Papirformat

Guide til elevkunst

Untitled (35)

Navn Klasse Dato

Pablo Picasso, Untitled (35) (1937). Reproduceret til referenceformål; alle rettigheder er forbeholdt rettighedshaveren.

Fakta om værket

Kunstner
Pablo Picasso wahooart.com/da/artists/pablo-picasso_da/
Kunstnerens levetid
1881 – 1973
Malet
1937
Medie
Oil On Canvas
Oprindelig størrelse
60 x 81 cm
Bevægelse
Cubism Objects broken apart and shown from several viewpoints at once, all flattened onto one surface.
Periode
Modern
Notable elements
clock, windows with circles
Style
Naive Art / Primitivism, Cubism, Expressionism
Subject
cityscape

I kontekst

Untitled (35) — Pablo Picasso

Hvor stor er den?

Originalen måler 60 × 81 cm (højde × bredde), vist her ved siden af en voksen person af gennemsnitlig højde.

Hvornår er dette malet?

  1. 1880
  2. 1890
  3. 1900
  4. 1910
  5. 1920
  6. 1930
  7. 1940
  8. 1950
  9. 1960
  10. 1970

Skyggelagt: Pablo Picasso' livstid (1881–1973) ▲ dette værk, 1937

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: wahooart.com/da/art/similar/pablo-picasso-untitled-35-8XYNYZ-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Clay #9a632b

    Gemt palet

    • #9A632B
    • #21251C
    • #7E958D
    • #C3AB2C
    Farvepalette
    Dark Den dominerende farvefamilie i billedet.
    Primær farve
    Clay
    Intensitet
    Vivid Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Statement Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Softly Mixed Palette Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Balanced Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Clear Color Presence Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Om dette kunstværk

    Untitled (35) — Pablo Picasso

    A Sun-Drenched Village: Exploring Picasso’s Naive Vision

    Pablo Picasso's “Untitled (35),” painted in 1937, offers a delightful departure from his more famously fractured Cubist works. Measuring 60 x 81 cm and executed in oil on canvas, this piece reveals a captivating exploration of Naive Art – a style that prioritizes simplicity, directness, and an almost childlike perspective. It’s a window into Picasso's remarkable versatility, demonstrating his ability to seamlessly navigate diverse artistic languages throughout his prolific career.

    Visual Harmony & Composition

    The painting presents a vibrant cityscape or village scene bathed in warm hues. Buildings of varying sizes and shapes are rendered in bold blocks of red, blue, yellow, green, and pink, creating an energetic and visually stimulating composition. The structures aren’t defined by strict architectural accuracy; instead, they possess a charmingly simplified quality. Windows punctuate the facades, some playfully adorned with circular motifs. A clock is subtly integrated into the scene, perhaps hinting at the passage of time or the rhythm of village life. The overall effect isn't one of precise representation but rather an impression of a lively and welcoming place.

    The Allure of Naive Art & Picasso’s Approach

    Naive Art, also known as Primitivism, emerged as artists sought to recapture the uninhibited expression found in folk art and the work of self-taught creators. It rejects academic conventions in favor of spontaneity and emotional honesty. Picasso wasn't a true naive artist – he was a master technician – but he deliberately adopted its aesthetic principles. This “pseudo-naive” approach allowed him to explore new avenues of color, form, and composition, stripping away complexity to reveal the essential spirit of his subject matter. The thick impasto brushstrokes visible in the work contribute to this sense of texture and immediacy.

    Historical Context & Artistic Dialogue

    1937 was a pivotal year for Picasso, marked by the creation of his monumental anti-war masterpiece, *Guernica*. While vastly different in subject matter and tone, “Untitled (35)” can be seen as a counterpoint to the darkness of that period – a moment of respite and playful experimentation. It’s also important to note this work exists alongside other "Untitled" paintings from the same year—such as "(47)," "(43)," and "(23)"—demonstrating Picasso's sustained engagement with Naive Art during this time. He was in constant dialogue with artistic movements, absorbing influences and forging his own unique path.

    Symbolism & Emotional Resonance

    While not overtly symbolic, the painting evokes a sense of joy, community, and tranquility. The bright colors suggest optimism and vitality. The simplified forms contribute to an atmosphere of innocence and playfulness. The clock could be interpreted as a reminder of life’s fleeting moments or simply as a detail adding to the charm of the scene. Ultimately, “Untitled (35)” invites viewers to project their own emotions and interpretations onto its vibrant surface.

