Papirformat

Guide til elevkunst

Summer Resort

Navn Klasse Dato

Fritz Von Uhde, Summer Resort (1883), Neue Pinakothek. Offentlig ejendom.

Fakta om værket

Kunstner
Fritz Von Uhde wahooart.com/da/artists/fritz-von-uhde_da/
Kunstnerens levetid
1848 – 1911
Malet
1883
Medie
Oil On Canvas
Oprindelig størrelse
75 x 60 cm
Bevægelse
Realism Painting ordinary people and ordinary work exactly as they are, without making them prettier or grander.
Periode
19th Century
Afholdt hos
Neue Pinakothek wahooart.com/da/museums/neue-pinakothek-munchen_da/
Artistic style
Realism/Impressionism
Subject or theme
Leisurely outdoor gathering

I kontekst

Summer Resort — Fritz Von Uhde

Hvor stor er den?

Originalen måler 75 × 60 cm (højde × bredde), vist her ved siden af en voksen person af gennemsnitlig højde.

Hvornår er dette malet?

  1. 1840
  2. 1850
  3. 1860
  4. 1870
  5. 1880
  6. 1890
  7. 1900
  8. 1910

Skyggelagt: Fritz Von Uhde' livstid (1848–1911) ▲ dette værk, 1883

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: wahooart.com/da/art/similar/fritz-von-uhde-summer-resort-AQR7QS-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Phthalo Green #2b2d22

    Gemt palet

    • #2B2D22
    • #6D743C
    • #9B9C67
    • #D1D0B8
    Primær farve
    Phthalo Green
    Intensitet
    Vivid Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Bold Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Unified Palette Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Bright Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Balanced Soft Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Om dette kunstværk

    Summer Resort — Fritz Von Uhde

    A Sun-Drenched Afternoon at Summer Resort

    Step back with us into the idyllic leisure of 1883, a moment captured by Fritz von Uhde in his evocative painting, "Summer Resort." This scene is not merely a depiction of an outing; it is an immersion into the very essence of bourgeois repose. One can almost feel the warmth on the skin and hear the gentle murmur of conversation drifting through the grass. At the heart of the composition sits a woman, elegantly dressed in black, seemingly absorbed in the newsprint of a newspaper, while her children play nearby. The arrangement suggests a perfect confluence of domestic bliss and public enjoyment—a quintessential snapshot of late 19th-century leisure.

    The Artistry of Genre Painting

    Uhde’s mastery shines through his dedication to genre scenes, subjects that allowed him to explore the human condition within relatable, everyday settings. His style beautifully bridges the gap between the meticulous detail of Realism and the luminous spontaneity hinting at Impressionism. This technical dexterity allows the viewer to appreciate both the solid structure of the figures—the woman seated beneath the shade of a tree, the scattered chairs suggesting an impromptu gathering—and the airy quality of the light filtering through the foliage. The inclusion of details, such as the dog near one individual and the visible books, anchors the scene in tangible reality, inviting close contemplation from the admirer.

    Historical Echoes and Atmosphere

    Painted during a period when art was rapidly evolving, Uhde’s embrace of plein-air painting—painting outdoors—was itself a statement. This commitment to capturing fleeting moments under natural light imbues "Summer Resort" with an undeniable vitality. The setting speaks volumes about the growing middle class and their pursuit of structured leisure time. It is a nostalgic vision, romanticizing the communal joy found in nature's embrace, making it a piece that resonates deeply with anyone who cherishes memories of perfect, sun-drenched days.

