Formát papíru

Průvodce studentskou tvorbou

Bridgewater Madonna

Jméno Ročník Datum

Rafael, Bridgewater Madonna (1511). Právo veřejné domény Podívejte se na toto plátno v pohyblivém světle: kresbu, skutečnou barvu pod lakem i čistý pigment

Zásadní informace

Autor
Rafael wahooart.com/cs/artists/rafael_cs/
Datum vzniku díla
1483 – 1520
Malováno
1511
Pohyb
High Renaissance The brief peak when balance, depth and anatomy came together — Leonardo, Raphael, Michelangelo.
Artistic style
Serene composition
Influences
Michelangelo, Leonardo da Vinci
Notable elements or techniques
Chiaroscuro effects
Subject or theme
Religious painting

V kontextu

Bridgewater Madonna — Rafael

Kdy bylo toto dílo vytvořeno?

  1. 1480
  2. 1490
  3. 1500
  4. 1510
  5. 1520

Horní řada: roky. Dolní řada: věk umělce na začátku a na konci každého období — 0 při narození, 37 při smrti.

Vymalováno v době, kdy bylo umělci 28 let. Umělec dožil se 37 let. 110 z celkových 214 děl tohoto umělce v našem katalogu je datováno dříve.

Shaded: životopis Rafael (1483–1520) ▲ toto dílo, 1511 každý obraz s datem vzniku, dekáda po dekádě

První díla: až do 1506 Hlavní období tvůrčí činnosti: 1506–1515 Pozdní díla: od 1515

Tyto tři pásma rozdělují díla v tomto katalogu, která mají uvedené datum, na první čtvrtinu, prostřední polovinu a poslední čtvrtinu. Nejedná se o kompletní tvorbu daného umělce: úzká pásma mohou představovat spíše mezery v záznamech než období nečinnosti. Ty samé roky, v nichž se odehrává život umělce

Podobná díla

Vyberte si jedno z výše uvedených děl: uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, ve které se liší.

Další díla, která se k tomuto hodí: wahooart.com/cs/art/similar/raphael-bridgewater-madonna-8XYTKP-en/

Paleta barev

Určeno podle obrazu

    Hlavní barva

    Putty #e8d0ad

    Uložená paleta

    • #E8D0AD
    • #2E1A19
    • #D28653
    • #654F58

    Tyto barvy v rámci celé umělecké palety Najděte další obrazy podle barvy

    Paleta
    Earthy Dominantní barevná rodina na obrázku.
    Název hlavní barvy
    Putty
    Sytost
    Balanced Jak nasycené a rozmanité barvy jsou, od jediného tlumeného odstínu až po mnoho jasných tónů.
    Kontrast
    Statement Jak moc se barvy v rámci obrazu liší v jasnosti a sytosti.
    Harmonie
    Balanced Harmony Jak dobře barvy spoluladí, od kontrastních až po plně harmonické.
    Jasnost
    Shadow Jak moc je obraz celkově světlý nebo tmavý, od hlubokého stínu až po jasný světelný vrchol.
    Nasycení
    Balanced Soft Jak čisté a syté jsou tyto barvy, od téměř šedých až po plně živé.

    Kde na světě se na tento obraz dívají lidé?

    • pod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% a více
    Tento obraz sám o sobě nemá pro zmapování dostatek zaznamenaných návštěvníků, proto tato deska obsahuje všechna díla autora Rafael za posledních dvanáct měsíců — celkem 77 zemí. Odkud tyto údaje pocházejí

    Deset předních zemí

    1. 1 Čína 30,9%
    2. 2 Itálie 20,7%
    3. 3 Španělsko 7,4%
    4. 4 Spojené státy americké 7,0%
    5. 5 Singapur 6,8%
    6. 6 Hongkong 5,4%
    7. 7 Francie 4,4%
    8. 8 Německo 1,9%
    9. 9 Rumunsko 1,6%
    10. 10 Brazílie 1,4%
    11. · 67 dalších zemí 12,5%

    Najděte na mapě tři nejtmavší země. Nachází se muzeum, které toto malířské dílo uchovává, v některé z nich? Napište jeden důvod, proč by se na něj mohli dívat lidé z dalekých krajin.

