Format papira

Vodič za studentska djela

Mrs. Daniel Sargent Curtis

Ime Razred Datum

Džon Singer Seržen, Mrs. Daniel Sargent Curtis (1882). Dostupno u javnom vlasništvu.

Osnovne informacije

Umjetnik
Džon Singer Seržen wahooart.com/hr/artists/dzon-singer-serzen_hr/
Životopis umjetnika
1856 – 1925
Slikano
1882
Tehnika
Oil On Canvas
Izvorni dimenzije
71 x 53 cm
Pokret
Baroque Dramatic, theatrical pictures using deep shadow and strong diagonals to pull you into the action.
Razdoblje
19th Century

U kontekstu

Mrs. Daniel Sargent Curtis — Džon Singer Seržen

Koliko je veliko?

Originalne dimenzije su 71 × 53 cm (visina × širina), prikazane ovdje pored odrasle osobe prosječne visine.

Godina nastanka

  1. 1850
  2. 1860
  3. 1870
  4. 1880
  5. 1890
  6. 1900
  7. 1910
  8. 1920

Shaded: životni opus Džon Singer Seržen (1856–1925) ▲ ovo djelo, 1882

Slična djela

Odaberite jedno od gore navedenih djela: navedite dvije zajedničke značajke s ovim djelom i jednu koja ih razlikuje.

Još djela koja se mogu postaviti uz ovo: wahooart.com/hr/art/similar/john-singer-sargent-mrs-daniel-sargent-curtis-8YDHDX-en/

Boje

Izmjereno na temelju slike

    Glavna boja

    Black #0a0c11

    Spremljena paleta

    • #0A0C11
    • #4E4D47
    • #EBD1AE
    • #AD987F
    Naziv glavne boje
    Black
    Intenzitet
    Monochromatic Koliko su boje zasićene i raznolike, od jedinstvene prigušene nijanse do mnoštva jarkih tonova.
    Kontrast
    Statement Razlika u svjetlini i zasićenosti boja unutar slike.
    Harmonija
    Discordant Palette Koliko dobro boje funkcioniraju zajedno, od suprotstavljenih do potpuno ujedinjenih.
    Svjetlina
    Deep_shadow Opća svjetlina ili tamnoća slike, od dubokih sjena do svijetlih vrhunaca.
    Zasićenost
    Muted Koliko su boje čiste i snažne, od gotovo sivih do potpuno živopisnih.

    O ovom umjetničkom djelu

    Mrs. Daniel Sargent Curtis — Džon Singer Seržen

    John Singer Sargent, a renowned American artist, is celebrated for his captivating portraits that exude elegance and sophistication. One such masterpiece is Mrs. Daniel Sargent Curtis, a painting that showcases the artist's exceptional skill in capturing the essence of his subjects.

    Artistic Background

    John Singer Sargent was born in 1856 in Florence, Italy, to American parents. He began his artistic journey under the tutelage of Carolus-Duran and later studied at the École des Beaux-Arts in Paris. Sargent's work is characterized by its realism and attention to detail, which earned him a reputation as one of the leading portrait painters of his time.

    The Painting: Mrs. Daniel Sargent Curtis

    Painted in 1882, Mrs. Daniel Sargent Curtis is a stunning example of Sargent's ability to capture the essence of his subjects. The painting measures 71 x 53 cm and is executed in oil on canvas. It is currently housed at the Spencer Museum of Art in Lawrence, Kansas. The subject of the painting, Mrs. Daniel Sargent Curtis, is depicted wearing a black dress with white lace around her neck and a pearl necklace. Her hair is pulled back in a bun, and she has a veil covering her face. The dark background of the painting emphasizes the subject's features and clothing, creating an aura of elegance and poise.

    Artistic Style

    Sargent's style is characterized by its realism, which is evident in the detailed depiction of Mrs. Curtis's attire and facial expression. The use of oil on canvas allows for a rich texture and depth in the painting, enhancing the overall visual experience.

