Paperikoko

Opiskelijoiden teosopas

Tulede vool

Nimi Luokka Päivämäärä

Jüri Palm, Tulede vool (1974), Viron taidemuseo. Kuvattu vain viitteellistä käyttöä varten; kaikki oikeudet pidätetään tekijänoikeuden haltijalla. Katso tämä kangas liikkuvan valon alla: piirros, lakan alla oleva todellinen väri ja paljas pigmentti

Tiedot

Taiteilija
Jüri Palm wahooart.com/fi/artists/juri-palm/
Taiteilijan elinvuodet
1937 – 2002
Maalaus
1974
Tekniikka ja materiaali
Oil On Canvas
Alkuperäinen koko
155 x 145 cm
Taidesuuntaus
Surrealism Dream logic painted with waking precision: impossible things shown as if they were ordinary.
Aikakausi
Modern
Järjestetty paikassa
Viron taidemuseo wahooart.com/fi/museums/art-museum-of-estonia-tallinn_fi/
Artistic style
Surrealist grotesque
Influences
Andy Warhol's car crash series
Notable elements
Zoned composition, photorealistic contact
Subject or theme
Car accident and urban violence

Kontekstissa

Tulede vool — Jüri Palm

Mitat

Alkuperäinen koko on 155 × 145 cm (korkeus × leveys), esitetty tässä rinnakkain keskipitkän aikuisen kanssa.

Teos on maalattu milloin?

  1. 1930
  2. 1940
  3. 1950
  4. 1960
  5. 1970
  6. 1980
  7. 1990
  8. 2000

Ylempi rivi: vuodet. Alempi rivi: taiteilijan ikä kunkin ajanjakson alussa ja lopussa — 0 syntyessä, 65 kuollessa.

Maalattu taiteilijan ollessa 37-vuotias. Taiteilija eli 65-vuotiaaksi. 1 tästä taiteilijasta luettelossamme olevista 6 päivätyöstä on tehty aiemmin.

Varjostettu: Jüri Palm elämäntyö (1937–2002) ▲ tämä teos, 1974 jokainen päivätty maalaus, vuosikymmen kerrallaan

Vertaa seuraaviin

Valitse yllä oleva teos: nimeä kaksi asiaa, jotka siinä on yhteistä tämän kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

Lisää teoksia, jotka sopivat tämän rinnalle: wahooart.com/fi/art/similar/juri-palm-tulede-vool-DAQ9KA-en/

Värimaailma

Kuvan perusteella määritetty väripaletti

    Pääväri

    Rosy Brown #aa7a79

    Valittu paletti

    • #AA7A79
    • #7B3B3E
    • #DCCFBA
    • #291E20

    Nämä värit osana taiteilijan koko palettia Etsi muita maalauksia värin perusteella

    Päävärin nimi
    Rosy Brown
    Voimakkuus
    Balanced Kuinka kylläisiä ja vaihtelevia värit ovat, yhdestä hillitystä sävystä moniin kirkkaisiin sävyihin.
    Kontrasti
    Statement Kuinka paljon värien valoisuus ja kylläisyys vaihtelevat teoksen eri kohdissa.
    Harmonia
    Softly Mixed Palette Kuinka hyvin värit toimivat yhdessä, vastakohtaisuudesta täydelliseen yhtenäisyyteen.
    Kirkkaus
    Shadow Kuvan yleinen valoisuus tai tummuusaste, syvistä varjoista kirkkaisiin korostuksiin.
    Kylläisyys
    Balanced Soft Värien puhtaus ja voimakkuus vaihtelevat lähes harmaasta täysin eloisaan.

    Missä päin maailmaa tätä maalausta katsotaan?