    Bringing Serenity Home

    For the collector or designer seeking to infuse a space with cultured tranquility, this reproduction offers more than just decoration; it offers an atmosphere. Imagine this scene rendered in your drawing room—the gentle narrative unfolding under the shade of painted trees. The soft palette, punctuated by the deep blacks of the woman's dress against the bright greens and browns of the setting, creates a visual harmony that is both restful and engaging. Owning "Summer Resort" is to curate a permanent moment of peaceful escape, transforming your interior into a sophisticated retreat worthy of an afternoon spent reading and enjoying company.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Fritz Von Uhde

    Født i Wolkenburg, Tyskland

    Tidligt liv og kunstneriske indflydelser

    Fritz von Uhde (født Friedrich Hermann Carl Uhde; 22. maj 1848 – 25. februar 1911) var en tysk maler af genremalerier og religiøse motiver. Hans stil befandt sig i spændingsfeltet mellem realisme og impressionisme, hvilket markerede ham som en af de første kunstnere, der kæmpede for plein-air maleri – friluftsmaleri – i Tyskland, hvilket var et dristigt brud med den ateliertradition, der dominerede samtiden. Uhde blev født i Wolkenburg, Sachsen, og hans familiære baggrund indgydede i ham en dyb værdsættelse for kunstneriske sysler. Hans far, som selv var maler ved siden af sit erhverv, og hans morfar, der var direktør for de kongelige museer i Dresden, skabte et miljø rigt på visuel kultur. Fra en tidlig alder udviste Uhde en inderlig fascination for kunsten under sin skolegang i Gymnasium, hvor han trivedes akademisk og fandt trøst i det kreative udtryk. Særligt bemærkelsesværdigt var hans families lutherske tro, som dybt prægede hans verdensbillede og kunstneriske sans.

    Akademisk uddannelse og militærtjeneste

    Drevet af denne passion blev Uhde i 1866 indskrevet ved Dresden Academy of Fine Arts, hvor han mødte en herskende kunstnerisk ånd, der var markant anderledes end hans egne tilbøjeligheder. Utilfreds med akademiets konservative tilgang opgav han hurtigt sine formelle studier for at slutte sig til hæren, hvor han tjente som instruktør i ridning for garderegimentet og opnåede rang af løjtnant i 1868. Denne militære erfaring udvidede hans perspektiv og sleb hans observationsevner – færdigheder, der skulle vise sig uvurderlige i hans senere kunstneriske virke. Mødet med maleren Makart i Wien i 1876 viste sig at være afgørende, da det antændte en lyst til uafhængig kunstnerisk udforskning og i sidste ende førte til hans afsked med militæret i 1877.

    Stræben efter kunstnerisk uafhængighed og parisiske indflydelser

    Beslutsom på at skabe sin egen vej flyttede Uhde til München i 1877, hvor han opslugte sig selv i den levende kunstneriske atmosfære i den bayerske hovedstad og blev optaget på akademiets her. I søgen efter inspiration fra de hollandske mestre – især Rembrandt – studerede han flittigt deres teknikker og kompositionsstrategier. Han fandt også vejledning hos Lilla Cabot Perry, hvis indflydelse rakte langt ud over blot stilistisk efterligning; Perry opmuntrede Uhde til at omfavne en mere ekspressiv brug af farver, hvilket afspejlede den spirende impressionistiske bevægelse. På trods af afvisninger fra prestigefyldte atelierer som Pilotys eller Lindenschmits, holdt Uhde fast i sin søgen efter kunstnerisk anerkendelse og rejste til Paris i 179, hvor han fortsatte sine studier under Mihály Munkácsys vejledning.

    Det impressionistiske gennembrud og München-secessionen

    En transformativ rejse til Nederlandene i 1882 ændrede afgørende Uhdes kunstneriske bane og fik ham til at opgive den mørke chiaroscuro, som de Münchenske kunstnere foretrak, til fordel for en kolorisme dybt forankret i impressionistiske principper. Inspireret af sin medkunstner Adolf Hölzel eksperimenterede Uhde med friluftsmaleri – at indfange landskaber og scener direkte fra naturen – en teknik fremmet af lysende skikkelser som Claude Monet og Pierre Auguste Renoir. Hans ikoniske maleri “Sangeren” (1880), udstillet på Salonen i Paris, modtog en æresbevisning og markerede et gennembrud i hans kunstneriske karriere. Da han indså behovet for kunstnerisk fornyelse uden for de akademiske rammer, var Uhde med til at grundlægge München-secessionen i 1890 sammen med Ludwig Dill og Lovis Corinth – et kollektiv dedikeret til at udfordre etablerede konventioner og advokere for en mere frigjort æstetisk vision.