    Relevance to Art History

    Mrs. Daniel Sargent Curtis is not only a testament to Sargent's skill as a portrait painter but also reflects the artistic trends of the late 19th century. The realism and attention to detail in the painting align with the broader artistic movements of the time, showcasing Sargent's contribution to the evolution of portraiture.

    Conclusion

    Mrs. Daniel Sargent Curtis by John Singer Sargent is a masterpiece that embodies the elegance and sophistication of its subject. The painting is a prime example of Sargent's skill in capturing the essence of his subjects, making it a significant work in the realm of portraiture. For those interested in exploring more of Sargent's works, Mademoiselle Boussenet Duclos and Venetian Bead Stringers are notable pieces that showcase his artistic prowess. To learn more about the Spencer Museum of Art, visit The Spencer Museum of Art (United States) - A Comprehensive Overview. For a deeper understanding of the artistic movements and trends during Sargent's time, refer to Mariette Leslie Cotton, an American artist known for her portraits. AllPaintingsStore.com offers high-quality, handmade oil painting reproductions of famous artworks, including those by John Singer Sargent. Visit Mrs. Daniel Sargent Curtis to explore the details and purchase a reproduction of this masterpiece.

    By examining Mrs. Daniel Sargent Curtis, we gain insight into John Singer Sargent's artistic genius and his contribution to the world of portraiture. This painting is a testament to the enduring elegance and sophistication that define Sargent's work.

    Umjetnik i muzej

    Umjetnik

    Džon Singer Seržen

    Rođen/a u Firenca, Italija

    Život Uronjen u Svjetlo i Društvo

    John Singer Sargent, ime sinonimno za dobu zlatnog doba i njegov sjajni portreti elegancije, bio je američki umjetnik koji je proveo veći dio svog života kultivirajući svoj rad unutar europskog svijeta umjetnosti. Rođen u Firenci, Italiji, 1856. godine, od američkih emigranata, dr. Fitzwillijama Sargenta i njegove supruge Mary Newbold Sargent, njegovo odrastanje nije bilo konvencionalno. Obiteljska nomadska egzistencija – neprestano putovanje kroz Francusku, Njemačku, Italiju i Švicarsku – u mladog Johna utisnula je kosmopolitski osjećaj i rano izlaganje umjetničkim blagovima Europe. Umjesto formalnog obrazovanja, njegovo se školovanje odvijalo unutar dvorana muzeja i drevnih crkava, potičući vizualnu pismenost koja bi duboko oblikovala njegovu umjetničku viziju. To putujuće djetinjstvo, iako bez tradicionalne strukture, pružilo je bogat gobelin kulturnih iskustava koji je potaknuo njegov razvijajući talent. Njegov otac, kirurg, i majka, amaterska umjetnica, ohrabrivali su njegove naklonosti, prepoznajući rano sposobnost njegovog iznimnog promatračkog uma. Bilo je jasno od mladosti da će njegov put ležati ne u medicini ili konvencionalnim pothvatima, već unutar svijeta umjetnosti.

    Od Pariškog Ateljea do Majstora Portreta

    Godine 1874., s osamnaest godina, Sargent je započeo ključnu fazu svog umjetničkog razvoja ulaskom u atelje Carolus-Durana u Parizu. Ovaj mentorat se pokazao transformativnim. Duranov naglasak na direktnom slikanju – tehnici koja izbjegava preliminarne skice u korist trenutne primjene boje na platno – oplemenio je njegovu već impresivnu tehničku vještinu i utisnuo u njega nevjerojatnu sposobnost hvatanja portreta brzinom i preciznošću. Bio je to revolucionarni pristup, koji potiče hrabrost i spontanost, te postao zaštitni znak Sargentova stila. On je srčano upio Duranove lekcije, savladavši umjetnost ne samo fizičke sličnosti, već i same bitki svojih portreta. Istodobno se upisao na École des Beaux-Arts, dodatno usavršavajući svoje vještine crtanja s modela po pozama i iz predložaka. Međutim, utjecaj španjolskih majstora poput Velazqueza, kojeg je otkrio tijekom ključnog putovanja u Španjolsku 1879. godine, doista je zapalio Sargentovu umjetničku maštu. Bio je očaran Velázquezovom majstorskom upotrebom svjetla, potezima kistova i psihološkim uvjerenjem – kvalitete kojima bi se nastojao odužiti tijekom svoje karijere.