    • alle 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ja yli
    Tässä teoksessa on yksinään liian vähän rekisteröityjä vierailijoita kartoitettavaksi, joten levyssä näkyvät kaikki Jüri Palm:n teokset viimeisen kahdentoista kuukauden ajalta — yhteensä 1 maata. Mistä nämä luvut ovat peräisin

    Kymmenen johtavaa maata

    1. 1 Kiina 100,0%

    Etsi kartalta kolme tumminta maata. Sijaitseeko tätä maalausta säilyttävä museo jossakin näistä maista? Kirjoita yksi syy, miksi kaukana asuvat ihmiset saattaisivat katsoa sitä.

    Jüri Palm teosten 2 katsotuimmat teokset

    1. 1 Meie elufragment, 1973 100,0%
    2. — Tulede vool, 1974 tämä maalaus 0,0%

    Yhdessä nämä teokset muodostavat 100,0% kaikesta huomiosta, jonka tämän taiteilijan maalaukset ovat saaneet viimeisen kahdentoista kuukauden aikana. Luettelossa on 6 tämän taiteilijan teosta, joista 1 on katsottu vähintään kerran. Tätä maalausta ei ole vielä katsottu kyseisellä ajanjaksolla — se sulkee listan ilman sijoitusta. Sama laskutapa kuukausittain

    Palkit sijoittuvat huomion, eivät laadun mukaan. Valitse ylin teos ja tämä: nimeä yksi asia, joka voisi tehdä maalauksesta kuuluisan muutenkin kuin sen teknisen taituruuden perusteella.

    Tietoja teoksesta

    Tulede vool — Jüri Palm

    A Cinematic Collision of Light and Chaos

    In the hauntingly evocative masterpiece "Tulede vool" (Flow of Lights), created between 1973 and 1974, Estonian master Jüri Palm invites the viewer into a fever dream of urban nocturnal life. The painting serves as a profound entry point into his series of works exploring paranoid city themes, where the boundaries between reality and hallucination begin to dissolve. At its core, the work captures a moment of violent intersection—a car and motorcycle collision described with a semantic precision reminiscent of Western photojournalism, yet filtered through a deeply personal, surrealist lens. The composition is intentionally dense, divided into distinct zones that expand the pictorial space, pulling the observer into a swirling vortex of movement, light, and impending catastrophe.

    The scene unfolds under a dark, star-dusted sky, where the stillness of the night is shattered by the kinetic energy of a crash. Within the lower portion of the canvas, the heavy presence of a vehicle dominates the foreground, its hood slicing diagonally across the frame to create a sense of structural instability. Inside the backseat, two figures clad in striking red jackets sit side-by-side, their shared gaze fixed upon an unseen point of impact or perhaps a shared moment of realization. This splash of crimson against the surrounding shadows acts as a visual heartbeat, anchoring the viewer's attention amidst the surrounding chaos of bystanders and shadowy figures that populate the periphery like phantoms.

    Symbolism and the Surrealist Grotesque

    While the subject matter—a street accident involving gangsters and high-speed movement—might suggest a documentary approach, Palm deliberately eschews the detached objectivity of photorealism. Instead, he employs a surrealist grotesque language to heighten the emotional stakes. The figures in the painting are not merely witnesses; they are imbued with an obsessive, almost violent energy that characterizes much of Palm's urban mythology. The presence of a discarded handbag on the ground and the scattered, panicking crowd serve as symbolic fragments of a disrupted life, suggesting that the collision is not just physical, but psychological.

    There is a fascinating dialogue between this work and the pop art movements of the era, specifically referencing the car accident series by Andy Warhol. However, where Warhol might offer a detached, repetitive observation of tragedy, Palm uses the catastrophe as a catalyst for affect. He breathes life into the shadows, making the characters feel like specters caught in a loop of eternal tension. For the collector or enthusiast, this piece offers more than just a depiction of an event; it offers a study of how trauma and movement can be transformed into a structured, theatrical spectacle through the power of fine art.

    An Evocative Addition to Sophisticated Interiors

    For interior designers and connoisseurs of modern European art, "Tulede vool" represents a commanding presence. The painting’s large scale (155 x 145 cm) and its dramatic use of chiaroscuro—the stark contrast between deep nocturnal blacks and the piercing reds and lights—make it an ideal centerpiece for spaces that demand narrative depth and intellectual intrigue. It is a work that rewards prolonged contemplation, revealing new layers of tension and detail with every viewing.

