Formát papíru

Průvodce studentskou tvorbou

Baseball manager

Jméno Ročník Datum

Roy Lichtenstein, Baseball manager (1963). Reproduková za účely dokumentace; veškerá práva jsou vyhrazena vlastníkem práv. Podívejte se na toto plátno v pohyblivém světle: kresbu, skutečnou barvu pod lakem i čistý pigment

Zásadní informace

Autor
Roy Lichtenstein wahooart.com/cs/artists/roy-lichtenstein_cs/
Datum vzniku díla
1923 – 1997
Malováno
1963
Pohyb
Pop Art Art made from advertising, comics and packaging, treating supermarket images as worth a gallery wall.
Artistic style
Bold, Graphic
Influences
Comic Strips, Jasper Johns
Notable elements or techniques
Ben-Day dots, comic strip aesthetic
Subject or theme
Sports Imagery

V kontextu

Baseball manager — Roy Lichtenstein

Kdy bylo toto dílo vytvořeno?

  1. 1920
  2. 1930
  3. 1940
  4. 1950
  5. 1960
  6. 1970
  7. 1980
  8. 1990

Horní řada: roky. Dolní řada: věk umělce na začátku a na konci každého období — 0 při narození, 74 při smrti.

Vymalováno v době, kdy bylo umělci 40 let. Umělec dožil se 74 let. 63 z celkových 341 děl tohoto umělce v našem katalogu je datováno dříve.

Shaded: životopis Roy Lichtenstein (1923–1997) ▲ toto dílo, 1963 každý obraz s datem vzniku, dekáda po dekádě

První díla: až do 1964 Hlavní období tvůrčí činnosti: 1964–1986 Pozdní díla: od 1986

Tyto tři pásma rozdělují díla v tomto katalogu, která mají uvedené datum, na první čtvrtinu, prostřední polovinu a poslední čtvrtinu. Nejedná se o kompletní tvorbu daného umělce: úzká pásma mohou představovat spíše mezery v záznamech než období nečinnosti. Ty samé roky, v nichž se odehrává život umělce

Podobná díla

Vyberte si jedno z výše uvedených děl: uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, ve které se liší.

Další díla, která se k tomuto hodí: wahooart.com/cs/art/similar/roy-lichtenstein-baseball-manager-6WHLN7-en/

Paleta barev

Určeno podle obrazu

    Hlavní barva

    Phthalo Green #2b2221

    Uložená paleta

    • #2B2221
    • #FCFCF6
    • #817470
    • #EFB8B1

    Tyto barvy v rámci celé umělecké palety Najděte další obrazy podle barvy

    Paleta
    Neutrals Dominantní barevná rodina na obrázku.
    Název hlavní barvy
    Phthalo Green
    Sytost
    Balanced Jak nasycené a rozmanité barvy jsou, od jediného tlumeného odstínu až po mnoho jasných tónů.
    Kontrast
    Statement Jak moc se barvy v rámci obrazu liší v jasnosti a sytosti.
    Harmonie
    Strong Color Unity Jak dobře barvy spoluladí, od kontrastních až po plně harmonické.
    Jasnost
    Brilliant Jak moc je obraz celkově světlý nebo tmavý, od hlubokého stínu až po jasný světelný vrchol.
    Nasycení
    Muted Jak čisté a syté jsou tyto barvy, od téměř šedých až po plně živé.

    Kde na světě se na tento obraz dívají lidé?

    • pod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% a více
    Tento obraz sám o sobě nemá pro zmapování dostatek zaznamenaných návštěvníků, proto tato deska obsahuje všechna díla autora Roy Lichtenstein za posledních dvanáct měsíců — celkem 44 zemí. Odkud tyto údaje pocházejí

    Deset předních zemí

    1. 1 Čína 46,7%
    2. 2 Spojené státy americké 7,1%
    3. 3 Argentina 6,1%
    4. 4 Švédsko 3,7%
    5. 5 Francie 3,3%
    6. 6 Německo 3,2%
    7. 7 Brazílie 3,0%
    8. 8 Spojené království 3,0%
    9. 9 Kanada 2,4%
    10. 10 Nizozemsko 2,4%
    11. · 34 dalších zemí 19,1%

    Najděte na mapě tři nejtmavší země. Nachází se muzeum, které toto malířské dílo uchovává, v některé z nich? Napište jeden důvod, proč by se na něj mohli dívat lidé z dalekých krajin.