    Navigacija Slavom, Skandalom i Umjetničkom Evolucijom

    Sargent se je brzo etablirao kao traženog portreta u Parizu, privukavši narudžbe od elite grada. Međutim, njegov uspon nije bio bez izazova. Otvorenje Madame X (Portret Madame Pierre Gautreau) na Salonu 1884. godine potaknuo je skandal koji je prijetio da uništi njegovu rastućom karijeru. Portret Virginie Amélie Avegno Gautreau, društvenice, s njezinim blijedim tenom, sugestivnom postavom i spuštenom trakom, bio je smatran provokativnim i skandaloznim od pariškog društva. Iako je Sargent kasnije ponovno naslikao traku, šteta je bila učinjena. Raštiman kontroverzama, preselio se u London 1886., gdje je pronašao primajuću publiku za svoj talent. U Londonu je nastavio slikati portrete bogatih i uglednih ljudi, hvatajući raskoš i društvene dinamike edwardijanskog društva neusporedivom vještinom. Međutim, Sargentove umjetničke ambicije protezale su se izvan okvira naručenih portreta. Žudio je veće kreativne slobode i sve više se posvetio slikanju pejzaža i studijama na otvorenom, prihvaćajući impresionistički stil obilježenim labavim potezima kistova, živopisnim bojama i fokusom na hvatanje prolaznih trenutaka svjetla i atmosfere. Ovi su mu pejzaži otkrili drugu stranu Sargenta – jednu koja je manje zabrinuta za društveni status i više usmjerena na ljepotu prirodnog svijeta.

    Trajna Ostavština: Izvan Portreta

    Iako je slavljen kao "vodeći portretist svoje generacije", umjetnička ostavština Johna Singera Sargenta proteže se daleko izvan njegovih majstorskih prikaza društvenih figura. Njegova glavna djela, poput El Jaleo, dinamičnog prikazanja španjolskih plesača flamenca, i Carnation, Lily, Lily, Rose, smirenog prikaza dvije mlade djevojke u engleskom vrtu, demonstriraju njegovu svestranost i tehničku briljantnost. Kasnije u životu poduzeo je ambiciozne projekte oslikavanja zidova, uključujući monumentalni ciklus u Boston Public Library, pokazujući svoju sposobnost prevođenja svoje umjetničke vizije na veliki ljestvicu. Njegov utjecaj može se vidjeti u djelima sljedećih generacija umjetnika koji su divili njegovoj tehničkoj vještini, hrabrim potezima kistova i njegovoj sposobnosti da uhvati kako fizičku sličnost tako i psihološku dubinu.

    Utjecaji i Umjetnički Srodnici

    Carolus-Duran: Njegov učitelj, koji mu je utisnuo tehniku direktnog slikanja i poticao spontanost.

    Diego Velázquez: Sargent je duboko divio Velázquezovoj majstoriji svjetla, potezima kistova i psihološkog uvjerenja, što je posebno vidljivo u njegovim španjolskim djelima.

    Impresionizam: Naglasak impresionista na hvatanje prolaznih trenutaka i atmosferskih efekata duboko je utjecao na njegova slikanja pejzaža, što je dovelo do slobodnijeg, ekspresivnijeg stila.

    James Abbott McNeill Whistler: Sargent je s Whistlerićem dijelio interes za estetizam i potragu za "umjetnošću zbog umjetnosti", što je utjecalo na njegov pristup kompoziciji i boji.