    Owning a high-quality reproduction of this Estonian treasure allows one to bring the atmospheric mystery of Tallinn’s nocturnal soul into a contemporary setting. Whether placed in a minimalist gallery-style lounge or a richly textured study, the painting acts as a window into a world where the urban landscape is alive, breathing, and perpetually on the brink of a beautiful, terrifying transformation. It is an investment in emotion, history, and the enduring power of the surreal.

    Taiteilija ja museo

    Taiteilija

    Jüri Palm

    Syntynyt Estonia

    The Nocturnal Soul of Tallinn: The Artistry of Jüri Palm

    Jüri Palm (1937–2002) stands as a pivotal figure in the landscape of Estonian art history, a master whose brushstrokes captured the very pulse of Tallinn’s nocturnal existence. Born in Estonia during a period of profound artistic and social transformation, Palm developed a vision that was deeply intertwined with the intellectual currents of his time. His work is not merely a collection of landscapes but a psychological exploration of the urban experience, shaped significantly by the burgeoning urban literature of the 1960s. Notably, his creative journey was enriched by collaborations with influential writers such as Mati Unt, whose explorations of identity and societal change mirrored Palm’s own fascination with the shifting textures of city life.

    The essence of Palm’s oeuvre lies in its ability to blend meticulous realism with a hauntingly beautiful symbolic representation. He possessed a rare gift for portraying the nocturnal cityscape not just as a collection of buildings and streets, but as a living, breathing entity. Through his eyes, the shadows of Tallinn became a canvas for exploring themes of memory, mortality, and the ephemeral nature of human connection. His technique often involved a sophisticated interplay of light and shadow, using subtle color palettes to evoke the mysterious, almost dreamlike atmosphere of the Estonian capital after dark.

    Urban Visions and the Symphony of Light

    Palm’s artistic output is characterized by an unwavering dedication to portraying the urban landscape with exceptional sensitivity. His works often function as a window into a world where the boundaries between reality and hallucination begin to dissolve. In his masterpiece Meie elufragment (Our Life Fragment), created in 1973, the viewer is swept into a kaleidoscopic energy that feels like a visual symphony. The painting utilizes vibrant hues and complex layering to distill the multifaceted experience of urban existence into a single, evocative image. Within this expansive canvas, one might encounter the rhythmic movement of a bustling carnival or the unexpected, surreal presence of an elephant, all serving to celebrate the beautiful unpredictability of life.

    Beyond the celebratory, Palm was unafraid to delve into the more turbulent aspects of urban life. His work Tulede vool (Flow of Lights), produced between 1973 and 1974, presents a cinematic collision of light and chaos. Here, he captures a moment of violent intersection—a car and motorcycle collision—with a precision that recalls photojournalism, yet it is filtered through a lens of psychological depth. This ability to navigate between the visceral reality of an accident and the fever dream of a nocturnal city highlights his range as a storyteller. Similarly, pieces like Linn (City) act as psychological maps, using intricate compositions—such as a series of distinct window panes—to invite the viewer into a labyrinth of light and shadow.

    Legacy and Historical Significance

    The historical significance of Jüri Palm extends far beyond the borders of Estonia. He was an artist who successfully interrogated the profound existential questions of his era through the medium of the cityscape. His work provides a vital record of the aesthetic and intellectual shifts occurring in Estonian modernism, capturing a sense of identity that resonates with the mystery of the Baltic region. By confronting themes of mortality, as seen in Nekroloog kodanik N. surma puhul, he elevated the urban genre to a level of profound philosophical inquiry.

    Today, Palm’s legacy is preserved within the hallowed halls of institutions such as the Tallinn City Museum, where his paintings continue to cast light on the city's identity. His ability to capture the ethereal essence of Tallinn’s streets ensures that his work remains a cornerstone of Estonian modern art. For collectors and historians alike, Palm offers more than just aesthetic beauty; he provides a profound emotional resonance, inviting every viewer to lose themselves in the enduring magic of the nocturnal city.