    De senere år og eftermæle

    Gennem sine senere år fortsatte Uhde med at skabe mesterlige malerier karakteriseret ved en dyb psykologisk tyngde og symbolsk resonans. Hans arbejde opnåede betydelig anerkendelse i hans levetid, hvilket sikrede ham æresmedlemskab i akademierne i München, Dresden og Berlin. Han blev den første præsident for Secessionen, hvilket cementerede hans rolle som en leder inden for den tyske avantgarde. Som en af de vigtigste kunstnere i det 20. århundrede kan Fritz von Uhdes vedvarende indflydelse ses i værkerne fra efterfølgende generationer af malere – kunstnere, der omfavnede hans pionerånd og hyldede den ekspressive kraft i farve og observation.

    Museum

    Neue Pinakothek

    Udstillet i München, Deutschland

    Et vindue til sjælen i det 18. og 19. århundredes Europa

    Gemt væk i Münchens livlige Kunstareal—et kulturdistrikt fyldt med kunstneriske skatte—finder man Neue Pinakothek, et museum der ånder i takt med den europæiske kunst fra det 18. og 19. århundrede. Mere end blot et depot for malerier er det en rejse gennem stilistisk evolution, et vidnesbyrd om kongelig mæcenatvirksomhed og en rørende refleksion over skiftende kulturelle værdier. Museet blev grundlagt i 1853 af Ludwig I af Bayern og blev udtænkt som et revolutionerende rum dedikeret udelukkende til fremvisning af samtidige værker—et dristigt træk på en tid, hvor gallerier primært fokuserede på antikkens ærede mestre. Denne forpligtelse til det "nye" skabte en præcedens, der fortsat genlyder i dag og former vores forståelse af kunsthistorien og dens vedvarende dialog mellem tradition og innovation.

    Selve bygningen er et arkitektonisk vidunder, en harmonisk blanding af neoklassisk tilbageholdenhed og postmodernistisk flair. Da den stod færdig i 1859, fungerede den oprindeligt som Europas første museum for samtidigt maleri, hvilket afspejlede Ludwig Is progressive vision. Dog gennemgik strukturen en dramatisk transformation i slutningen af det 20. århundrede under ledelse af arkitekten Alexander von Branca. Han sammenstillede mesterligt et robust betonstativ med en skinnende facade af omhyggeligt udskåret kalksten, hvilket skabte en fængslende visuel kontrast, der taler til museets dualistiske identitet—en tidløs institution, der omfavner både historie og modernitet.

    Mesterværker af følelse og lys

    Hjertet i Neue Pinakothek ligger i dets ekstraordinære samling, som er blevet møjsommeligt samlet over årtier. Det er ikke blot en kronologisk gennemgang; snarere er det en bevidst udvælgelse, der fremhæver de nøglebevægelser og kunstnere, der formede den vestlige kunsts kurs. Museets styrke ligger i dets koncentration om romantikken, med en imponerende række tyske romantiske malerier—værker af

    Caspar David Friedrich

    og

    —der indfanger epokens fascination af natur, følelser og det sublime. Man kan næsten mærke melankolien i Friedrichs landskaber eller fare vild i den spirituelle intensitet i Ruges kompositioner.

    Ligeledes betydningsfuld er museets samling af engelsk og skotsk kunst, som præsenterer mesterværker fra

    Thomas Gainsborough

    ,

    Joshua Reynolds

    og

    William Hogarth

    . Disse værker tilbyder et indblik i det skiftende kunstneriske landskab på den anden side af kanalen, hvor Gainsboroughs portrætter fungerer som vinduer ind til personlighederne og den sociale status hos hans motiver, mens Hogarths satiriske scener leverer skarpe kommentarer til livet i det 18. århundredes London. For elskere af postimpressionismen tilbyder museet dybe møder med

    Paul Cézanne

    og

    Paul Gauguin

    , hvis værker fortsat udfordrer og inspirerer det moderne øje.