    20 nejvíce prohlížených děl umělce Rafael

    1. 1 Athenská škola 9,5%
    2. 2 Přehlížení Krista, 1520 9,1%
    3. 3 Madonna della Seggiola, 1514 6,4%
    4. 4 Přeměnění Synne, 1519 3,4%
    5. 5 The Sistine Madonna, 1513 2,4%
    6. 6 Madonna del Prato, 1506 2,2%
    7. 7 La belle jardinière, 1507 2,1%
    8. 8 Svatba Panny Marie, 1504 1,7%
    9. 9 Rafael, 1513 1,4%
    10. 10 Portrét Binda Altovití, 1515 1,2%
    11. 11 Madona a dítě (Tempi Madonna), 1508 1,1%
    12. 12 Madonna s knihou (Connestabile Madona), 1503 1,1%
    13. 13 Svatyně Mariiny 0,8%
    14. 14 Rozložení, 1507 0,8%
    15. 15 Školní třída v Athénách (detail 1) (Stanza della Segnatura), 1509 0,7%
    16. 16 Alba Madonna 0,7%
    17. 17 St George Fighting the Dragon, 1505 0,7%
    18. 18 Madona zlatého vrny, 1506 0,6%
    19. 19 Křížová cesta, 1502 0,6%
    20. — Bridgewater Madonna, 1511 tento obraz 0,0%

    Tyto práce společně tvoří 46,5% veškeré pozornosti, kterou obrazy tohoto umělce obdržely za posledních dvanáct měsíců. Katalog obsahuje 511 děl tohoto umělce, z nichž 384 byla prohlédnuta alespoň jednou. Tento obraz zatím nebyl v daném období prohlédnut – uzavírá seznam bez uvedeného pořadí. Stále stejné, měsíc po měsíci

    Sloupce měří pozornost, nikoliv kvalitu. Vyberte dílo na vrcholu a toto: uveďte jednu věc, která by mohla způsobit, že si obraz získá slávu mimo to, jak je vymalovaný.

    O tomto uměleckém díle

    Bridgewater Madonna — Rafael

    Bridgewater Madonna: A Symphony of Serenity in Raphael’s Florentine Maturity

    The Bridgewater Madonna, completed in 1507 by Raphael during his formative years in Florence, stands as a cornerstone of High Renaissance art—a testament to the artist's masterful command of composition and color. More than just a depiction of Mary cradling her son Jesus, it embodies an ideal of feminine grace and spiritual contemplation that continues to resonate with audiences today.

    Painted on wood panel, this artwork exemplifies Raphael’s stylistic evolution following his apprenticeship under Pietro Perugino—a shift away from the more stylized conventions of Umbrian painting towards a luminous realism informed by Leonardo da Vinci and Michelangelo. The artist skillfully employs chiaroscuro, manipulating light and shadow to sculpt the figures and imbue them with palpable emotion.

    Composition: Raphael’s genius lies in his balanced arrangement—a dark niche framing an open doorway, subtly enhancing the intimacy of the scene. Two figures flank the central Madonna and Child, creating a harmonious visual pyramid that draws the eye upwards towards divine grace.

    Technique: Raphael utilized tempera paint on wood, achieving remarkable detail and vibrancy despite its relatively fragile medium. The meticulous layering of glazes contributes to the painting’s luminous quality, capturing the subtle nuances of skin tone and drapery folds.

    Historical Context: Created during Federico Montefeltro's reign in Urbino—a vibrant center of humanist scholarship—the Bridgewater Madonna reflects the Renaissance preoccupation with idealized beauty and religious piety. It aligns perfectly with the broader artistic trends of the period, demonstrating Raphael’s engagement with the innovations championed by his predecessors.

    The symbolism embedded within the Bridgewater Madonna speaks to themes of motherhood, compassion, and divine grace. Mary's serene gaze directs attention towards Jesus, symbolizing Christ’s incarnation and offering solace to viewers. The intertwining gestures of the figures convey a sense of interconnectedness—the Child gently moving around on the left, mirroring the Madonna’s embrace—representing the harmonious union between humanity and divinity.

    More than just an aesthetically pleasing image, the Bridgewater Madonna represents Raphael's profound understanding of human emotion and spiritual aspiration. Its enduring appeal stems from its ability to evoke feelings of tranquility and reverence—a timeless masterpiece that continues to inspire artists and collectors alike.

    Umělec a muzeum

    Umělec

    Rafael

    Narozen(a) v Urbino, Itálie

    Zrození a formování umělce v Urbinu

    Raffaello Sanzio da Urbino, světu známý jako Rafael, povstal z pozoruhodně úrodné kulturní krajiny. Narodil se roku 1483 v hradbách Urbinu, malého, ale intelektuálně živého městského státu ve střední Itálii. Jeho raná léta byla ponořena do atmosféry, která cenila jak uměleckou zručnost, tak humanistické učení. Jeho otec, Giovanni Santi, nebyl pouhým malířem zaměstnaným vévodou Federicem da Montefeltrem – byl to muž hluboce zapojený do proudů renesanční myšlenky, básník, který zaznamenával život vévody a aktivně vyhledával inovativní umělecké nápady z celé Itálie i za jejími hranicemi. Toto ponoření do dvorského prostředí, které si cenilo rafinovanost a intelektuální diskusi, hluboce formovalo citlivost mladého Raffaela. Ztráta otce v jedenácti letech na něj vrhla odpovědnost, ale také mu poskytla příležitost zdokonalit své dovednosti v rodinné dílně, absorbovat techniky a tradice pod vedením místních umělců. Již v těchto raných pracích se začaly objevovat jemná elegance a pečlivá pozornost k detailu – znaky jeho zralého stylu.

