Formát papíru

Průvodce studentskou tvorbou

William Dodd

Jméno Ročník Datum

John Peter Russell, William Dodd. Právo veřejné domény Podívejte se na toto plátno v pohyblivém světle: kresbu, skutečnou barvu pod lakem i čistý pigment

Zásadní informace

Autor
John Peter Russell wahooart.com/cs/artists/john-peter-russell_cs/
Datum vzniku díla
1858 – 1930

V kontextu

William Dodd — John Peter Russell

Kdy mohl být tento obraz vytvořen?

  1. 1850
  2. 1860
  3. 1870
  4. 1880
  5. 1890
  6. 1900
  7. 1910
  8. 1920
  9. 1930

Horní řada: roky. Dolní řada: věk umělce na začátku a na konci každého období — 0 při narození, 72 při smrti.

Shaded: životopis John Peter Russell (1858–1930) každý obraz s datem vzniku, dekáda po dekádě

U tohoto záznamu není uvedeno přesné datum — vzhledem k délce života umělce a stylu díla, jaké desetiletí byste odhadli?

Podobná díla

Vyberte si jedno z výše uvedených děl: uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, ve které se liší.

Další díla, která se k tomuto hodí: wahooart.com/cs/art/similar/john-peter-russell-william-dodd-9DHG3U-en/

Paleta barev

Určeno podle obrazu

    Hlavní barva

    Espresso #3a2510

    Uložená paleta

    • #3A2510
    • #6D440C
    • #15160C
    • #D99819

    Tyto barvy v rámci celé umělecké palety Najděte další obrazy podle barvy

    Paleta
    Earthy Dominantní barevná rodina na obrázku.
    Název hlavní barvy
    Espresso
    Sytost
    Monochromatic Jak nasycené a rozmanité barvy jsou, od jediného tlumeného odstínu až po mnoho jasných tónů.
    Kontrast
    Gentle Jak moc se barvy v rámci obrazu liší v jasnosti a sytosti.
    Harmonie
    Strong Color Unity Jak dobře barvy spoluladí, od kontrastních až po plně harmonické.
    Jasnost
    Deep_shadow Jak moc je obraz celkově světlý nebo tmavý, od hlubokého stínu až po jasný světelný vrchol.
    Nasycení
    Subtle Color Jak čisté a syté jsou tyto barvy, od téměř šedých až po plně živé.

    Kde na světě se na tento obraz dívají lidé?

    • pod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% a více
    Tento obraz sám o sobě nemá pro zmapování dostatek zaznamenaných návštěvníků, proto tato deska obsahuje všechna díla autora John Peter Russell za posledních dvanáct měsíců — celkem 4 zemí. Odkud tyto údaje pocházejí

    Deset předních zemí

    1. 1 Čína 85,2%
    2. 2 Singapur 7,4%
    3. 3 Austrálie 3,7%
    4. 4 Kanada 3,7%

    Najděte na mapě tři nejtmavší země. Nachází se muzeum, které toto malířské dílo uchovává, v některé z nich? Napište jeden důvod, proč by se na něj mohli dívat lidé z dalekých krajin.

    20 nejvíce prohlížených děl umělce John Peter Russell

    1. 1 Cliffs at Falaise, (1904) 14,3%
    2. 2 George Whitefield 10,7%
    3. 3 The Two Daughters Of The Artist 7,1%
    4. 4 Orta, (1910) 7,1%
    5. 5 Earl Of Bedford 7,1%
    6. 6 In the morning, Alpes Maritimes from Antibes, 1891 3,6%
    7. 7 The bay of Nice, (1891) 3,6%
    8. 8 Portrait of a Girl in a Bonnet, 1800 3,6%
    9. 9 George Birkbeck, 1805 3,6%
    10. 10 Auchien Rock at Belle-Ile 3,6%
    11. 11 Mary Phoebe Spencer Nelson Taylor And Daughters 3,6%
    12. 12 Rural Employment 3,6%
    13. 13 Chalk Cliffs at Goulphar Bay, (1907) 3,6%
    14. 14 Portrait of miss e and miss l earle with a lamb 3,6%
    15. 15 Portrait of Miss Augusta Hirst 3,6%
    16. 16 Sir William Herschel 3,6%
    17. 17 Dr Andrew Gifford 3,6%
    18. 18 Henrietta Shelley 3,6%
    19. 19 Portrait of Anne and Maria Russell 3,6%
    20. — William Dodd tento obraz 0,0%

