Formát papíru

Průvodce studentskou tvorbou

Tutor and Pupil

Jméno Ročník Datum

Nicolas de Largillière, Tutor and Pupil (1685), Národní galerie umění. Právo veřejné domény

Zásadní informace

Autor
Nicolas de Largillière wahooart.com/cs/artists/nicolas-de-largilliere_cs/
Datum vzniku díla
1656 – 1746
Malováno
1685
Medium
Acrylic On Canvas
Původní rozměry
146 x 115 cm
Pohyb
French Baroque Portraiture
Místo konání
Národní galerie umění wahooart.com/cs/museums/narodni-galerie-umeni-washington_cs/
Artistic style
French Baroque
Influences
Van Dyck, Dutch painting
Notable elements
Dog presence, pose
Subject or theme
Father-daughter portrait

V kontextu

Tutor and Pupil — Nicolas de Largillière

Jak velký je?

Původní rozměry jsou 146 × 115 cm (výška × šířka), zde zobrazeno vedle dospělé osoby průměrné výšky.

Kdy bylo toto dílo vytvořeno?

  1. 1650
  2. 1660
  3. 1670
  4. 1680
  5. 1690
  6. 1700
  7. 1710
  8. 1720
  9. 1730
  10. 1740

Shaded: životopis Nicolas de Largillière (1656–1746) ▲ toto dílo, 1685

Podobná díla

Vyberte si jedno z výše uvedených děl: uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, ve které se liší.

Další díla, která se k tomuto hodí: wahooart.com/cs/art/similar/nicolas-de-largilliere-tutor-and-pupil-8XZP2Q-en/

Paleta barev

Určeno podle obrazu

    Hlavní barva

    Espresso #48322b

    Uložená paleta

    • #48322B
    • #151117
    • #C6B6B0
    • #946241
    Paleta
    Earthy Dominantní barevná rodina na obrázku.
    Název hlavní barvy
    Espresso
    Sytost
    Monochromatic Jak nasycené a rozmanité barvy jsou, od jediného tlumeného odstínu až po mnoho jasných tónů.
    Kontrast
    Bold Jak moc se barvy v rámci obrazu liší v jasnosti a sytosti.
    Harmonie
    Strong Color Unity Jak dobře barvy spoluladí, od kontrastních až po plně harmonické.
    Jasnost
    Deep_shadow Jak moc je obraz celkově světlý nebo tmavý, od hlubokého stínu až po jasný světelný vrchol.
    Nasycení
    Muted Jak čisté a syté jsou tyto barvy, od téměř šedých až po plně živé.

    O tomto uměleckém díle

    Tutor and Pupil — Nicolas de Largillière

    A Moment of Quiet Dignity: Nicolas de Largillière’s “Tutor and Pupil”

    Nicolas de Largillière's "Tutor and Pupil," painted in 1685, isn’t merely a portrait; it’s a carefully constructed tableau of familial affection, intellectual guidance, and the subtle nuances of social standing within 17th-century France. This intimate scene, measuring 146 x 115 cm, captures a fleeting moment between a learned gentleman and his young protégé – a father and daughter relationship rendered with an exquisite blend of realism and idealized grace. Largillière, a master of the Parisian portraiture tradition, moved away from the overtly theatrical styles favored by some of his contemporaries, opting instead for a more restrained elegance that speaks volumes through its quiet observation.

    The painting immediately draws the eye to the central figures: a mature man, likely a scholar or gentleman of considerable means, and a young boy, dressed in attire indicative of his status. The man’s pose – slightly turned away, hand resting on his knee – exudes an air of dignified composure, while the boy leans forward with an almost eager attentiveness. Notice the subtle details—the crisp white collar of the tutor, the carefully arranged folds of the boy's gown, and the meticulously rendered textures of their clothing. These elements aren’t simply decorative; they are crucial to establishing a clear hierarchy of social standing and conveying the established roles within this familial dynamic.

    The Language of Baroque Portraiture

    Largillière’s style is firmly rooted in the Baroque period, yet he transcends its more flamboyant tendencies. He employs a technique known as “chiaroscuro,” skillfully manipulating light and shadow to create depth and drama. The soft, diffused lighting illuminates the figures from an unseen source, casting gentle shadows that define their forms and contribute to the painting’s overall atmosphere of serenity. The brushwork is remarkably smooth and refined—a hallmark of Largillière's approach—allowing for a delicate rendering of skin tones and fabrics. This meticulous attention to detail speaks to his commitment to capturing not just likeness, but also character and emotion.