    Museo

    Viron taidemuseo

    Näytteillä kohteessa Tallinna, Viro

    Viron taiteen kudelma: Tallinnin sielu

    Kadriorgin puiston vehreässä syleilyssä sijaitseva

    Viron taidemuseo

    on paljon enemmän kuin pelkkä esineistön säilytyspaikka; se on elävä, hengittävä kronikka kansakunnan kestävyydestä ja sen ikuisesta luovasta hengestä. Tähän instituutiossa astuminen on matka Viron itseisarvoon, polku, joka seuraa 1700-luvun loistokasta suuruutta aina nykyajan rohkeisiin, kokeileviin kuiskauksiin saakka. Museon tarina on erottamattomasti sidoksissa itse Tallinnan historiaan, kukoistaen varhaisista juuristaan Kadriorgin palatsin tyylikkäissä barokkikehyksissä – Pietari Suuren lahja Katariina I:lle – monimuotoiseksi kokonaisuudeksi, joka nykyään koostuu viidestä erillisestä ja erikoistuneesta osasta.

    Museokokonaisuuden arkkitehtoninen vuoropuhelu on yhtä lumoavaa kuin sen suojelema taide. Siinä missä Kadriorgin palatsi tarjoaa aristokraattista loistoa klassisine mittasuhteineen,

    Kumu taidemuseo

    seisoo henkeäsalpaavana modernin innovaation monumenttina. Suomalaisen arkkitehdin Pekka Vapaavuoren suunnittelema Kumu on minimalististen linjojen ja avarien, valoisien gallerioiden mestariteos, joka näyttää nousevan orgaanisesti ympäröivästä maisemasta. Tämä arkkitehtoninen voitto tarjoaa täydellisen näyttämön museon merkittävimmälle kokoelmalle: vironlaiselle taiteelle 1700-luvulta nykypäivään. Näiden seinien sisällä voi todistaa dramaattista muutosta kurinalaisesta akateemisesta tyylistä modernismin emotionaaliseen syvyyteen ja kohdata jopa neuvostoajan pop-taiteen vivahteikkaat monimutkaisuudet, joissa taiteilijat navigoivat taitavasti sensuurin läpi upottaen teoksiinsa hienovaraisia merkitystasoja.

    Erikoistuneet aarteet ja kulttuurinen resonanssi

    Tarkkanäköiselle keräilijälle tai hienon käsityötaidon ystävälle museon monipuoliset osastot tarjoavat erikoistuneita aarteita, jotka ylittävät perinteisen kankaan rajat. Jokainen siipi tarjoaa ainutlaataisen ikkunan vironlaiseen psyykeen, heijastaen kulttuuria, joka on mestarillisesti selviytynyt keisarillisen vallan monimutkaisuuksista, neuvostoajan vaikutusten varjoista ja uudistuneen itsenäisyyden voitokkaasta valosta.

    Kokoelma on yhtä monimuotoinen kuin sen säilyttämä historia:

    Kumu taidemuseo:

    Instituution pääpilari, joka esittelee vironlaista taidetta 1ääluvulta nykyisiin ilmaisun muotoihin asti, mukaan lukien teokset, jotka heijastavat maan kaoottista 20. vuosisataa.

    Kadriorgin palatsi:

    Historiallista loistoa edustava paikka, joka yhdistää vierailijat barokkiaikaan ja alueen aristokraattisiin juuriin.

    Niguliste-museo:

    Sijaitsee keskiaikaisessa kirkossa, ja tämä osasto kietoo vierailijat kirkollisen taiteen juhlalliseen, transsendenttiseen kauneuteen.

    Adamson-Eric-museo:

    Artur Adamson-Ericin monipuolisen nerouden juhlistus, jossa perinteiset vironlaiset motiivit sulautuvat moderniin keramiikka-, tekstiili- ja korutaiteeseen.