    20 nejvíce prohlížených děl umělce Roy Lichtenstein

    1. 1 Whaam!, 1963 14,5%
    2. 2 Drowned Girl, 1963 6,7%
    3. 3 Dívka s míčem, 1961 5,0%
    4. 4 M-Možná, 1965 2,9%
    5. 5 Look Mickey, 1961 2,3%
    6. 6 Hey you - (2402193) – Výrazný subjekt a ikonický gest 2,0%
    7. 7 Vystrašená, 1964 1,9%
    8. 8 Crying girl, 1964 1,7%
    9. 9 Pop, 1966 1,7%
    10. 10 Žena v koupelni, 1963 1,6%
    11. 11 Polibek 1,6%
    12. 12 Nevhodný název (Untitled Roy Lichtenstein ^ Gian Franco Gorgoni), 1988 1,5%
    13. 13 Forest scene, 1980 1,3%
    14. 14 Torpédo los, 1963 1,2%
    15. 15 Girl in Mirror, 1964 1,2%
    16. 16 Icansee, 1961 1,1%
    17. 17 Žena s líníčkem, 1965 1,0%
    18. 18 Smějící se kočka, 1961 1,0%
    19. 19 Roto Broil, 1961 0,9%
    20. 187 Baseball manager, 1963 tento obraz 0,1%

    Tyto práce společně tvoří 51,2% veškeré pozornosti, kterou obrazy tohoto umělce obdržely za posledních dvanáct měsíců. Katalog obsahuje 376 děl tohoto umělce, z nichž 234 byla prohlédnuta alespoň jednou. Tento obraz se v tomto žebříčku nachází na 187 místě, přičemž si připravuje 0,1% této pozornosti. Stále stejné, měsíc po měsíci

    Sloupce měří pozornost, nikoliv kvalitu. Vyberte dílo na vrcholu a toto: uveďte jednu věc, která by mohla způsobit, že si obraz získá slávu mimo to, jak je vymalovaný.

    O tomto uměleckém díle

    Baseball manager — Roy Lichtenstein

    Baseball Manager: A Bold Statement in Pop Art

    Roy Lichtenstein’s “Baseball Manager” (1963) isn't merely a depiction of a sporting moment; it’s a masterful distillation of the Pop Art movement’s ethos—a deliberate confrontation with everyday visual culture and an exploration of its underlying anxieties. Executed on canvas, this piece embodies Lichtenstein’s signature style: meticulously crafted Ben-Day dots layered over a stark black and white palette to create an illusion of vibrant color. The drawing captures the intense focus of a baseball player poised to swing at a pitch, instantly recognizable as inspiration drawn from comic strips—a deliberate nod to popular culture and its influence on artistic expression.

    Subject Matter: The artwork centers around a baseball player, conveying the dynamism of sport and capturing a pivotal moment in action.

    Style: Lichtenstein’s Pop Art style is characterized by simplified forms, bold outlines, and the distinctive Ben-Day printing technique.

    Technique: The artist employs meticulous layering of Ben-Day dots—tiny colored squares—to simulate halftone shading, achieving a vibrant color effect without traditional paint application.

    The historical context surrounding “Baseball Manager” is crucial to understanding its significance. Produced during the height of Pop Art’s influence in the mid-1960s, it reflects the broader cultural preoccupation with mass media and consumerism—themes prevalent in American society at the time. Lichtenstein wasn't simply reproducing a scene; he was actively commenting on it, questioning notions of heroism and portraying an athlete as almost robotic in his determination. The inclusion of baseball gloves and a ball reinforces this visual language, grounding the image in familiar iconography.

    Symbolism: Beyond its literal representation, “Baseball Manager” speaks to anxieties about conformity and the pressures exerted by societal expectations. Lichtenstein’s deliberate simplification underscores these concerns, presenting an idealized figure devoid of emotional nuance—a stylistic choice that challenges viewers to reconsider their perceptions of success and performance. The repetition of Ben-Day dots contributes to a sense of artificiality, mirroring the manufactured nature of advertising and reinforcing the artwork's critique of cultural trends.

    Emotional Impact: Despite its monochrome palette, “Baseball Manager” possesses considerable emotional resonance. The artist’s unwavering gaze conveys an almost unsettling level of concentration—a portrayal that invites contemplation on themes of pressure, discipline, and the pursuit of excellence. It’s a piece that lingers in the mind long after viewing, prompting reflection on how art can engage with everyday life and confront societal anxieties.

    Recommended Reproduction Size: For optimal visual impact, consider reproductions ranging from 36 x 24 inches to 48 x 36 inches.

    Material Quality: WahooArt offers high-quality Giclée prints on archival canvas and paper, guaranteeing vibrant colors and longevity.

    Interior Design Inspiration: “Baseball Manager”’s minimalist aesthetic lends itself beautifully to contemporary interior spaces—particularly those embracing geometric forms and bold color accents.

