Papirformat

Guide til elevkunst

The Annunciation

Navn Klasse Dato

Zanobi Strozzi, The Annunciation (1453), Philadelphia Art Museum. Offentlig ejendom. Se dette lærred under bevægeligt lys: tegningen, den sande farve under lakken, det rå pigment

Fakta om værket

Kunstner
Zanobi Strozzi wahooart.com/da/artists/zanobi-strozzi_da/
Kunstnerens levetid
1412 – 1468
Malet
1453
Medie
Acrylic
Oprindelig størrelse
37 x 30 cm
Bevægelse
Early Renaissance The first generation to rebuild depth and lifelike bodies in painting after the Middle Ages.
Afholdt hos
Philadelphia Art Museum wahooart.com/da/museums/philadelphia-art-museum-philadelphia_da-1/
Artistic style
Stylized, Byzantine influences
Influences
Byzantine Art
Notable elements or techniques
Gold leaf, Tempera layering
Subject or theme
Biblical Narrative

I kontekst

The Annunciation — Zanobi Strozzi

Dimensioner

Originalen måler 37 × 30 cm (højde × bredde), vist her ved siden af en voksen person af gennemsnitlig højde.

Hvornår er dette malet?

  1. 1410
  2. 1420
  3. 1430
  4. 1440
  5. 1450
  6. 1460

Øverste række: årene. Nederste række: kunstnerens alder ved begyndelsen og slutningen af hver periode — 0 ved fødsel, 56 ved død.

Malet da kunstneren var 41 år gammel. Kunstneren blev 56 år gammel. 12 af de 14 daterede værker af denne kunstner i vores katalog er skabt tidligere.

Skyggelagt: Zanobi Strozzi' livstid (1412–1468) ▲ dette værk, 1453 hvert dateret maleri, årti for årti

Første værker: frem til 1437 Primære arbejdsår: 1437–1450 Senere værker: fra 1450

Disse tre intervaller opdeler de værker i denne katalog, der er dateret, i et første kvartal, en midterste halvdel og et sidste kvartal. De udgør ikke kunstnerens samlede produktion: en tynd periode kan være et hul i dokumentationen snarere end en stille periode. De samme år med kunstnerens liv lagt ind i dem

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: wahooart.com/da/art/similar/zanobi-strozzi-the-annunciation-8Y3JCF-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Putty #e0beaa

    Gemt palet

    • #E0BEAA
    • #32313D
    • #D4986D
    • #965549

    Disse farver i kunstnerens samlede palet Find andre malerier efter farve

    Farvepalette
    Earthy Den dominerende farvefamilie i billedet.
    Primær farve
    Putty
    Intensitet
    Vivid Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Bold Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Strong Color Unity Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Brilliant Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Clear Color Presence Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Hvor i verden bliver dette maleri set?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og derover
    Dette maleri alene har for få registrerede besøgende til at kunne kortlægges, så pladen viser alle værker af Zanobi Strozzi i løbet af de sidste tolv måneder — 6 lande i alt. Hvor disse tal stammer fra

    De ti førende lande

    1. 1 Sverige 36,8%
    2. 2 Kina 26,3%
    3. 3 Tyskland 15,8%
    4. 4 Italien 10,5%
    5. 5 Spanien 5,3%
    6. 6 USA 5,3%

    Find de tre mørkeste lande på kortet. Findes det museum, der opbevarer dette maleri, i et af dem? Skriv én grund på, hvorfor folk langt væk måske ville se på det.

