the lost-wax method – a technique perfected centuries ago that guarantees exceptional precision and surface finish. Maillol meticulously crafted the bronze casting, ensuring that every contour and texture faithfully reflects the sculptor's vision. The resulting patina—a natural oxidation process—adds depth and richness to the material, enhancing its sculptural qualities.

    Historical Context: Maillol emerged during a period of artistic experimentation following the Impressionist movement. Artists like Picasso and Matisse were grappling with new expressive possibilities, while Henry Moore was pioneering abstraction. Maillol’s work represents a deliberate return to classical forms—a reaction against the perceived excesses of Romanticism and Symbolism—yet simultaneously anticipates the stylistic developments that would characterize the decades to come.

    Emotional Impact: “Torso of Summer” possesses an undeniable emotional resonance. Its stillness conveys a sense of tranquility and contemplation, inviting viewers to appreciate the beauty inherent in simplicity and restraint. Maillol’s sculpture speaks to a fundamental human desire for harmony—a yearning for forms that embody grace, dignity, and timeless elegance.

    The Getty Museum's acquisition of this piece solidified its place within the canon of 20th-century art. Its enduring appeal lies in its ability to transcend stylistic trends, communicating universal themes of beauty and contemplation across generations. Maillol’s unwavering commitment to classical ideals—expressed through a deceptively understated technique—continues to inspire artists and collectors alike.

    Kunstenaar en museum

    Kunstenaar

    Aristide Maillol

    Geboren in Banyuls-sur-Mer, Frankrijk

    Aristide Maillol (1861–1944) - Een Sculptor Voor Zijn Tijd

    Aristide Joseph Bonaventure Maillol (Banyuls-sur-Mer, 8 december 1861 – aldaar, 27 september 1944) was een Franse beeldhouwer, schilder en medailleur. Hij werd geboren in de Franse landstreek Roussillon, nabij de Spaanse grens bij de Middellandse Zee. Zijn familieleden waren wijnboeren, vissers en smokkelaars. Zijn moedertaal was het Catalaans en hij sprak Frans met een sterk accent. Hij begon zijn carrière als schilder en ontwikkelde een vroeg interesse voor de decoratieve kunst. Hij werd vooral geïnspireerd door Paul Gauguin en Pierre Puvis de Chavannes, die hem leerden dat kunst niet alleen moest kopiëren wat het natuurlijke oog ziet maar ook een diepere betekenis kon hebben. Maillol sloot zich aan bij Les Nabis, een groep kunstenaars die op zoek waren naar nieuwe vormen van expressie en die een belangrijke rol speelden bij de ontwikkeling van moderne kunst.

    Een Vroege Ontdekking Voor De Kunst

    Maillol’s eerste schilderijen laten zien dat hij onder invloed stond van zijn tijdgenoten, zoals Gauguin en Puvis de Chavannes. Hij verkende verschillende stijlen en technieken, waarbij hij een bijzondere aandacht besteedde aan het gebruik van kleur en licht om emotie en atmosfeer weer te geven. Zijn stijl werd gekenmerkt door een combinatie van impressionisme en symbolisme, waardoor zijn werken zowel prachtige natuurlijke kleuren bevatten als een onderliggende allegorische lading hebben. Een belangrijke stimulans voor Maillol’s artistieke ontwikkeling was het bezoek aan Parijs in 1881 waar hij zijn studie begon aan de École des Beaux-Arts. Hij studeerde daar onder Jean-Léon Gérôme en Alexandre Cabanel, wat hem kennis meebracht van klassieke kunsttradities en een solide technische basis gaf voor zijn latere werk. Zijn eerste werken waren vaak geïnspireerd door het Catalaanse landschap en de lokale cultuur, maar hij ontwikkelde al snel een eigen stijl die zich onderscheidde van andere kunstenaars van zijn tijd.

    De Overgang Naar Beeldhouwkunst

    Maillol’s interesse voor beeldhouwkunst ontstond rond het midden van de jaren ’90 en hij begon met terracotta sculpturen te maken, waarbij hij een nieuwe manier vond om vormen en ruimte weer te geven. Hij wilde zich afzetten tegen de dramatische stijl van Auguste Rodin, die hij beschouwde als te emotioneel en niet voldoende gericht op technische precisie. Maillol’s zoektocht naar een nieuwe kunstvorm leidde hem tot het oprichten van een atelier voor tapijtontwerp in Banyuls waar hij samenwerkte met lokale vrouwen en gebruik maakte van innovatieve kleurstoffen. Deze ervaring gaf hem waardevolle inzichten in de productieprocessen van kunstnijverheid en voedde zijn creativiteit verder. Hij ontwikkelde een stijl die gekarakteriseerd werd door eenvoudige vormen, balans en een aandacht voor natuurlijke materialen zoals hout en klei. Zijn sculpturen waren vaak groot en monumentaal, maar ook zeer elegant en lichtgewichtig, waardoor ze een bijzondere schoonheid verkregen. Een belangrijke inspiratiebron voor Maillol was de klassieke kunstgeschiedenis, waaruit hij zich liet leiden bij het creëren van zijn meest bekende werken. Hij wilde terugkeren naar de principes van harmonie en balans die kenmerkend waren voor Griekse en Romeinse beeldhouwkunst.

