Formát papíru

Průvodce studentskou tvorbou

In the Simplon Pass

Jméno Ročník Datum

John Singer Sargent, In the Simplon Pass (1910). Právo veřejné domény

Zásadní informace

Autor
John Singer Sargent wahooart.com/cs/artists/john-singer-sargent_cs/
Datum vzniku díla
1856 – 1925
Malováno
1910
Medium
Acrylic
Původní rozměry
35 x 52 cm
Pohyb
Impressionist Watercolor
Artistic style
Serene
Notable elements or techniques
Feathery brushstrokes
Subject or theme
Alpine landscape

V kontextu

In the Simplon Pass — John Singer Sargent

Jak velký je?

Původní rozměry jsou 35 × 52 cm (výška × šířka), zde zobrazeno vedle dospělé osoby průměrné výšky.

Kdy bylo toto dílo vytvořeno?

  1. 1850
  2. 1860
  3. 1870
  4. 1880
  5. 1890
  6. 1900
  7. 1910
  8. 1920

Shaded: životopis John Singer Sargent (1856–1925) ▲ toto dílo, 1910

Podobná díla

Vyberte si jedno z výše uvedených děl: uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, ve které se liší.

Další díla, která se k tomuto hodí: wahooart.com/cs/art/similar/john-singer-sargent-in-the-simplon-pass-8XYCAU-en/

Paleta barev

Určeno podle obrazu

    Hlavní barva

    Rosy Brown #d2b49a

    Uložená paleta

    • #D2B49A
    • #DFD3D2
    • #4F3F34
    • #988F5C
    Paleta
    Neutrals Dominantní barevná rodina na obrázku.
    Název hlavní barvy
    Rosy Brown
    Sytost
    Vivid Jak nasycené a rozmanité barvy jsou, od jediného tlumeného odstínu až po mnoho jasných tónů.
    Kontrast
    Balanced Jak moc se barvy v rámci obrazu liší v jasnosti a sytosti.
    Harmonie
    Discordant Palette Jak dobře barvy spoluladí, od kontrastních až po plně harmonické.
    Jasnost
    Brilliant Jak moc je obraz celkově světlý nebo tmavý, od hlubokého stínu až po jasný světelný vrchol.
    Nasycení
    Balanced Soft Jak čisté a syté jsou tyto barvy, od téměř šedých až po plně živé.

    O tomto uměleckém díle

    In the Simplon Pass — John Singer Sargent

    A Moment Frozen in Alpine Serenity: Exploring John Singer Sargent’s In The Simplon Pass

    The watercolor painting “In The Simplon Pass,” created by John Singer Sargent in 1910, isn't merely a depiction of a picturesque landscape; it’s an embodiment of Impressionist ideals distilled into a single frame. Measuring 35 x 52 cm, the artwork transports viewers to the breathtaking Simpon Pass region of Switzerland—a location chosen deliberately by Sargent to capture the fleeting beauty of light and atmosphere. This piece stands as a testament to Sargent's unparalleled ability to translate visual experience onto canvas, cementing his place among the luminaries of late nineteenth-century art.

    The Artist’s Vision: Impressionism Defined

    Sargent’s stylistic approach aligns perfectly with the tenets of Impressionism, championed by artists like Claude Monet and Pierre Auguste Renoir. Unlike academic painting's emphasis on meticulous detail and idealized forms, Sargent prioritized capturing the sensory impressions of a scene—the dappled sunlight filtering through foliage, the subtle hues of the grass, and the hazy contours of distant buildings. His technique involved applying thin washes of watercolor pigment in loose, feathery strokes, allowing colors to blend organically and creating an illusion of shimmering light. This deliberate disregard for precise representation wasn’t seen as a failure but rather as a conscious effort to convey emotion and immediacy.

    A Landscape Steeped in Symbolism

    Beyond its aesthetic beauty, “In The Simplon Pass” carries symbolic weight. The woman positioned centrally—her back turned towards the viewer—represents contemplation and introspection. She is absorbed in observing something unseen, inviting the audience to consider what lies beyond the surface of appearances. This gesture speaks to a broader preoccupation with psychological depth within Impressionist art, mirroring the movement’s fascination with capturing inner states alongside external realities. The inclusion of horses adds an element of rustic charm and reinforces the connection between humanity and nature—a recurring motif in Sargent's oeuvre.

    Comparative Context: Echoes of Other Masterpieces

    To appreciate “In The Simplon Pass” fully, it’s beneficial to consider its kinship with Sargent’s other celebrated works, notably "Simplon Pass. The Green Parasol," also available on AllPaintingsStore.com. Like that piece, this watercolor exemplifies Sargent's masterful command of color and light—characteristics shared by “Reflections Rocks and Water,” showcased on AllPaintingsStore.com. Furthermore, the Currier Museum of Art houses numerous Sargent landscapes and portraits, offering a comprehensive glimpse into his artistic trajectory. These comparisons illuminate Sargent’s consistent pursuit of capturing fleeting moments of beauty and conveying profound emotional resonance.