    Tyto práce společně tvoří 96,7% veškeré pozornosti, kterou obrazy tohoto umělce obdržely za posledních dvanáct měsíců. Katalog obsahuje 83 děl tohoto umělce, z nichž 20 byla prohlédnuta alespoň jednou. Tento obraz zatím nebyl v daném období prohlédnut – uzavírá seznam bez uvedeného pořadí. Stále stejné, měsíc po měsíci

    Sloupce měří pozornost, nikoliv kvalitu. Vyberte dílo na vrcholu a toto: uveďte jednu věc, která by mohla způsobit, že si obraz získá slávu mimo to, jak je vymalovaný.

    Umělec a muzeum

    Umělec

    John Peter Russell

    Narozen(a) v Sydney, Austrálie

    Znovužované světlo Johna Petera Russella

    John Peter Russell zůstává fascinující, téměř paradoxní postavou v historii australského umění. Často nazývaný „ztracený australský impresionista“, jeho příběh je vyprávěním o transatlantické umělecké výměně, osobní tragédí a nakonec i o znovuobjevení. Russell se narodil v Sydney v roce 1858 a jeho životní cesta se odklonila od typické koloniální trajektorie, když se v osmnácti vydal do Evropy – původně za studiem inženýrství, ale brzy byl neodolatelně přitáhnut pulzujícím světem umění. Toto rozhodnutí ho umístilo přímo do srdce rodícího se impresionistického hnutí a umožnilo mu navázat vazby na některé z jeho nejvýznamnějších postav. Jeho rané vzdělání v Goulburn School sice poskytlo základ, ale teprve studia pod vedením Alphonse Legrose ve Slade School of Fine Art v Londýně (1881–1883) skutečně probudila jeho umělecké ambice. Tato formální výchova v něm upevnila silnou schopnost kresby, avšak až pozdější přestěhování do Paříže a učení pod Fernandem Cormonem skutečně odemkly jeho vášeň pro barvu a světlo.

    Pařížské kruhy a úsvit impresionismu

    Paříž 80. let 19. století byla krčmá uměleckých inovací a Russell se do jejích dynamických kruhů rychle vtavil. Právě zde navázal mimořádně blízké přátelství s Vincentem van Goghem, což dokládá Russellův působivý portrét umělce z roku 1886 – považovaný za jeden z nejdůležitějších dobových zachycení Van Gogha. Tento portrét nabízí dojmový pohled do Van Goghovy povahy a předznamenává emocionální intenzitu, která se stala definujícím znakem jeho díla. Kromě Van Gogha byl Russellův umělecký vývoj hluboce ovlivněn setkáním s Claudeem Monetem. Když trávil čas malováním společně s Monetem na ostrově Belle Île, nasával techniky malování en plein air, přijímal rozbité tahy štětcem a zvýšenou citlivost k atmosférickým jevům. Toto období znamenalo zlom v Russellově stylu, neboť plně přijal principy impresionismu. Jeho vliv však nebyl pouze pasivní; Russell se také ukázal jako významný zdroj inspirace pro ostatní. Samotný Henri Matisse připisoval Russellovi představení základních pilířů impresionismu a teorie barvy během návštěvy Belle Île v 90. letech – což je důkazem Russellova hlubokého pochopení a schopnosti tyto umělecké principy vyjádřit.

    Belle Île: Svatyně světla a barvy

    Ostrov Belle Île u pobřeží Bretaňska se stal středobodem Russellova života i jeho tvorby. Usadil se zde se svou manželkou Mariannou Mattiocco – modelkou pro Auguste Rodina – a vytvořil domov, který sloužil jako studio i útočiště. Drsná pobřežní linie, dramatické útesy a neustále se měnící světlo Belle Île poskytovaly nekonečnou inspiraci. Jeho mořské krajiny z tohoto období jsou obzvláště pozoruhodné; zachycují syrovou energii a krásu Atlantického oceánu pomocí živých barev a volných tahů štětcem. Díla jako Les aiguilles de Coton, Belle-Île (1897), jemná akvarel zachycující charakteristické skalní útvary ostrova, jsou příkladem jeho schopnosti přetavit prchavé vjemy do trvalých obrazů. Russellův styl v této době byl charakterizován optimistickým zobrazením krajiny a postav, prostoupeným radostným smyslem pro světlo a barvu. On neopakoval pouze to, co viděl; on to interpretoval skrze čočku své vlastní jedinečné citlivosti. Obrazy jako Mon Ami 'Polite' (cca 1900), portrét místního rybáře, demonstrují jeho dovednost zachytit nejen fyzickou podobnost, ale i charakter a atmosféru svých subjektů.