    Mikkel-museo:

    Intiimi kokoelma, joka lumoaa historiallisella syvyydellään ja eklektisellä luonteellaan.

    Se, mikä todella erottaa Viron taidemuseon, on sen rooli dynaamisena kulttuurisena katalyyttinä. Se ei ainoastaan katso taaksepäin; se muokkaa aktiivisesti nykyistä taiteellista vuoropuhelua väliaikaisnäyttelyiden kautta, jotka käsittelevät huippunykyaikaisia teemoja – kuten taiteen ja tekoälyn risteyskohtaa. Olipa kulkija Kadriorgin barokkiloistossa tai pohdiskelemassa nykyasennusta Kumun virtaviivaisissa saleissa, kokemus on syvän yhteyden kokeminen. Se on kutsu todistamaan kansakunnan kykyä imeä maailman taiteellisia virtauksia samalla, kun se vartioi kiivaasti omaa ainutlaatuista ja kaunista luonnettaan.

    Mistä lukea lisää

    Löydä tämä verkosta

    QR-koodi, joka linkittää Tulede vool lataussivulle

    wahooart.com/fi/art/download/juri-palm-tulede-vool-DAQ9KA-en/

    Teoksen lähdeviite

    MLA
    Palm, Jüri. Tulede vool. 1974, Viron taidemuseo. https://wahooart.com/fi/art/juri-palm-tulede-vool-DAQ9KA-en/
    APA
    Palm, Jüri (1974). Tulede vool [Painting]. Viron taidemuseo. https://wahooart.com/fi/art/juri-palm-tulede-vool-DAQ9KA-en/
    Chicago
    Jüri Palm. Tulede vool. 1974. Viron taidemuseo. https://wahooart.com/fi/art/juri-palm-tulede-vool-DAQ9KA-en/
    Harvard
    Palm, Jüri (1974) Tulede vool. Viron taidemuseo. Available at: https://wahooart.com/fi/art/juri-palm-tulede-vool-DAQ9KA-en/

    Katso tarkemmin

    Tulede vool — Jüri Palm

    Katso tarkemmin

    Vastaa omilla sanoillasi. Tässä ei ole vääriä vastauksia – on vain vastauksia, jotka pystyt perustelemaan.

    1. Mikä kiinnittää huomiosi ensimmäisenä ja miksi?
    2. Mitkä värit tai muodot luovat tunnelman – ja mikä se tunnelma on?
    3. Luettelomme on luokitellut tämän teoksen seuraaviin aiheisiin: men, red jackets, car. Oletko samaa mieltä? Mitä lisäisit tai poistaisit?
    4. Katso takaisin aiemmin tässä oppaassa esiteltyyn teokseen Meie elufragment (1973). Nimeä kaksi asiaa, jotka se jakaa tämän teoksen kanssa, sekä yksi eroavaisuus.
    5. Surrealism: Dream logic painted with waking precision: impossible things shown as if they were ordinary. Mistä tässä teoksessa sen voi havaita?

    Vastauksesi

    Kirjoita lyhyt kappale tästä teoksesta. Hyödynnä tämän oppaan aiempia osioita sekä yllä antamiasi vastauksia.

    Kysymykset ja vastaukset

    Missä koossa "Tulede vool" suositellaan tulostettavaksi?

    Suositeltu tulostuskoko teokselle Jüri Palm:n "Tulede vool" on Large.

    Voinko tilata öljyvärimaalauksen teoksesta "Tulede vool"?

    Voit tilata käsin maalatun jäljennöksen teoksesta Jüri Palm:n "Tulede vool" suoraan sen Käsinmaalattu jäljennös -sivulta: käsinmaalattu öljyvärireproduktio pellavakankaalle, valmistetaan tilauksesta.

    Mihin vaiheeseen Jüri Palmin uraa teos "Tulede vool" (1974) kuuluu?

    "Tulede vool", luotu vuonna 1974, kuuluu Jüri Palm'n uran Mature Period-vaiheeseen."