    Ultimately, Roy Lichtenstein's "Baseball Manager" transcends its subject matter, establishing itself as a cornerstone of Pop Art and a testament to the artist’s ability to transform commonplace imagery into profound artistic statements. Its enduring appeal lies in its masterful technique, astute commentary on cultural anxieties, and its capacity to evoke contemplation about the human condition—qualities that continue to inspire collectors and designers alike.

    Umělec a muzeum

    Umělec

    Roy Lichtenstein

    Narozen(a) v Manhattan, Spojojené státy americké

    The Genesis of a Pop Visionary

    Roy Fox Lichtenstein, narozený 27. října 1923 v pulzujícím New Yorku, nezměnil podstatně tvář dvacátého století umění. Jako klíčová postava pop-artového hnutí se neomezoval na odrážení své doby; aktivně ji zkoumal, transformací běžných obrazů v přesvědčivé umělecké prohlášení. Jeho výchova v prosperující židovské rodině ve střední třídě formovala jak kulturní povědomí, tak ranou uměleckou tendenci. Dětství strávené v muzeích a při koncertech, doplněné hlubokou oblibou jazzové hudby, položilo základy kreativního ducha, který by zpochybnil tradiční představy o vysokém umění. Ačkoli byl na počátku přitahován realistickým kreslením a malbou, Lichtensteinova formální podpora začala v roce 1939 na Art Students League v New Yorku pod vedením Reginalda Marshe, následovaná studiem na státní universitě v Ohiu – krátce přerušené vojenslou službou. Tyto zkušenosti poskytly robustní technickou základnu, kterou později brilantně zrekonstruoval skrze lupu masové kultury a komerčních estetických hodnot. Semínka jeho charakteristického stylu nebyla semena v zasvěcených prostorách umělecké tradice, ale spíše ve často přehlíženém světě každodenních obrazů, zejména komiksových stripů a reklamy.

    Od Abstraktního Výraznictví k Převzetí: Klíčový Překlápění

    Raná tvorba Lichtensteina jasně ukazovala zapojení do abstraktního výjivrčího umění, odrážející dominantní estetické trendy po válce. Tato fáze však byla přechodná, průmyslový kámen k jeho revolučnímu stylu. Klíčový okamžik nastal během jeho působení na Rutgers University, kde potkal Allana Kaprowa, čímž se znovu rozsvítila Lichtensteinova zájem o proto-popové obrazy. Tato setkání vyvolala kritické posunutí v jeho uměleckém směru, vedoucí ho k zpochybnění stanovených hranic mezi „vysokým“ a „nízkým“ uměním. Začal hledat za hranice subjektivního vyjádření abstraktního výjivrčího umění a zaměřil se na objektivní jazyk populární kultury – konkrétně komiksových stripů a reklamy. Rok 1961 znamenal obrat s Look Mickey, dílem, které odvážně přebíralo postavy z Disneyových komiksů, signalizující začátek jeho charakteristického stylu. Nebyla to pouhá kopie komiksových stripů; byla to umělecký akt re-hodnocení, který posouval běžné obrazy na status vysokého umění. Nevytvořil jen kopie komiksových stripů; pečlivě je reprodukoval pomocí technik napodobujících komerční tiskové procesy, záměrně rozmazával hranice mezi původním uměleckým dílem a masovou produkcí. Toto přejímání nebylo o bezkritickém oslavování spotřebitelské kultury, ale spíše o zkoumání jejího všudypřítomného vlivu na americkou společnost a zpochybňování tradičních uměleckých hierarchií.

    Jazyk Ben-Dayových Bodů a Odvážných Čar

    Lichtensteinův umělecký slovník je okamžitě rozpoznatelný: výrazné, primární barvy, silné černé obrysy a především Ben-Dayovy body – technika přímo vypůjčená z mechanického tisku komiksových stripů. Tyto body nebyly jen dekorativní; byly nedílnou součástí jeho koncepčního rámce, reprezentující samotný proces masové výroby a zpochybňující tradiční důraz na umělecké ruce. Jeho obrazy často zvětšovaly detaily z komiksových stripů do monumentálních rozměrů, nucíc diváky čelit estetickým kvalitám uměleckého projevu, který je obvykle odsouzen k triviálnosti. Díla jako *Whaam! (1963), Drowning Girl (1963) a Oh, Jeff…I Love You, Too…But…* (1964) se stala ikonickými reprezentacemi pop-artu, zachycujícími úzkosti a touhy americké společnosti v rychlé změně. Tyto díla nebyly jen zobrazení komiksových scén; byly komentáři témat války, romantiky a společenských očekávání, filtrované skrze vizuální jazyk masmédií. Jeho cílem bylo odstranit jakýkoliv umělecký subjektivní předpoklad, prezentovat svou práci jako objektivní odraz americké společnosti – zrcadlo, které se dívá na její vlastní vyrobenou realitu. Záměrná plochost a absence malířského gesta dále zdůrazňovaly toto oddělení, napodobujíc neosobnost komerčního tisku.