    Cesta z Umbrie do Florencie: Pohlcování nových vlivů

    Rafaelova umělecká cesta byla cestou neustálého vývoje, poznamenanou obdobími intenzivního studia a asimilace. Jeho počáteční vzdělávání pod Pietrem Peruginem v Perugii položilo pevný základ v umbrijském stylu – charakterizovaném jemným modelováním, harmonickými kompozicemi a klidnými náboženskými scénami. Rafael však vlastnil nenasytnou zvědavost, která ho poháněla k hledání nových výzev a rozšiřování jeho uměleckých obzorů. V roce 1504 cestoval do Florencie, města tehdy pulzující energií umělecké inovace. Zde se setkal s mistrovskými díly Leonarda da Vinciho a Michelangela, umělců posouvajících hranice malby nebývalými způsoby. Pečlivě studoval jejich techniky – Leonardovo sfumato, jeho subtilní gradace světla a stínu, a Michelangeloovu silnou anatomickou přesnost a dramatické kompozice. Toto florentské období bylo pro Raffaela zkouškou ohněm, nutilo ho konfrontovat nové umělecké možnosti a syntetizovat je do své vlastní jedinečné vize. Vliv je patrný ve zvýšené dynamice a psychologické hloubce jeho prací z této doby, zejména v jeho sérii Madon.

    Římský triumf: Zakázky a mistrovská díla

    V roce 1508 obdržel Rafael svolání, které změní běh jeho kariéry – pozvání od papeže Julia II. k příchodu do Říma. To znamenalo začátek jeho nejplodnějšího a nejslavnějšího období. Věčné město mu nabídlo bezkonkurenční příležitost předvést svůj talent v grandiózním měřítku, zdobit papežské apartmány ve Vatikánu dechberoucími freskami. Školní akademie v Athénách, pravděpodobně jeho nejznámější dílo, je svědectvím o jeho mistrovství kompozice, perspektivy a filozofické alegorie. V tomto majestátním prostoru Rafael shromáždil postavy z klasické starověku – Platóna, Aristotela, Pythagora, Euklida – a vytvořil živý tableau oslavující lidský rozum a snahu o poznání. Pokračoval v práci pro následující papeže, včetně Lva X., podstupoval monumentální projekty jako výzdoba Stanze della Segnatura a Stanza d'Eliodoro. Jeho fresky v těchto pokojích nejsou pouhou dekorací; jsou hlubokými prohlášeními o papežské moci, náboženském přesvědčení a ideálech renesance.

    Syntéza elegance a velikosti: Rafaelův umělecký styl

    Rafaelův umělecký styl je často popisován jako harmonická směs elegance, jasnosti a idealizované krásy. Vlastnil mimořádnou schopnost syntetizovat rozmanité vlivy – umbrijskou tradici, florentské inovace, klasickou starověk – do jedinečně vyvážené estetiky. Jeho kompozice jsou pečlivě plánovány a vykazují smysl pro řád a proporci, který odráží jeho hluboké porozumění renesančním principům. Jeho postavy vyzařují klidnou důstojnost a emocionální expresivitu, ztělesňující humanistický ideál lidské dokonalosti. Byl také mistrem koloristou, využívajícím bohaté, zářivé odstíny k vytváření děl, která jsou vizuálně podmanivá i intelektuálně stimulující. Na rozdíl od Michelangeloova často dramatického a turbulentního stylu vyzařuje Rafaelova práce pocit klidu a harmonie – kvalita, která si získala obdiv publika po staletí.

    Dědictví a trvalý vliv

    Rafaelova předčasná smrt v roce 1520 ve věku třiceti sedmi let přerušila kariéru plnou potenciálu. Jeho odkaz však přetrvává jako jedna z nejvýznamnějších postav v západní historii umění. Jeho dílo se stalo základním kamenem estetiky vysoké renesance a sloužilo jako model pro generace umělců. I když by Michelangeloův vliv později dominoval uměleckému diskurzu, Rafaelův důraz na jasnost, harmonii a idealizovanou krásu zažil obrození během neoklasického období, podporovaný kritiky jako Johann Joachim Winckelmann. Dnes jeho obrazy nadále inspirují úžas a obdiv, okouzluje diváky svým technickým brilantností, emocionální hloubkou a trvalým odvoláním. Jeho vliv je vidět v nesčetných uměleckých dílech, která následovala, upevňujíc jeho postavení jako pravého mistra renesance – malíře, který zachytil nejen fyzickou podobu svých subjektů, ale také samotnou podstatu lidské elegance a důstojnosti.