    De 8 mest viste værker af Zanobi Strozzi

    1. 1 Camaldolese Friars in Choir, 1450 42,1%
    2. 2 The Abduction of Helen 26,3%
    3. 3 King David in Prayer in an Initial B, 1450 5,3%
    4. 4 Vallombrosan Gradual, 1437 5,3%
    5. 5 Madonna and Child with Angels, 1434 5,3%
    6. 6 The Annunciation, 1453 dette maleri 5,3%
    7. 7 St Agnes, 1448 5,3%
    8. 8 Book of Hours for the Use of Rome (Folios 169v-170r), 1445 5,3%

    Sammen udgør disse værker 100,0% af den samlede opmærksomhed, som denne kunstners malerier har modtaget i løbet af de sidste tolv måneder. Kataloget indeholder 16 værker af denne kunstner, hvoraf 8 er blevet set mindst én gang. Dette maleri rangerer som nummer 6 af dem, med 5,3% af den opmærksomhed. Det samme gælder måned for måned

    Søjlerne måler opmærksomhed, ikke kvalitet. Vælg værket øverst og dette her: nævn én ting, der kan gøre et maleri berømt udover selve det tekniske håndværk.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Zanobi Strozzi

    Født i Firenze, Italien

    Den florentinske visionær: Livet og eftermælet efter Zanobi Strozzi

    I den florentinske renæssances guldalder, hvor lys og skygge begyndte at danse med en nyfundet humanistisk dybde, trådte navnet Zanobi Strozzi frem som en livsvigtig tråd i byens kunstneriske gobelin. Zanobi blev født i 1412 ind i den illustre Strozzi-familie, og hans tidlige liv blev formet af de dybe politiske omvæltninger i Firenze. Selvom hans herkomst forbandt ham med adelen, drev sin fars tidlige død, da Zanobi kun var femten år gammel, ham mod en anden skæbne. Denne periode med personligt tab førte ham ind i det transformative lærlingeforhold under Battista di Biagio Sanguigni, et mentorskab, der med tiden ville forfine hans hånd og indgyde ham den tekniske præcision, der var nødvendig for at mestre den delikate kunst inden for manuskriptillumination og panelmaleri.

    Strozzis kunstneriske udvikling var dybt sammenvævet med sin tids åndelige og æstetiske strømninger. Hans mest betydningsfulde forbindelse var dog hans relation til den ærede Fra Angelico. Som elev i denne indflydelsesrige kreds efterlignede Strozzi ikke blot mesteren; han opsugede en dyb følelse af hengivenhed og en lysende tilgang til farver, som skulle blive kendetegn for hans egen stil. Dette forhold muliggjorde en smuk stilistisk sammensmeltning, hvor det æteriske, guddommelige lys, der er karakteristisk for Fra Angelico, mødte Strozzi’s omhyggelige sans for detaljen. Hans arbejde byggede ofte bro mellem de intime, miniatureagtige verdener i illuminerede manuskripter og den storslåede, følelsesladede tilstedeværelse i religiøse altertavler.

    Mestring af detaljen og den hengivne skønhed

    Omfanget af Strozzi’s talent er mest tydeligt i hans evne til at navigere i forskellige medier med samme ynde. Han var en mester i tempera på panel, et medie der krævede enorm tålmodethed og en rolig hånd for at opnå de levende, juvelagtige toner, man ser i hans religiøse værker. Hans repertoire omfattede flere betydningsfulde altertavler og rørende skildringer af Jomfru og Barn, værker designet til at vække dyb spirituel refleksion hos beskueren. I disse værker benyttede Strozzi den florentinske tidlige renæssancestil til at væve fortællinger om tro, hvor han brugte bløde overgange og indviklede mønstre til at puste liv i de hellige figurer.

    Udover de større paneler opnåede Strozzi legendarisk status gennem sine bidrag til manuskriptillumination. Hans evne til at beherske små rum gjorde det muligt for ham at skabe miniatureverdener af en åndeløs kompleksitet. Nogle af hans mest bemærkelsesværdige kunstneriske bedrifter inkluderer:

    Skt. Cosmas og Damian reddet fra drukning: Et mesterværk fra 1435, der indfanger et rørende øjeblik af guddommelig indgriben og fremviser hans evne til at skildre fælles tro og dramatisk bevægelse.

    Skt. Agnes: Skabt i 1448, dette værk eksemplificerer hans evne til at fremstille serene profilportrætter mod svungne, dekorative mønstre, der fremhæver periodens elegance.