    Furthermore, the composition itself is carefully considered. The figures are positioned within a shallow space, creating a sense of intimacy and immediacy. The inclusion of two dogs – one on either side of the pair – adds an unexpected layer of warmth and companionship to the scene. These animals aren’t merely decorative elements; they represent loyalty, affection, and the simple pleasures of domestic life. The placement of the dog closest to the boy suggests a bond between them, reinforcing the theme of mentorship and guidance.

    Symbolism and Context

    Tutor and Pupil” resonates with broader themes prevalent in 17th-century French society – the importance of education, the transmission of knowledge from one generation to the next, and the complex dynamics within families. The subject matter itself—a father imparting wisdom to his child—was a common motif in portraiture during this era, reflecting a societal emphasis on social responsibility and familial values. The painting’s creation coincided with a period of relative stability under Louis XIV, known as the “Age of Gold,” which fostered an environment of artistic patronage and refinement.

    Interestingly, Largillière's style draws inspiration from both Flemish masters like Anthony van Dyck and Dutch painters, blending their techniques to create a uniquely French aesthetic. As noted in scholarly research, elements such as the angular draperies and schematic drawing of the boy’s face are reminiscent of English portraiture, reflecting Largillière’s early training in London. The inclusion of the stone pedestal, with the artist's signature and date prominently displayed, further emphasizes his artistic pride and commitment to his craft.

    A Timeless Portrait of Human Connection

    Tutor and Pupil” is more than just a beautiful painting; it’s a poignant meditation on human relationships. Largillière masterfully captures the quiet dignity of the man, the youthful curiosity of the boy, and the unspoken bond between them. The painting's enduring appeal lies in its ability to evoke a sense of warmth, intimacy, and timeless wisdom. A reproduction by WahooArt offers an exceptional opportunity to bring this exquisite work into your home or office, allowing you to appreciate its beauty and significance for generations to come.

    Umělec a muzeum

    Umělec

    Nicolas de Largillière

    Narozen v Paříž, Francie

    Pařížský život v portrétní malbě

    Nicolas de Largillière, jméno neoddělitelně spjaté s elegancí a vybraností francouzského barokního portrétu, se narodil v roce 1656 v rušném obchodním světě Paříže. Jeho otec, krejčar klobouků, přestěhoval rodinu do Antverp, když bylo Nicolasovi pouhé tři roky, což byl zásadní přesun, který by hluboce ovlivnil jeho uměleckou dráhu. Toto rané ponoření se do živé umělecké scény Antverp – centra flamandského malířství – položilo základy pro jeho budoucí snahy a vystavilo ho bohatým tradicím a technikám, které později formovaly jeho vlastní, nezaměnitelný styl. Ačkoliv byl původně osudově určen obchodní cestě, Largillièrova vrozená umělecká náklonnost ho odvedla pryč od rodinného řemesla směrem k životu zasvěcenému zachycování podob lidí kolem něj. Následovala krátká pobyt v Londýně, kde pod vedením významných umělců nasával nuance portrétní malby, než se vrátil do Antverp a krátce studoval u Antona Goubaua. Nicméně právě jeho čtyřleté učení u sira Petera Lelyho ve Windsoru skutečně upevnilo jeho umělecké základy a vštíplo mu pečlivou pozornost k detailu a mistrovské ztvárnění textur, která se stala jeho ochranným znakem. Politické nepokoje spojené s konspiračním plánem Rye House Plot nakonec přiměly Largillièru k návratu do Paříže, což byl krok, který definoval jeho kariéru a ugruntoval jeho postavení jako jednoho z předních portrétistů své éry.