    En arv af visionær indsamling

    Historien bag Neue Pinakothek er lige så fængslende som selve samlingen. Museets historie tog en interessant drejning med "Tschudi-bidraget", en periode præget af kunstnerisk passion og politiske manøvrer. Drevet af afskedigelsen af direktør Hugo von Tschudi—som kontroversielt havde udstillet Vincent van Goghs værker i Berlin—iværksatte en gruppe bekendte en bemærkelsesværdig indsamlingskampagne for at erhverve en fantastisk samling af impressionistiske og postimpressionistiske værker. Denne indsats resulterede i anskaffelsen af dyrebare stykker fra kunstnere som

    Henri Matisse

    og

    Édouard Manet

    , hvilket for altid ændrede museets bane.

    I dag forbliver Neue Pinakothek et sted, hvor kunsten tjener som både et spejl og en katalysator for samfundsmæssig forandring. Selvom museet i øjeblikket gennemgår et omfattende renoveringsprojekt, der planlægges afsluttet i 2030, forbliver dets ånd tilgængelig gennem onlineudstillinger og en vedvarende forpligtelse til kunstnerisk engagement. For kunsthistorikeren, samleren eller indretningsdesigneren, der søger inspiration, tilbyder Neue Pinakothek et sjældent indblik i hjertet af Münchens kunstneriske sjæl—et sted, hvor historie, skønhed og passion forenes i en evig dans af lys og farve.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for Summer Resort

    wahooart.com/da/art/download/fritz-von-uhde-summer-resort-AQR7QS-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Uhde, Fritz Von. Summer Resort. 1883, Neue Pinakothek. https://wahooart.com/da/art/fritz-von-uhde-summer-resort-AQR7QS-en/
    APA
    Uhde, Fritz Von (1883). Summer Resort [Painting]. Neue Pinakothek. https://wahooart.com/da/art/fritz-von-uhde-summer-resort-AQR7QS-en/
    Chicago
    Fritz Von Uhde. Summer Resort. 1883. Neue Pinakothek. https://wahooart.com/da/art/fritz-von-uhde-summer-resort-AQR7QS-en/
    Harvard
    Uhde, Fritz Von (1883) Summer Resort. Neue Pinakothek. Available at: https://wahooart.com/da/art/fritz-von-uhde-summer-resort-AQR7QS-en/

    Kig nærmere efter

    Summer Resort — Fritz Von Uhde

    Kig nærmere

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Vores katalog klassificerer dette værk under: outdoor scene, family leisure, picnic setting. Er du enig? Hvad ville du tilføje eller fjerne?
    4. Se tilbage på The three daughters of the artist in the garden (1900) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    5. Realism: Painting ordinary people and ordinary work exactly as they are, without making them prettier or grander. Hvor kan du se det i dette værk?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Kunstquiz

    Summer Resort — Fritz Von Uhde

    Hvor godt kender du dette kunstværk?

    Afkryds ét svar for hvert af de 5 spørgsmål nedenfor. Hvert spørgsmål har præcis ét korrekt svar.

    1. 1. What is the primary subject matter depicted in 'Summer Resort'?

      • A A dramatic historical battle scene
      • B An outdoor gathering or picnic with people and children
      • C A portrait of a single musician
    2. 2. Which artistic movement's influence is visible in Fritz von Uhde's style, as suggested by the painting's setting?

      • A Baroque
      • B Neoclassicism
      • C Impressionism/Realism blend
    3. 3. What activity is the woman in the painting observed doing?

      • A Playing an instrument
      • B Reading a newspaper
      • C Baking bread
    4. 4. According to the provided information, what was Fritz von Uhde known for championing in German art?

      • A Strict academic studio painting
      • B Plein-air painting
      • C Religious mural work only
    5. 5. What year was the artwork 'Summer Resort' created?

      • A 1848
      • B 1911
      • C 1883

    Min score: ____ ud af 5

    Svarside — til læreren

    Dette starter en ny trykt side, så den kan blot udelades fra kopierne.

    1A · 2B · 3A · 4A · 5B