    Tidebog til brug i Rom: Et vidnesbyrd om hans dygtighed som illuminator, hvor hvert folio fungerer som et vindue ind i det minutiøse håndværk i det florentinske scriptorium.

    Et varigt indtryk på renæssancen

    Den historiske betydning af Zanobi Strozzi ligger i hans rolle som en bro mellem den middelalderlige tradition for dekorativ illumination og renæssancens spirende fokus på menneskelig følelse og naturalisme. Selvom meget af hans arbejde var bestemt til privat andagt i Firenzes storslåede residenser, gav hans indflydelse genlyd i byens værksteder. Han var med til at sprede en specifik form for florentinsk skønhed – en der var både intellektuelt stringent og følelsesmæssigt tilgængelig. Gennem hans hænder blev de hellige fortællinger om helgenerne og Jomfru Maria fremstillet med en klarhed og vitalitet, der indfangede selve essensen af Quattrocento-ånden.

    Selvom han gik bort i 1468 og efterlod sig en arv præget af bladguld og tempera, forbliver Strozzi et symbol på kunstnerens evne til at finde dyb mening i det mikroskopiske. Hans liv, der var markeret af overgangen fra en adelig forældreløs til en fejret mester, spejler selve transformationen af Firenze: en rejse fra fortidens strukturerede traditioner mod renæssancens lysende, menneskecentrerede genialitet.

    Museum

    Philadelphia Art Museum

    Udstillet på Philadelphia, USA

    En Sanctuaries af Kunstnerisk Stemning: Philadelphia Museum of Art

    Indlejret på den bølgende Benjamin Franklin Parkway i hjertet af Philadelphia, er Philadelphia Museum of Art mere end blot et arkiv for kunst; det er en fordybende oplevelse, et vidnesbyrd om århundreders menneskelig kreativitet og en levende refleksion over amerikansk kultur. Fra dets ydmyge begyndelse som en udstilling for Centennial-eksponeringen til sin nuværende status som en af landets førende kunstinstitutioner, har museet konsekvent udviklet sig, mens det samtidig er dybt rodfæstet i sin rige historie. De ikoniske trapper, der er blevet immortaliseret i filmen Rocky, lokker besøgende ikke kun til at beundre bygningens pragt, men også til at deltage i en delt kulturel fortælling – et symbol på vedholdenhed og kunstens vedvarende kraft. Mere end blot at udstille mesterværker, inviterer museet til eftertanke, stimulerer dialog og fremmer en dyb forbindelse mellem betragteren og kunsten selv.

    Historien begynder med den ambitiøse vision fra 1876’s Centennial-eksponering. I første omgang koncepterteret som en udstilling for anvendte kunstfag – en fejring af industri og innovation – udviklede det sig hurtigt til en omfattende institution dedikeret til at bevare og udstille kunst fra hele verden. Arkitekturens design, ledet af Horace Trumbauer og med Julian Abele’s afgørende bidrag – den første afroamerikanske kandidat fra University of Pennsylvania’s afdeling for arkitektur – er i sig selv et kunstværk. Bygget af Minnesota-dolomit, udstråler bygningen en elegance og pragt, der passer til dens indhold, en fysisk manifestation af kunstens idealer. Abele’s omhyggelige detaljer – de delikate udskæringer, de præcist placerede søjler, de subtile variationer i stenoverfladen – tilføjer et lag af raffineret skønhed, der løfter hele strukturen over blot funktionalitet. Det er en bygning designet ikke kun til at rumme kunst, men til at fejre den, en harmonisk blanding af klassisk inspiration og moderne sanselighed.