    For Collectors & Interior Design

    Untitled (35)” is an exceptional example of Picasso’s versatility and his ability to breathe new life into established artistic styles. Its cheerful palette and engaging composition make it a wonderful addition to any art collection. For interior designers, this painting offers a vibrant focal point that can enliven a space with its playful energy. It complements both modern and traditional settings, adding a touch of sophistication and artistic flair. A high-quality reproduction would bring the warmth and charm of Picasso’s vision into any home or office.

    Style: Naive Art / Primitivism

    Medium: Oil on Canvas

    Dimensions: 60 x 81 cm

    Year: 1937

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Pablo Picasso

    Født i Málaga, Spanien

    Pablo Picassos Liv og Arv

    Pablo Ruiz Picasso, født i Málaga, Spanien, den 25. oktober 1881, er et navn der uomtvisteligt forbindes med kunstnerisk revolution. Fra en tidlig alder viste han tegn på et exceptionelt talent; legenden fortæller at hans første ord var “piz, piz”, et forsøg på at sige ‘blyant’. Denne spirende interesse blev næret af faderen, José Ruiz y Blasco, selv maler og kunstlærer, som gav den unge Pablo en solid grunduddannelse. Hurtigt overgik eleven dog mesteren, demonstrerede en bemærkelsesværdig evne til naturalistisk gengivelse, der antydede det enorme potentiale inden i ham. Familiens efterfølgende flytninger – først til A Coruña og derefter Barcelona – var præget af personlige tragedier, især tabet af Picassos søster, oplevelser som subtilt ville forme hans senere værker med temaer om melankoli og dødelighed. Selv under formelle studier på Skolen for Fine Arts i Barcelona og et kort ophold på Royal Academy of San Fernando i Madrid, følte Picasso sig begrænset af de stive akademiske krav og foretrak at fordybe sig i værkerne af mestre som Velázquez og Goya, hvorved han banede sin egen vej mod kunstnerisk innovation.

    Fra Blå Melankoli til Rosatonet Håb

    De tidlige år i det 20. århundrede var vidne til fremkomsten af to markante perioder i Picassos oeuvre: Den Blå Periode (omtrent 1901-1904) og Rosenperioden (1904-1906). Den Blå Periode, født ud af personlige vanskeligheder og en skarp bevidsthed om social lidelse, er karakteriseret ved malerier gennemsyret af dystre nuancer af blå og turkis. Disse værker befolkes af marginaliserede figurer – tiggere, blinde, prostituerede – gengivet med en hjerteskærende empati, der taler til temaer om isolation og fortvivlelse. La Vie (1903) og Den Gamle Guitarist (1903-1904) står som gribende eksempler på denne følelsesladede fase. Et skift i Picassos personlige liv, kombineret med et flyt til Paris, indledte Rosenperioden. Paletten blev betydeligt varmere og omfavnede lyserøde, orange og røde farver, hvilket afspejlede et mere optimistisk synspunkt. Denne periode var præget af en fascination af cirkusperformere – harlekiner, akrobater og familier – figurer der legemliggjorde både skrøbelighed og modstandskraft. Family of Saltimbanques (1905) indkapsler smukt denne overgang og antyder de stilistiske udforskninger, der lå forude.

    Perspektivets Brud: Kubismen og Udbredelsen

    Året 1907 markerede et afgørende øjeblik i kunsthistorien med skabelsen af Les Demoiselles d'Avignon. Inspireret af iberisk skulptur og afrikanske masker, brød dette banebrydende maleri traditionelle forestillinger om perspektiv og repræsentation. Det var et radikalt afbrud, en bevidst afvisning af århundredgamle konventioner, der banede vejen for Kubismen. I tæt samarbejde med Georges Braque grundlagde Picasso denne revolutionerende bevægelse, som fundamentalt ændrede den måde, kunstnere opfattede og gengav virkeligheden på. Analytisk Kubisme (1909-1912) involverede fragmenteringen af objekter i geometriske former, gengivet i dæmpede farver, som om formen selv blev dissekeret. Dette udviklede sig til Syntetisk Kubisme (1912-1919), der inkorporerede collageelementer – avisudklip, stofstykker – og tilføjede tekstur og nye lag af visuel kompleksitet. Picasso var ikke tilfreds med blot at repræsentere verden; han søgte at dekonstruere den og rekonstruere den på sine egne betingelser.