    Vzestup v pařížském uměleckém světě

    Largillière si v Paříži rychle vybudoval jméno vyhledávaného umělce, který přitahoval patronáž jak šlechty, tak rostoucí obchodní třídy. Jeho schopnost zachytit nejen fyzickou podobnost, ale i charakter a společenský status, se ukázala jako nesmírně lákavá pro ty, kteří si chtěli svou existenci zapsat do historie. Krátké povolání do Anglie králem Jakubem II mu poskytlo další příležitosti k malování královských portrétů – včetně těch samotných Jakubova II., královny Marie Modenské a prince vel济kého Waleského – čímž posílilo jeho pověst na mnoha dvorech. Skutečným potvrzením jeho postavení v pařaském uměleckém světě však bylo přijetí do prestižní Francouzské akademie v roce 1686. Tento úspěch nebyl pouhou formalitou; znamenal uznání ze strany tehdejší umělecké elity a otevřel mu dveře k zakázkám i sponzorství. Přestože jej Akademie oficiálně klasifikovala jako historického malíře – což byla v té době běžná praxe – Largillièrova skutečná vášeň spočívala v portrétní malbě, ve které vynikal zachycováním podstaty svých modelů. Jeho portréty Pierre de Montesquiou, guvernéra Arras, a dalších vlivných postav dokazují tuto schopnost vyjádřit nejen fyzický vzhled, ale i smysl pro osobnost a autoritu. Stal se známým díky mistrovskému vytváření složitých skupinových portrétů, czegož je zjevným příkladem Portrét královské rodiny (1709), zobrazující Ludvíka XIV. s madame de Ventadour a jeho vnučaty – monumentální dílo prokazující jeho ovládnutí kompozice a schopnost zachytit jednotlivé osobnosti v rámci celistvého celku.

    Mistrovství stylu a techniky

    Umělecký styl Largillièrova je charakterizován nádhernou směsí realismu, elegance a precizní pozornosti k detailu. Disponoval neuvěřitelnou schopností manipulovat se světlem a stínem tak, aby vytvořil hloubku a dimenzi, což svým tématům na plátně vdechovalo živý život. Jeho kompozice byly často pečlivě strukturované, odrážející renesanční cit sjednocený s dynamikou barokní éry. V pozdějším období své kariéry si vytvořil specifickou pózu – často zobrazující modely se rozšířenými prsty nenápadně skrývající dopis nebo umístěné proti дориickému sloupci – která se stala jeho podpisovým stylem. Tato formule, ač se mohla zdát repetitivní, mu umožnilo soustředit se na nuance výrazu a složitost kostýmů a ozdob. Portréty krále Augusta II. Polského, Jacquesa-Antoine Arlauda či Nicolase Coustona demonstrují tuto zralou fázi jeho uměleckého vývoje. On prostě nezáznamoval vzhled; on se probíral do hloubky charakteru, vyjadřoval status a nesmrtelňoval své modely pro budoucí generace. Jeho oddanost zachycování textur látek, lesku šperků a jemných výrazů tváří odhaluje pečlivého řemeslníka, který byl ke svému umění hluboce zavázán.

    Odkaz a trvalý vliv

    Nicolas de Largillière zanechal po sobě rozsáhlé dílo, které nabízí nepostradatelný pohled do francouzské společnosti 18. století. Jeho portréty nejsou pouze estetickými objekty; jsou to historické dokumenty, které poskytují náhledy do životů, módních trendů a sociálních hierarch tehdejší doby. Vystudoval u něj několik významných umělců, včetně Jean-Baptiste Oudryho a Jacoba van Schuppena, kteří jeho umělecké dědictví pokračovali a přispěli k rozkvětu směru rokoka. Largillièrův vliv sahá daleko za jeho přímé žáky; hrál klíčovou roli ve formování vývoje portrétní malby ve Francii a pozvedl ji do nových výšin technické zdatnosti a uměleckého vyjícího projevu. Dnes jsou jeho díla uložena v prestižních muzeích po celém světě – od Ashmolean Museum v Oxfordu a Louvre v Paříži až po National Gallery of Art ve Washingtonu D.C. a Muzeum Calouste Gulbenkiana v Lisabonu – což zajišťuje, že jeho umění bude oceňováno i budoucími generacemi. Zůstává svědectvím o síle portrétní malby zachytit nejen podobnost, ale i samotnou podstatu jedné éry.