    At træde indenfor er som at begive sig ud på en rejse gennem tid og over kontinenter. Museets samling omfatter over 240.000 objekter, der dækker et forbløffende bredt spektrum af kunstneriske medier og historiske perioder. Europæisk maleri dominerer de tidlige gallerier, og tilbyder et omfattende panorama fra renæssancens mestre – Botticelli’s eteriske Venus, en studie i delikat farve og idealiseret skønhed, Rembrandts dramatiske belysning, der fanger både storhed og sårbarhed i menneskelig erfaring, til impressionisterne – Monet’s skimrende liljer, der evokerer lysets flygtige natur og atmosfære, Renoir’s livlige sammenkomster, fyldt med liv og fejring af hverdagens øjeblikke. Men at begrænse museet til dets europæiske beholdning ville være en dybt misforstået tjeneste. En omfattende oversigt over amerikansk kunst udspiller sig for betragterens øjne, og sporer udviklingen af kunstnerisk udtryk inden for USA fra kolonitiden frem til nutidige udforskninger. Denne sektion giver en rig forståelse af, hvordan USA’s unikke kulturelle landskab har formet dets kunstneriske identitet, og viser værker af kunstnere som William Michael Harnett, hvis “Still Life: Writing Table” exemplificerer mesteriet af trompe-l'œil realisme – en teknik så overbevisende, at den synes at springe ud af lærredet, udviske grænserne mellem kunst og virkelighed, og Nettie Pettway Young, hvis ikoniske Gee’s Bend quilts indkapsler åndene i afroamerikansk kunstneriskhed – hver sting et vidnesbyrd om tradition, modstandskraft og dyb fortælling. Ud over Europa og Amerika udvider museet sit rækkevidde på tværs af kontinenter med en omfattende samling af asiatisk kunst – keramik, bronzer, malerier og skulpturer, der giver et glimt ind i regionens dybe kunstneriske arv, herunder de udsøgte værker af Gim Eung-won, en koreansk mestermaler kendt for sine intrikate fremstillinger af orkideer og klipper – fanger både deres delikate skønhed og naturens styrke.

    Levende Kulturel Hub: Udstillinger og Engagement

    Philadelphia Museum of Art er ikke blot et sted at se kunst; det er et rum designet til at fremme engagement og inspirere kreativitet. Museet afholder konsekvent roterende specialudstillinger, der bringer nye perspektiver og introducerer nye kunstnere for offentligheden, fra banebrydende retrospektiver, der fejrer mestre som Cézanne – eksemplificeret ved hans hjerteskærende “Seated Peasant”, en studie i dæmpede toner og udtryksfulde penselstrøg – til tematiske udforskninger af specifikke kunstbevægelser. Disse initiativer sikrer, at museet forbliver et dynamisk kulturelt knudepunkt, konstant udviklende sig og tilpasser sig behovene i sit samfund. Ud over disse midlertidige udstillinger tilbyder museet en række uddannelsesprogrammer, der er skræddersyet til publikum af alle aldre – fra familie workshops og skolebesøg designet til at vække nysgerrighed hos unge sind, til foredrag og kunstneriske samtaler, der giver indsigt i den kreative proces, hvilket gør kunst tilgængelig og engagerende for alle.

    Arkitektonisk Pragt og Historisk Kontekst

    Bygningen er en integreret del af museets historie. Den originale design af Horace Trumbauer, suppleret med Julian Abele’s mesterlige detaljer, afspejler et engagement i arkitektonisk pragt og kunstnerisk harmoni. Men museets udvikling har fortsat gennem betydelige udvidelser og renoveringer. Tilføjelsen af Rodin-museet, der huser Auguste Rodins ikoniske skulpturer, herunder The Thinker, giver et dedikeret rum til denne indflydelsesrige kunstners værk – en kraftfuld meditation over refleksion og menneskehedens indre kampe, og for nylig Perelman Building, designet af Frank Gehry, åbnet i 2007, har dramatisk omdannet interiøret og tilføjet nye gallerier til tryk, tegninger, fotografier og designobjekter. Denne moderne tilføjelse integreres sømløst med den historiske bygning, hvilket skaber et dynamisk og visuelt imponerende rum – et vidnesbyrd om museets evne til at omfavne innovation, mens det samtidig ærer sit fortid.