    De Filosofie Achter Zijn Kunst

    Maillol’s kunst filosofie werd sterk beïnvloed door zijn persoonlijke ervaringen en observaties van de natuurlijke wereld. Hij geloofde dat kunst een manier kon zijn om een diepere kennis van het menselijk lichaam en de natuur te verkrijgen, zonder daarbij emotionele overdrijving toe te laten. Zijn sculpturen waren vaak geïnspireerd door mythologische thema’s en hij gebruikte klassieke vormen om archetypische figuren weer te geven die voor eeuwig zouden blijven bestaan. Maillol wilde een kunstwerk creëren dat niet alleen mooi was, maar ook een bepaalde emotionele lading had – een emotie van rust en eenvoud die het publiek zou aanspreken. Hij verkende verschillende technieken en materialen om zijn visie te realiseren, waarbij hij vaak gebruik maakte van brons als belangrijkste materiaal voor zijn kunstwerken. Een bijzonder belangrijk werk is *La Méditerranée*, een monumentale sculptuur van een vrouw die Maillol in 1902 maakte en die hij model stond voor zijn vrouw Clotilde Narcis. Deze sculptuur staat symbool voor Maillol’s artistieke stijl en filosofie, waarbij hij een prachtige natuurlijke schoonheid verkreeg zonder daarbij technische complexiteit op te offeren. Zijn kunstwerken blijven tot op de dag van vandaag een bron van inspiratie voor kunstenaars en kunstliefhebbers wereldwijd.

    Museum

    Staatliche Kunsthalle Karlsruhe

    Te zien in Karlsruhe, Duitsland

    Een reis door zeven eeuwen Europese pracht

    De drempel van de Staatliche Kunsthalle Karlsruhe overstappen is niet louter het betreden van een galerie; het is het passeren van een grens naar een zorgvuldig samengestelde passage door de ziel van de Europese artistieke inspanning. Dit instituut, door Heinrich Hübsch ontworpen als een

    Gesamtkunstwerk

    —een totaalkunstwerk—omhult de bezoeker in een sfeer waarin de architectuur zelf in harmonie zingt met de meesterwerken die binnen worden getoond. Van zijn oorsprong, geworteld in het voortreffelijke

    Mahlerey-Cabinet

    samengesteld door Margravin Karoline Luise, heeft het gebouw gediend als een groots depot voor artistiek genie, waardoor we de evolutie van de menselijke visie over zeven bijzondere eeuwen kunnen volgen.

    De structuur zelf fluistert verhalen over de esthetiek van de 19de eeuw en biedt een ongeëvenaard venster op hoe kunst ooit werd ervaren—een diepgaande dialoog tussen mecenas, object en omgeving. Hoewel delen van dit verhaal zich voortdurend ontvouwen in het ZKM | Center for Art and Media, blijft de kernervaring er een van ademloze onderdompeling; een plek waar geschiedenis niet alleen wordt waargenomen, maar werkelijk wordt gevoeld.

    Echo's van de oude meesters: van goddelijke intensiteit tot huiselijke sereniteit

    De collectie zelf is een rijk weefsel, geweven uit de draden van talloze meesters. Voor wie het hart klopt op het ritme van de diepe spiritualiteit van de late middeleeuwen, spreekt de aanwezigheid van werken van Matthias Grünewald boekdelen—een viscerale ontmoeting met religieuze vurigheid vastgelegd op paneel. Nabij lokt het minutieuze vakmanschap van Albrecht Dürer tot contemplatie voor iconische stukken zoals de "Vier Ruiters van de Apocalyps". De 16de eeuw pulseert van energie door de gedetailleerde verhalen van Hans Baldung en Lucas Cranach de Oude, terwijl de dynamische composities van Hans Burgkmair ons herinneren aan de vroege meesterlijkheid van kunst in het vertellen van verhalen.

    Terwijl onze blik verder dwaalt, worden we getransporteerd naar de gouden eeuw van de Nederlandse en Vlaamse scholen. Hier lijkt Rembrandts ongeëvenaarde beheersing van licht en schaduw in staat om leven te blazen in elk portret, terwijl Pieter de Hooch momenten van voortreffelijke, zonovergoten huiselijke rust biedt. Het levendige penseelwerk van Peter Paul Rubens vormt een tegenwicht van pure, vreugdevolle energie voor deze meer intieme scènes.

    De moderne hartslag: van romantisch verlangen naar avant-gardistische scherpte

    De narratieve boog zet zich naadloos voort in de 19de eeuw, waar de sublieme visioenen van Caspar David Friedrich ons uitnodigen in landschappen die het innerlijke emotionele terrein weerspiegelende. Dit romantische verlangen maakt plaats voor het krachtige realisme dat werd aangevoerd door Lovis Corinth en het evocatieve licht dat werd gevangen door Hans Thoma. Toch rust het museum niet in nostalgie; het fungeert als een vitale verbinding met de moderniteit. De zaden van de 20ste eeuw worden gezaaid met de pioniershanden van August Macke en Ernst Ludwig Kirchner, die ons leiden naar de radicale exploraties van Max Ernst, Juan Gris en Robert Delaunay. Deze werken dagen de kijker uit en eisen deelname aan de dialoog tussen traditie en de ontluikende geest van abstractie.