    Emotional Resonance: A Legacy of Tranquility

    Ultimately, “In The Simplon Pass” succeeds in evoking a palpable sense of serenity and wonder. Its soft color palette, delicate brushstrokes, and harmonious composition coalesce into an image that transcends mere visual representation—it invites contemplation and transports the viewer to a realm of idealized tranquility. Just as Sargent’s other paintings continue to inspire admiration, this watercolor remains a poignant reminder of Impressionism's enduring power to capture the essence of human experience and the sublime grandeur of the natural world.

    Umělec a muzeum

    Umělec

    John Singer Sargent

    Narozen v Florence, Itálie

    A Life Immersed in Light and Society

    John Singer Sargent, jméno synonymum s éterickou elegancí portrétů z dob Zlaté éry, byl americký umělec, který většina svého života věnovala rozvíjení svého řemesla v evropském uměleckém světě. Narodil se ve Florencii, Itálie, v roce 1856 jako syn amerických exulantů, Fitzwilliam a Mary Newbold Sargentových, jehož dětství bylo naprosto nekonvenční. Rodinná nomádská existence – neustále putování Francií, Německem, Itálií a Švýcarskem – vložila do mladého Johna kosmopolitní citlivost a brzký kontakt s uměleckými pokladami Evropy. Místo formálního vzdělávání se jeho vzdělání odehrálo v muzeích a starobylých kostelích, což podpořilo vizuální gramotnost, která hluboce ovlivnila jeho umělecké vizi. Tato stěhovavá dětství, i když postrádala tradiční strukturu, poskytla bohatou kulturní zkušenost, která poháněla jeho rozvíjející se talent. Jeho otec, chirurg, a matka, amatérská malířka, podpořili jeho zájmy, brzy si uvědomili pozoruhodnou schopnost Johna v pozorování. Byla zřejmá od mládí, že jeho cestou není medicína ani konvenční povolání, ale umění.

    Od Pařížské Atelieru k Portrétnímu Mistru

    V roce 1874, ve věku osmnatřiceti let, se John Singer Sargent vydal na klíčový kapitál svého uměleckého rozvoje tím, že vstoupil do dílny Caroluse-Durana v Paříži. Tato mentorská spolupráce byla transformační. Duranova důraz na přímé malování – techniku, která zřekla předběžných skic ve prospěch okamžitého nanášení barvy na plátno – zdokonalila již impozantní technické dovednosti Johna a vložila do něj úžasnou schopnost zachytávat podobnosti s rychlostí a přesností. Byl to revoluční přístup, který podporoval odvahu a spontánitu, a stal se charakteristickým rysem Sargentova stylu. Absolvoval Duranovy lekce s naprostou oddaností, mistrovsky zvládne umění zachycovat nejen fyzickou podobnost, ale i samotnou esenci svých modelů. Současně se zapojil do studia na École des Beaux-Arts, kde dále zdokonaloval své dovednosti v kreslení z forem a živých modelů. Nicméně, podíl ve stylu španělských mistrů jako Velázquez, kterého potkal během formativní cesty do Španělska v roce 1879, skutečně rozpalil Sargentovu uměleckou fantazii. Byl okouzlán Velázkuevým mistrovským používáním světla, štětce a psychologického hloubky – vlastnosti, které se snažil napodobit ve své tvorbě. Začal studovat jeho díla s obdivem a inspirací.

    Navigace mezi Slávou, Skandály a Uměleckou Evolucí

    Sargent rychle získal postavení žádaného portrétisty v Paříži a přitahoval si objednávky od šlechtických vrstevníků. Nicméně jeho vzestup nebyl bez výzev. Odhalení Madame X (Portrét Madame Pierre Gautreau) na salonu v roce 1884 vyvolalo škodolibost, která ohrozila jeho rozvíjející se kariéru. Portrét mladé Virginie Amélie Avegno Gautreau s její bledou pletí, sugestivní pózou a spadlou stuhou byl považován za provokativní a kontroverzní pařížskou společností. I když Sargent později stužku opravil, škoda byla učiněna. Zklamán skandálem se v roce 1886 přestěhoval do Londýna, kde našel přijatelnější publikum pro své talenty. V Londýně pokračoval v portrétování bohatých a významných osobností, zachycujíc opulentní a sociální dynamiku Edwardiánské éry s neuvěřitelnou zručností. Přesto se Sargentova umělecká ambice rozšiřovala za hranice objednaného portrétu. Toužil po větší kreativitě a stále více se věnoval krajinomalbě a studiím en plein air, přijímal impresionistický styl charakterizovaný volným štětcem, živými barvami a zaměřením na zachycení mihotavých okamžiků světla a atmosféry. Tyto krajiny odhalují jinou stránku Sargenta – méně soustředěnou na sociální status a více směřovanou k kráse přírodního světa.