    Trvalý dojem

    Largillièrů úspěch nebyl založen pouze na technické zdatnosti; vycházel z jeho schopnosti spojit se svými modely a přenést jejich osobnost na plátno. Rozuměl síle portrétu jako nástroje sebe-reprezentace, který jednotlivcům umožňoval projektovat obraz bohatství, statusu a vytříbenosti. Jeho malby nejsou jen portréty; jsou to prohlášení. Jeho oddanost řemeslu mu během života vynesla četná uznání, včetně jmenování kancléřem Akademie v roce 1743, což je důkaz jeho trvajícího vlivu v umělecké komunitě. I ve svých osmdesátihlavých letech pokračoval Largillière malovat s energií a mistrovstvím a zanechal po sobě odkaz, který i dnes inspiruje umělce a fascinuje diváky. Jeho dílo slouží jako okno do uplynulé éry, nabízí pohled do životů lidí, kteří formovali 18. století ve Francii – a upevňuje jeho místo jednoho z nejdůležitějších portrétistů své doby. Byl mistrem v zachycování nejen toho, jak lidé vypadali, ale především toho, kým skutečně byli.

    Muzeum

    Národní galerie umění

    Vystaveno v Washington, USA

    Národní galerie umění: Srdce americké kultury a umělecké tradice

    V srdci Washingtonu, D.C., na Národním náměstí, se majestátně tyčí Národní galerie umění – ne jen muzeum, ale živoucí památník lidské kreativity a ambicí. Založena v roce 1937 díky vizionářskosti Andrew W. Mellona, galerie se od samého počátku stala symbolem americké kulturní identity, prostorem pro dialog mezi staletími umělecké tvorby a místem, kde se setkávají různé styly a perspektivy.

    Kolekce Národní galerie je pozoruhodná svou rozmanitostí i hloubkou. Od mistrovských děl renesance, jako je Leonardo da Vinciho Ginevra de' Benci, kde se v každém detailu zrcadlí intimita a psychologická hloubka portrétu, až po Michelangelovy sochy, které s dramatickou silou zobrazují lidské utrpení, galerie nabízí neopakovatelný pohled do historie západního umění. Raphaelova Madonna del Prato vyzařuje klid a harmonii, zatímco sbírka Paula Mellona, Ailsy Mellon Bruceové a Chestera Dalea obohacuje galerii o impresionistická a moderní díla od Cézanna, Matissa a Picassa. Představte si chvíli strávenou před Monetovým obrazem Les Bateaux Rouges, Argenteuil, kde se světlo hraje na vodní hladině, nebo před Picassoho plátnem, které vás vtahuje do světa geometrických tvarů a expresivních barev. Neopomíjí ani sbírku holandského zlatého věku, kde Jan Both ve svém Plate 5: Stag Beetle s neuvěřitelnou precizností zachycuje detaily přírody.

    Architektonická symfonie: Klasicismus a modernismus v harmonii

    Samotná architektura Národní galerie je nedílnou součástí jejího kouzla. Západní křídlo, navržené Johnem Russellem Pope, se pyšní neoklasicistním stylem, evokujícím vznešenost starověkého Říma a renesanční Itálie. Vysoké stropy, precizně provedené detaily a pocit klidu vytvářejí atmosféru ideální pro hlubokou kontemplaci umění. V kontrastu s tím stojí východní křídlo od I.M. Peiho, které představuje výrazný příklad modernismu. Jeho majestátní atrium, zalité přirozeným světlem díky heliostatům, vytváří dynamický a rozsáhlý prostor, který se vymyká tradičním galerijním koncepcím. Je to nejen místo pro obdivování umění, ale i zážitek z moderní architektury.

    Živoucí muzeum: Dialog s minulostí a současností

    Národní galerie není jen statickým sborem děl; je to živé centrum uměleckého dění. Pravidelné přednášky, konference, vzdělávací prohlídky a dokonce i hudební vystoupení obohacují zážitek návštěvníků a podporují hlubší porozumění historii umění. Galerie aktivně spolupracuje s umělci a vědci z celého světa, čímž vytváří dynamickou intelektuální komunitu zaměřenou na inovace a kritické myšlení. Neopomíjí ani současné umění – díla jako Missouri Pettwayové patchworkové quiltů z Gee's Bend vyprávějí silná příběhy a Arshile Gorkyho biomorfní formy vyzývají k zamyšlení nad hranicemi reality.