    En Arv af Innovation og Udvidelse

    Gennem hele sin historie har Philadelphia Museum of Art demonstreret en forpligtelse til vækst og innovation. Museets dedikation til mangfoldighed, ligestilling, inklusion og tilgængelighed afspejles i igangværende bestræbelser på at sikre, at alle besøgende føler sig velkomne og værdsatte. Core Project, der blev afsluttet i 2021, repræsenterer en monumental investering i museets fremtid, hvilket transformerer interiøret med nye gallerier, forbedret cirkulation og forbedrede gæstefaciliteter. Tilføjelsen af imponerende udsyn over byens skyline fra de renoverede rum øger yderligere besøgendes oplevelse. Rocky-trappene er mere end blot et visuelt landemærke; de er et symbol på vedholdenhed og præstation, der tiltrækker besøgende fra hele verden, der kommer for at genopleve den ikoniske scene og forbinde sig med ånden af modstandskraft.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for The Annunciation

    wahooart.com/da/art/download/zanobi-strozzi-the-annunciation-8Y3JCF-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Strozzi, Zanobi. The Annunciation. 1453, Philadelphia Art Museum. https://wahooart.com/da/art/zanobi-strozzi-the-annunciation-8Y3JCF-en/
    APA
    Strozzi, Zanobi (1453). The Annunciation [Painting]. Philadelphia Art Museum. https://wahooart.com/da/art/zanobi-strozzi-the-annunciation-8Y3JCF-en/
    Chicago
    Zanobi Strozzi. The Annunciation. 1453. Philadelphia Art Museum. https://wahooart.com/da/art/zanobi-strozzi-the-annunciation-8Y3JCF-en/
    Harvard
    Strozzi, Zanobi (1453) The Annunciation. Philadelphia Art Museum. Available at: https://wahooart.com/da/art/zanobi-strozzi-the-annunciation-8Y3JCF-en/

    Se nærmere efter

    The Annunciation — Zanobi Strozzi

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Hvor mange ansigter kan du finde? ____ (vores katalog tæller 2 — er du enig?)
    4. Vores katalog klassificerer dette værk under: annunciation scene, virgin mary figure, angel gabriel. Er du enig? Hvad ville du tilføje eller fjerne?
    5. Se tilbage på Madonna and Child with Angels (1434) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Kunstquiz

    The Annunciation — Zanobi Strozzi

    Hvor godt kender du dette kunstværk?

    Afkryds ét svar for hvert af de 5 spørgsmål nedenfor. Hvert spørgsmål har præcis ét korrekt svar.

    1. 1. What artistic style is most prominently evident in ‘The Annunciation’?

      • A Impressionism
      • B Cubism
      • C Early Renaissance
    2. 2. Which biblical narrative does this painting depict?

      • A Creation of Adam
      • B Last Supper
      • C Annunciation
    3. 3. What technique was primarily used by Zanobi Strozzi to create the artwork’s luminous effect?

      • A Oil painting
      • B Watercolor
      • C Tempera
    4. 4. The lilies presented by the angel symbolize:

      • A Strength
      • B Wealth
      • C Purity
    5. 5. What architectural element is visible in the background of ‘The Annunciation’?

      • A Dome
      • B Column
      • C Arched Windows

    Min score: ____ ud af 5

    Facitliste — til læreren

    Dette starter en ny trykt side, som blot kan udelades fra kopierne.

    1C · 2C · 3C · 4C · 5C

    Kontrollér alle svar mod katalogposten for dette maleri

    Spørgsmål & svar

    Findes der et diasshow til "The Annunciation" af Zanobi Strozzi?

    Diaporamaet af "The Annunciation" kan ses på værkets Diaporama-side.

    Viser "The Annunciation" stærke lys-mørke kontraster?

    Kontrastniveauet i "The Annunciation" af Zanobi Strozzi er Bold.

    Er en højtopløselig download af "The Annunciation" tilgængelig?

    Et digitalt billede af "The Annunciation" af Zanobi Strozzi kan købes på dens Digitalt billede-side: et højtopløseligt digitalt billeddownload.