Papirformat

Guide til elevkunst

Self-Portrait

Navn Klasse Dato

Copper Thunderbird, Self-Portrait (1975), McMichael Canadian Art Collection. Reproduceret til referenceformål; alle rettigheder er forbeholdt rettighedshaveren. Se dette lærred under bevægeligt lys: tegningen, den sande farve under lakken, det rå pigment

Fakta om værket

Kunstner
Copper Thunderbird wahooart.com/da/artists/copper-thunderbird_da/
Kunstnerens levetid
1932 – 2007
Malet
1975
Oprindelig størrelse
100 x 80 cm
Periode
Modern
Afholdt hos
McMichael Canadian Art Collection wahooart.com/da/museums/mcmichael-canadian-art-collection-vaughan_da/
Artistic style
Naive art, Northwest Coast inspired
Influences
Norval Morrisseau
Notable elements or techniques
Thick black outlines, bright colors
Subject or theme
Spiritual connection and identity

I kontekst

Self-Portrait — Copper Thunderbird

Dimensioner

Originalen måler 100 × 80 cm (højde × bredde), vist her ved siden af en voksen person af gennemsnitlig højde.

Hvornår er dette malet?

  1. 1930
  2. 1940
  3. 1950
  4. 1960
  5. 1970
  6. 1980
  7. 1990
  8. 2000

Øverste række: årene. Nederste række: kunstnerens alder ved begyndelsen og slutningen af hver periode — 0 ved fødsel, 75 ved død.

Malet da kunstneren var 43 år gammel. Kunstneren blev 75 år gammel. 0 af de 5 daterede værker af denne kunstner i vores katalog er skabt tidligere.

Skyggelagt: Copper Thunderbird' livstid (1932–2007) ▲ dette værk, 1975 hvert dateret maleri, årti for årti

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: wahooart.com/da/art/similar/copper-thunderbird-self-portrait-D4GF3B-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Bronze #c98945

    Gemt palet

    • #C98945
    • #1F201F
    • #3E5C96
    • #9A2322

    Disse farver i kunstnerens samlede palet Find andre malerier efter farve

    Farvepalette
    Dark Den dominerende farvefamilie i billedet.
    Primær farve
    Bronze
    Intensitet
    Vivid Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Statement Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Softly Mixed Palette Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Shadow Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Clear Color Presence Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    De 2 mest viste værker af Copper Thunderbird

    1. 1 Shaman and Disciples, 1979 100,0%
    2. Self-Portrait, 1975 dette maleri 0,0%

    Sammen udgør disse værker 100,0% af den samlede opmærksomhed, som denne kunstners malerier har modtaget i løbet af de sidste tolv måneder. Kataloget indeholder 5 værker af denne kunstner, hvoraf 1 er blevet set mindst én gang. Dette maleri er endnu ikke blevet vist i denne periode — det afslutter listen uden en rangering. Det samme gælder måned for måned

    Søjlerne måler opmærksomhed, ikke kvalitet. Vælg værket øverst og dette her: nævn én ting, der kan gøre et maleri berømt udover selve det tekniske håndværk.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Copper Thunderbird

    Født i Sandy Lake Cree Nation, Canada

    tidligt liv og inspiration

    norval morrisseau, også kendt som copper thunderbird, var en berømt oprindelig canadisk kunstner fra bingwi neyaashi anishinaabek first nation. Han blev født den 14. marts 1932 i sand point ojibwe-reservatet nær beardmore, ontario, og morrisseau betragtes i dag som bedstefaderen til den samtidige oprindelige kunst i canada.

    kunstnerisk stil og temaer

    morrisseaus kunstneriske stil er kendetegnet ved tykke sorte omrids og klare farver, som han brugte til at skildre sit folks legender, de kulturelle og politiske spændinger mellem canadiske oprindelige folk og europæiske traditioner, eksistentielle kampe samt en dyb spiritualitet og mystik. Hans arbejde har været afgørende for at nedbryde barrierer mellem de oprindelige og ikke-oprindelige samfund.

    bemærkelsesværdige værker og samlinger

    * the mcmichael canadian art collection (canada) rummer flere af morrisseaus værker, herunder malerier der fremviser hans unikke stil. * vancouver art gallery (vancouver, usa) har også udstillet morrisseaus kunst og fremhævet hans bidrag til oprindelig kunst i canada.

    priser og anerkendelse

    * morrisseau var et fremtrædende medlem af "indian group of seven" og grundlagde woodlands school of canadian art. * Han er den eneste oprindelige kunstner, der har haft en soloudstilling på national gallery of canada.

    eftermæle

    morrisseaus eftermæle fortsætter med at inspirere oprindelige kunstnere over hele canada. Hans værker kan findes i forskellige samlinger, herunder:

    the mcmichael canadian art collection (canada)

    vancouver art gallery (vancouver, usa)

    national gallery of canada (ottawa, canada)

    links til udforskning: * [https://AllPaintingsStore.com/@/copper-thunderbird](https://AllPaintingsStore.com/@/copper-thunderbird) - se morrisseaus kunstværker på AllPaintingsStore * [https://en.wikipedia.org/wiki/norval_morrisseau](https://en.wikipedia.org/wiki/norval_morrisseau) - læs mere om morrisseaus liv og kunst på wikipedia