    Unikátnost a přístupnost: Galerie pro všechny

    Národní galerie umění se zavázala zpřístupnit umění všem. Vstup do galerie je zdarma, což odráží její poslání sloužit americkému lidu. Sbírka Chestera Dalea, dostupná bezplatně, představuje skutečný klenot instituce – pozoruhodnou sbírku impresionistických a moderních děl. Galerie se neustále snaží o inovace a nabízí návštěvníkům různé způsoby objevování umění - od virtuálních prohlídek po interaktivní hry, jako je Artle, který testuje znalosti v oblasti umění. S více než 60 000 vysoce rozlišených obrázků z její sbírky dostupných ke stažení zdarma se Národní galerie stává globálním centrem pro objevování a sdílení uměleckého dědictví.

    Více informací zde

    Najděte si online

    QR kód odkazující na stránku ke stažení Tutor and Pupil

    wahooart.com/cs/art/download/nicolas-de-largilliere-tutor-and-pupil-8XZP2Q-en/

    Citace tohoto díla

    MLA
    Largillière, Nicolas de. Tutor and Pupil. 1685, Národní galerie umění. https://wahooart.com/cs/art/nicolas-de-largilliere-tutor-and-pupil-8XZP2Q-en/
    APA
    Largillière, Nicolas de (1685). Tutor and Pupil [Painting]. Národní galerie umění. https://wahooart.com/cs/art/nicolas-de-largilliere-tutor-and-pupil-8XZP2Q-en/
    Chicago
    Nicolas de Largillière. Tutor and Pupil. 1685. Národní galerie umění. https://wahooart.com/cs/art/nicolas-de-largilliere-tutor-and-pupil-8XZP2Q-en/
    Harvard
    Largillière, Nicolas de (1685) Tutor and Pupil. Národní galerie umění. Available at: https://wahooart.com/cs/art/nicolas-de-largilliere-tutor-and-pupil-8XZP2Q-en/

    Podívejte se pozorně

    Tutor and Pupil — Nicolas de Largillière

    Pohlédněte blíž

    Odpovídejte vlastními slovy. Neexistují zde žádné špatné odpovědi – pouze odpovědi, které dokážete vysvětlit.

    1. Co vás zaujme jako první a proč?
    2. Které barvy nebo tvary vytvářejí atmosféru – a jaká to je atmosféra?
    3. Náš katalog řadí toto dílo pod: portraiture, tutor, pupil. Souhlasíte? Co byste přidali nebo odebrali?
    4. Zhlédněte si znovu dílo The Artist and his Family (1710), které jste v tomto průvodci viděli dříve. Uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, která je odlišná.
    5. Nicolas de Largillière bylo při vzniku tohoto díla ve věku přibližně 29. Co v něm vypadá jako práce umělce v této životní fázi?

    Vaše odpověď

    Napište krátký odstavec o tomto uměleckém díle. Využijte k tomu fakta z předchozích částí tohoto průvodce a své odpovědi uvedené výše.

    Artový kvíz

    Tutor and Pupil — Nicolas de Largillière

    Jak dobře znáte toto umělecké dílo?

    U každé z následujících 5 otázek zaškrtněte jednu odpověď. Každá má právě jednu správnou odpověď.

    1. 1. What is the primary subject depicted in Nicolas de Largillière’s ‘Tutor and Pupil’?

      • A A wealthy merchant family
      • B A father and daughter portrait
      • C A tutor instructing his pupil
    2. 2. In what year was ‘Tutor and Pupil’ painted?

      • A 1675
      • B 1685
      • C 1700
    3. 3. The presence of dogs in the painting primarily contributes to which element?

      • A A sense of formality and grandeur
      • B A feeling of companionship and warmth
      • C Emphasis on the pupils’ intellectual pursuits
    4. 4. Nicolas de Largillière was primarily associated with which artistic movement?

      • A Romanticism
      • B Baroque
      • C Neoclassicism
    5. 5. Based on the provided information, where did Largillière initially receive his artistic training?

      • A London, England
      • B Antwerp, Belgium
      • C Paris, France

    Můj výsledek: ____ z 5

    Klíč k odpovědím — pro učitele

    Tato část začíná na nové vytištěné straně, takže ji lze z kopií jednoduše vynechat.

    1C · 2B · 3B · 4A · 5B