    Trvalé dědictví: Za hranicemi portrétu

    Ačkoli je oslavován jako „vedoucí portrétista své generace“, Sargentovo umělecké dědictví se rozšiřuje daleko za jeho mistrovské zobrazení společenských osobností. Jeho klíčová díla, jako je El Jaleo, dynamické znázornění španělských tanečníček a Carnation, Lily, Lily, Rose, klidné znázornění dvou mladších dívek v anglickém zahradě, demonstrují jeho všestrannost a technickou brilanci. Později ve svém životě se pustil do ambiciózních muralových projektů, včetně monumentální cyklu v Boston Public Library, který ukazoval jeho schopnost přenést svou uměleckou vizi na velký rozměr. Jeho vliv lze nalézt v dílech následných generací umělců, kteří obdivovali jeho technickou zručnost, odvážný štětec a schopnost zachytávat jak fyzickou podobnost, tak psychologickou hloubku. Objev jeho dříve opomíjených mužských nude v 80. letech výrazně rozšířil naše chápání Sargenta jako umělce. Jeho malby stále fascinují publikum po celém světě a nabízejí poutavý pohled na minulou éru, zatímco současně překračují čas díky své trvalé kráse a technické zručnosti. Bezpochyby je jedním z nejvýznamnějších amerických umělců své generace, jehož dílo inspiruje a provokuje obdivující pohledy.

    Vlivy a Umělecké Rodinné Vztahy

    Carolus-Duran: Jeho učitel, který mu vložil do něj techniku přímého malování a povzbuzoval spontánnost.

    Diego Velázquez: Sargent hluboce obdivoval Velázkuev mistrovský přístup k světlu, štětci a psychologické hloubce, zejména v jeho španělských dílech.

    Impressionismus: Důraz impresionistů na zachycení mihotavých okamžiků a atmosférických efektů zásadně ovlivnil jeho krajinářské malby, což vedlo k volnějšímu, expresivnějšímu stylu.

    James Abbott McNeill Whistler: Sargent sdílel s Whistlerem zájem o estetiku a snahu o „umění pro umělecké účely“, který ovlivnil jeho přístup k kompozici a barvě.

    Více informací zde

    Najděte si online

    QR kód odkazující na stránku ke stažení In the Simplon Pass

    wahooart.com/cs/art/download/john-singer-sargent-in-the-simplon-pass-8XYCAU-en/

    Citace tohoto díla

    MLA
    Sargent, John Singer. In the Simplon Pass. 1910, https://wahooart.com/cs/art/john-singer-sargent-in-the-simplon-pass-8XYCAU-en/
    APA
    Sargent, John Singer (1910). In the Simplon Pass [Painting]. https://wahooart.com/cs/art/john-singer-sargent-in-the-simplon-pass-8XYCAU-en/
    Chicago
    John Singer Sargent. In the Simplon Pass. 1910. https://wahooart.com/cs/art/john-singer-sargent-in-the-simplon-pass-8XYCAU-en/
    Harvard
    Sargent, John Singer (1910) In the Simplon Pass. Available at: https://wahooart.com/cs/art/john-singer-sargent-in-the-simplon-pass-8XYCAU-en/

    Podívejte se pozorně

    In the Simplon Pass — John Singer Sargent

    Pohlédněte blíž

    Odpovídejte vlastními slovy. Neexistují zde žádné špatné odpovědi – pouze odpovědi, které dokážete vysvětlit.

    1. Co vás zaujme jako první a proč?
    2. Které barvy nebo tvary vytvářejí atmosféru – a jaká to je atmosféra?
    3. Náš katalog řadí toto dílo pod: alpine landscape, watercolor painting, woman figure. Souhlasíte? Co byste přidali nebo odebrali?
    4. Zhlédněte si znovu dílo Květina, Lilie, Lilie, Rose (1885), které jste v tomto průvodci viděli dříve. Uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, která je odlišná.
    5. John Singer Sargent bylo při vzniku tohoto díla ve věku přibližně 54. Co v něm vypadá jako práce umělce v této životní fázi?

    Vaše odpověď

    Napište krátký odstavec o tomto uměleckém díle. Využijte k tomu fakta z předchozích částí tohoto průvodce a své odpovědi uvedené výše.

    Artový kvíz

    In the Simplon Pass — John Singer Sargent

    Jak dobře znáte toto umělecké dílo?

    U každé z následujících 5 otázek zaškrtněte jednu odpověď. Každá má právě jednu správnou odpověď.

    1. 1. What artistic style is exemplified by John Singer Sargent’s In the Simplon Pass?

      • A Cubism
      • B Realism
      • C Impressionism
    2. 2. In what year was In the Simplon Pass created?

      • A 1875
      • B 1900
      • C 1910
    3. 3. What medium did Sargent primarily utilize in this painting?

      • A Oil Paint
      • B Sculpture
      • C Watercolor
    4. 4. The painting depicts a woman looking at something behind her. What is the overall mood conveyed by this scene?

      • A Dramatic Tension
      • B Quiet Serenity
      • C Energetic Movement
    5. 5. Which of Sargent’s other paintings shares similar stylistic elements concerning color and light?

      • A Portrait of Madame X.
      • B The Daughters of Albion
      • C Simplon Pass. The Green Parasol

    Můj výsledek: ____ z 5

    Klíč k odpovědím — pro učitele

    Tato část začíná na nové vytištěné straně, takže ji lze z kopií jednoduše vynechat.

    1C · 2C · 3C · 4B · 5C