    Více informací zde

    Najděte si online

    QR kód odkazující na stránku ke stažení Bridgewater Madonna

    wahooart.com/cs/art/download/raphael-bridgewater-madonna-8XYTKP-en/

    Citace tohoto díla

    MLA
    Rafael. Bridgewater Madonna. 1511, https://wahooart.com/cs/art/raphael-bridgewater-madonna-8XYTKP-en/
    APA
    Rafael (1511). Bridgewater Madonna [Painting]. https://wahooart.com/cs/art/raphael-bridgewater-madonna-8XYTKP-en/
    Chicago
    Rafael. Bridgewater Madonna. 1511. https://wahooart.com/cs/art/raphael-bridgewater-madonna-8XYTKP-en/
    Harvard
    Rafael (1511) Bridgewater Madonna. Available at: https://wahooart.com/cs/art/raphael-bridgewater-madonna-8XYTKP-en/

    Zaměřte se pozorně

    Bridgewater Madonna — Rafael

    Detailní pohled

    Odpovídejte vlastními slovy. Neexistují zde žádné špatné odpovědi – pouze odpovědi, které dokážete vysvětlit.

    1. Co vás zaujme jako první a proč?
    2. Které barvy nebo tvary vytvářejí atmosféru – a jaká to je atmosféra?
    3. V našem katalogu je toto dílo zařazeno pod: madonna, virgin mary, childhood. Souhlasíte? Co byste k němu přidali nebo co byste z něj odebrali?
    4. Znovu se podívejte na dílo Athenská škola, které jste v tomto průvodci viděli dříve. Jmenujte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, která je odlišná.
    5. High Renaissance: The brief peak when balance, depth and anatomy came together — Leonardo, Raphael, Michelangelo. Kde v tomto díle můžete tento prvek spatřit?

    Vaše odpověď

    Napište krátký odstavec o tomto uměleckém díle. Vycházejte při psaní z faktů uvedených v předchozích částech tohoto průvodce a ze svých předchozích odpovědí.

    Artový kvíz

    Bridgewater Madonna — Rafael

    Jak dobře znáte toto umělecké dílo?

    U každé z následujících 5 otázek zaškrtněte jednu odpověď. Každá má právě jednu správnou odpověď.

    1. 1. What artistic style is predominantly associated with Raphael’s Bridgewater Madonna?

      • A Cubism
      • B Impressionism
      • C High Renaissance
    2. 2. Where is the Bridgewater Madonna currently housed?

      • A Louvre Museum
      • B British Museum
      • C Scottish National Gallery
    3. 3. Who inspired Raphael's Bridgewater Madonna, particularly in terms of compositional techniques?

      • A Vincent van Gogh
      • B Leonardo da Vinci
      • C Michelangelo
    4. 4. What is the dominant color palette used in the Bridgewater Madonna?

      • A Bright yellows and blues
      • B Pale greens and pinks
      • C Dark browns and reds
    5. 5. The Bridgewater Madonna exemplifies a characteristic feature of Renaissance art known as:

      • A Perspective distortion
      • B Emphasis on emotional expression
      • C Balanced composition

    Můj výsledek: ____ z 5

    Klíč k odpovědím – pro učitele

    Tato část začíná na nové vytištěné straně, takže ji lze z kopií jednoduše vynechat.

    1C · 2C · 3B · 4C · 5C

    Porovnejte jakoukoli odpověď s katalogovým záznamem tohoto obrazu

    Otázky a odpovědi

    Jakým způsobem barvy díla „Bridgewater Madonna“ od Rafael navazují na jeho emoce?

    Paleta Earthy díla „Bridgewater Madonna“ od Rafael ladí s jeho Calm emocionálním vyzněním. Barva je jedním ze způsobů, jakmu umělecké dílo předává pocity.

    Který umělec a jaký styl stojí za dílem "Bridgewater Madonna"?

    Za dílem "Bridgewater Madonna" stojí Rafael a směr High Renaissance.

    S jakým pocitem je spojeno dílo "Bridgewater Madonna"?

    „Bridgewater Madonna“ vyvolává Calm pocity. Emocionální náboj díla popisuje dojem, který z něj vyzařuje.