    Museum

    McMichael Canadian Art Collection

    Udstillet på Vaughan, Canada

    Et fristed for ånd og jord

    Gemt i de bølgende bakker og frodige skove i Kleinburg, Ontario, står McMichael Canadian Art Collection som et dybtgående vidnesbyrd om Canadas kunstneriske sjæl. Det er langt mere end blot et depot for lærreder; det er en sanselig rejse ind i selve hjertet af den canadiske identitet, formet gennem landskabets rå skønhed og de mest ikoniske skaberes dristige visioner. Institutionen blev grundlagt i 1955 af de passionerede samlere Robert og Signe McMichael som en personlig hyldest til Tom Thomsons stemningsfulde værker og den legendariske Group of Seven. Det, der engang var en privat drøm, er blomstret op til et nationalt anerkendt fristed, hvor grænserne mellem kunsten på væggene og naturen udenfor synes helt at opløses.

    Essensen af McMichael ligger i dens uovertrufne evne til at indfange det utæmmede nordlige åndedrag. I hjertet af samlingen findes mesterværkerne fra Group of Seven—kunstnere som Lawren Harris, A.Y. Jackson og J.E.H. MacDonald—hvis revolutionerende stilarter omdefinerede en national æstetik. Deres værker pulserer med levende farver og rytmiske, dristige penselstrøg, der ikke blot afspejler en visuel observation af landet, men en dyb, emotionel resonans med det. For den kræsne samler eller indretningsarkitekten, der søger værker, som fremkalder styrke og sindsro, tilbyder disse værker en uforlignelig forbindelse til den canadiske vildmarks rå teksturer. Udover disse giganter strækker museets besiddelser sig yndefuldt ind i de rige traditioner fra oprindelig kunst, herunder udsøgte arkiver af papirarbejder fra inuit-kunstnere, hvilket sikrer en fortælling, der er lige så mangfoldig som landet selv.

    Hvor arkitektur møder det vilde

    Oplevelsen på McMichael defineres af en harmonisk forening mellem kunst og miljø. Museets arkitektur påtvinger sig ikke de 40 hektar store ejendom; i stedet hviler den ind i landskabet og spejler de omkringliggende skoves organiske flow. Denne sømløse integration giver besøgende mulighed for at vandre gennem en smukt kurateret skulpturhave, hvor samtidige canadiske værker står som tavse vogtere blandt hjemmehørende træer og vilde blomster. Mens man vandrer ad de naturskønne stier, der snor sig gennem enge og skove, bliver museet til et levende galleri. Der findes en rørende historisk resonans selv på selve grunden, især på kirkegården, hvor flere medlemmer af Group of Seven er stedt til hvile, hvilket forankrer samlingen til netop den jord, den skildrer.

    Institutionen fortsætter med at sprænge kunstneriske grænser gennem banebrydende udstillinger, der fremmer vitale kulturelle dialoger. Fra retrospektive hyldester til mestre som Edwin Holgate og Kazuo Nakamura til samtidige installationer, der udfordrer vores opfattelse af rum og identitet, forbliver McMichael en dynamisk kraft i kunstverdenen. Nylige højdepunkter, såsom den stemningsfulde udstilling

    Morrice in Venice

    , demonstrerer museets evne til at bygge bro mellem den canadiske vildmark og internationale kunstbevægelser. For enhver kunstelsker er McMichael ikke blot en destination for observation, men et sted for stille kontemplation og dyb opdagelse, der bevarer Canadas lysende kunstneriske arv for kommende generationer.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for Self-Portrait

    wahooart.com/da/art/download/copper-thunderbird-self-portrait-D4GF3B-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Thunderbird, Copper. Self-Portrait. 1975, McMichael Canadian Art Collection. https://wahooart.com/da/art/copper-thunderbird-self-portrait-D4GF3B-en/
    APA
    Thunderbird, Copper (1975). Self-Portrait [Painting]. McMichael Canadian Art Collection. https://wahooart.com/da/art/copper-thunderbird-self-portrait-D4GF3B-en/
    Chicago
    Copper Thunderbird. Self-Portrait. 1975. McMichael Canadian Art Collection. https://wahooart.com/da/art/copper-thunderbird-self-portrait-D4GF3B-en/
    Harvard
    Thunderbird, Copper (1975) Self-Portrait. McMichael Canadian Art Collection. Available at: https://wahooart.com/da/art/copper-thunderbird-self-portrait-D4GF3B-en/

    Se nærmere efter

    Self-Portrait — Copper Thunderbird

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Hvor mange ansigter kan du finde? ____ (vores katalog tæller 1 — er du enig?)
    4. Vores katalog klassificerer dette værk under: indigenous art, spiritual symbolism, native american”. Er du enig? Hvad ville du tilføje eller fjerne?
    5. Se tilbage på Shaman and Disciples (1979) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Spørgsmål & svar

    Hvad er lysstyrken i "Self-Portrait" af Copper Thunderbird?

    Luminansen registreret for "Self-Portrait" af Copper Thunderbird er Soft Shadow.

    Hvilken orientering har "Self-Portrait" af Copper Thunderbird?

    "Self-Portrait" af Copper Thunderbird har et Portrait format. Formatet beskriver kompositionens proportioner.

    Tillader ophavsretten til "Self-Portrait" af Copper Thunderbird reproduktioner?

    Originalen af "Self-Portrait" findes på McMichael Canadian Art Collection, og værket er stadig beskyttet af ophavsret.