    Dodatne informacije

    Pronađite ovo na mreži

    QR kod koji povezuje na stranicu za preuzimanje Mrs. Daniel Sargent Curtis

    wahooart.com/hr/art/download/john-singer-sargent-mrs-daniel-sargent-curtis-8YDHDX-en/

    Izvor za ovo umjetničko djelo

    MLA
    Seržen, Džon Singer. Mrs. Daniel Sargent Curtis. 1882, https://wahooart.com/hr/art/john-singer-sargent-mrs-daniel-sargent-curtis-8YDHDX-en/
    APA
    Seržen, Džon Singer (1882). Mrs. Daniel Sargent Curtis [Painting]. https://wahooart.com/hr/art/john-singer-sargent-mrs-daniel-sargent-curtis-8YDHDX-en/
    Chicago
    Džon Singer Seržen. Mrs. Daniel Sargent Curtis. 1882. https://wahooart.com/hr/art/john-singer-sargent-mrs-daniel-sargent-curtis-8YDHDX-en/
    Harvard
    Seržen, Džon Singer (1882) Mrs. Daniel Sargent Curtis. Available at: https://wahooart.com/hr/art/john-singer-sargent-mrs-daniel-sargent-curtis-8YDHDX-en/

    Pogledajte pažljivije

    Mrs. Daniel Sargent Curtis — Džon Singer Seržen

    Pogledajte pažljivije

    Odgovorite vlastitim riječima. Ovdje nema netočnih odgovora — postoje samo odgovori koje možete objasniti.

    1. Što vam prvo privlači pažnju i zašto?
    2. Koje boje ili oblici stvaraju atmosferu — i kakva je to atmosfera?
    3. Koliko lica možete pronaći? ____ (naš katalog broji 1 — slažete li se?)
    4. Naš katalog klasificira ovo djelo pod: portraiture, elegance, venetian interior. Slažete li se? Što biste dodali ili uklonili?
    5. Vratite se na djelo Karanfija, Lili, Lili, Ruža (1885), koje ste ranije vidjeli u ovom vodiču. Navedite dvije zajedničke značajke koje to djelo dijeli s ovim radom te jednu koja mu se razlikuje.

    Vaš odgovor

    Napišite kratki odlomak o ovom umjetničkom djelu. Koristite činjenice iz ranijih dijelova ovog vodiča te svoje prethodne odgovore.

    Kviz o umjetnosti

    Mrs. Daniel Sargent Curtis — Džon Singer Seržen

    Koliko dobro poznajete ovo umjetničko djelo?

    Odaberite jedan odgovor za svako od 5 pitanja u nastavku. Svako pitanje ima točno jedan točan odgovor.

    1. 1. What artistic movement is John Singer Sargent's Mrs. Daniel Sargent Curtis primarily associated with?

      • A Romanticism
      • B Impressionism
      • C Realism
    2. 2. In what year was Mrs. Daniel Sargent Curtis painted by John Singer Sargent?

      • A 1865
      • B 1870
      • C 1882
    3. 3. Where is Mrs. Daniel Sargent Curtis currently housed?

      • A Louvre Museum
      • B Metropolitan Museum of Art
      • C National Gallery
    4. 4. What is the dominant color palette used in Mrs. Daniel Sargent Curtis?

      • A Bright reds and yellows
      • B Pale blues and greens
      • C Dark blacks and whites
    5. 5. Describe John Singer Sargent's technique in capturing the subject's likeness.

      • A He employed large, expressive brushstrokes to convey emotion.
      • B He meticulously rendered details with precise shading and blending.
      • C He utilized a monochrome palette to create a dramatic effect.

    Moj rezultat: ____ od ukupno 5

    Ključ odgovora — za nastavnika

    Ovo započinje novu ispisanu stranicu, pa se iz kopija može jednostavno izostaviti.

    1B · 2C · 3A · 4C · 5B