    Tragédie, zapomnění a nesmrtelný odkaz

    Průběh Russellova života vzal tragický obrat se smrtí jeho manželky Marianny v roce 1907. Zaslepený žalem učinil devastující rozhodnutí zničit přibližně 400 svých obrazů – což představovalo neúměrnou ztrátu pro historii umění. V stáří se nakonec vrátil do Sydney, kde žil poměrně klidným životem a v podstatě se stáhl z umělecké komunity. Po jeho smrti v roce 1930 spadlo Russellovo dílo na několik desetiletí do zapomnění. Díky úsilí jeho neteř, They Proctorové, a pozdějšímu odbornému zájmu však byla jeho reputace na konci 20. století obnovena. Byly vydávány biografie, pořádány výstavy a narůstal uznání jeho jedinečného přínosu k australskému i evropskému umění. Dnes jsou Russellovy práce zastoupeny v hlavních galeriích po celém světě, včetně Musée d'Orsay a Musée Rodin v Paříži, stejně jako v významných institucích v Austrálii. Jeho příběh slouží jako silné připomínky často přehlížených zásahů umělců, kteří působí mimo hlavní proud, a jeho dílo stojí jako svědectví o trvající síle impresionismu a kráse světla a barvy. Zůstává vitálním mostem mezi australskou a francouzskou uměleckou tradicí, který konečně obdržel uznání, které si zasloužil jako průkopnická postava moderního umění.

    Více informací zde

    Najděte si online

    QR kód odkazující na stránku ke stažení William Dodd

    wahooart.com/cs/art/download/john-peter-russell-william-dodd-9DHG3U-en/

    Citace tohoto díla

    MLA
    Russell, John Peter. William Dodd. n.d., https://wahooart.com/cs/art/john-peter-russell-william-dodd-9DHG3U-en/
    APA
    Russell, John Peter (n.d.). William Dodd [Painting]. https://wahooart.com/cs/art/john-peter-russell-william-dodd-9DHG3U-en/
    Chicago
    John Peter Russell. William Dodd. n.d. https://wahooart.com/cs/art/john-peter-russell-william-dodd-9DHG3U-en/
    Harvard
    Russell, John Peter (n.d.) William Dodd. Available at: https://wahooart.com/cs/art/john-peter-russell-william-dodd-9DHG3U-en/

    Zaměřte se pozorně

    William Dodd — John Peter Russell

    Detailní pohled

    Odpovídejte vlastními slovy. Neexistují zde žádné špatné odpovědi – pouze odpovědi, které dokážete vysvětlit.

    1. Co vás zaujme jako první a proč?
    2. Které barvy nebo tvary vytvářejí atmosféru – a jaká to je atmosféra?
    3. Vraťte se k dílu A Porter of the Royal Academy (1792), který jste v tomto průvodci viděli dříve. Uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, která je odlišná.
    4. Co by vás umělec mohl chtít vyvolat?
    5. Kdybyste mohli umělci o tomto díle položit jedinou otázku, co byste se ho zeptali?

    Vaše odpověď

    Napište krátký odstavec o tomto uměleckém díle. Vycházejte při psaní z faktů uvedených v předchozích částech tohoto průvodce a ze svých předchozích odpovědí.

    Otázky a odpovědi

    Jsou barvy díla „William Dodd“ od John Peter Russell živé, nebo tlumené?

    Dílo „William Dodd“ od John Peter Russell je zachyceno s Subtle Color saturací a Monochromatic intenzitou.

    Je k dispozici vysokorozlišená verze ke stažení díla "William Dodd"?

    Digitální obraz díla „William Dodd“ od John Peter Russell si můžete zakoupit na jeho stránce pro digitální objednávky Digitální obraz: stažení digitálního obrazu ve vysokém rozlišení.

    Jakou saturaci barev má „William Dodd“ od John Peter Russell?

    Paleta díla "William Dodd" má v nasycení hodnotu Subtle Color.