    Dědictví a Trvalý Dopad

    Vliv Roye Lichtensteina se rozšiřuje daleko za hranice malby. Jeho inovativní použití komerčních technik a přejímání položil základy pro nové generace umělců, kteří zkoumali témata spotřebitelské kultury, mediální saturace a kulturní identity. Prodej Masterpiece v roce 2017 za 165 milionů dolarů upevnil jeho pozici mezi nejúspěšnějšími americkými umělci všech dob, ale jeho dědictví není definováno pouze finanční hodnotou. Zpochybnil tradiční představy o umělecké autorské právu a originalitě, nucíc k přehodnocení toho, co se považuje za „umění“ samotné. Jeho dílo nadále inspiruje grafické designéry, ilustrátory a vizuální umělce v různých oborech.

    Klíčové úspěchy: Zavedl pop-artový styl; dosáhl mezinárodního uznání díky průkopnickým výstavám.

    Významná díla: *Whaam!, Drowning Girl, Oh, Jeff…I Love You, Too…But…, Masterpiece*.

    Pedagogická kariéra: Ovlivnil nadějné umělce na státní univerzitě v Oswegu a Rutgers University.

    Lichtenstein zemřel 29. září 1997 a zanechal dílo, které zůstává stejně relevantní a provokativní jako během vrcholu pop-artového hnutí. Jeho umění slouží jako silný připomínka všudypřítomného vlivu masmédií a její schopnosti formovat naše vnímání reality. Nevytvořil jen odraz své doby; aktivně ji zkoumal, zanechal nezapomenutelný otisk v historii 20. století umění a nadále inspiruje kritickou diskusi o vztahu mezi uměním, kulturou a obchody. Jeho dílo je svědectvím o síle přejímání, kráse každodennosti a trvalém dopadu skutečně vizionářského umělce.

    Více informací zde

    Najděte si online

    QR kód odkazující na stránku ke stažení Baseball manager

    wahooart.com/cs/art/download/roy-lichtenstein-baseball-manager-6WHLN7-en/

    Citace tohoto díla

    MLA
    Lichtenstein, Roy. Baseball manager. 1963, https://wahooart.com/cs/art/roy-lichtenstein-baseball-manager-6WHLN7-en/
    APA
    Lichtenstein, Roy (1963). Baseball manager [Painting]. https://wahooart.com/cs/art/roy-lichtenstein-baseball-manager-6WHLN7-en/
    Chicago
    Roy Lichtenstein. Baseball manager. 1963. https://wahooart.com/cs/art/roy-lichtenstein-baseball-manager-6WHLN7-en/
    Harvard
    Lichtenstein, Roy (1963) Baseball manager. Available at: https://wahooart.com/cs/art/roy-lichtenstein-baseball-manager-6WHLN7-en/

    Zaměřte se pozorně

    Baseball manager — Roy Lichtenstein

    Detailní pohled

    Odpovídejte vlastními slovy. Neexistují zde žádné špatné odpovědi – pouze odpovědi, které dokážete vysvětlit.

    1. Co vás zaujme jako první a proč?
    2. Které barvy nebo tvary vytvářejí atmosféru – a jaká to je atmosféra?
    3. V našem katalogu je toto dílo zařazeno pod: baseball, sport, comic strip. Souhlasíte? Co byste k němu přidali nebo co byste z něj odebrali?
    4. Vraťte se k dílu Whaam! (1963), který jste v tomto průvodci viděli dříve. Uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, která je odlišná.
    5. Pop Art: Art made from advertising, comics and packaging, treating supermarket images as worth a gallery wall. Kde v tomto díle můžete tento prvek spatřit?

    Vaše odpověď

    Napište krátký odstavec o tomto uměleckém díle. Vycházejte při psaní z faktů uvedených v předchozích částech tohoto průvodce a ze svých předchozích odpovědí.

    Otázky a odpovědi

    V jakém věku vytvořil/a Roy Lichtenstein dílo „Baseball manager"?

    Roy Lichtenstein bylo 40 let, když v roce 1963 vytvořilo dílo „Baseball manager“. Věk je vypočítán z roku narození umělce, 1923.

    Jak lze vysvětlit situaci s autorskými právy u díla „Baseball manager“ od Roy Lichtenstein?

    Dílo „Baseball manager“ od Roy Lichtenstein spadá do stále chráněno autorským právem. Autorská práva se počítají od roku úmrtí autora; Roy Lichtenstein zemřel(a) v roce 1997.

    Jaká velikost reprodukce se doporučuje pro dílo „Baseball manager“ od Roy Lichtenstein?

    Doporučená velikost tisku pro dílo „Baseball manager“ od Roy Lichtenstein je Large.