    Een toevluchtsoord voor het eigentijdse oog

    Wat deze Kunsthalle werkelijk onderscheidt, is haar toewijding om zowel een bewaker van erfgoed als een omhelzing van innovatie te zijn. Het museum begrijpt dat kunst niet in geïsoleerde tijdperken bestaat; zij stroomt. Deze toewijding aan behoud naast de hedendaagse dialoog maakt het onweerstaanbaar voor de verzamelaar, de wetenschapper en de ontwerper in gelijke mate. Of men nu zoekt naar de diepe resonantie van een renaissance-altaarstuk voor een imposante zaal, of naar de strakke, intellectuele lijnen van het vroege modernisme voor een gecureerde interieurruimte, de Staatliche Kunsthalle Karlsruhe biedt meer dan loutere beschouwing—het biedt context. Het nodigt u uit om deel te nemen aan een voortdurend gesprek over eeuwen heen, waardoor elk bezoek een diepgaande meditatie wordt op de blijvende kracht van menselijke creativiteit.

    Lees meer op

    Online beschikbaar

    QR-code die linkt naar de downloadpagina van The Summer (Torso)

    wahooart.com/nl/art/download/aristide-maillol-the-summer-torso-D4BH6Z-en/

    Bronvermelding voor dit kunstwerk

    MLA
    Maillol, Aristide. The Summer (Torso). 1911, Staatliche Kunsthalle Karlsruhe. https://wahooart.com/nl/art/aristide-maillol-the-summer-torso-D4BH6Z-en/
    APA
    Maillol, Aristide (1911). The Summer (Torso) [Painting]. Staatliche Kunsthalle Karlsruhe. https://wahooart.com/nl/art/aristide-maillol-the-summer-torso-D4BH6Z-en/
    Chicago
    Aristide Maillol. The Summer (Torso). 1911. Staatliche Kunsthalle Karlsruhe. https://wahooart.com/nl/art/aristide-maillol-the-summer-torso-D4BH6Z-en/
    Harvard
    Maillol, Aristide (1911) The Summer (Torso). Staatliche Kunsthalle Karlsruhe. Available at: https://wahooart.com/nl/art/aristide-maillol-the-summer-torso-D4BH6Z-en/

    Bekijk het van dichtbij

    The Summer (Torso) — Aristide Maillol

    Kijk eens goed

    Beantwoord de vragen in je eigen woorden. Er zijn hier geen foute antwoorden — alleen antwoorden die je kunt toelichten.

    1. Wat valt u als eerste op, en waarom?
    2. Welke kleuren of vormen bepalen de sfeer — en wat is die sfeer?
    3. In onze catalogus is dit werk geclassificeerd onder: classical sculpture, female nude art, bronze figure art. Bent u het hiermee eens? Wat zou u toevoegen of weglaten?
    4. Kijk nog eens naar Venus sans collier (1828), eerder in deze gids. Noem twee overeenkomsten met dit werk en één verschil.
    5. Aristide Maillol was ongeveer 50 toen dit werd gemaakt. Wat in het werk doet denken aan de stijl van een kunstenaar in die levensfase?

    Uw reactie

    Schrijf een korte paragraaf over dit kunstwerk aan de hand van de feiten uit de eerdere delen van deze gids en uw bovenstaande antwoorden.

    Kunstquiz

    The Summer (Torso) — Aristide Maillol

    Hoe goed kent u dit kunstwerk?

    Selecteer één antwoord voor elk van de 5 onderstaande vragen. Elk heeft precies één juist antwoord.

    1. 1. What artistic movement is Aristide Maillol’s ‘The Summer (Torso)’ primarily associated with?

      • A Romanticism
      • B Impressionism
      • C Cubism
    2. 2. Which technique was most likely employed by Maillol to create this sculpture?

      • A Oil Painting
      • B Watercolor
      • C Lost-Wax Casting
    3. 3. The sculpture’s color palette is dominated by what tonal range?

      • A Bright Reds and Yellows
      • B Pale Blues and Greens
      • C Various Shades of Brown
    4. 4. What is the primary subject matter depicted in ‘The Summer (Torso)?'

      • A Landscape Scene
      • B Portrait of a Nobleman
      • C Female Nude Figure
    5. 5. Aristide Maillol’s style is considered to be an important precursor to the simplification of which later sculptor?

      • A Michelangelo Buonarroti
      • B Leonardo da Vinci
      • C Henry Moore

    Mijn score: ____ van de 5

    Antwoordsleutel — voor de docent

    Dit wordt op een nieuwe pagina afgedrukt, waardoor het eenvoudig uit de kopieën weggelaten kan worden.

    1A · 2C · 3C · 4C · 5C