    En Rastløs Eksperimentator: Neoklassicisme, Surrealisme og Krig

    1920’erne så Picasso kort udforske neoklassiske stilarter og skabe monumentale figurer, der genklang af klassiske former, samtidig med at de bevarede en distinkt moderne følsomhed. Samtidig engagerede han sig i den spirende surrealistiske bevægelse, selvom han aldrig fuldt ud tilsluttede sig dens principper. Hans arbejde i denne periode blandede tidligere stilistiske påvirkninger med surrealistiske billeder og forvrængede perspektiver, hvilket demonstrerede hans utrættelige eksperimentering. Rædslerne ved den spanske borgerkrig havde en dybtgående indflydelse på Picasso, kulminerende i skabelsen af Guernica (1937), et visceral og følelsesmæssigt ødelæggende svar på bombningen af Guernica. Dette monumentale værk blev et varigt symbol på krigens grusomheder og cementerede Picassos rolle som ikke blot en kunstner, men også en kraftfuld stemme for fred og social retfærdighed. Gennem 1950’erne og 60’erne fortsatte han med at skubbe grænserne og udforskede keramik, skulptur og trykning med urokkelig nysgerrighed og dygtighed. Hans ægteskab med Jacqueline Roque i 1961 bragte en ny dimension til hans personlige liv og kunstneriske udtryk.

    En Uvurderlig Indflydelse

    Pablo Picasso døde den 8. april 1973 i Mougins, Frankrig, og efterlod sig et fantastisk oeuvre – anslået til over 50.000 værker – der fortsat fanger og inspirerer. Hans kunstneriske udvikling blev formet af en mangfoldighed af påvirkninger, fra spanske mestre som Velázquez og Goya til iberisk skulptur, afrikansk kunst og de levende farvepaletter hos Henri Matisse. Hans indflydelse på det 20. århundredes kunst er umålelig. Han grundlagde Kubismen, pionerede collage og konstrueret skulptur og udfordrede konstant kunstneriske konventioner. Picassos utrættelige eksperimentering omdefinerede moderne kunst, efterlod et uudsletteligt mærke på generationer af kunstnere og cementerede hans position som en af de vigtigste og mest indflydelsesrige figurer i historien. Hans arv rækker ud over lærredet og genlyder i utallige aspekter af nutidskulturen og minder os om den transformative kraft i kunstnerisk vision.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for Untitled (35)

    wahooart.com/da/art/download/pablo-picasso-untitled-35-8XYNYZ-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Picasso, Pablo. Untitled (35). 1937, https://wahooart.com/da/art/pablo-picasso-untitled-35-8XYNYZ-en/
    APA
    Picasso, Pablo (1937). Untitled (35) [Painting]. https://wahooart.com/da/art/pablo-picasso-untitled-35-8XYNYZ-en/
    Chicago
    Pablo Picasso. Untitled (35). 1937. https://wahooart.com/da/art/pablo-picasso-untitled-35-8XYNYZ-en/
    Harvard
    Picasso, Pablo (1937) Untitled (35). Available at: https://wahooart.com/da/art/pablo-picasso-untitled-35-8XYNYZ-en/

    Kig nærmere efter

    Untitled (35) — Pablo Picasso

    Kig nærmere

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Vores katalog klassificerer dette værk under: cityscape, naive art, colorful. Er du enig? Hvad ville du tilføje eller fjerne?
    4. Se tilbage på Guernica (1937) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    5. Cubism: Objects broken apart and shown from several viewpoints at once, all flattened onto one surface. Hvor kan du se det i dette værk?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Kunstquiz

    Untitled (35) — Pablo Picasso

    Hvor godt kender du dette kunstværk?

    Afkryds ét svar for hvert af de 5 spørgsmål nedenfor. Hvert spørgsmål har præcis ét korrekt svar.

    1. 1. To what artistic movement is Picasso's 'Untitled (35)' most closely associated?

      • A Cubism
      • B Surrealism
      • C Naive Art / Primitivism
    2. 2. In what year was 'Untitled (35)' painted?

      • A 1927
      • B 1937
      • C 1947
    3. 3. What is a defining characteristic of Naive Art, as exemplified in this painting?

      • A Highly realistic depiction
      • B Complex abstract forms
      • C Simplicity and lack of formal training
    4. 4. Based on the image description, what is a prominent visual element used to create dynamism in 'Untitled (35)'?

      • A Curved lines
      • B Soft shading
      • C Angular and defined lines
    5. 5. What medium did Picasso use to create 'Untitled (35)'?

      • A Watercolor on paper
      • B Oil on canvas
      • C Acrylic on wood panel

    Min score: ____ ud af 5

    Svarside — til læreren

    Dette starter en ny trykt side, så den kan blot udelades fra kopierne.

    1C · 2B · 3C · 4C · 5B